test14

ADAMUSZEK JERZY

Polak mieszkający w Kanadzie. Trafił do Księgi Rekordów Guinessa dzięki swojej szalonej wyprawie cadillakiem w roku 1986. Przemierzył kontynent Ameryki Północnej i Południowej od miejscowości Prudhoe Bay na Alasce do Ushuaia na Ziemi Ognistej w Argentynie w rekordowym czasie 18 dni 11 godzin i 15 minut. Przemierzył ponad 23 tys. km, pobijając dotychczasowy rekord dla tej trasy – 6 miesięcy. Do tej pory nikomu nie udało się dokonać podobnego wyczynu. Adamuszko podczas tej wyprawy pojechał jeszcze do Boliwii i uzbierał na liczniku ponad 40 tys. km, co stanowi więcej niż obwód kuli ziemskiej mierzony wzdłuż równika. Jak to możliwe by w tak rekordowo krótkim czasie dokonał niemożliwego? Spał średnio po 4-5 godzin na dobę, jadł niewiele by nie być sennym a posiłki podgrzewał w czasie jazdy w specjalnych pojemnikach do gotowania. Niestety wspomnienia z podróży są jak strzępy porwanej taśmy filmowej, szybko zmieniające się krajobrazy i ludzie.
Jerzy Adamuszek zapisał się jeszcze dwukrotnie w Księdze Rekordów Guinessa. W 1995 roku jako odkrywca najdłuższej transkontynentalnej amerykańskiej drogi wodnej liczącej 10682 kilometrów od Morza Beauforta do Zatoki Meksykańskiej oraz dzięki odkryciu, że Montreal jest największym na świecie miastem – wyspą leżącym pomiędzy dwoma rzekami (252 km).
Jest autorek trzech książek:
– Wyrachowane szaleństwo (Iskry 1994) – zapis samotnego rajdu samochodowego, który przyniósł mu wpis do Księgi Rekordów Guinessa
– Kuba to nie tylko Varadero (Yunia 1997) – o rajdzie rowerowym dookoła Kuby (jako pierwszy obcokrajowiec przemierzył Kubę na rowerze)
– Słonie na olejno (Yunia 2000) – o podróży z kilkoma przyjaciółmi przez kraje południowej Afryki
Urodził się w Polsce w 1955 roku. Po ukończeniu Geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim ożenił się ze znajomą ze studiów Polką z Kanady która zabrała go do swego kraju. Tam pracował jako geodeta, murarz, elektryk, kierowca i malarz nie zaniedbując jednak swych podróżniczych pasji. Od 1994 roku prowadził cykl spotkań „Spotkania Podróżnicze” a od 2007 roku cykl „Są wśród nas” – spotkania dzięki którym przybliża działalność Polaków w Montrealu.