Porady na temat Ameryki Łacińskej

< Powrót do porady

Podróż samolotem a choroby

Osoby przewlekle chore powinny w bagażu podręcznym mieć wszystkie niezbędne lekarstwa.
Przeciwwskazaniem do lotu są zabiegi operacyjne – osoby po operacjach jamy brzusznej, klatki piersiowej lub innych operacjach na dużych naczyniach krwionośnych powinny po takich zabiegach przynajmniej kilka dni wstrzymać się od podróży samolotem – podczas operacji pęcherzyki powietrza mogły zostać uwięzione w ciele, które podczas lotu ulegną rozprężeniu co może doprowadzić do uszkodzenia tkanek.
Osoby po zawale serca powinny wstrzymać się od podróży przez okres co najmniej miesiąca lub dłużej. Cierpiący na choroby układu oddechowego mogą zaopatrzyć się w inhalatory lub zgłosić problem do linii lotniczej i poprosić o dodatkowe źródło tlenu na pokładzie.

Alergie, cukrzyca, schorzenia neurologiczne nie są przeciwwskazaniem do lotów, ale warto konsultować zamiar podróży z lekarzem prowadzącym. Natomiast zakaz wejścia na pokład obowiązuje wszystkich chorych na choroby zakaźne. Należy być rozsądnym, wszelkie zarazki rozniosą się przez cyrkulujące powietrze. Przecież sami też nie chcielibyśmy być zarażeni. Maseczki na nos i usta są jakimś wyjściem, ale trudno się przez nie oddycha.
Schorzenia laryngologiczne są przeciwwskazaniem do lotów, szczególnie stany zapalne ucha środkowego i zatok przynosowych. W trakcie podróży ciśnienie barometryczne spada podczas wznoszenia i rośnie podczas opadania samolotu. Zmiany te dotyczą także powietrza zgromadzonego w naszym ciele, przy wznoszeniu powietrze ucieka z ucha i zatok a przy zniżaniu zostaje wtłaczane. Przy infekcjach ucha, zatok czy nosa można spodziewać się silnego bólu a nawet rozerwania błony bębenkowej. Źródłem bólu mogą też być jelita w wyniku rozprężania się zalegających tam gazów (podczas lotu ich objętość zwiększa się o 30%). Najlepiej unikać potraw wzdymających na dzień przed podróżą.
Wilgotność powietrza na pokładzie jest niska, wynosi ok. 20% dlatego łatwo może dojść do wysuszenia śluzówki nosa, oczu czy odczucia suchości skóry. Ulgę może przynieść zakraplanie tzw. sztucznych łez do oczu oraz nawadnianie się płynami, najlepiej wodą niegazowaną. Odwodnienie może potęgować spożywanie napojów alkoholowych.

 

Długotrwałe unieruchomienie może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zakrzepicy żył głębokich (DVT). Ryzyko wzrasta u osób po 40 roku życia ze schorzeniami układu krążenia. Zakrzepica może objawić się bólami kończyn, obrzękiem nóg. Poważniejsze objawy jak ból w klatce piersiowej mogą pojawić się nawet kilka dni po zakończeniu podróży.

Jak zapobiegać zakrzepicy? Przede wszystkim jak najwięcej spacerować po kabinie oraz wykonywać ćwiczenia rozciągające rąk i nóg. Wiele linii lotniczych podczas lotu nadaje zestaw ćwiczeń dla pasażerów, nie można tego bagatelizować tylko poćwiczyć. Nie bez znaczenia jest też picie dużej ilości wody, rezygnacja z alkoholu i mocnej kawy oraz luźne, wygodne ubranie. Można również rozrzedzić krew za pomocą aspiryny, która używana jest w leczeniu skrzepów i profilaktyce zakrzepicy.
Opracowała Marta Podleśna – Nowak