Artykuły o Ameryce Łacińskej

< Powrót do artykuły

Ekwador: MITAD DEL MUNDO czyli środek świata

Autor: Marta Podleśna-Nowak

 

Mitad del Mundo to miejsce  położone na równiku, około godziny drogi od Quito. Na środku placu wznosi się wielki monument symbolizujący środek świata. Na północ i południe od budowli biegnie żółtą linią mającą dzielić glob ziemski na dwie półkulę. Turyści wędrują jedna noga po półkuli północnej, drugą po południowej. Przewodnik grupy amerykańskiej pyta: jakie jest idealne małżeństwo? I nie czekając na odpowiedz mówi: na Mitad del Mundo, bo małżonkowie żyją na innych półkulach. Amerykanie śmieją się, potem długie minuty trwają zdjęcia: ze stopami na różnych półkulach, z małżonkiem na innej półkuli, grupowe, indywidualne, wszystkie ze smajlem na twarzy. Okolice pomnika to sklepy z pamiątkami. Kawałek drewna z napisem Ecuador, długopisy, koszulki, kubki, pocztówki, sukienki, chusty, szaliki i inny szit, koniecznie wszystko z wizerunkiem monumentu i napisem Ecuador.

 

Przeskakiwanie z jednej półkuli na drugą jest niezłą frajdą, gdyby tylko linia faktycznie wyznaczała pn-pd. Udowodniono bowiem, iż inżynierowie francuscy mając niedokładne przyrządy popełnili błąd. Nieduży, co prawda bo ok 250 metrów. W dzisiejszych czasach komputeryzacji i GPS-ow można bardzo dokładnie wyznaczyć linię równika. I linia ta znajduje się nie w miejscu, gdzie wybudowano pomnik tylko na pobliskiej górze leżącej właśnie ok 250 od Mitad del Mundo. Fakt ten jednak nie przeszkadza turystom w skakaniu po linii.

 

Godne polecenia jest Muzeum Solar (wstęp wolny), gdzie można obejrzeć, w jaki sposób w dawnych czasach wyznaczono równik, jak przeprowadzano pomiary. Warto nadmienić, że  właśnie w Ekwadorze obserwacje były możliwe ze względu na górskie położenie. W Brazylijskiej selwie czy w krajach afrykańskich leżących na równiku obserwacje były niemożliwe, gdyż brakowało punktu odniesienia. Drzewa przesłaniały horyzont.  Ponadto w deszczowych lasach wilgotność i duże zachmurzenie uniemożliwiały obserwację w dniu przesileń. Można powiedzieć, ze Ekwador jest wyjątkowy pod tym względem.

 

Znajomość astronomii i zjawisk związanych z dniami przesileń wykorzystali konkwistadorzy przy budowie kościołów w Quito. Większość z nich położona jest w jednej linii w taki sposób, że światło wpadające do świątyni własnie w te dwa wyjątkowe dni w roku tworzyło przemieszczające się świetlne obrazy, zazwyczaj przesuwające się po figurach Jezusa i Matki Bożej. Hiszpanie nazywali to „cudami”, które pomagały im w nakłonieniu niewiernych do wiary chrześcijańskiej. Cuda te zarejestrowano na kasecie video i można oglądać je właśnie w Museo Solar. Gra światła we wnętrzu strojnych barokowych kościołów robi wrażenie.

 

Miasteczko Mitad del Mundo kusi różnymi atrakcjami. Można zważyć się na starodawnej wadze. Podobno na równiku ubywa nam kilogramów dlatego turyści chętnie korzystają z tej atrakcji jak i z wielu innych only in Ecuador.

 

Godne uwagi jest konkurencyjne Museo Intiñan, położone kilkaset metrów dalej. Skoncentrowane na doświadczeniach, możliwych tylko na równiku: sprawdzenie siły coriolisa czy utrzymanie jajka na główce od gwoździa.  Zrobione pod turystów, za to z prawdziwym jajem. 

 

Mitad del Mundo http://www.mitaddelmundo.com

Muzeo Intiñan  http://en.museointinan.com.ec