Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Maciej Tarasin, Natasza Szałajska – Rio Tuichi & Rio Altamachi

Sobota 26.02.2011 godz. 21:00 – Namiot przy Gryfińskim Domu Kultury

 

Pierwsza wyprawa Nataszy Szałajskiej i Maćka Tarasina mająca na celu spłynięcie dziewiczej Rio Altamachi wyruszyła w 2009 roku. Boliwijscy chłopi nie pożyczyli im koni potrzebnych do zniesienia ekwipunku wobec czego musieli zadowolić się wielokrotnie eksplorowaną Rio Tuchi. Nie poddali się jednak i rok później powrócili nad Altamachi raz jeszcze. Po 4 dniach marszu przez dżunglę i góry dotarli w pobliże opuszczonego rancza San Agustin. Tam zbudowali i spuścili na rzekę tratwę.

 

Płynęli przez tereny dziewicze, nie zamieszkałe przez ludzi. Altamachi raz karmiła ich rybami, innym razem wywracała na progach, jakby się z nimi bawiła. Była taka jaką ją sobie wyobrażali: piękna, dzika i niebezpieczna. Wpłynęli do cudownego królestwa przyrody i mimo wielu trudów cieszyli się każdą chwilą na rzece.

 

Był to pierwszy udokumentowany spływ Rio Altamachi w historii, co potwierdzają mieszkańcy Khori Mayu – wioski leżącej nieopodal miejsca, od którego rzeka zaczyna być spławna dla tratwy. Na odcinku 250 km (San Agustin do Rio Cotacajes) deniwelacja terenu wyniosła 1000 metrów. Trudność techniczna rzeki to ww3 z kilkoma bystrzami ww4. Spływanie samej rzeki trwało 8 dni, płynęli średnio 9 godzin dziennie.

 

więcej na www.wloczykij.com