Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Claudia Cardenas, Dominik Bac – Kolumbia – Serce Świata

Sobota 26.02.2011 godz. 15:00 – Gryfiński Dom Kultury

„Kolumbia – Serce Świata” to prezentacja z wyprawy w Sierra Nevada de Santa Marta, najwyższe nadmorskie pasmo górskie na świecie, wyrastające w odległości zaledwie 40 km od brzegów Morza Karaibskiego. Nadrzędną wartością eskapady nie była jednak wspinaczka i zdobywanie szczytów, ale dotarcie do mieszkających tam Indian Kogi i Arhuacos.

 

Określający siebie mianem „Strażników Ziemi” spadkobiercy prekolumbijskiej cywilizacji Tayrona 500 lat temu oparli sie najazdowi Hiszpanów skrywając sie niedostępnych górach i do dziś żyją w podobny co przed wiekami sposób, mimo nierównego starcia z cywilizacją. Do minimum ograniczają kontakty ze światem zewnętrznym i rzadko dopuszczają do siebie przybyszów. Do ich wiosek można dotrzeć jedynie helikopterem lub po kilkudniowym marszu przez górską dżunglę. Góry których szczyty wznosza sie na ponad 5700 m npm to dla Indian odbicie całej Ziemi, lustro w którym przegląda sie ludzkość, wobec której nazywaja sie Starszymi Braćmi. W górach znajdują sie ruiny prekolumbijskich budowli, zaginionego miasta Ciudad Perdida – nazywanego kolumbijskim Machu Picchu. Serce Świata to niezwykła podróż w czasie i do wnętrza nas samych, w poszukiwaniu wartości i energii życia oraz zapomnianej wiedzy o równowadze naszej planety i uniwersalnej filozofii.

 

Claudia Cardenas
Urodzona w sercu kolumbijskich Los Llanos. Pasjonatka podróży w których najważniejsze są dla niej spotkania z ludźmi i odkrywanie różnic między kulturami. Zaraża optymizmem i miłością do rodzinnej Kolumbii. Jeździ konno i nurkuje. Uczestniczyła w wyprawach żeglarskich QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych Kolosem 2007 i National Geographic Traveller. Od 3 lat wspólnie z mężem realizuje wyprawy w nieznane zakątki Kolumbii i innych miejsc Ameryki Południowej gdzie odwiedza żyjące pierwotnie plemiona indiańskie. Z zawodu architekt – pracuje jako niezależny projektant.

 

Dominik Bac
Podróżnik, żeglarz i fotograf. Kapitan Jachtowy. Od 8 lat regularnie podróżuje lądem i pod żaglami czego efektem są fotografie z 6 kontynentów. Organizował i uczestniczył w wyprawach żeglarskich dookoła Ameryki Północnej i Ameryki Południowej – QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych nagrodami: I nagroda Rejs Roku 2006, Kolos w kategorii żeglarstwo 2007 i National Geographic Traveller 2006. Jego zdjecia i teksty ukazują sie w czasopismsmach żegalrskich i podróżniczych m.in. Żagle i National Geographic. Na codzień koorydynuje prace Stowarzyszenia Grupa Outdoor – organizatora rejsów żeglarskich i wypraw do Ameryki Południowej.
więcej na www.wloczykij.com