Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Tydzień kina hiszpańskiego 15 marca-1 kwietnia 2012

Dla kinomaniaków i zafascynowanych kulturą hiszpańską szykuje się uczta filmowa w całej Polsce. W repertuarze również filmy z Ameryki Łacińskiej.

 

Produkcje latynoamerykańskie to trzy obrazy w ramach: Magia literatury iberoamerykańskiej na wielkim ekranie.

 

Nie ma kto pisać do pułkownika (Coronel no tiene quien le escriba), reż. Arturo Ripstein,
Meksyk 1999, 118 min.
MFF Cannes 1999 – Konkurs Główny
FF Sundance 2000 – Nagroda dla Najlepszego Filmu Latynoamerykańskiego
Arturo Ripstein, jeden z najwybitniejszych twórców meksykańskiego kina, bierze na warsztat zaliczaną do arcydzieł współczesnej prozy iberoamerykańskiej powieść Gabriela Garcii Marqueza, przenosząc akcję wydarzeń do Meksyku lat 40. Film jest opowieścią o emerytowanym pułkowniku, weteranie wojny z kościołem katolickim, który od 27 lat czeka na obiecaną rentę, ale jak dotąd nie otrzymał jeszcze żadnego czeku. W każdy piątek chodzi na pocztę z nadzieją, że wreszcie coś nadejdzie, lecz na próżno. NIE MA KTO PISAĆ DO PUŁKOWNIKA jest wstrząsającym, choć pełnym charakterystycznej dla kolumbijskiego twórcy ironii, studium ludzkiej samotności i godności.

O miłości i innych demonach (Del amor y otros demonios), reż. Hilda Hidalgo, Kostaryka, Kolumbia 2009, 97 min.
Głęboko zapadająca w pamięć historia zakazanej miłości osnuta na autentycznych wydarzeniach rozgrywających się w XVIII-wiecznym Królestwie Peru, w czasach niewolnictwa i inkwizycji. Sierva Maria ma trzynaście lat i jest córką arystokratów, lecz z braku zainteresowania z ich strony wychowuje się wśród niewolników. Gdy dziewczyna zostaje ugryziona przez wściekłego psa, biskup uznaje ją za opętaną i nakazuje zamknąć w klasztorze, gdzie ma zostać poddana egzorcyzmom. Obowiązki egzorcysty obejmuje z polecenia biskupa mnich – bibliotekarz Cayetano Delaura. Ksiądz i dziewczyna ulegają jednak pokusie „demona” znacznie silniejszego niż wiara i rozsądek…
Pantaleon i wizytantki (Pantaleón y las visitadoras),
reż. Francisco J. Lombardi, Peru 2000, 137 min.
FF Viña del Mar 2000 – Nagroda Publiczności
FF Gramado (Brazylia) 2000 – Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz,
Nagroda Publiczności oraz Nagroda Krytyków
Nakręcona z dużym rozmachem peruwiańska superprodukcja przenosi w dzisiejsze czasy akcję jednej z najbardziej znanych powieści Mario Vargasa Llosy. Tytułowy Pantaleon to świeżo upieczony, sumienny i stateczny kapitan intendentury. Wraz z awansem otrzymuje tajną misję zorganizowania służby wizytantek (czyli kobiet lekkich obyczajów) do obsługi garnizonów w Amazonii. Kapitan Panoja przybywa do dżungli w towarzystwie żony i bardzo sprawnie oraz z dużą dozą profesjonalizmu zaczyna organizować pracę prostytutek. Wkrótce jednak znajdzie się pod urokiem jednej z wizytantek – uwodzicielskiej Olgi Arellano, w którą na ekranie wciela się kolumbijska piękność Angie Cepeda.

 

Gdzie i kiedy
Warszawa / Kino Muranów, Kino Luna,Kino.Lab / 15-22 marca 2012
Łódź / Kino Charlie / 18-24 marca 2012
Katowice / Kino Światowid / 20-26 marca 2012
Poznań / Kino Muza / 21-27 marca 2012
Wrocław / Kino Helios (ul. Kazimierza Wielkiego) / 23-29 marca 2012
Kraków / Kino Pod Baranami / 24-30 marca 2012
Gdańsk / Kino Żak / 26 marca – 1 kwietnia 2012

 

informacje o repertuarze i biletach na: www.manana.pl