Peru – Szlakiem Złota Inków

 •  

  Dzień 1 

  Wylot z Warszawy do Ameryki Południowej.

   

  Dzień 2  LIMA  Miasto Królów – PISCO

  Pobyt w Mieście Królów założonym przez konkwistadora Francisco Pizarro. Kolonialna część miasta tzw. Centro Historico z Plaza de Armas, do którego przylega Pałac Arcybiskupi, Katedra i Pałac Prezydencki. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego. Zwiedzanie kościoła i klasztoru Franciszkanów, w którym znajdują się malowidła ścienne, liczne relikwie oraz pierwszy limeński cmentarz! Po południu transfer do Pisco (ok. 4 h), nocleg.

   

  Dzień 3  ISLAS BALLETAS – OAZA HUACACHINA – NASCA 

  Wycieczka na wyspy Ballestas nazywane Małymi Galapagos. Rezerwat Narodowy Paracas to najważniejszy na wybrzeżu Peru rezerwat ptactwa i zwierząt morskich. Wyspy zamieszkują kormorany, głuptaki, flamingi, pingwiny Humboldta, lwy morskie i pelikany. Z wysp eksportuje się guano – bogate w azot odchody ptaków wykorzystywane jako nawóz. 
  Przejazd pustynnym wybrzeżem przez region uprawy winorośli, gdzie wytwarzane jest Pisco – narodowy trunek peruwiański. Zwiedzanie bodega oraz degustacja trunków. Dalszy przejazd do oazy Huacachina – najsłynniejszej oazy Ameryki Południowej malowniczo położonej wśród piasków pustyni. Dla chętnych fakultatywna wycieczka buggies, samochodami przystosowanymi do jazdy po wydmach. Dużą dawkę adrenaliny zapewni nie tylko jazda buggies ale również możliwość zjazdu na deskach (sandboarding). Koszt wycieczki 35 usd (z ubezpieczeniem od sportów ekstremalnych). 
  Przejazd do Nazca na nocleg.

   

  Dzień 4  Płaskowyż Nazca, przedkolumbijskie cmentarzysko Chauchilla

  Dla chętnych lot nad liniami Nazca (koszt ok. 120 USD) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i figurami wyrytymi na płaskowyżu około 1500 lat temu. Rozciągają się one na obszarze około 50 km długości i 14 km szerokości dlatego widoczne są w całej okazałości tylko z lotu ptaka. Istnieje wiele teorii na temat powstania figur, jak dotychczas żadna nie udowodniona. 
  Wycieczka na cmentarzysko Chauchilla położone na pustyni około 30 km od miasta. Przedkolumbijscy mieszkańcy balsamowali zwłoki chowając je z cennymi przedmiotami. Choć groby zostały doszczętnie splądrowane w poszukiwaniu wartościowych pamiątek nadal pozostały mumie, które wywierają olbrzymie wrażenie na oglądających. 
  Transfer do Arequipy (ok. 9h) słynną autostradą Panamericana ciągnącą się niemal nieprzerwanie od Alaski po Ziemię Ognistą. Przyjazd około północy, nocleg w Arequipie.

   

  Dzień 5 AREQUIPA – zwiedzanie miasta i kompleksu klasztornego Św. Katarzyny

  Zwiedzanie Arequipy, zwanej Białym Miastem zbudowanego z białego tufu wulkanicznego (sillar) pochodzącego z licznych otaczających miasto wulkanów.  Wizyta z muzeum Sanktuariów Andyjskich, w którym znajduje się najsłynniejsza wysokogórska dziecięca mumia zwana „Juanitą”. Została odnaleziona w 1995 roku na szczycie wulkanu Ampato będąc świadectwem wiary Inków w możliwość zyskania przychylności bogów poprzez składanie im na szczytach gór ofiar z dzieci. 
  Klasztor Św. Katarzyny założony w XVI wieku, do którego przyjmowano jedynie mniszki z najbogatszych hiszpańskich rodzin osiadłych w Peru po okresie konkwisty. Powierzchnia całego kompleksu przekracza 20 tys. m² i jest to „miasto w mieście” z ulicami, domami, placami. 
  Po południu czas wolny i dalsza aklimatyzacja na wysokości powyżej 2300 m n.p.m. Nocleg w Arequipie.

   

  Dzień 6-7-8 KANION COLCA – dwie opcje

  OPCJA 1 Dla chętnych (koszt ok. 120 USD, z wyżywieniem) trzydniowy trekking do kanionu Colca.Przejazd do kanionu Colca przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, założony w celu ochrony vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości około 4900 m n.p.m. – rozrzedzone powietrze może dawać się we znaki. Początek trekkingu w Cabanaconde (3287 m. n.p.m), po drodze niesamowite widoki na kanion i okoliczne wioski położone wewnątrz. Pierwszy nocleg w kanionie w wiosce San Juan de Chuccho. Dzień drugi to dalsza eksploracja kanionu z trekingiem ok. 6 godzin. Nagrodą za trud wędrówki będzie przepięknie położona na dnie kanionu oaza Sangalle (1850 m n.p.m.) z ciepłym klimatem, bujną roślinnością i basenem! Po południu wypoczynek. Ostatni dzień rozpoczniemy po 3 rano wspinaczką na sam szczyt ściany kanionu. To dla każdego sprawdzian sił, ale też duża satysfakcja. Po dotarciu do Cabanaconde i śniadaniu przejazd na Cruz del Condor, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczymy majestatycznie szybujące kondory. Kondor to symbol Andów, zwany królem gór. Spotkanie z grupą z opcji 2 w Chivay. Przejazd do Puno, nocleg.Uwaga! Wymagana dobra kondycja fizyczna.

  OPCJA 2 Jeden dzień pobytu w Arequipie (czas wolny) + dwudniowa wycieczka do kanionu Colca (koszt ok. 100 USD: pakiet kanion + nocleg Arequipa). Przejazd do kanionu Colca przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, założony w celu ochrony vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości około 4900 m n.p.m. – rozrzedzone powietrze może dawać się we znaki. Dojazd do Chivay, zwiedzanie okolicy. Następnego dnia rano przejazd na Cruz del Condor, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczymy majestatycznie szybujące kondory. Kondor to symbol Andów, zwany królem gór. Spotkanie z grupą z opcji 1 w Chivay. Przejazd do Puno, nocleg.

   

  Dzień 9-10  Jezioro Titicaca, pływające wyspy ludu Uros, nocleg u Indian Quechua

  Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, którzy nadal podtrzymują tradycje swych przodków. Wyspy, podobnie jak łodzie zbudowane są z trzciny totora, która jest także jednym z głównych składników pożywienia Indian Uros. Dalszy przejazd łodzią motorową na wyspę Amantani, gdzie nocleg u rodzin indiańskich z plemienia Quechua wraz z typową lokalną kolacją. Wieczorem możliwość podglądania codziennego życia mieszkańców lub udział w lokalnej fieście. Warto zaznaczyć, że na Amantani nie ma turystycznych hotelów. To wyspa niekomercyjna, zamieszkana w 100% przez Indian. Turyści nocują w prawdziwych lokalnych domach, w takim środowisku w jakim na co dzień żyją miejscowi. Następnego dnia przepłynięcie na Taquile. To piękna wyspa zamieszkana przez społeczność, w której przędzeniem i tkaniem zajmują się głównie mężczyźni.
  Powrót do Puno. Nocny przejazd autobusem rejsowym do Cuzco.

   

  Dzień 11  CUZCO – dawna stolica Inkaskiego Imperium

  Odpoczynek po nocnej podróży. Zwiedzanie centrum „pępka świata” czyli Cuzco wraz z placem głównym – Plaza de Armas, katedrą, Świątynią Słońca. Spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu szóstego Inki – Inka Roca znajduje się słynny szesnastokątny kamień. 
  Po południu zwiedzanie okolicznych ruin Cuzco – twierdzy Sacsayahuaman oraz miejsca kultu inkaskiego Quenqo. Nocleg w Cuzco.

   

  Dzień 12 ŚWIĘTA DOLINA INKÓW

   

  Wycieczka do Świętej Doliny Inków położonej w dolinie rzeki Urubamba. Dzięki bardzo żyznym ziemiom i tarasowym polom uprawnym dolina była inkaskim rolniczym „El Dorado”. Wizyta w ruinach miasta inkaskiego Pisac oraz na kolorowym indiańskim targowisku. Po południu zwiedzanie uroczego kamiennego miasteczka Ollantaytambo z twierdzą inkaską górującą nad miastem. W twierdzy znajdują się imponujące monolity, a stoki skalne wykorzystano jako spichlerze oraz więzienie. Samo miasteczko Ollantaytambo jest jednym z lepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków, gdyż zostało wybudowane na pozostałościach murów inkaskich. 
  Wieczorny przejazd pociągiem do Aguas Calientes, nocleg.

   

  Dzień 13 „Zaginione miasto Inków”  MACHU PICCHU

  Wcześnie rano wyprawa do ruin tzw. „Zaginionego miasta Inków”, odkrytego dla świata dopiero w 1911 roku przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. Prawdopodobnie miasto zostało opuszczone przed najazdem hiszpańskich konkwistadorów. Dlatego ocalało i jest tak dobrze zachowane do dnia dzisiejszego. Wczesne zwiedzanie miasta to niezapomniane widoki wynurzania się ruin z porannej mgły. Rano jest też stosunkowo niewielu turystów. 
  Dla chętnych możliwość wspinaczki na szczyt Huyana Picchu (to ta duża prawie pionowa góra w tle, będąca na wszystkich widokówkach), z której rozpościera się wspaniały widok na całe ruiny. Chęć wspinaczki należy potwierdzić w momencie rezerwacji wycieczki, limit dzienny 400 osób, koszt 10 USD. 
  Powrót pociągiem do Cuzco, nocleg.

   

  Dzień 14  CUZCO dalsze zwiedzanie miasta

  Czas wolny w Cuzco na samodzielne odkrywanie miasta i ostatnie zakupy, przelot do Limy, nocleg.

   

  Dzień 15 LIMA – WYLOT DO EUROPY

   

  Lima. Wizyta w muzeum Rafael Larco Herrera, które posiada największy na świecie prywatny zbiór ceramiki starożytnego ludu Moche i Nazca. Oprócz ponad 40.000 sztuk ceramiki i 5.000 sztuk złota i tekstyliów Larco Museum słynie z galerii prekolumbijskich erotycznych ceramik. Wylot do Europy.

   

  Dzień 16 Przylot do Warszawy

  Przylot do Warszawy.

   

   

   


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Peru NAJ

  – NAJwiększe atrakcje Peru z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Machu Picchu, historyczne centra miast Limy, Arequipy i Cuzco oraz linie Nazca 
  – NAJwyżej położone jezioro żeglowne i jednocześnie NAJwiększe jezioro wysokogórskie na ziemi – Titicaca 
  – NAJsłynniejsza oaza Ameryki Południowej – Huacachina 
  – NAJsłynniejsza wysokogórska mumia dziecięca – Juanita 
  – NAJwiększy na świeci zbiór ceramiki ludu Moche – Larco Muzeum 
  – NAJgłębszy kanion na świecie – Colca 
  – NAJbardziej niezwykły cmentarz pełen zmumifikowanych szczątków ludzkich – Chauchilla

   

   

  Złoto Inków

  Imperium Inków przed przybyciem Hiszpanów w XVI wieku liczyło 12 mln mieszkańców i rozciągało się prawie wzdłuż całego wybrzeża Pacyfiku, na terenie Peru i Boliwii wchodząc z głąb kraju. Było świetnie zorganizowane i rozwinięte. Podstawą gospodarki było rolnictwo tak mądrze nadzorowane, że Inkowie zwyczajowo posiadali nadwyżki żywności. Mimo, że nie znano koła a do transportu nie używano żadnych pojazdów mechanicznych królestwo pokryte było imponującą siecią dróg i miast, których ruiny przetrwały do dziś. Machu Picchu, Ollantaytambo, Sacsayahuaman, mury dawnego Cuzco to tylko przykłady budowli inkaskich odwiedzanych w naszym programie. 
  Na czele imperium stał syn słońca i boski namiestnik  – Sapa Inca. Słońce uznawano za główne bóstwo i wierzono, że każdy władca jest jego potomkiem. Dzień przesilenia zimowego (na półkuli południowej ok. 24 czerwca) zwane Inti Raymi było najważniejszym świętem inkaskim. Każdy władca miał swój własny pałac zwany panaca, otoczony był czcią poddanych i wielkim bogactwem. Złoto Inków to najczęściej naczynia rytualne, figurki, misy, biżuteria, monety, maski. Niektóre z nich można obejrzeć w prywatnej kolekcji w Larco Museo w Limie. Złotem Inków nazywana jest również komosa ryżowa czyli quinoa – roślina stanowiąca główne pożywienie Inków, która jest bezglutenowa i dostarcza wszystkich aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowanie organizmu.

   

   

  Konkwistadorzy

  Francisco Pizarro przybył do wybrzeży Peru w fatalnym dla Inków okresie, kiedy byli zdziesiątkowani epidemią ospy i osłabieni wojną domową pomiędzy braćmi Atahualpą i Huascarem. Wykorzystał tę sytuację, uwięził władcę obiecując mu wolność w zamian za wypełnienie komnaty po sufit kosztownościami i złotem. Pomimo spełnienia obietnicy Inka został zabity. Armia inkaska po śmierci władcy rozpierzchła się, a kilkuset osobowa armia Pizarro w ciągu kilku lat opanowała całe imperium Inków. Złoto i cenne przedmioty wywożono galeonami z portu w Limie wprost na hiszpański dwór. Inków bezlitośnie zabijano albo sprowadzono do roli taniej siły roboczej. Rodziny konkwistadorów bogaciły się, a oni sami otoczeni przepychem i uhonorowani zostawali zarządcami kolejnych prowincji. Miasta Inków niszczono, a na ich gruzach budowano strzeliste katedry chrześcijańskie, pałace i place na wzór tych hiszpańskich. Można je oglądać w Limie, Cuzco czy Puno.

   

   

  Różnorodność przyrody

  Podróż do Peru rozpocznie się w Limie położonej nad Oceanem Pacyficznym. Miasto często pokryte jest charakterystyczną mgłą zwaną garúa tworzącą surowy klimat. Wybrzeże tzw.costa charakteryzuje suchy klimat, chłodny Prąd Peruwiański i pustynny charakter. W programie prawdziwa oaza z palmami obsypana dookoła piaskami pustyni oraz wyspy Ballestas pełne ptactwa, pingwinów i lwów morskich. 
  Większość wyjazdu to region Andów tzw. sierry i altiplano – płaskowyżu śródgórskiego na wysokości 3300-3800 m. n.p.m gdzie położone jest m.in. miasto Puno i jezioro Titicaca. Kanion Colca to wg niektórych źródeł najgłębszy kanion na ziemi. My nie zobaczymy go, jak większość wycieczek tylko z punktu Cruz del Condor, ale zejdziemy na jego dno by zobaczyć okoliczne wioski, roślinność i oazę z naturalnymi źródłami.

   

  Indianie, kuchnia i zwyczaje

  Peru zamieszkiwane jest przez Kreoli – potomków Hiszpanów, mestizos czyli mieszańców ludności białej z indiańską i Indian, głównie z plemienia Keczua. Aby poznać ich bliżej i zobaczyć jak żyją wybierzemy się na wyspy jeziora Titicaca – Uros, Amantani i Taquile. Zakwaterujemy się na jedną noc u lokalnej rodziny na wyspie Amantani, w takich warunkach w jakich żyją na co dzień. Razem z Indianami zjemy przygotowane przez nich posiłki (może będzie to quinoa zwana złotem Inków), przyjrzymy się ich życiu i zwyczajom. 
  W Puno lub Cuzco dla chętnych będzie możliwość pójścia na kolację z pokazem tradycyjnych tańców indiańskich. Jeśli dopisze szczęście gdzieś po drodze natrafimy na lokalną fiestę, a na pewno spróbujemy lokalnych przysmaków – świnki morskiej (cuy), sałatki z surowych ryb i owoców morza (ceviche) czy pisco sour – peruwiańskiego koktajlu na bazie trunku pisco, białek kurzych, limonki i likieru angostura. Spróbujemy również Inca Coli produkowanej od 1935 roku, napoju który w Peru wygrał konkurencję z tradycyjną Coca – Colą.

   

  • Lima, Miasto Królów, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Indianki Ajmara na ulicach Limy, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Taniec to ważny element świąt indiańskich, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Lwy morskie na Wyspach Ballestas, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Pisco – narodowy trunek peruwiański, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Oaza Huacachina, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Jazda buggies po wydmach to duża dawka adrenaliny, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Grupa na wydmach w okolicu oazy Huacachina, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Sandboarding to świetna zabawa, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Buggie – auto wyspecjalizowane do jazdy po wydmach, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Cmentarz Chauchilla, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Mumie na cmentarzu Chauchilla, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Klasztor Św. Katarzyny, Arequipa, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Latynoska miłość, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Vicuñas są w Peru pod ochroną, Rezerwat Salinas i Aguada Blanca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Żyzna dolina Colca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Początek trekkingu do kanionu Colca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Gotowanie rosołu na glinianej kuchni, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Śniadanie dla grupy, kanion Colca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Metysi są w Peru najliczniejszą grupą, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Wioski w kanionie Colca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Dno kanionu Colca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Nagroda za trudy trekkingu, drugi nocleg w kanionie Colca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Kondor – król Andów, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Cruz del Condor, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Pyszne owoce kaktusa, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Rodzina z wyspy Amantani, jezioro Titicaca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Wyspy Uros na jeziorze Titicaca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Obiad u rodziny na wyspie Amantani, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Na wyspie Amantani Indianie w tradycyjny sposób uprawiają ziemie, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Tradycyjne stroje wyrabiane na wyspie Taquile, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Jedna z rodzin goszcząca grupę, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Wypas owiec na wyspie Taquile, jezioro Titicaca, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Wyspa Taquile, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Mężczyźni ręcznie robią najlepsze czapki, pasy i poncha, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Grupa Horyzonty w ruinach Machu Picchu, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Świątynia Kondora w Machu Picchu, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Katedra i plac główny w Cuzco, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Paralotniarze na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, Lima. fot. Marta Podleśna Nowak
  • Machu Picchu, Peru, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Indianka Keczua, fot. Marta Podleśna Nowak