test14

AREPA

Arepa to rodzaj małego chlebka z mąki kukurydzianej. Stanowi nieodłączny element kuchni wenezuelskiej i kolumbijskiej. Jest odpowiednikiem meksykańskiej tortilli, ale nie ma formy naleśnika jak tortilla ale okrągłego, spłaszczonego placuszka o średnicy ok. 10-15 cm.
Arepa przygotowywana jest z mąki kukurydzianej, w Wenezueli a mąki Harina PAN, w Kolumbii zaś z Areparina. W najprostszej wersji mąka mieszana jest z wodą i solą, formowana w okrągłe placuszki i pieczona. Jest łatwa z przygotowaniu i długo pozostaje świeża. Tak przygotowana arepa zastępuje tradycyjny chleb, podawana jest do dżemu i jajecznicy na śniadanie. Arepę można również przekroić wzdłuż i wypełnić dowolnym nadzieniem. Smakuje wówczas wybornie.
W Kolumbii przygotowuje się arepa z serami różnych rodzajów lub smażonymi jajkami, którymi nadziewa się środek i rozpłaszcza ciasto. Wyglądem przypomina typowe arepas wenezuelskie ale obecność nadzienia sprawia że nie jest sucha i stanowi doskonałą przekąskę samą w sobie. Zjadane tradycyjnie na śniadanie i jako popołudniowa przekąska.
Jest tak wiele różnych rodzajów arepa, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Niektóre z nich to: arepa de queso (serowa), arepa dulce (słodka), arepa de coco (kokosowa), arepa Andina (andyjska), reina pepeada (nadziewana awokado, kurczakiem i majonezem), arepa de choclo (ze słodkiej kukurydzy i sera).
Proszę nie mylić arepa z popularną empanada.

 

Jak zrobić kolumbijską arepa?
http://www.youtube.com/watch?v=QWDetf6LuRk

Arepa po wenezuelsku
http://www.youtube.com/watch?v=-7Wv2Irqjv4&feature=related