Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Pierwsza wizyta Papieża Benedykta XVI w Meksyku i na Kubie

Dziś rozpoczyna się pielgrzymka Benedykta XVI w Meksyku, potrwa 3 dni. Papież odwiedzi trzy miasta: Guanajuato, Leon i Silao. Główne hasła wizyty to: małżeństwa homoseksualne, aborcja i wolność wyznania.
26 marca Benedykt XVI uda się na Kubę.

 
Wizyta w Meksyku jak i na Kubie ma ważne wymiary. Meksyk to drugie, po Brazylii, państwo z największą liczbą katolików na świecie, gdzie kult Papieża-Polaka jest nadal bardzo żywy. Jan Paweł II odwiedził Meksyk kilka razy, ostatnio w 2002 roku. W Mieście Meksyk – stolicy kraju, obok Bazyliki Matki Boskiej z Gwadelupe stoi pomnik papieża na pamiątkę jego licznych wizyt.
Meksyk przeżywa okres poważnych problemów: od kilku lat boryka się ze wzrostem przemocy, zabójstw, uprowadzeń na tle walk gangów narkotykowych i korupcją. Zbliżają się wybory prezydenckie i w środowiskach politycznych wizyta wzbudza pewną podejrzliwość, że papież spotyka się jedynie z prezydentem Felipe Calderonem. Odbiera się to jako poparcie dla partii PAN (Partido Accion Nacional).

 
Kuba natomiast, która nadal tkwi w socjalistycznym ustroju, jest jednym z ostatnich krajów, w których wolność słowa i prawa człowieka są nieprzestrzegane. Stąd wizyta głowy Kościoła katolickiego może odegrać ważną rolę, nie tyle w zmianie ustroju, ale we wzbudzeniu w Kubańczykach nadziei na stopniowe złagodzenie reżimu. Papież spotka się z obecnym prezydentem – Raulem Castro.

 
Sytuacja Kościoła w obu państwach jest diametralnie różna, np. w Meksyku pracuje ok. 16 tysięcy księży, na Kubie zaledwie 361.
Jest to druga pielgrzymka papieża do Ameryki Łacińskiej. Z pierwszą wizytą udał się do Brazylii w 2007 roku i tu również powróci w 2013 roku na Światowe Dni Młodzieży, w lipcu w Rio de Janeiro.