Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Patagonia – droga przez Południe: Gosia Preuss-Złomska

Sobota, 27 listopada, godz. 17:40, Muzeum Etnograficzne

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL REPORTAŻU

Przez olbrzymie, niezamieszkałe obszary, wśród hulającego niemiłosiernie wiatru, wiedzie zakurzona i pełna kolein Ruta 40. Podczas pokazu autorka zmierzy się ze słynną drogą dalekiego Południa. Towarzyszyć jej będą uchwycone podczas podróży obrazy – bezkresna przestrzeń, wypalony słońcem step, majaczące gdzieś w oddali ośnieżone szczyty Andów: potężny Fitz Roy i monumentalne wieże Paine. Dalej na Południu jest już tylko osnuta legendami Ziemia Ognista. Aby do niej dotrzeć przeprawi się przez zdradliwe wody Cieśniny Magellana. Dzikie góry, lwy morskie i kormorany zamieszkujące bezludne wysepki kanału Beagle świadczą o tym, że dotarła na prawdziwy Koniec Świata.
Patagonia to kraina bogata w połyskujące słońcem turkusowe jeziora, gęste lasy, rwące rzeki i rozległe lodowce. Jako pierwsi dotarli tu imigranci z Europy i na przekór żywiołom zakładali estancje (olbrzymie majątki ziemskie). Do dzisiaj hodują wielkie stada bydła, urządzają tradycyjne rodea i kultywują pamięć o pierwszych osadnikach. Przemierzając wspólnie setki kilometrów patagońskich bezdroży nie raz przebiegnie przez drogę guanako lub przepędzane przez gauchos stado owiec.

Miałam zaszczyt i przyjemność być odpowiedzialna za autorską koncepcję tej części festiwalu, zapraszanie gości i organizację dwóch dni pokazów dookoła świata.