Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Día del Niño – nie dla każdego dziecka 1 czerwca

Wydawałoby się, że do Dnia Dziecka nie pasuje inna data jak 1 czerwca. A jednak latynoskim dzieciom nie przeszkadza celebrować ten najważniejszy dla nich dzień w lipcu czy w kwietniu. Maluchy na szczęście nie przywiązują wagi do dat, ważne by była dobra zabawa i wór prezentów.

 

Druga niedziela sierpnia to najważniejszy dzień dla dzieci z Argentyny, Chile, Urugwaju, Paragwaju i Puerto Rico. W Boliwii Dzień Dziecka celebruje się 12 kwietnia, a w Brazylii 12 pażdziernika. Jedynie Ekwador zachował europejski obrządek i świętuje 1 czerwca. Uważa się, że zwyczaj pochodzi z Meksyku, gdzie święto znane jest od 1925 roku i obchodzone jest w Boże Ciało – 30 kwietnia.  Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Małych Mułów, dlatego że tego dnia właśnie odbywa się wielki targ, na który towary zwożone są na grzbietach mułów. Ze słomy kukurydzianej wykonuje się małe figurki mułów, które są bardzo popularne wśród dzieci podobnie jak tradycja rozbijania piniaty. Wielki dzban lub gwiazda pełna słodyczy, owoców i łakoci zawieszana u sufitu czeka na rozbicie żeby hojnie wysypać swą zawartość na dzieci.

 

W krajach jak Peru czy Kolumbia dzieci świętują dopiero od dekady, gdyż tam Dzień Dziecka wprowadzono ustawowo dopiero po 2000 roku, w Polsce jest obchodzony juz od 1952 r. Ideą inicjatorów było zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i tak naprawdę nie liczą się daty, nazwy i sposoby obchodzenia święta dzieci ale to, by dzieci czuły się bezpieczne i szczęśliwe.

 

Autor: Marta Podleśna Nowak