Ameryka Środkowa w pigułce

 •  

  1 dzień: WARSZAWA – CANCUN

  Przelot do Cancun, wieczorem spacer po słynnym kurorcie. Powrót do hotelu, nocleg.

   

  2 dzień: CANCUN – MERIDA

  Przejazd do Meridy – meksykańskiego miasta na zachodnim wybrzeżu Jukatanu. Zwiedzanie miasta wzniesionego na ruinach osady Majów. Na początku XX w. mówiono, że największa liczba milionerów na jednego mieszkańca przypada właśnie tutaj, czego widocznym rezultatem są wielkie rezydencje, place, parki i pomniki. Dobra koniunktura Meridy związana była ze sprzedażą sizalu do produkcji lin. Dodatkową cechą, wyróżniającą Meridę spośród innych meksykańskich miast, jest wysoki (ponad 60%) odsetek rdzennej ludności – potomków Majów.

   

  3 dzień: MERIDA – UXMAL

  Po śniadaniu wycieczka do strefy archeologicznej Uxmal, gdzie znajdują się jedne z najważniejszych piramid Majów na Jukatanie. Uxmal zostało założone w okresie renesansu Majów (prawdopodobnie pomiędzy 987-1007 r.) i należało do głównych miast-państw cywilizacji Majów w okresie Nowego Państwa. Zostało opuszczone w XV w. Wśród ruin do dziś zachowały się liczne zabytki zaliczane do stylu Puuc.

   

  4 dzień: MERIDA – CHICHEN ITZA – TULUM

  Przejazd do Tulum. Po drodze zwiedzanie Chichen Itza, kompleksu słynnych piramid i świątyń prekolumbijskich, największych i najbardziej znanych zabytków kultury Majów na Jukatanie.

  Chichen Itza należy do największych i najlepiej odrestaurowanych miast Majów w Meksyku. Miasto zostało założone przez Majów prawdopodobnie w V wieku i miało już za sobą bogatą w wydarzenia historię, kiedy w 1000 roku naszej ery osiedlili się tutaj Toltekowie, zamieszkujący wcześniej ziemie centralnego Meksyku. W Chichen Itza nastąpiło wyjątkowe, w skali całego Meksyku, połączenie architektury Majów i Tolteków, czego dowodem są zachowane do dziś wspaniałe budowle okalające centralny plac.

   

  5 dzień: TULUM

  Pobyt w Tulum. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta. Przy odrobinie szczęścia obejrzeć można popisy miejscowych Indian voladores. Czas wolny – wypoczynek na plaży nad Morzem Karaibskim.

   

  6 dzień: TULUM – CHETUMAL – BELIZE CITY – CAYE CAULKNER

  Całodzienny przejazd przez Chetumal do Belize City. Po drodze przekroczenie granicy meksykańsko – belizyjskiej. Ze stolicy Belize przepływamy na koralową wyspę Caye Caulkner. Nocleg na Caye Caulkner.

   

  Caye Caulkner to prawdziwie rajska przystań w naszej podróży. Jak mawiają miejscowi: „no shirt, no shoes… no problem”. Przepiękne plaże, bajkowa rafa, na której można nurkować i czyste środowisko (na wyspie nie ma samochodów) sprzyjają atmosferze relaksu. Jedyne znaki drogowe na wyspie głoszą „zwolnij” i skierowane są do kierujących wózkami golfowymi lub beztroskich rowerzystów. Wyspiarski klimat podkreślają również rytmy rastafariańskich bębnów – każdy może przyłączyć się do plażowego jammu lub wyciągnąć na hamaku i kołysać leniwie w morskiej bryzie.

   

  7 dzień: CAYE CAULKNER

  Cały dzień w raju. Plażowanie i wycieczka na rafy koralowe. Dla chętnych możliwość nurkowania w akwalungu na słynnej rafie Jaquesa Coustou. Wieczorem karaibskie rytmy w jednej z nadmorskich knajpek.

  Nocleg na Caye Caulkner.

   

  8 dzień: CAYE CAULKNER – BELIZE CITY – FLORES

  Rejs powrotny do Belize City i przejazd do Benque Viejo del Carmen, miasta na pograniczu belizyjsko-gwatemalskim, następnie przejazd do Flores w Gwatemali. Nocleg.

   

  9 dzień: FLORES – TIKAL – RIO DULCE

  O świcie wyjazd do Tikal. Całodzienne zwiedzanie najsłynniejszych ruin miasta Majów – Tikal.

  Tikal stanowiło niegdyś stolicę jednego z najpotężniejszych stanów państwa Majów, a niektóre z zachowanych do dziś budowli datują się na IV w. p.n.e. To właśnie w Tikal George Lucas nakręcił sceny do pierwszego filmu z cyklu Gwieznych Wojen: „Epizod IV: Nowa nadzieja”. Wieczorem przejazd do Rio Dulce. Nocleg.

   

  10 dzień: PARK NARODOWY RIO DULCE

  Rejs łodzią po porośniętym tropikalną dżunglą Parku Narodowym Rio Dulce do miasteczka Livingstone.

  Rio Dulce (czyli „Słodka Rzeka”) to wodny korytarz łączący jezioro Izabal z Morzem Karaibskim, należący do sieci „Zielonych Karaibów”, czyli najcenniejszych obszarów przyrodniczych regionu. Rzeczne wody to dom dla m.in. manatów, a w porastających brzegi rzeki lasach deszczowych żyje wielu przedstawicieli fascynujących gatunków zwierząt ze wszystkich gromad (m.in. lory, iguany, coati, jeżozwierze czy margaje). W trakcie rejsu można kupić wyroby rękodzielnicze miejscowej ludności. Nocleg w Rio Dulce.

  11 dzień: RIO DULCE – ANTIQUA

  Całodzienny przejazd przez stolicę Ciudad de Guatemala do Antigua, dawnej stolicy Gwatemali z licznymi kościołami i zabytkami. Antigua, choć w olbrzymim stopniu zniszczona podczas katastrofalnego trzęsienia ziemi pod koniec XVII w., jest miastem z najdoskonalej w Gwatemali zachowanym układem urbanistycznym z czasów kolonializmu, wzorowanym na włoskim renesansie. Pomimo zniszczeń, nadal można tu zobaczyć budynki i pomniki będące świadectwem kolonialnej potęgi, a walory miasta zostały podkreślone wpisaniem historycznej zabudowy miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

   

  12 dzień: ANTIQUA – PANAJACHEL – JEZIORO ATITLAN

  Przejazd widokową trasą do Panajachel. Rejs łodziami po przepięknym jeziorze Atitlan z czynnym wulkanem pośrodku, uznawanym za kolebkę Majów.

  Atitlan uważane jest za najgłębsze jezioro Ameryki Środkowej (maksymalna głębokość ok. 340 m.), a powstało w wyniku wypełnienia wodą kaldery, czyli pozostałości po zniszczonym stożku wulkanicznym. Aleksander von Humboldt określił Atitlan mianem „najpiękniejszego jeziora na świecie” – warto na własne oczy przekonać się o prawdziwości tej opinii. W trakcie rejsu wycieczka po okolicznych wioskach z bazarami indiańskimi.

   

  13 dzień: PANAJACHEL – GUATEMALA CITY – COPAN

  Powrót do Guatemala City i przejazd przez Chiquimula do Copan (przekroczenie granicy Gwatemala – Honduras).

  Zwiedzanie prekolumbijskiego Copan – największego kompleksu ruin starożytnego miasta Majów w Hondurasie. Nocleg.

   

  14 dzień: COPAN – TEGUICIGALPA – granica z NIKARAGUĄ

  Przejazd przez stolicę Hondurasu – Teguicigalpę. Ponadmilionowe miasto położone jest w górzystym terenie, dzięki czemu będziemy mogli łatwo dostrzec różnice pomiędzy dzielnicami o odmiennym charakterze (barrios i colonias). Strome stoki wzgórz, na których ulokowana jest Tegucigalpa, sprawiają, że stolica Hondurasu ma niezwykle malowniczy charakter, jednak stały się też przyczyną zwielokrotnienia strat po uderzeniu huraganu Mitch w 1998 r.

  Po południu dalszy przejazd w stronę granicy z Nikaraguą. Nocleg w Choluteca lub nad jeziorem Lago de Yojoa. Nocleg.

   

  15 dzień: SOMOTO – KANION SOMOTO

  Wcześnie rano przekroczenie granicy z Nikaraguą i przejazd do Somoto.  Przed nami ekscytująca mokra przygoda: przeprawa przez Kanion Somoto. Czeka nas ekspedycja z elementami przeprawy przez rzekę płynącą dnem tego imponującego kanionu, którego ściany wznoszą się nawet na wysokość 150 m.

  Będziemy wspinać się lub spuszczać w górę i w dół, momentami można będzie również popływać. Wyprawa do Kanionu zawsze zaskakuje. Jednym udaje się zobaczyć kwitnące orchidee i roje motyli, innym nietoperze, iguany lub węże. Na nocleg wrócimy do Somoto.

   

  16 dzień: SOMOTO – MATAGALPA

  Przejazd do Matagalpa, nikaraguańskiego rejonu upraw kawy.  Odwiedzimy rezerwat Arenal Natural Reserve, chroniący gęsty las deszczowy, będący ostoją zróżnicowanej fauny i flory. Dotrzemy do plantacji kawy La Hamonia, gdzie przyjrzymy się uprawie kawy i procesowi, w jaki obrabia się owoce kawowca, by nadały się do spożywania w postaci energetyzującego napoju. Trzygodzinna przechadzka po dżungli pozwoli nam zobaczyć różne gatunki tropikalnych ptaków (kolibry) i małp. Po powrocie – spacer po przyjemnym miasteczku. Nocleg.

   

  17 dzień: MATAGALPA – LEON

  Przejazd do kolonialnej miejscowości Leon, historycznej stolicy Nikaragui. Zakwaterujemy się w hostelu, a następnie wybierzemy się na przechadzkę po miasteczku, podczas której zobaczymy liczne zabytki i doświadczymy klimatu tego miejsca. Nocleg w hostelu.

   

  18 dzień: LEON – VOLCANOBOARDING – MOONLIGHT TREKKING

  Wraz z instruktorem jazdy na desce po lawie zapakujemy się w ciężarowe mercedesy. Zabierzemy ze sobą specjalne kombinezony, gogle i deski i udamy się w kierunku Parku Narodowego Cerro Negro. Czeka na nas jedna z przygód życia! Volcanoboarding to ekstremalna przygoda z dreszczykiem, wynaleziona właśnie tu, w Nikaragui, przez Australijczyka, który osiadł tutaj zachwycony pejzażami kraju. Leon to jedyne miejsce na świecie, gdzie można zjeżdżać po lawie aktywnego wulkanu z prędkością nawet 90 km/h! W cenie jest lunch.

  Po ekstremalnej przygodzie, powrót do Leon. Jazda po wulkanicznej lawie to jednak nie ostatnia atrakcja! Po umyciu się i po pożywnej kolacji (w cenie) czeka nas kolejne niezapomniane przeżycie: wulkaniczny trekking przy pełni księżyca! Przy świetle ziemskiego satelity błyszcząca lawa jest najlepiej widoczna, a ścieżki oświetlone księżycowym światłem wyglądają magicznie. Około godziny 23 przejedziemy do wioski San Juancito i wyruszymy przez pola kukurydzy i lasy drogą rozświetlaną jedynie przez księżyc. Po czterech godzinach marszu, dotrzemy do krateru i będziemy podziwiać zapierające dech widoki lawy przed wschodem słońca. Przy kraterze spożyjemy małe śniadanie i weźmiemy udział w olśniewającym przyrodniczym spektaklu: zobaczymy, jak słońce wstaje ponad kolejnymi stożkami wulkanów łańcucha Maribios. Trochę zmęczeni, ale podekscytowani widokami, wrócimy do San Jancito, a potem do Leon.

   

  19 dzień: LEON – MANAGUA – MASAYA

  Po odespaniu nocy przejazd przez stolicę Nikaragui – Managuę, do Parku Narodowego Masaya. Wyjdziemy szutrową drogą na sam szczyt wulkanu Nindiri – zobaczymy jego ziejące dymem kratery. Ten widok robi ogromne wrażenie. Niegdyś uważano, że w wulkanie mieszka Zły, dlatego były tu odprawiane egzorcyzmy, na których pamiątkę postawiono duży krzyż. Zobaczymy też nieaktywny wulkan Masaya, porośnięty coraz bardziej bujną roślinnością. W jego kraterze znalazły miejsce na swoje gniazda liczne papugi. Po powrocie do Masaya, odwiedzimy słynny w całej Nikaragui targ artesañas, czyli rękodzieła. Można tu zakupić w atrakcyjnych cenach folklorystyczne pamiątki z Nikaragui (np. wypchane żaby we wszystkich pozycjach, których kupować jednak nie radzimy, czy przepiękne, ręcznie wyplatane hamaki). 

  Po południu przejedziemy do Granady, kolonialnej perełki nikaraguańskiej. Granada została założona w 1524 roku przez Francisca Hernándeza de Córdoba. Było to pierwsze europejskie miasto na lądzie Ameryki. W czasach kolonialnych miasto było świadkiem i ofiarą wielu ataków angielskich, francuskich i duńskich piratów, którzy próbowali przejąć władzę nad terenami dzisiejszej Nikaragui.

  Granada długo była ośrodkiem handlu złotem i srebrem. W mieście wspaniale zachowała się kolonialna architektura. Podczas wieczornego spaceru zobaczymy główne zabytki miasta – kościoły, z którymi wiążą się ciekawe historie i legendy, bramę La Polvora, urocze uliczki z kolorowymi domami pamiętającymi pirackie czasy, lokalny rynek. Na zakończenie dnia proponujemy taneczną imprezę w Cafe Nuit, gdzie w czwartki, piątki i soboty króluje salsa i reggaeton.

   

  20 dzień: GRANADA

  Rano odwiedzimy Muzeum i Fabrykę Czekolady. Zobaczymy, jak powstają słodkie smakołyki, poznamy proces produkcji czekolady. Można będzie również własnoręcznie wyprodukować dowolny przysmak. Następnie odrobina wysiłku fizycznego, który zostanie wynagrodzony nie lada frajdą. Na wynajętych rowerach pojedziemy nad jezioro Apoyo, które stanowi bardzo ciekawą atrakcję. Jest to zalany wodą, duży i głęboki krater wulkaniczny, w którym można pływać, uprawiać snorkeling i inne sporty wodne. Miejsce słynie z bardzo czystej i przejrzystej wody. Zatrzymamy się w tropikalnym rancho. Na noc wrócimy na rowerach do Granady. Lunch w cenie.

   

  21 dzień: GRANADA – FLOR DE CANA – SAN JORGE – OMETEPE

  Rano pojedziemy obejrzeć fabrykę rumu Flor de Cana, który od wielu lat wygrywa wszelkie konkursy dla karaibskich rumów. Jest to jeden z najdoskonalszych rumów na świecie. Zobaczymy, jak powstaje ten szlachetny trunek, który w czasach piratów był cenny jak złoto, weźmiemy też udział w degustacji. Potem przejedziemy do miejscowości San Jorge na brzegu Lago de Nicaragua. Stąd statkiem lub promem udamy się na wyspę Ometeme, utworzoną przez dwa wulkany – czynny Concepcion (1610 m. n.p.m.) i Madera (1394 m. n.p.m.). Podczas rejsu będziemy podziwiać jeden z najpiękniejszych nikaraguańskich pejzaży. Co ciekawe, Jezioro Nikaraguańskie to jedyne miejsce na świecie, gdzie w słodkiej wodzie żyją rekiny! Na wyspie zakwaterujemy się w hostelu i wybierzemy się na rekonesans wyspy.

   

  22 dzień: OMETEPE – WULKAN CONCEPCION

  Po śniadaniu całodzienna wyprawa z przewodnikiem na wulkan Concepción. Wulkan ten wyróżnia się stożkiem wulkanicznym, należącym do najbardziej perfekcyjnych na świecie. Wulkan jest cały czas aktywny. Ostatnia jego eksplozja miała miejsce w 2005 roku, natomiast cały czas z jego krateru uchodzi biały dym. Wędrówka na wulkan i z powrotem trwa około 8 – 10 godzin, dostarcza wielu wrażeń. Będziemy przeciskać się przez korytarze magmy, zobaczymy piękne motyle oraz małpy, a być może również inne zwierzęta. Wokół nas roztaczać się będzie jedyna w swoim rodzaju panorama: Jezioro Nikaraguańskie i niższy wulkan Madera. W cenie jest lunch.    

   

  23 dzień: ISLA OMETEPE

  Pobyt na wyspie Ometepe. Czas na wypoczynek i kąpiel w wyglądającym jak morze jeziorze. Dla śmiałków możliwość wejścia na wulkan Maderas (wejście na wulkan tylko dla osób z dobrą kondycją. Ośmiogodzinna trasa prowadzi błotnistą trasą bez wyznaczonych szlaków). Nocleg.

   

  24 dzień: ISLA OMETEPE – SAN JORGE

  Przepłynięcie promem z powrotem do San Jorge.  Przejazd przez granicę do Santa Elena u podnóża wulkanu Arena (Kostaryka). Nocleg.

   

  25 dzień: SANTA ELENA

  Wejście na wulkan Cerro Amigo, mierzący 1840 m. n.p.m. Ze szczytu Cerro Amigo, będącego najwyższym wzniesieniem w okolicy, rozpościera się imponująca panorama, a widoczność sięga nawet Pacyfiku. Fakultatywnie Sky Trek, czyli zjazd na linach pomiędzy drzewami w dżungli. Nocleg.

   

  26 dzień: SANTA ELENA – SAN JOSE

  Przejazd do stolicy Kostaryki, San Jose. Zwiedzanie miasta – czas na ostatnie zakupy i na spróbowanie prostej, pysznej kuchni kostarykańskiej. Nocleg.

   

  27 dzień: SAN JOSE – wylot do EUROPY

  Wylot powrotny z San Jose do Europy.

   

  28 dzień: Przylot do WARSZAWY


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Sześć krajów, pięć stolic Ameryki Środkowej! Chichen Itza, Tikal, Copan – najsłynniejsze ruiny zabytków kultury Majów, zdobywanie wulkanów, noc na kraterze i vulcanoboarding, wodna eksploracja kanionu Somoto, niezwykłe bogactwo krajobrazów i nieskażona przyroda parków narodowych, relaks nad Morzem Karaibskim i na wyspie Ometepe.

   

   

  Ameryka Środkowa, niepozorny łącznik pomiędzy gigantami Ameryk Północnej i Południowej, na niewielkim, zdawałoby się, obszarze skrywa mnóstwo skarbów.

  Niektóre ze środkowoamerykańskich atrakcji zostały już docenione przez włączenie ich w światową sieć najcenniejszych obiektów kulturalnych, inne, jak baśniowa wyspa Caye Caulker, są właśnie odkrywane i warto odwiedzić je, zanim stracą swój czar. Podróżując przez sześć krajów zobaczymy wspaniałe, różnorodne pejzaże, od rajskich plaż zaczynając, przez wyżyny i kaniony, aż po górskie łańcuchy i czynne wulkany (niektóre z nich nawet zdobędziemy!).

  Zanurzymy się w przyrodniczym bogactwie lasu deszczowego, spotkamy kolorowych mieszkańców rafy koralowej i odwiedzimy przedstawicieli plemion, będących potomkami potężnej kultury Majów. Z Ameryki Środkowej przywieziecie mnóstwo fantastycznych wspomnień!

   

  GŁÓWNE ATRAKCJE WYJAZDU:

   

  • Sześć krajów, pięć stolic Ameryki Środkowej!

  • Chichen Itza, Tikal, Copan – najsłynniejsze ruiny zabytków kultury Majów

  • Niezwykłe bogactwo krajobrazów i nieskażona przyroda parków narodowych

  • Zdobywanie wulkanów

  • Noc na kraterze i vulcanoboarding – zjazd po lawie, nocny marsz i gwiezdny spektakl nad głowami

  • Wodna eksploracja kanionu Somoto

  • Relaks nad Morzem Karaibskim i na wyspie Ometepe

   

 • Sześć krajów, pięć stolic Ameryki Środkowej! Chichen Itza, Tikal, Copan – najsłynniejsze ruiny zabytków kultury Majów, zdobywanie wulkanów, noc na kraterze i vulcanoboarding, wodna eksploracja kanionu Somoto, niezwykłe bogactwo krajobrazów i nieskażona przyroda parków narodowych, relaks nad Morzem Karaibskim i na wyspie Ometepe.

   

   

  Ameryka Środkowa, niepozorny łącznik pomiędzy gigantami Ameryk Północnej i Południowej, na niewielkim, zdawałoby się, obszarze skrywa mnóstwo skarbów.

  Niektóre ze środkowoamerykańskich atrakcji zostały już docenione przez włączenie ich w światową sieć najcenniejszych obiektów kulturalnych, inne, jak baśniowa wyspa Caye Caulker, są właśnie odkrywane i warto odwiedzić je, zanim stracą swój czar. Podróżując przez sześć krajów zobaczymy wspaniałe, różnorodne pejzaże, od rajskich plaż zaczynając, przez wyżyny i kaniony, aż po górskie łańcuchy i czynne wulkany (niektóre z nich nawet zdobędziemy!).

  Zanurzymy się w przyrodniczym bogactwie lasu deszczowego, spotkamy kolorowych mieszkańców rafy koralowej i odwiedzimy przedstawicieli plemion, będących potomkami potężnej kultury Majów. Z Ameryki Środkowej przywieziecie mnóstwo fantastycznych wspomnień!

   

  GŁÓWNE ATRAKCJE WYJAZDU:

   

  • Sześć krajów, pięć stolic Ameryki Środkowej!

  • Chichen Itza, Tikal, Copan – najsłynniejsze ruiny zabytków kultury Majów

  • Niezwykłe bogactwo krajobrazów i nieskażona przyroda parków narodowych

  • Zdobywanie wulkanów

  • Noc na kraterze i vulcanoboarding – zjazd po lawie, nocny marsz i gwiezdny spektakl nad głowami

  • Wodna eksploracja kanionu Somoto

  • Relaks nad Morzem Karaibskim i na wyspie Ometepe

   

  (więcej…)