Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Terra- Festiwal Slajdów Podróżniczych 3-4 grudnia

Warszawa, Kino Wisla, Plac Wilsona 2

 

Terra – Festiwal Slajdów Podróżniczych już niedlugo! Już od 11 lat to wielkie wydarzenie nie tylko dla tych co kochają podróżować w realu ale też dla tych, którzy za pośrednictwem slajdów i ciekawych opowieści przenoszą się w miejsca swych marzeń.

 

Już po raz jedenasty w pierwszy weekend grudnia można obejrzeć starannie wybrane pokazy slajdów z różnych zakątków świata. Zdjęcia wyświetlane na kinowym ekranie w warszawskim kinie Wisła, pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i muzyka zaprowadzą widzów w magiczny świat podróży.

 

Jak zwykle Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie (organizatorzy festiwalu) wraz z zaproszonymi podróżnikami spróbują przekonać Państwa o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu. Poprzez osobiste doświadczenia autorów ze spotkań z innymi kulturami dowiecie się, że świat nie jest taki straszny jak go media malują, opisując głównie złe wydarzenia.

 
Najważniejsze w pokazie slajdów są wrażenia widzów, na które składa się wiele elementów: ciekawa podróż, dobre zdjęcia i ich wybór (zwłaszcza w dobie fotografii cyfrowej gdy tak łatwo robi się tysiące zdjęć), kompozycja pokazu, osobowość i opowieść autora, muzyka i to nieuchwytne „coś” co sprawia, że pokaz zapada nam w pamięć.
Podczas tegorocznej 11 TERRY:
Powędrujemy ulicami Hawany i Trynidadu, zanurkujemy w Zatoce Świń, odwiedzimy plantację trzciny cukrowej i zatańczymy salsę… Wszystko dzięki temu, że Anna-Olej Kobus i Krzysztof Kobus w poszukiwaniu kolonialnych i socrealistycznych klimatów razem z Michasiem (6.l.) i Stasiem (4 l.) wybrali się na Kubę.

 

Spotkamy wielu dobrych ludzi i przeżyjemy niemało przygód wyruszając z Anią i Robbem Maciągami na ośmiomiesięczną rowerową wyprawę Jedwabnym Szlakiem (z Turcji przez Syrię, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan docierając do Chin).

 

Marek Tomalik od wielu lat zafascynowany australijskim outbackiem odkryje przed nami niektóre tajemnice Aborygenów – rdzennych mieszkańców Australii żyjących w łączności z naturą.
Przyrodnik i fotograf Grzegorz Leśniewski w przepięknej diaporamie zadziwi nas fascynującym światem przyrody wschodniej Polski. Zobaczymy m.in. jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren, bieszczadzkie wilki.
Bogatą historię i różnorodne krajobrazy zachodniej Turcji przedstawią nam Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie. Obejrzymy ślady wielkich antycznych kultur i piękne meczety, powędrujemy szlakiem licyjskim, dotrzemy w góry Taurus, zachwycimy się baśniową Kapadocją…
Pożeglujemy razem z Moniką Witkowską na trzymiesięczny arktyczny rejs jachtem wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki odwiedzając wyspy, malownicze zatoki oraz niewielkie osady zamieszkałe przez Czukczów, Eskimosów i Inuitów. Będziemy żeglować wśród dryfujących lodów, spotykać niedźwiedzie polarne, walczyć ze sztormem, zostaniemy aresztowani a nawet postawieni przed rosyjskim sądem. Oj będzie się działo…
Podróżując śladami Marco Polo z Anną i Marcinem Szymczakami oraz 4-letnią Igą dotrzemy do mało znanych zakątków Chin Zachodnich. Przemierzymy pustynię Badai Jaran , powędrujemy przez góry Bogda Shan i odwiedzimy tybetańskie klasztory.

 

Na koniec opowieść z Sudanu, tu wciąż dociera niewielu turystów. Odkrycie nubiijskich grobowców i kościołów, taniec z derwiszami, wspinaczka w górach Taka. Przez tajemniczy, egzotyczny Sudan poprowadzi nas swoimi nastrojowymi zdjęciami i opowieścią Marcin Jamkowski.

 

Od marzeń zaczyna się każda podróż… Mamy nadzieję, że Festiwal stanie się dla Państwa inspiracją do ciekawych podróży…