test14

15 Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA

 

Jubileuszowa 15. edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA, odbędzie się 5 i 6 grudnia w warszawskim Kinie Wisła. Już dziś warto zarezerwować grudniowy weekend, aby wybrać się do Indii, Omanu, Indonezji, Ameryki Południowej, w Karpaty wschodnie, do Iranu, Ekwadoru i dookoła Annapurny w Nepalu.

Przez dwa dni Festiwalu miłośnicy podróży zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie i usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników. Organizatorami wydarzenia są Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, podróżnicy, fotografowie, organizatorzy wypraw trekkingowych w Himalaje.

 

O tegorocznej edycji:

 

                Wybierzemy się z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami do Allahabadu na święto Kumbh Mela będące największym religijnym zgromadzeniem świata. Dotrzemy też do mniej znanych miejsc nad  Gangesem we wschodniej części Indii (stany Bihar i West Bengal) przyglądając się ceremoniom religijnym i świętom oraz życiu codziennemu.

                Posłuchamy orientalnej opowieści Marka Pindrala, który spędził w Omanie ponad 1001 dni i nocy, opowieści splecionej z wielu wątków.
                Anna Jaklewicz zabierze nas w podróż po odległych rejonach Indonezji zamieszkałych przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Poznamy bliżej bissu – tzw. piatą płeć czyli transpłciowych szamanów.

                Będziemy uczestniczyć w niezwykłej rowerowej podróży na krańce świata przejeżdżając w ciągu 2 lat aż 16 000 km rowerem przez Amerykę Południową i Australię. Agnieszka i Mateusz Waligóra opowiedzą o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów.          
                Grzegorz Leśniewski i Marcin Stańczyk przedstawią nam fotograficzną opowieść o Karpatach wschodnich, jednym z najdzikszych miejsc w sercu Europy, symbolicznym końcu świata ukrytym na styku trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy Pokażą nieskażoną cywilizacją przyrodę, ale również zaklęty w czasie świat ludzi wciąż żyjących w rytmie wyznaczanym przez prawa natury.

                Wyruszymy razem z Anną i Marcinem Szymczakami w podróż do Iranu. Ugoszczą nas Persowie – otwarci i pomocni ludzie oraz żyjący w górach nomadzi. Odwiedzimy miasta: Isfahan, Sziraz, Kaszan oraz zagubiony w pustynnym pyle Jezd i Kerman. Dotrzemy też na skraj najgorętszej na świecie pustyni Lut.

                Wspinając się na andyjskie ośnieżone szczyty, przemierzając amazońską dżunglę i podróżując po Ekwadorze z Mariuszem Jachimczukiem odkryjemy zjawiskowe krajobrazy, kolonialną architekturę, ciekawe noworoczne zwyczaje oraz niezwykłą endemiczną przyrodę Wysp Galapagos.

                Powędrujemy himalajskim szlakiem dookoła Annapurny w Nepalu oglądając podczas fascynującej pieszej wędrówki niemal wszystkie strefy klimatyczne Ziemi w 3 tygodnie. Poprowadzi nas Marek Arcimowicz, który wracał tam wielokrotnie jako przewodnik, obserwując i dokumentując przy okazji historię przemian w tym rejonie.

 

PROGRAM

 

sobota 5  grudnia 2015

 

godz. 11.00  – 12.30

GANGES – MISJA BEZ WIZJI

(Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie)
Wybierzemy się z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami do Allahabadu na święto Kumbh Mela będące największym religijnym zgromadzeniem świata. Dotrzemy też do mniej znanych miejsc nad Gangesem we wschodniej części Indii (stany Bihar i Zachodni Bengal) przyglądając się ceremoniom religijnym i świętom oraz życiu codziennemu.

 

godz. 13.30  – 15.00

W CIENIU MINARETÓW – OMAN

(Marek Pindral)
Posłuchamy orientalnej  opowieści Marka  Pindrala, który spędził w Omanie ponad 1001 dni i nocy, opowieści  splecionej z wielu wątków. Poznamy Arabów, którzy rwali na strzępy polski opłatek oraz takich, którzy z radością się nim łamali, zapraszając potem Marka na modły do meczetów, które w Omanie potrafią latać niczym dywany…

 

godz. 16.00  – 17.30

PIĄTA PŁEĆ I INNE TAJEMNICE INDONEZJI

(Anna Jaklewicz)
Anna  Jaklewicz zabierze nas w podróż po odległych rejonach Indonezji zamieszkałych przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Poznamy bliżej bissu – tzw. piatą płeć czyli transpłciowych szamanów. U Toradżów, górali z Celebesu przyjrzymy się niezwykłym, kilkudniowym rytuałom pogrzebowym organizowanym nawet kilka lat po śmierci!

 

godz. 18.30   – 20.00

ROWERAMI NA KRAŃCE ŚWIATA

(Agnieszka i Mateusz Waligóra)
Będziemy uczestniczyć w niezwykłej rowerowej podróży na krańce świata  przejeżdżając w ciągu 2 lat aż  16 000 km rowerem przez Amerykę Południową i Australię.  Agnieszka i Mateusz Waligóra opowiedzą  o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów, o mieszkańcach górskich  wiosek  oraz o polskich śladach w argentyńskiej prowincji i wspinaczkach.

 

Niedziela 6 grudnia 2015

 

godz. 11.00  – 12.30

KARPATY WSCHODNIE – NASZE WSPÓLNE DZIEDZICTWO

(Grzegorz Leśniewski i Marcin Stańczyk)

Grzegorz Leśniewski i Marcin Stańczyk  przedstawią nam fotograficzną opowieść o wschodnich Karpatach,  jednym z najdzikszych miejsc w sercu Europy, symbolicznym końcu świata ukrytym na styku trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy  Pokażą nieskażoną cywilizacją przyrodę, ale również zaklęty w czasie świat ludzi wciąż żyjących w rytmie wyznaczanym przez prawa natury.

godz. 13.30  – 15.00

IRAN – W POSZUKIWANIU SKARBÓW ORIENTU

(Anna i Marcin Szymczakowie)
Wyruszymy razem z Anną i Marcinem Szymczakami w podróż do Iranu. Ugoszczą nas Persowie – otwarci i pomocni ludzie oraz żyjący w górach nomadzi. Odwiedzimy miasta: Isfahan, Sziraz, Kaszan oraz zagubiony w pustynnym pyle Jezd i Kerman. Będziemy wspinać się na najwyższy szczyt kraju, drzemiący wulkan Demawend. Dotrzemy też na skraj najgorętszej na świecie pustyni Lut.

godz. 16.00  – 17.30

EKWADOR – W CIENIU WULKANÓW I NA PLAŻACH GALAPAGOS

(Mariusz Jachimczuk)
Wspinając się na andyjskie ośnieżone szczyty,  przemierzając amazońską  dżunglę i podróżując po Ekwadorze z Mariuszem Jachimczukiem  odkryjemy zjawiskowe krajobrazy, kolonialną architekturę, ciekawe noworoczne zwyczaje oraz  niezwykłą endemiczną przyrodę Wysp Galapagos.

godz. 18.30   – 20.00
DOOKOŁA ANNAPURNY – TO BYŁ NAJPIĘKNIEJSZY TREKKING ŚWIATA
(Marek Arcimowicz)
Powędrujemy himalajskim szlakiem dookoła Annapurny w Nepalu oglądając podczas fascynującej pieszej wędrówki niemal wszystkie strefy klimatyczne Ziemi w 3 tygodnie. Poprowadzi nas Marek Arcimowicz, który wracał tam wielokrotnie jako przewodnik, obserwując i dokumentując przy okazji historię przemian w tym rejonie.

.

 

 

Bilety:

Bilet na jeden pokaz – 17 zł
Przedsprzedaż biletów od 1 października do 2 grudnia przez Internet – informacje na stronie www.festiwalterra.pl

Pozostałe bilety będzie można kupić w kinie Wisła: 3 i 4 grudnia w godz. 12.00-20.00
oraz w dniach festiwalu w dniach festiwalu 5 i 6 grudnia w godz. 10.00 – 20.00.

 

O Festiwalu:

Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA, odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie, to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów  
z różnych zakątków świata.

Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze – chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowane muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Organizatorzy tak dobierają prezentacje, by widzom pozostawiły piękne obrazy pod powiekami, zaciekawiły, zachwyciły, czy w końcu skłoniły  
do refleksji, a czasem także zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA  ma  za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu.

Festiwal co roku  gromadzi liczną i wierną publiczność.

 

 

Organizator Festiwalu:

Terra Incognita prowadzona przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów – podróżników zajmujących się zawodowo pokazami slajdów, które prezentowali w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Są prekursorami profesjonalnych pokazów slajdów o tematyce podróżniczej w Polsce. Starannie wybrane zdjęcia uzupełniają ciekawą opowieścią i muzyką etniczną. Od 1994 roku organizują wyprawy poznawcze i trekkingowe do Indii, Nepalu, Gruzji, Kirgizji, Turcji, Mongolii i na Syberię (od 2005 r. współpraca z Klubem Podróży Horyzonty).  Wspólnie z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie organizowali w latach 1995-2011  cykl pokazów slajdów pt. „Podróżnicze pasje”. Są autorami trzech wystaw fotograficznych „Syberyjskie wędrówki – Jakucja” (1999r.) i „Czas zamknięty w przestrzeni – Indyjski Tybet” (2000r) prezentowanych w Muzeum Ziemi PAN i „Mieszkańcy himalajskich dolin” (2003r.) w Muzeum Azji Pacyfiku,  albumu fotograficznego : „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów” oraz przewodnika trekkingowego po indyjskich Himalajach. Od 2001 roku są organizatorem Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA. Więcej informacji: www.terra.waw.pl

  • Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra
  • 15 Terra plakat_s