Zaginiony Świat – Roraima: WENEZUELA (opcja: wypoczynek w Choroni)

 • 1 dzień: WARSZAWA – CARACAS

  Przelot do Caracas. Przejazd do hotelu.

   

  2 dzień: CARACAS – przelot do BARINAS – LOS LLANOS

  Przelot do Barinas, skąd dotrzemy do równin Los Llanos – krainy anakondy i wenezuelskich kowbojów. Tutaj zostajemy w gościnie na typowym ranczo. Po południu na rozlewiskach będziemy podpatrywać wiele gatunków zwierząt, m.in. odbędziemy bezkrwawe polowanie na kajmany, iguany, kapibary, mrówkojady. Jednak naszym głównym celem będzie wytropienie jak największej anakondy (od 4 -8 metrów). Po zachodzie słońca wrócimy na ranczo na kolację. Wokół nas całkowita cisza. Hałasują tylko nocne owady i ogromne ropuchy żerujące nocą. Nocleg na ranczo.

  Posiłki: kolacja

   

  3 dzień: LOS LLANOS

  Po śniadaniu wyjeżdżamy nad rzekę. Łodziami płyniemy przez zarośnięte kanały rzeczne. Obserwujemy ptaki, iguany siedzące na gałęziach drzew, kajmany wylegujące się w słońcu, wypatrujemy delfiny rzeczne oraz szukamy prehistorycznego okazu żółwia rzecznego. Na lunch wracamy do obozu. Po południu wyjeżdżamy na rozlewiska. Zostaniemy jeszcze na zachód słońca, a następnie wrócimy na nocleg na ranczo.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  4 dzień: LOS LLANOS – przelot do CARACAS

  Powrót do Barinas. Przelot do Caracas. Przejazd do hotelu.

  Posiłki: śniadanie, lunch

   

  5 dzień: CARACAS – przelot do PUERTO ORDAZ – GRAN SABANA – KAMOIRAN 

  Przelot do Puerto Ordaz. Następnie wyruszamy na Gran Sabana, jeden z najciekawszych dzikich regionów Wenezueli. Ten tajemniczy płaskowyż porośnięty pierwotną roślinnością sawanny oraz pokryty prastarymi górami o pionowych ścianach i ściętych wierzchołkach, zwanymi tepui, zainspirował Conan Doyle‘a do napisania „Świata Zaginionego”, a Stevena Spielberga do nakręcenia tutaj „Parku Jurajskiego”. Gran Sabana to również liczne wodospady oraz wioski ostatnich wolnych Indian w tym rejonie – Pemon. Po drodze podziwiać będziemy imponujące swą wielkością tepui oraz wspaniale położone wodospady. Zobaczymy również kilka ciekawych kaskad o wodach koloru jaspisu. Po południu dojeżdżamy do Kamoiran.

  Posiłki: kolacja

   

  6 dzień: KAMOIRAN – GRAN  SABANA – SANTA ELENA

  Wczesnym rankiem wiejską drogą jedziemy w kierunku jednego z najpiękniejszych wodospadów w regionie Gran Sabana – Aponwao. W pierwszej kolejności docieramy do malowniczej wioski Iboriro, skąd wyruszamy na spływ indiańskimi „curiaras”, (dłubane w pniach łodzie z przyczepnym motorem) rzeką Chinak Meru do stóp wodospadu, a później pieszo pod Aponawo. Po południu powrót do Santa Eleny – jedynego miasta na Gran Sabanie położonego przy granicy z Brazylią. Dla chętnych wieczorny wypad do miasteczka, gdzie można spróbować zatańczyć salsę lub marenguę.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  7 dzień: SANTA ELENA – TREKKING NA RORAIMĘ (Kukenam River Camp)

  Czas przejścia: 5 godzin. Wysokość miejsca biwakowego: 1050 m n.p.m.

  Dziś zaczynamy trekking po wzgórzach Gran Sabany. Pogoda może być bardzo zmienna – słońce może mocno grzać, ale może się nagle zachmurzyć i intensywnie padać, po czym znów może wrócić upał. Ale dzięki temu prawdopodobnie będziemy mieli okazję zobaczyć nad nami tęczę. Po drodze zatrzymujemy się w zagajnikach leśnych i nad rzekami, aby odpocząć, zjeść lunch, czy wykąpać się w naturalnym basenie. Pierwsza noc pod namiotami w obozie nad rzeką Rio Tek, w pięknej okolicy, z której rozpościera się cudowny widok na tepui Kukenam. Nocleg w namiotach.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  8 dzień: TREKKING NA RORAIMĘ (Roraima Base Camp)

  Czas przejścia: 4-5 godzin. Wysokość miejsca biwakowego: 1870 m n.p.m.

  Od samego rana podążamy w górę stoku prowadzącego stopniowo do podstawy pionowego urwiska Góry Roraima. Po 4-5 godzinach docieramy do obozu u podnóża wysokich ścian Góry Roraima. Przed nami rampa skalna, którą następnego dnia wejdziemy na płaski szczyt góry. Z tej wysokości chmury są już pod nami, a z daleka widać wzgórza Gran Sabany, które mijaliśmy. Wokół nas rozpościera się las deszczowy, zimne górskie rzeki z oczkami wodnymi, w których można się zanurzyć dla ochłody. Popołudnie to czas wolny na relaks i fotografowanie pięknej okolicy.

  Dzisiejszy obóz rozstawimy u podnóża wysokich ścian szczytowych. Będziemy stąd mogli podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na sawanny rozciągające się aż po odległy horyzont. Nocleg w namiotach.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  9 dzień: TREKKING NA RORAIMĘ (Roraima Summit Camp)

  Czas przejścia: 5 godzin. Wysokość miejsca biwakowego: 2700 m n.p.m.

  Po śniadaniu rozpoczniemy wspinaczkę rampą skalną na szczyt Roraimy. Droga prowadzi przez duże głazy w dżungli. To najtrudniejszy odcinek trekkingu. Wchodzimy po skałach i przechodzimy przez strumienie górskie spowite we mgle. Ostatni etap jesteśmy pogrążeni w chmurach, gdzie temperatura nagle spada do ok. 10°C.

  Zdobywamy Roraimę!

  Na szczycie rozbijamy obóz.

  Po lunchu czas wolny na spacer po najbliższej okolicy.

  Możemy wykąpać się w oczkach wodnych utworzonych w zagłębienia skał, fotografować różne formy skalne tworzące przedziwne postaci, wypatrzeć maleńką czarną żabę, obserwować roślinność endemiczną.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  10 dzień: TREKKING NA RORAIMĘ (Roraima Summit Camp)

  Czas przejścia: 7 godzin. Wysokość miejsca biwakowego: 2700 m n.p.m

  Cały dzień poświęcimy na podziwianie fantastycznych krajobrazów wokół szczytu oraz odkrywanie jej osobliwej i często endemicznej przyrody. W planie dolina kryształowa, krawędź Roraimy z widokiem na porośniętą dżunglą, niedostępną część Gujany (punkt zbiegu granicy trzech państw: Wenezueli, Gujany i Brazylii) oraz ukryte w głębi ziemi jezioro z wodospadem. Nocleg w namiotach.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  11 dzień: TREKKING NA RORAIMĘ (Rio Tek Camp)

  Czas zejścia: 8 godzin. Wysokość miejsca biwakowego: 1050 m n.p.m.

  Mozolne zejście w dół do obozu nad rzeką Rio Tek zajmie nam około 8 godzin wędrówki z przerwą na lunch. Zwykle tego dnia podróżnicy są już na tyle zaprawieni w marszu, że odbywa się to bardzo sprawnie i nie czuje się już dużego zmęczenia. Nocleg w namiotach.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  12 dzień: TREKKING NA RORAIMĘ – KAMOIRAN

  Czas przejścia: 4 godziny. Czas przejazdu: 2 godziny.

  Opuszczamy bazę wcześnie rano, tak, aby uniknąć silnych promieni słonecznych i upału, jaki króluje tu od wczesnych godzin południowych. Dziś czeka nas zejście do wioski indiańskiej, skąd rozpoczęliśmy wyprawę. Towarzyszyć nam będzie ogromna satysfakcja, gdy popatrzymy za siebie na bezkresny odcinek wzgórz Gran Sabany, które pokonaliśmy. Żegnamy się z Roraimą, którą widać już teraz tylko w oddali. Nocleg w Kamoiran.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  Typowy dzień trekkingu:

  07.00 – Pobudka i kubek gorącej kawy/herbaty.

  08.00 – Śniadanie (tosty, naleśniki, muesli z mlekiem, jajecznica, napoje).

  09.00 – Składanie namiotów i rozpoczęcie wędrówki – każdy niesie swoje osobiste rzeczy/namiot/śpiwór/karimatę. Tragarze niosą ze sobą kuchnię polową i żywność.

  12.00 – Lunch w miejscu postoju.

  13.00 – Kontynuacja marszu we własnym tempie, odpoczynek nad rzekami.

  17.00 – 18.00 – Dotarcie do obozu, czas na odpoczynek. Obsługa przygotowuje miejsce na kolację i posiłek.

   

  13 dzień: KAMOIRAN – PUERTO ORDAZ

  Przejazd do Puerto Ordaz. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  14 dzień: PUERTO ORDAZ – CANAIMA

  Dziś polecimy wyczarterowanymi awionetkami i/lub małymi samolotami do Canaimy, dawnej osady Indian Pemon w samym sercu dżungli. Jedziemy do obozu położonego blisko wspaniałej piaszczystej laguny Canaima. Po południu rozpoczynamy wyprawę indiańskimi canoe w górę rzeki Carrao. Pierwszy cel to spektakularne wodospady Salto Sapo o wysokości 20 m i szerokości 100 m, gdzie przejdziemy się za „wodną kurtynę”. Będziemy stamtąd podziwiać trzy tepui: Zamuro, Venado oraz Cerbatana. Potem czeka nas dalsza podróż w górę rzeki Carrao – po drodze przekraczamy ekscytujące bystrza wodne Mayupa, idylliczne wysepki i wspaniałą dżunglę z przebogatą florą i fauną. W trakcie postoju będziemy podziwiać widoki na wodospad Salto Angel. Nocleg w hamakach z moskitierą w obozie pod rozgwieżdżonym niebem…

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  15 dzień: SALTO ANGEL

  Wyruszamy w dalszą podróż canoe na wyspę Raton. Stąd pieszo udajemy się do podnóża najwyższego na świecie wodospadu – Salto Angel (spada z prawie 1000 m wysokości!). Po dotarciu do wodospadu czas na relaks, kąpiel i podziwianie tego cudu natury ponad naszymi głowami… Po powrocie do łodzi, czeka na nas barbecue przygotowane przez Indian. W czasie powrotu do bazy jeszcze trochę adrenaliny na bystrzach rzeki Carro. Nocleg w hamakach.

  Posiłki: śniadanie, lunch, kolacja

   

  16 dzień: CANAIMA – przelot do PUERTO ORDAZ – przelot do CARACAS

  Wracamy do Canaimy – po drodze, jeżeli nam pozwoli czas – kąpiel w Pozo de la Felicidad. Przelot do Puerto Ordaz, a następnie do Caracas. Przejazd do hotelu. Czas wolny.

  Posiłki: śniadanie

   

  17 dzień: CARACAS – wylot do POLSKI

  Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.

   

  18 dzień: PRZYLOT DO POLSKI

  Lądowanie w Warszawie.

   

  OPCJA WYPOCZYNEK:

   

  17 dzień: CARACAS – CHORONI

  Przejazd z Caracas do klimatycznej kolonialnej miejscowości Choroni położonej nad Morzem Karaibskim wśród gór i dżungli . Końcowa trasa prowadzi niesamowitymi, krętymi i wąskimi drogami wśród gór lasów chmurowych Parku  Narodowego Henri Pittier, a następnie widokowo opada w stronę morza. Zakwaterowanie w guesthouse.     

   

  18 dzień: CHORONI

  Czas wolny na wypoczynek na otoczonych soczyście zielonymi wzgórzami piaszczystych plażach Choroni, uważanych za jedne z najpiękniejszych plaż nad morzem Karaibskim w Wenezueli.   Między relaksem pod wysokimi palmami, kąpielami morskimi i słonecznymi polecamy skosztować guarapitę – drink z rumu, soku z marakui i innych pyszności. A wieczorem zapraszamy na lokalne tańce!

   

  19 dzień: CHORONI – CARACAS

  Powrót do Caracas. Zakwaterowanie w hotelu.

   

  20 dzień: CARACAS – wylot do POLSKI

  Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.

   

  21 dzień: PRZYLOT DO POLSKI

  Lądowanie w Warszawie.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Trekking na Roraimę, spływ pod wodospad Salto Angel, przyroda równin Los Llanos, wodospady i przestrzenie Gran Sabany, wypoczynek w Choroni nad Morzem Karaibskim (opcja).

   

  Wenezuela to kraj słynący z pięknej i bogatej przyrody, dlatego w czasie wyprawy będzie okazja, żeby zobaczyć na własne oczy cuda natury Ameryki Łacińskiej. Przemierzymy wspaniałe równiny Los Llanos, gdzie pieszo i łodziami będziemytropić dzikie zwierzęta – kajmany, iguany, mrówkojady i… anakondy. Popłyniemy nad jeden z najsłynniejszych wodospadów świata, bo najwyższy – Salto Angel. Wspaniałym wyzwaniem, które da nam wiele satysfakcji będzie łatw trekking na Roraimę, skąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na wenezuelskie tepui (2800 m n.p.m.). Ponadto powędrujemy po dzikiej Gran Sabanie, która obfituje w piękne wodospady. A na koniec proponujemy relaks na dzikiej plaży ukrytej pośród gór lasów chmurowych. Nasza wyprawa jest więc doskonałym sposobem, żeby czynnie wypocząć i przede wszystkim oderwać się od zgiełku miasta i w ogóle cywilizacji, o czym tak często marzymy.  

   

 • Trekking na Roraimę, spływ pod wodospad Salto Angel, przyroda równin Los Llanos, wodospady i przestrzenie Gran Sabany, wypoczynek w Choroni nad Morzem Karaibskim (opcja).

   

  Wenezuela to kraj słynący z pięknej i bogatej przyrody, dlatego w czasie wyprawy będzie okazja, żeby zobaczyć na własne oczy cuda natury Ameryki Łacińskiej. Przemierzymy wspaniałe równiny Los Llanos, gdzie pieszo i łodziami będziemytropić dzikie zwierzęta – kajmany, iguany, mrówkojady i… anakondy. Popłyniemy nad jeden z najsłynniejszych wodospadów świata, bo najwyższy – Salto Angel. Wspaniałym wyzwaniem, które da nam wiele satysfakcji będzie łatw trekking na Roraimę, skąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na wenezuelskie tepui (2800 m n.p.m.). Ponadto powędrujemy po dzikiej Gran Sabanie, która obfituje w piękne wodospady. A na koniec proponujemy relaks na dzikiej plaży ukrytej pośród gór lasów chmurowych. Nasza wyprawa jest więc doskonałym sposobem, żeby czynnie wypocząć i przede wszystkim oderwać się od zgiełku miasta i w ogóle cywilizacji, o czym tak często marzymy.  

   

  (więcej…)