Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Gwatemala, skarby Majów, szamani i przemytnicy

Turystyczne Koło Naukowe „Wagabunda” serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie z Anną Moszko, która podczas wtorkowego slajdowiska zabierze nas do Gwatemali.

 

Na terenie gwatemalskiej dżungli do dziś pozostają setki niezbadanych lub nawet nieodkrytych ruin miast Majów. Ich ogromna wartość opiera się nie tylko na wiedzy o dawnej cywilizacji. W grę wchodzą przedmioty codziennego użytku, broń, ozdoby… Tego typu znaleziska można sprzedać na czarnym rynku za tysiące dolarów. W związku z tym w selwie toczy się codzienna wojna archeologów z łupieżcami. Ci pierwsi, nakładem własnego zdrowia i katorżniczej pracy, starają się o zachowanie dla przyszłych pokoleń wiedzy o dawnych mieszkańcach planety; ci drudzy, przyciśnięci biedą i bezrobociem, plądrują stanowiska, pozostawiając milczące cmentarze kamieni, pełne pytań bez odpowiedzi.

 

Autorka wyruszyła do selwy, by przyjrzeć się z bliska niedostępnym ruinom starożytnych miast. Niespodziewanie podczas tej wyprawy została gościem szamana Itza, poznała tajniki eksploracji majańskich skarbów z punktu widzenia miejscowych rabusiów, otarła się o przemyt kokainy z Kolumbii i spotkała jaguara nocą. Opowie nam przede wszystkim przejmujące historie ludzi, których spotkała na swojej drodze.

 

Anna Moszko – podróżnik, tłumacz, pilot wycieczek, publikowała m.in. w „Globtroterze”, obecnie przygotowuje reportaż o Gwatemali pod patronatem National Geographic Polska. Razem z reporterem Andrzejem Muszyńskim prowadzi nietypowe biura podróży wyprawyzreporterem.pl i wildpolandtours.com

 

Slajdowisko odbędzie się o godz. 19.00 we wtorek 22.05.2012 w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).
Zapraszamy wszystkich serdecznie
Wstęp wolny
TKN Wagabunda

 

Zródło: imprezypodroznicze.pl