Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Dia del Amor y la Amistad czyli Walentynki

Dia del Amor y la Amistad czyli Dzień Miłości i Przyjaźni to nic innego jak nasze Walentynki, zwane tak w Kolumbii i Wenezueli. W krajach bardziej europejskich jak Chile i Argentyna zwane są El Dia de Los Enamorados czyli tradycyjnie Dniem Zakochanych i obchodzone są 14 lutego (a nie jak np. w Kolumbii 21 września).
Latynosi ze względu na swą gorącą naturę kochają obchodzić ten dzień. Obdarowują kwiatami, czekoladkami i innymi symbolami miłości swe wybranki, które na ten dzień stroją się, malują i szykują jeszcze szczególniej niż to mają w zwyczaju robić.

 

Podobnie jak w Europie restauracje pękają w szwach. Szczególną i piękną tradycją jest śpiewanie serenad pod oknem ukochanej – w Meksyku często wynajmuję się grupę mariachi.

 

W Peru kobietom wręcza się orchideę, kwiat uznawany za bardziej „miłosny” od róży. Na głównych placach miast odbywają się fiestas, są tańce, muzyka jak tango, bolero czy guasca i cały galimatias balonikowo – serduszkowy. Wszystko po to by wyrazić „te amo” „te quiero”!