Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

FESTIWAL BRAZYLIJSKI BOM DIA BRASIL

Bom Dia Brasil! Chegou a hora da bossa nova…
Dzień Dobry Brazylio! Nadszedł czas bossa novy…

Powiało bryzą znad oceanu – bossą, nowym wiatrem, który przyniósł ze sobą nowe wyzwania. To już szósta edycja Festiwalu Kultury Brazylijskiej, jedynego w Polsce wydarzenia promującego kulturę Brazylii na tak wielką skalę! Tegoroczny festiwal zmienia nazwę i oblicze: „chcemy, aby integrował, inspirował i był jeszcze radośniejszy niż poprzednie”, mówią zgodnie jego organizatorzy.

Ten rok jest rokiem szczególnym. Mija 50 lat od nagrania płyty Elizete Cardoso „Canção do Amor Demais”, na której znalazły się ponadczasowe kompozycje genialnego duetu Jobim-Vinicius, m.in. „Chega de Saudade”. Album ten dał początek nowemu zjawisku kulturowemu jakim jest bossa nova. Aby upamiętnić tamto wydarzenie, rok 2008 okrzyknięto w Rio de Janeiro rokiem bossa novy. Organizatorzy festiwalu brazylijskiego przyłączają się do tej idei.

Tegoroczny festiwal rozpocznie bezprecedensowe przedstawienie teatralne „Brasil, o musical”, w reżyserii Andre de la Cruz z Rio de Janeiro. Po raz pierwszy na deskach teatru brazylijscy i polscy artyści zabiorą widzów w niezwykłą muzyczną podróż po Brazylii. To jedynie przedsmak tego, co w tym roku przygotowali organizatorzy festiwalu. Podczas kolejnych letnich wieczorów odbędzie się m.in. maraton kina brazylijskiego, czyli doskonała kompilacja najgłośniejszych brazylijskich filmów muzycznych ostatnich lat. Zobaczymy doskonały obraz „Antônia” w reżyserii Tata Amaral oraz „Ó Paí, Ó” („Karnawał chłopaku”), komedię muzyczną, której scenariusz oparty jest na sztuce Márcio Meirellesa, a autorem ścieżki dźwiękowej jest sam Caetano Veloso, jeden z najwybitniejszych piosenkarzy i kompozytorów na świecie. Pokazy uświetni wyświetlany po raz pierwszy w Polsce dokument muzyczny o historii Bossa Novy „Coisa mais linda: história e casos da bossa nova”, w reżyserii Paulo Thiago.

Organizator festiwalu oraz Prezes Fundacji Kultury Brazylijskiej „Macunaima” Paweł Kucharczuk powiedział: „W Brazylii prawie wszystko zaczyna się i kończy festą. Jednak zabawa to nie wszystko. Pragniemy, aby nasz festiwal nie tylko bawił, ale również inspirował i zachęcał do odkrywania niezwykłej kultury brazylijskiej, która jest niczym wielobarwna tęcza pełna różnorodnych rytmów, brzmień oraz smaków i zapachów silnie oddziałujących na zmysły”.

Nie zabraknie zatem części edukacyjnej festiwalu. W ramach wydarzenia odbędzie się dwudniowy cykl wykładów prowadzonych przez utytułowanych znawców kultury brazylijskiej z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich. I tak, dzięki Andre De la Cruz poznamy historię bossa novy, w arkana Jazzu Brazylijskiego wprowadzą nas Dr Marisa Arredondo de Cruz oraz Dr Cesar Cruz Espino (CESLA), dyrygenci oraz muzykolodzy z Meksyku, a rąbka tajemnicy ukrytej w poezji Viniciusa de Moraesa uchyli nam Dr Olga Bagińska-Shinzato (UW). Na koniec udamy się w podróż dookoła Brazylii wraz z podróżnikiem Piotrem Angielem.

 

Dla pasjonatów tańca organizatorzy przygotowali unikatowe na skalę Polski warsztaty tańca afro-brazylijskiego z Augusto Omolú, brazylijskim tancerzem i performerem współpracującym od wielu lat z słynnym duńskim teatrem Odin. Jednocześnie w kilku szkołach tańca będą odbywały się liczne warsztaty taneczne pod okiem najlepszych instruktorów samby, samby axe i forró. Nie zabraknie również warsztatów gry na instrumentach perkusyjnych oraz warsztatów językowych. Podstaw języka portugalskiego w wersji portugalskiej i brazylijskiej będą nauczać najlepsi lektorzy szkoły językowej Bravo.

 

Przysłowiową wisienką na torcie tegorocznej edycji festiwalu będzie spektakularna międzynarodowa parada karnawałowa z udziałem ponad 200-tu najlepszych tancerzy ze szkół samby i rewii tanecznych z całej Polski, jak również spoza jej granic. Zobaczymy również najlepsze grupy Capoeira oraz znakomite zespoły perkusyjne. Obok pięknych tancerek w bajecznie kolorowych pióropuszach, nie lada atrakcją będą zapewne brazylijscy piłkarze grający na co dzień w polskich klubach, którzy po raz pierwszy w historii festiwalu wezmą udział w paradzie. Tego dnia na Nowym Świecie zapanuje atmosfera brazylijskiego targu, na którym przy dźwiękach bossa novy oraz samby pagode będzie można spróbować tropikalnych owoców, brazylijskich przekąsek, yerba mate oraz zakupić rękodzieło i pamiątki z kraju samby i słońca… Organizatorzy przewidzieli również szereg konkursów, a w jednym z nich będzie można zawalczyć o egzotyczną wycieczkę do Brazylii!

 

Nieodłącznym elementem Festiwalu są imprezy klubowe. Dla miłośników dobrej muzyki i tańca organizatorzy przygotowali wielką brazylijską festę, która będzie się odbywała jednocześnie w pięciu warszawskich klubach. Zagrają najlepsi Dj-e latino oraz gwiazdy z zagranicy. Imprezy uświetnią piękne tancerki, gorące rytmy orkiestry batucadowej oraz wspaniały pokaz sztucznych ogni.

 

Wszystko na to wskazuje, że Brazylia zagości na te kilka letnich dni właśnie tu, w Warszawie, a nowe oblicze Festiwalu Kultury Brazylijskiej udowodni, że jesteśmy Latynosami Północy!

 

Organizatorami Festiwalu Brazylijskiego Bom Dia Brasil są:

Fundacja Kultury Brazylijskiej Macunaima oraz ES Production.

Całość wydarzenia odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Brazylii.

 

Więcej informacji na: www.brasil.com.pl