Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Jak naprawdę nazywało się Machu Picchu?

Hiszpański dziennik El Pais donosi, że słynna inkaska siedziba nosiła nazwę Patallaqta. Nadał ją Inka Pachacutec i wywodzi się od słów pochodzących z języka keczua. Patallaqta – pata, czyli stopień/schodek i llaqta, czyli miasto. Nazwa związana była z systemem upraw w rejonie Machu Picchu.
Hiszpańska historyk Mari Carmen Martin Rubio potwierdziła tę teorię na podstawie kroniki Juana de Betanzosa z 1551 roku, którą odnalazła w bibliotece Bartolome March na Majorce. Kronikarz opisuje w niej, że Pachacutec, twórca ekspansji imperium królestwa Tahuantinsuyu, zarządził swój pochówek „w Patallaqta”.

 

Sama nazwa Machu Picchu oznacza „starą górę”, z tymże w języku keczua „góra” brzmi orqo, a picchu pochodzi z hiszpańskiego (pico). Stąd wynika pogląd, że nie jest to nazwa pierwotna.

 

Teoria o Patallaqta nie jest nowa, natomiast dokumenty de Betanzosa potwierdzają ją. Zgadza się z nią również peruwiański archeolog Federico Kaufmann Doig, który pracuje nad publikacją o Machu Picchu. Uważa on, że Patallaqta była oryginalną, pierwotną nazwą Machu Picchu.

 

Oficjalnie nazwa Machu Picchu obowiązywała dopiero od 1911 roku.