KOLUMBIA (+ WYSPA SAN ANDRÉS)

 • 1 DZIEŃ  
  Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy). Wylot do Ameryki Południowej. Przylot do Bogoty, stolicy Kolumbii. Transfer do hotelu, zakwaterowanie.

   

  2 DZIEŃ BOGOTA
  Zwiedzanie Bogoty położonej w centralnej części Kolumbii, w północnych Andach, na wysokości 2640 m n.p.m. Wizyta w najstarszych częściach miasta – dzielnicy La Candelaria oraz nieco młodszej La Catedral. Postój na Placu Bolivara, który jest centralnym punktem tutejszej starówki, otoczonym historycznymi budynkami – neoklasyczna siedziba Kongresu (Capitolio Nacional), Pałac Sprawiedliwości, gmach Alcadia – siedziba burmistrza Bogoty. Zwiedzanie założonego w roku 1939 Muzeum Złota, które jest największym i najbogatszym na świecie muzeum sztuki złotniczej kultur prekolumbijskich. Ekspozycja i zbiory muzeum zawierają ponad 30 tysięcy eksponatów, należących do najważniejszych złotych kultur, rozwijających się na tym obszarze, w tym kultury Indian Muisca, wśród których zrodziła się największa legenda Ameryki – miasto złota  El Dorado Następnie wjazd kolejką na szczyt Cerro de Monserrate, skąd roztacza się piękny widok na miasto.

   

  3 DZIEŃ VILLA DE LEYVA
  Przejazd do Villa de Leyva – niewielkiego miasteczka kolonialnego, założonego przez Hiszpanów w 1572 r., jednej z perełek architektonicznych Kolumbii. Villa de Leyva nazywane jest białym miastem ze względu na dominujący biały kolor fasad tutejszych budynków. W 1954 roku miasto uznane zostało przez rząd Kolumbii za pomnik narodowy i skutecznie oparło się współczesnym trendom architektonicznym, zachowując swój unikalny charakter. Po drodze postoje w punktach widokowych. Przejazd przez miasto Tunja, stolicę departamentu Boyaca. Po południu przyjazd do Villa de Leyva.

   

  4 DZIEŃ VILLA DE LEYVA
  Spacer po starówce. Wizyta na centralnym placu miasta Plaza Mayor, uznawanym pod względem powierzchni za największy plac kraju (120 m x 120 m). Następnie zwiedzanie położonego za miastem Muzeum Paleontologicznego, gromadzącego skamieliny pochodzące sprzed 150 milionów lat. Wizyta w miejscu zwanym El Infiernito, gdzie można zobaczyć prekolumbijskie menhiry świadczące o tym, że znajdowało się tu obserwatorium astronomiczne Indian Muisca – pierwszych mieszkańców ziem kolumbijskich. Obserwatorium daje możliwość zapoznania się ze sposobem wyznaczania pór roku przez Indian. Po południu okazja do odwiedzenia okolicznych sklepów oferujących wyroby tkackie i inne wyroby lokalnego rękodzieła.

   

  5 DZIEŃ ZIPAQUIRÁ – BOGOTA
  Wycieczka do Zipaquirá – miejscowości słynącej z bogatych pokładów soli eksploatowanych już w czasach prekolumbijskich przez Indian Muisca. Zwiedzanie lokalnej osobliwości o światowej sławie – katedry wydrążonej w górze solnej. Katedra może pomieści 8500 osób. Wizyta w lokalnym muzeum soli, gdzie można zapoznać się z historią wydobycia soli w regionie oraz obejrzeć model kopalni. Powrót do Bogoty.

   

  6 DZIEŃ BOGOTA – SANTA MARTA – P.N. TAYRONA
  Przelot samolotem z Bogoty do Santa Marta – najstarszego miasta Kolumbii, położonego na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Przejazd do Parku Narodowego Tayrona, ciągnącego się wzdłuż wybrzeża porośniętego dżunglą. Park jest ogromnie interesujący ze względu na swoją różnorodność. Znajduje się tu nie tylko piękna plaża i bogata rafa koralowa, ale i las deszczowy. W przeszłości teren parku zamieszkiwany był przez Indian Tayrona. Znajdują się tutaj również ruiny prehiszpańskiej osady Pueblito, założonej przez Indian. Powrót do Santa Marta.

   

  7 DZIEŃ SANTA MARTA – CARTAGENA
  Przejazd drogą wzdłuż wybrzeża. Po drodze postój w Bar- ranquilla – czwartym co do wielkości mieście Kolumbii, położonym przy ujściu rzeki Magdalena do Morza Karaibskiego. Przyjazd na nocleg do najbardziej fascynującego i najpięk- niejszego miasta Kolumbii , perły architektury kolonialnej – Cartageny. Jest ono położone malowniczo na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Zostało założone w 1533 roku i jako jedno z pierwszych miast Kolumbii ogłosiło niepodległość 11 listopada 1811 roku. Cartagena od lat  przyciąga turystów z całego swiata niepowtarzalnym urokiem architektury i karaibską atmosfera, a jedyne ryzyko, jakie się pojawia jest takie, ze chce się pozostać tu na długo.

   

  8 DZIEŃ CARTAGENA
  Zwiedzanie Cartageny. Zabytkowy zespół Cartgeny obejmuje stare miasto otoczone murami, twierdzę oraz port wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Główna atrakcja miasta  to zabytkowa część położona w obrębie murów obronnych. Spacer nastrojowymi uliczkami i zaułkami starego miasta o unikalnej, kolonialnej zabudowie, wśród kamieniczek z pięknie ukwieconymi balkonami. Małe werandy, okna z wnękami przydają miastu niepowtarzalnego uroku. Wizyta na Placu Bolivara. Zwiedzanie XVII-wiecznej fortecy Castillo de San Felipe de Barajas. Wjazd na najwyższe wzgórze w Cartagenie, gdzie znajduje się Convento de la Popa i skąd roztacza się niezapomniany widok na miasto. Chwila czasu wolnego na zakupy w sklepikach z rękodziełem artystycznym oraz piękna biżuteria ze słynnymi kolumbijskimi szmaragdami. 

   

  9 DZIEŃ WYSPA SAN ANDRÉS
  Przelot z Cartageny na Wyspę San Andrés, położoną ok. 700 km na północ od wybrzeży Kolumbii i wchodzącą w skład archipelagu San Andrés i Providencia. Otoczona ciepłymi i krystalicznie czystymi wodami Morza Karaibskiego oferuje turystom białe, szerokie, piaszczyste plaże porośnięte palmami, cisze i spokój.

   

  10 DZIEŃ WYSPA SAN ANDRÉS
  Przed południem wyjazd na wycieczkę po wyspie. Zwiedzanie groty Morgana, gdzie – jak mówi legenda – walijski pirat Henry Morgan w XVII wieku ukrył swoje skarby. Przejazd przez miasteczko La Loma, najstarsze na wyspie.

   

  11-12 DZIEŃ WYSPA SAN ANDRÉS
  Wypoczynek na wyspie. Korzystanie z uroków plaży, możliwość uprawiania sportów wodnych.

   

  13 DZIEŃ
  Ostatnie chwile wypoczynku na wyspie. Transfer na lotnisko. Przelot do Bogoty i dalej do Europy.

   

  14 DZIEŃ
  Przylot do Warszawy.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Złote skarby w muzeum i grota będąca niegdyś kryjówką piratów. Wspaniałe zabytki na starówce w Cartagenie. Kolonialne miasta i osady Indian. Katedra wydrążona w górze solnej. Starożytne obserwatorium astronomiczne. Dżungla i las deszczowy. Wypoczynek na plaży nad Morzem Karaibskim.

 • Złote skarby w muzeum i grota będąca niegdyś kryjówką piratów. Wspaniałe zabytki na starówce w Cartagenie. Kolonialne miasta i osady Indian. Katedra wydrążona w górze solnej. Starożytne obserwatorium astronomiczne. Dżungla i las deszczowy. Wypoczynek na plaży nad Morzem Karaibskim.

  (więcej…)