ARGENTYNA – PARAGWAJ – BRAZYLIA (+ OPCJA URUGWAJ)

 • 1 DZIEŃ

  Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw. Wylot do Ameryki Południowej.

   

   

  2 DZIEŃ     BUENOS AIRES (Argentyna)
  Przylot do Buenos Aires. Zwiedzanie miasta; Plaza de Mayo – z katedrą, siedzibą rządu (Casa Rosada) i historycznym ratuszem. Przejazd słynną aleją Avenida de Mayo do monumentalnej siedziby kongresu. Obiad. Następnie przejazd przez dzielnicę San Telmo. Spacer po oryginalnej dzielnicy La Boca, będący podróżą w czasie do epoki, kiedy rodziło się tango. Postój na cmentarzu Recoleta, gdzie znajduje się m.in. grobowiec Evity Peron. Następnie przejazd przez dzielnicę Palermo z eleganckimi willami i ambasadami.

   

   

  3 DZIEŃ     BUENOS AIRES – Estancia Santa Susana
  Wyjazd przez pampę na argentyńską wieś, do tradycyjnej estancji Santa Susana. Okazja poznania tradycji gauchos – argentyńskich pasterzy bydła i tułaczy. Możliwość przejażdżki konno lub powozem. Na obiad – asado, czyli tradycyjne potrawy z grilla. Pokaz miejscowych tańców i popisów na koniu. Powrót do Buenos Aires. Dla chętnych spacer po mieście; Wieża Anglików podobna do londyńskiego Big Bena i mauzoleum poległych w wojnie o Falklandy-Malwiny, plac i pomnik wyzwoliciela Ameryki gen. José de San Martina, kolorowy deptak handlowy Florida, wizyta w słynnej Café Tortoni.  4 DZIEŃ    BUENOS AIRES – COLONIA DEL SACRAMENTO (Urugwaj)
  Czas wolny. Dla chętnych fakultatywnie rejs po kanałach potężnej Delty La Plata, poznanie życia wyspiarzy, ich domków na palach i bujnej przyrody wysp (ok. 45 USD) lub rejs katamaranem przez wody La Platy do Urugwaju. Zwiedzanie jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast kolonialnych Ameryki Południowej – Colonia del Sacramento. Podziwianie Starego Miasta założonego przez Portugalczyków w XVII w., obiad (ok. 175 USD). Wieczorem kolacja oraz profesjonalny pokaz Tango Show. W nastroju przypominającym lata 20. XX wieku podziwiać można występy tancerzy, śpiewaków i muzyków.  5 DZIEŃ     PUERTO IGUAZU (Argentyna)
  Przelot do Puerto Iguazu. Zwiedzanie najpiękniejszych wodospadów świata – Iguazu (po stronie argentyńskiej). Możliwość obserwacji przyrody w lesie pełnym motyli, orchidei i egzotycznego ptactwa oraz wszędobylskich coati – ostronosów. Spacer pomostem do najbardziej spektakularnej, potężnej i zachwycającej kaskady zwanej Gardzielą Diabła. Fakultatywna wycieczka pod wodospady pontonami (ok. 90 USD). Kolacja w Churrascaria Rafain – oryginalnej restauracji serwującej przysmaki kuchni regionalnej. Podziwiać będzie można różne tańce latynoamerykańskie, m.in. sambę.  6 DZIEŃ     FOZ DO IGUACU (Brazylia)  – CIUDAD DEL ESTE (Paragwaj)
  Spacer po parku narodowym po stronie brazylijskiej. Możliwość podziwiania całego kompleksu wodospadów w szerokiej panoramie i z większego dystansu. Następnie przejazd do Ciudad del Este, przygranicznego miasta paragwajskiego. Na trasie objazdu Most Przyjaźni łączący Paragwaj z Brazylią, ponad nurtem potężnej Parany, katedra św. Błażeja w kształcie arki oraz dom gubernatora (z zewnątrz). Kolacja.

   


  7 DZIEŃ     RIO DE JANEIRO (Brazylia) – PARATY
  Przelot do Rio de Janeiro. Przejazd malowniczym Zielonym Wybrzeżem, leżącym między Atlantykiem a łańcuchem górskim Sierra do Mar. Przyjazd do Paraty – zabytkowego miasteczka, perły architektury kolonialnej. Spacer, kolacja.  8 DZIEŃ     PARATY – RIO DE JANEIRO
  Piesze zwiedzanie Paraty. Na starówce znajdują się m.in. trzy kolonialne kościoły, ratusz, dawne więzienie. Dla chętnych rejs szkunerem; okazja do pływania po zatoce Paraty, obiad (cena ok. 70 USD, min. 10 osób). Przejazd z Paraty do Rio de Janeiro. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Dla chętnych spacer po nadmorskim bulwarze Avenida Atlantica.  9 DZIEŃ    RIO DE JANEIRO
  Zwiedzanie Rio de Janeiro. Dwa górujące nad miastem wzgórza, z których rozpościera się zachwycający widok na zatokę Guanabara, będący wizytówką Rio. Wjazd na górę Corcovado, na której wierzchołku stoi monumentalny posąg Chrystusa (Cristo Redentor, projektu Paula Landowskiego). Przejazd do podnóża Głowy Cukru i wjazd kolejką na wierzchołek wzgórza. Zwiedzanie niezwykłej katedry św. Sebastiana, patrona miasta. Na trasie przejazdu słynne budowle; zabytkowy akwedukt Lapa, piłkarski stadion Maracana (z zewnątrz) oraz Sambodromo – miejsce słynnego, corocznego karnawału. Kolacja.  10 DZIEŃ     RIO DE JANEIRO
  Wypoczynek na słynnej plaży Copacabana. Obiad. Dla chętnych, fakultatywnie;
  •    spacer po egzotycznym ogrodzie botanicznym Jardim Botanico, w którym podziwiać można szpaler prawie 200 palm królewskich, ponad 6500 gatunków roślin, 140 gatunków ptaków. Zwiedzanie ekspozycji brazylijskich kamieni szlachetnych (możliwość zakupów);
  •    po południu wycieczka metrem do centrum Rio de Janeiro; wokoło placu Cinelândia stoją budowle w stylu secesyjnym – Teatr Miejski, Biblioteka Narodowa i Muzeum Sztuki; wizyta m.in. w dzielnicy artystów, gdzie znajduje się wiele lokali z muzyką graną na żywo;
  •    Samba Show (od 100 USD – bez kolacji lub do 130 USD – z kolacją).

   

   

  11 DZIEŃ     RIO DE JANEIRO
  Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.  12 DZIEŃ    
  Przylot do Warszawy.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Buenos Aires i Rio de Janeiro – jedne z najbardziej roztańczonych miast świata. Oszałamiające Wodospady Iguaçu. Egzotyczne ptaki i tropikalne rośliny. Znany piłkarski stadion – Maracana. Miejsce słynnego karnawału – Sambodromo. Profesjonalny pokaz tanga i samby. Relaks na plaży Copacabana.

   

  Granica

   

  ARGENTYNA
  Przy wjeździe do Argentyny nie są wymagane wizy. Trzeba okazać paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu z tego kraju. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków jest zagrożony bardzo surowymi karami więzienia. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób. Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  PARAGWAJ
  Obywatele RP udający się do Paragwaju, są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Przejście graniczne między Brazylią a Paragwajem jest umiejscowione na Moście Przyjaźni (Friendship Bridge). Formalności na granicy, na obu posterunkach: brazylijskim i paragwajskim, są dość proste: otrzymuje się jednak w paszporcie stemple przekroczenia granicy. W miejscu tym największy ruch bywa w środy i soboty. Najłatwiej przejść pieszo. Obowiązuje kilkudolarowa opłata przy wejściu na teren Paragwaju. Dobrze pamiętać, że w Paragwaju i w Brazylii czas różni się o godzinę: na terytorium Paragwaju zegarki przesuwa się o godzinę do tyłu. Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia wwozu i wywozu z kraju broni, leków i gatunków chronionych flory i fauny. Dozwolony jest wwóz gotówki w kwocie nieprzekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  BRAZYLIA
  Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego. Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia wyjazdu z Brazylii. Przy przekraczaniu granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Brazylię. Przy wwozie i wywozie waluty do 4000 USD nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie większej kwoty należy zadeklarować. Wywóz dewiz powyżej 4000 USD jest możliwy tylko do wysokości kwoty zgłoszonej przy wjeździe. Podczas odprawy celnej należy wypełnić odpowiednią deklarację i okazać ją służbom celnym. W razie stwierdzenia niezgodności między deklaracją a stanem faktycznym, wymierzana jest kara finansowa. Bezcłowo można wwozić upominki do łącznej wartości 500 USD. Również w sklepach bezcłowych można nabyć towary o łącznej wartości 500 USD. Należy zgłosić wwóz telefonu komórkowego czy innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie kraju. Przewożona żywność powinna mieć pieczęć kontroli sanitarnej. Wywożenie okazów fauny i flory oraz wyrobów z chronionych zwierząt (np pióropuszy) jest możliwe jedynie za specjalną zgodą kompetentnych władz. W Brazylii obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące wywozu egzotycznych roślin. Dotyczy to także przedmiotów używanych przez tubylców, jak np. łuki, nakrycia głowy itp. Surowo karany jest przemyt narkotyków i w związku z tym szczególnie na lotniskach trzeba uważać na swój bagaż, by nikt do niego niezauważenie czegoś nie włożył.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  URUGWAJ
  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających turystycznie na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od terminu wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego ani okazywania określonej kwoty dewiz. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion roślin, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Informacja o wykazie przedmiotów objętych zakazem wręczana jest każdej osobie przybywającej do Urugwaju przed zgłoszeniem się do odprawy paszportowo-celnej. Nie ma ograniczeń dewizowych.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

   

  Kuchnia

   

  ARGENTYNA
  Kuchnie Starego Kontynentu (Europy) są obecne w większości potraw. Argentyńczycy produkują najwięcej wołowiny na świecie, najwięcej też jej zjadają. Dlatego warto tam spróbować soczystego befsztyka. Grilowana wołowina – asado a la parilla – podawana jest często z kiełbaskami chorizo i kaszanką (mięso moczy się przez kilkanaście godzin w sosie zwanym chimichurri – marynata czosnkowo – ziołowa). Należy pamiętać, że pieczone mięso je się bez dodatków (musztarda, ketchup, majonez). Do mięsa pasuje lekkie wino stołowe, najlepiej z regionu Mendoza. Inne smaczne potrawy to: wielkie pierogi empanadas – pieczone lub smażone w smalcu jak nasze pączki. Często są nadziewane mieloną wołowiną, ale bywają też z serem, wędliną, warzywami. Do potraw dodaje się wiele przypraw, ziołami, oliwy z oliwek. We wszystkich restauracjach wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego można dostać wspaniale przyrządzone frutti di mare (owoce morza). Smaczne są też słodkie pierożki – pastelles, które w środku mają gęstą, ciągnącą się masę śmietanowo-karmelową zwaną dulce de leche (mają smak naszych „krówek”), której dodaje się też do wielu innych deserów, np. naleśników czy tortu. Argentyna produkuje między innymi słynne wina, które znakomicie smakują do grilowanej wołowiny.

   

  PARAGWAJ
  Typowa miejscowa potrawa zawiera: chipas – chleb z yuca, doprawiony jajkiem i serem, chipa soo – chleb z mąki kukurydzianej wypełnione mięsem, i sopa paraguaya – rodzaj pierożków z mąki kukurydzianej i sera. Soyo – to zupa z różnymi gatunkami mięsa i warzywami, albondiga – zupa z klopsikami mięsnymi. Smaczne są chorizos – paragwajskie kiełbaski. Surubi – smaczną rybę z rzeki Parana je się na różne sposoby. Popija się sokiem zrobionym z trzciny cukrowej, znanym jako mosto. Typowym napojem jest także terere – zimna herbata mate przyprawiona ziołami. Narodowym napojem alkoholowym jest Bariera, piwo sprzedawane w butelkach. Dobra jest też wódka z trzciny cukrowej; najlepsza nazywa się Aristocrat, w skrócie Ari.

   

  BRAZYLIA
  W południowej Brazylii jada się podobnie jak w Argentynie – najchętniej mięso z grilla. Ale im dalej na północ, tym bardziej kuchnia zaczyna przypominać karaibską: jest słodko, owocowo i pikantnie. Do lokalu idzie się na churrasco (ogromne kawałki świeżego mięsa pieczone na ogniu z węgla na świeżym powietrzu. podawane z sosem zrobionym z kawałków pomidorów i cebuli): płaci się przy wejściu, zawsze tyle samo i ta opłata jest rodzajem biletu na jedzenie – można jeść bez ograniczeń, płaci się osobno tylko za napoje. Przed posiłkiem obowiązkowo pije się napój zwany caipirinha, czyli drink z cachaca (wódka z soku trzciny cukrowej), albo bezalkoholowy – ipanema. Do posiłku – piwo (jasne i słabe) lub wino. Potem je się sałatki i mięso: karkówka (lombo), żeberka (costelinha), wołowina (picanha), kurczak (coxa de frango) – wszystko zamarynowane, vatapá – krewetki z posiekaną rybą, gotowane w oliwie dende, ryż, mleko kokosowe i kawałki chleba, sarapatel – wątroba i serce wieprzowe lub baranie mieszane ze świeżą krwią. Do tego dodane pomidory, papryka i cebula, feijoada – to najbardziej znana potrawa kuchni brazylijskiej, bardzo rozpowszechniona poza Brazylią. Podstawą jest czarna fasola gotowana z różnymi gatunkami kiełbas, suszonym mięsem, ozorem wieprzowym lub wołowym, uszami i ogonem wieprzowym, ryżem, z czosnkiem i pieprzem malagueta (bardzo mocny). Brazylijczycy nie lubią pikantnych potraw, za to dodatki i sosy mogą być bardzo ostre (np. sos z papryczką piri-piri). Posiłek kończy plaster grillowanego ananasa. Polskim turystom przypadnie do gustu bigos po brazylijsku (fasola i mięso). Z napojów pije się piwo brazylijskie oraz guaraná – napój narodowy robiony z soku owoca amazońskiego o tej samej nazwie. Oraz bardzo słodkie desery: np. beijinhos de coco (kulki z żółtek, skondensowanego mleka oraz wiórków kokosowych), cajuzinho (kuleczki z czekolady i orzeszków ziemnych).

   

  URUGWAJ
  Wołowina jest składnikiem prawie wszystkich potraw. Większość restauracji nosi nazwę parrillada (grill). Asado w różnych odmianach – to mięso z grilla. Burger ze steka nazywa się chivito; bardzo pożywny jest chivito canadensies wypełniony paskami mięsa, sałatą, jajkiem, pomidorem itd. Inne popularne potrawy to: puchero – wołowina z warzywami, bekonem, fasolą i kiełbaska i lokalne odmiany pizzy. Z drobiu można spróbować kurczak grilowany w winie, z owoców morza – rekin (cazon), małże (mejillones), kałamarnica (squid). Morcilla duce – to słodka, czarna parówka, do której dodano krew, skórkę pomarańczową i orzechy włoskie. Media luna mixtas – to rogalik nadziewany szynką i serem, na zimno, lub ciepło. Smacznym deserem jest chaja – kulka z ciasta nadziewana kremem i dżemem lub dulce de leche – słodki deser z kremem. Wspaniałe są lody. W restauracjach kasuje się za chleb (cubierto) podawany do każdej potrawy. Popularne są wina z Chile. Medio medio – to w połowie białe wino i w połowie wino musujące lub whisky. Lokalne alkohole to – cana i grappa. Espillinar to mieszanka whisky i rumu. Herbata mate popijana jest między posiłkami. Pije się też kawę, mocną i z mlekiem, cortado.

   

   

  Zakupy

   

  ARGENTYNA
  Czas pracy urzędów i sklepów: banki i kantory – poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00; w głębi kraju jest zwyczaj przerwy około południa. W soboty godziny pracy to: 9.00-13.00. Na straganach, w sklepach rzemieślniczych jest wiele przedmiotów nadających się na upominki lub pamiątki. Na uwagę zasługują przede wszystkim wyroby rękodzielnicze: ze skóry, drewna, obrazy, instrumenty muzyczne, biżuteria, odzież. Pieniądze (na pamiątki, rozrywki) dobrze mieć w małych nominałach i wymieniać stopniowo w bankach lub hotelach z uwagi na bezpieczeństwo.

   

  PARAGWAJ
  Paragwaj jest tańszym krajem niż Brazylia czy Argentyna. Popularne wśród turystów są koronki – nanduti – wyrabiane przez kobiety z Itaugua. Atrakcyjna ze względu na ceny, jest także miejscowa biżuteria. Ciekawą odmianą są ubrania (np. koszule i bluzki) wykonane z ręcznie tkanego materiału, zwanego aó po’i. Paski-plecionki z kolorowej wełny, wyroby skórzane, ceramika oraz niewielkie przedmioty wykonane z paragwajskiego drewna, czyli pau de santo – też cieszą się popularnością wśród zagranicznych turystów. Na granicy, w sklepach Ciudad del Este, jest ogromny wybór elektroniki (szczególnie aparaty fotograficzne, kamery), która jest tańsza niż w sąsiednich krajach. To przygraniczne miasto jest uważane za największy sklep na całym kontynencie. Trzeba jednak pamiętać, że w sklepach strefy wolnocłowej jest bardzo dużo podróbek znanych firm.

   

  BRAZYLIA
  Sklepy są czynne: 9-19, a centra handlowe 10-22. Niektóre supermarkety – całą dobę. W okresie karnawału zamknięta jest większość urzędów i sklepów. Sklepy pamiątkowe, stragany i bazary można znaleźć na każdym kroku. Atrakcyjne są ceny złota i biżuterii: diamenty, szmaragdy, rubiny, ametysty, opale, topazy i inne. Można polecić także wyroby ze skóry: buty, torby, paski i z drewna. Interesujące są też: ceramika, koronki, haftowane ubrania, kapelusze z włókien naturalnych. Najbardziej jednak oryginalne są wyroby rękodzieła indiańskiego, jak: ozdoby, broń biała, instrumenty perkusyjne.

   

  URUGWAJ
  Najbardziej typowe pamiątki to: wyroby ze skóry (buty, torby, paski), ręcznie tkane kilimy, narzuty, dywaniki oraz koce (ze 100% wełny w piękne, kolorowe wzory), rzeźby i figurki z drewna, urugwajskie czerwone wino Tanat, antyki z czasów kolonialnych, w tym stare ozdoby. Amatorom herbaty można polecić tzw. mate y bombilla, czyli akcesoria służące do zaparzania miejscowej herbaty. Atrakcyjne są ceny złota i biżuterii z kamieni półszlachetnych, takich jak: ametysty, topazy, agaty, kwarce i inne. Ceny większości towarów i usług podawane są w peso urugwajskich, ale są również towary (głównie z importu) sprzedawane za dolary amerykańskie.

   

   

  Zdrowie

   

  ARGENTYNA
  Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 40 USD. Szpitale prywatne są na wysokim poziomie. W aptece można dostać potrzebne leki, często bez recepty. Jak przy każdym wyjeździe, prosimy o zabranie podstawowych leków w małej ilości na przeziębienie i gorączkę, przeciw zaburzeniom żołądka, środki przeciwbólowe, plastry, bandaże, kremy chroniące przed słońcem. Warto także zaopatrzyć się w witaminę B, która działa odstraszająco na komary oraz inne środki przeciw owadom.

   

  PARAGWAJ
  Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Nie zaleca się picia innej wody poza butelkowaną. Trzeba także uważać na sałatki. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Od października do maja pewne zagrożenie malarią istnieje na obszarach wzdłuż granicy z Brazylią, ale nie przy wodospadach Iguazu.

   

  BRAZYLIA
  Nie wymaga się szczepień od osób przybywających z Europy. W porze deszczowej wzrasta liczba zachorowań na dengue (rodzaj grypy afrykańskiej) oraz malarię. Na obszarze tropikalnym Brazylii należy wystrzegać się picia nieprzegotowanej wody. Przed spożyciem posiłku w restauracji lub barze należy pamiętać, że bardzo wiele infekcji przenoszonych jest w pożywieniu. Nie stołujmy się więc w miejscach o wątpliwej czystości, a zawsze przed jedzeniem należy dokładnie umyć ręce. Przychodnie i szpitale publiczne są bezpłatne, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. Koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 40-70 USD, wizyta u specjalisty może być droższa.

   

  URUGWAJ
  Nie ma zagrożeń epidemiologicznych i obowiązkowych szczepień. Wizyta lekarska kosztuje minimum 80-100 USD. Prywatne szpitale są na dobrym poziomie. W aptekach jest duży wybór leków, które często można dostać bez recepty.

   

   

  Zwyczaje

   

  URUGWAJ
  Prawie połowa ludności całego kraju mieszka w stolicy Montevideo i przybywa ich z każdym rokiem. Większość mieszkańców tego najmniejszego kraju Ameryki Południowej pochodzi z hiszpańskich i włoskich przodków, przybyłych w liczbie prawie 700 tysięcy w okresie od połowy XIX wieku do 1926 roku. Zajęli się oni rolnictwem, które do dzisiaj pozostaje w ich rękach. W pobliżu granicy z Brazylią mieszkańcy pochodzą także z Afryki. Ok. 10% to metysi (mestizo). W XX wieku przybyło tysiące emigrantów np. z Libanu, Armenii, i Żydów, którzy rozwinęli handel, produkcję tekstyliów i wyrobów ze skóry. Tańce i piosenki ludowe, z gitarowym akompaniamentem, są dzisiaj podobne do tych, które przywieźli z argentyńskich i brazylijskich pampasów wędrujący hodowcy bydła – gaucho. Jednym z najbardziej popularnych tańców jest pochodzące z Argentyny tango, a słynna „La Cumparsita” została skomponowana przez Urugwajczyka. Urugwajczycy lubią się bawić. Organizowane z wielkim rozmachem Fiesta Criolla przyciąga do stolicy na okres Wielkiego Tygodnia tłumy turystów. Atrakcją są konkursy rodeo, pokazy ujeżdżania koni, stragany z wyrobami rękodzieła, muzyka ludowa, restauracje z grillem pod gołym niebem. W czasie świąt Bożego Narodzenia na ulice wychodzą dobosze z różnej wielkości bębnami, wszędzie wybuchają petardy. Wszędzie głośno i kolorowo obchodzi się także karnawał czy festiwale tanga. Powitanie odbywa się uściskiem ręki (między mężczyznami); kobiety oraz dobrzy znajomi mężczyźni całują się w policzek. Sport jest bardzo popularny; rozmowy prawie zawsze zaczyna się od wymiany opinii na temat ostatniego meczu piłki nożnej, którą interesują się wszyscy.

   

  BRAZYLIA
  Brazylijczycy są bardzo serdeczni i otwarci. W każdej sytuacji są gotowi do niesienia pomocy. Społeczeństwo jest zdominowane przez mężczyzn, jednak kultura macho ma lżejszą formę niż w krajach sąsiednich. Przy powitaniu powszechnym zwyczajem jest uścisk dłoni, ale wśród rodziny i przyjaciół wita się pocałunkami w oba policzki. Nie są zbyt punktualni – na porządku dziennym jest np. półgodzinne spóźnienie. Brazylijczycy są bardzo towarzyscy, uwielbiają godzinami rozmawiać i śpiewać z przyjaciółmi, popijając przy tym drinki.

   

  ARGENTYNA
  Argentyńczycy są bardzo dumni ze swojego kraju i jego kultury. Są dobrze wykształceni i pragną być postrzegani jako kosmopolici i naród nowoczesny. Ponieważ ponad 85% populacji wywodzi się z Europy (Hiszpania, Austria, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Polska) mają powszechne skłonności, by identyfikować się z Europejczykami . Ponad 90% mieszkańców jest wyznania katolickiego, z tego powodu rodzina jest w najwyższym poważaniu, a wartości konserwatywne – powszechne. Argentyńczycy serdecznie się witają; członkowie rodziny i przyjaciele obejmuj się oraz całują raz w policzek. W trakcie rozmowy stoją bardzo blisko siebie, nie unikając dotykania. W tej części świata istnieje pojęcie „macho” i mężczyźni stanowią przeważającą większość w polityce, biznesie i innych dziedzinach. W kontaktach między płciami przyjęta jest słowna forma flirtowania – zwana „piropos”; turystki mogą się spotkać ze skierowanymi do nich pozytywnymi komentarzami – trzeba je przyjmować z uśmiechem..

 • Buenos Aires i Rio de Janeiro – jedne z najbardziej roztańczonych miast świata. Oszałamiające Wodospady Iguaçu. Egzotyczne ptaki i tropikalne rośliny. Znany piłkarski stadion – Maracana. Miejsce słynnego karnawału – Sambodromo. Profesjonalny pokaz tanga i samby. Relaks na plaży Copacabana.

   

  Granica

   

  ARGENTYNA
  Przy wjeździe do Argentyny nie są wymagane wizy. Trzeba okazać paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu z tego kraju. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków jest zagrożony bardzo surowymi karami więzienia. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób. Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  PARAGWAJ
  Obywatele RP udający się do Paragwaju, są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Przejście graniczne między Brazylią a Paragwajem jest umiejscowione na Moście Przyjaźni (Friendship Bridge). Formalności na granicy, na obu posterunkach: brazylijskim i paragwajskim, są dość proste: otrzymuje się jednak w paszporcie stemple przekroczenia granicy. W miejscu tym największy ruch bywa w środy i soboty. Najłatwiej przejść pieszo. Obowiązuje kilkudolarowa opłata przy wejściu na teren Paragwaju. Dobrze pamiętać, że w Paragwaju i w Brazylii czas różni się o godzinę: na terytorium Paragwaju zegarki przesuwa się o godzinę do tyłu. Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia wwozu i wywozu z kraju broni, leków i gatunków chronionych flory i fauny. Dozwolony jest wwóz gotówki w kwocie nieprzekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  BRAZYLIA
  Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego. Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia wyjazdu z Brazylii. Przy przekraczaniu granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Brazylię. Przy wwozie i wywozie waluty do 4000 USD nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie większej kwoty należy zadeklarować. Wywóz dewiz powyżej 4000 USD jest możliwy tylko do wysokości kwoty zgłoszonej przy wjeździe. Podczas odprawy celnej należy wypełnić odpowiednią deklarację i okazać ją służbom celnym. W razie stwierdzenia niezgodności między deklaracją a stanem faktycznym, wymierzana jest kara finansowa. Bezcłowo można wwozić upominki do łącznej wartości 500 USD. Również w sklepach bezcłowych można nabyć towary o łącznej wartości 500 USD. Należy zgłosić wwóz telefonu komórkowego czy innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie kraju. Przewożona żywność powinna mieć pieczęć kontroli sanitarnej. Wywożenie okazów fauny i flory oraz wyrobów z chronionych zwierząt (np pióropuszy) jest możliwe jedynie za specjalną zgodą kompetentnych władz. W Brazylii obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące wywozu egzotycznych roślin. Dotyczy to także przedmiotów używanych przez tubylców, jak np. łuki, nakrycia głowy itp. Surowo karany jest przemyt narkotyków i w związku z tym szczególnie na lotniskach trzeba uważać na swój bagaż, by nikt do niego niezauważenie czegoś nie włożył.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  URUGWAJ
  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających turystycznie na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od terminu wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego ani okazywania określonej kwoty dewiz. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion roślin, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Informacja o wykazie przedmiotów objętych zakazem wręczana jest każdej osobie przybywającej do Urugwaju przed zgłoszeniem się do odprawy paszportowo-celnej. Nie ma ograniczeń dewizowych.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

   

  Kuchnia

   

  ARGENTYNA
  Kuchnie Starego Kontynentu (Europy) są obecne w większości potraw. Argentyńczycy produkują najwięcej wołowiny na świecie, najwięcej też jej zjadają. Dlatego warto tam spróbować soczystego befsztyka. Grilowana wołowina – asado a la parilla – podawana jest często z kiełbaskami chorizo i kaszanką (mięso moczy się przez kilkanaście godzin w sosie zwanym chimichurri – marynata czosnkowo – ziołowa). Należy pamiętać, że pieczone mięso je się bez dodatków (musztarda, ketchup, majonez). Do mięsa pasuje lekkie wino stołowe, najlepiej z regionu Mendoza. Inne smaczne potrawy to: wielkie pierogi empanadas – pieczone lub smażone w smalcu jak nasze pączki. Często są nadziewane mieloną wołowiną, ale bywają też z serem, wędliną, warzywami. Do potraw dodaje się wiele przypraw, ziołami, oliwy z oliwek. We wszystkich restauracjach wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego można dostać wspaniale przyrządzone frutti di mare (owoce morza). Smaczne są też słodkie pierożki – pastelles, które w środku mają gęstą, ciągnącą się masę śmietanowo-karmelową zwaną dulce de leche (mają smak naszych „krówek”), której dodaje się też do wielu innych deserów, np. naleśników czy tortu. Argentyna produkuje między innymi słynne wina, które znakomicie smakują do grilowanej wołowiny.

   

  PARAGWAJ
  Typowa miejscowa potrawa zawiera: chipas – chleb z yuca, doprawiony jajkiem i serem, chipa soo – chleb z mąki kukurydzianej wypełnione mięsem, i sopa paraguaya – rodzaj pierożków z mąki kukurydzianej i sera. Soyo – to zupa z różnymi gatunkami mięsa i warzywami, albondiga – zupa z klopsikami mięsnymi. Smaczne są chorizos – paragwajskie kiełbaski. Surubi – smaczną rybę z rzeki Parana je się na różne sposoby. Popija się sokiem zrobionym z trzciny cukrowej, znanym jako mosto. Typowym napojem jest także terere – zimna herbata mate przyprawiona ziołami. Narodowym napojem alkoholowym jest Bariera, piwo sprzedawane w butelkach. Dobra jest też wódka z trzciny cukrowej; najlepsza nazywa się Aristocrat, w skrócie Ari.

   

  BRAZYLIA
  W południowej Brazylii jada się podobnie jak w Argentynie – najchętniej mięso z grilla. Ale im dalej na północ, tym bardziej kuchnia zaczyna przypominać karaibską: jest słodko, owocowo i pikantnie. Do lokalu idzie się na churrasco (ogromne kawałki świeżego mięsa pieczone na ogniu z węgla na świeżym powietrzu. podawane z sosem zrobionym z kawałków pomidorów i cebuli): płaci się przy wejściu, zawsze tyle samo i ta opłata jest rodzajem biletu na jedzenie – można jeść bez ograniczeń, płaci się osobno tylko za napoje. Przed posiłkiem obowiązkowo pije się napój zwany caipirinha, czyli drink z cachaca (wódka z soku trzciny cukrowej), albo bezalkoholowy – ipanema. Do posiłku – piwo (jasne i słabe) lub wino. Potem je się sałatki i mięso: karkówka (lombo), żeberka (costelinha), wołowina (picanha), kurczak (coxa de frango) – wszystko zamarynowane, vatapá – krewetki z posiekaną rybą, gotowane w oliwie dende, ryż, mleko kokosowe i kawałki chleba, sarapatel – wątroba i serce wieprzowe lub baranie mieszane ze świeżą krwią. Do tego dodane pomidory, papryka i cebula, feijoada – to najbardziej znana potrawa kuchni brazylijskiej, bardzo rozpowszechniona poza Brazylią. Podstawą jest czarna fasola gotowana z różnymi gatunkami kiełbas, suszonym mięsem, ozorem wieprzowym lub wołowym, uszami i ogonem wieprzowym, ryżem, z czosnkiem i pieprzem malagueta (bardzo mocny). Brazylijczycy nie lubią pikantnych potraw, za to dodatki i sosy mogą być bardzo ostre (np. sos z papryczką piri-piri). Posiłek kończy plaster grillowanego ananasa. Polskim turystom przypadnie do gustu bigos po brazylijsku (fasola i mięso). Z napojów pije się piwo brazylijskie oraz guaraná – napój narodowy robiony z soku owoca amazońskiego o tej samej nazwie. Oraz bardzo słodkie desery: np. beijinhos de coco (kulki z żółtek, skondensowanego mleka oraz wiórków kokosowych), cajuzinho (kuleczki z czekolady i orzeszków ziemnych).

   

  URUGWAJ
  Wołowina jest składnikiem prawie wszystkich potraw. Większość restauracji nosi nazwę parrillada (grill). Asado w różnych odmianach – to mięso z grilla. Burger ze steka nazywa się chivito; bardzo pożywny jest chivito canadensies wypełniony paskami mięsa, sałatą, jajkiem, pomidorem itd. Inne popularne potrawy to: puchero – wołowina z warzywami, bekonem, fasolą i kiełbaska i lokalne odmiany pizzy. Z drobiu można spróbować kurczak grilowany w winie, z owoców morza – rekin (cazon), małże (mejillones), kałamarnica (squid). Morcilla duce – to słodka, czarna parówka, do której dodano krew, skórkę pomarańczową i orzechy włoskie. Media luna mixtas – to rogalik nadziewany szynką i serem, na zimno, lub ciepło. Smacznym deserem jest chaja – kulka z ciasta nadziewana kremem i dżemem lub dulce de leche – słodki deser z kremem. Wspaniałe są lody. W restauracjach kasuje się za chleb (cubierto) podawany do każdej potrawy. Popularne są wina z Chile. Medio medio – to w połowie białe wino i w połowie wino musujące lub whisky. Lokalne alkohole to – cana i grappa. Espillinar to mieszanka whisky i rumu. Herbata mate popijana jest między posiłkami. Pije się też kawę, mocną i z mlekiem, cortado.

   

   

  Zakupy

   

  ARGENTYNA
  Czas pracy urzędów i sklepów: banki i kantory – poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00; w głębi kraju jest zwyczaj przerwy około południa. W soboty godziny pracy to: 9.00-13.00. Na straganach, w sklepach rzemieślniczych jest wiele przedmiotów nadających się na upominki lub pamiątki. Na uwagę zasługują przede wszystkim wyroby rękodzielnicze: ze skóry, drewna, obrazy, instrumenty muzyczne, biżuteria, odzież. Pieniądze (na pamiątki, rozrywki) dobrze mieć w małych nominałach i wymieniać stopniowo w bankach lub hotelach z uwagi na bezpieczeństwo.

   

  PARAGWAJ
  Paragwaj jest tańszym krajem niż Brazylia czy Argentyna. Popularne wśród turystów są koronki – nanduti – wyrabiane przez kobiety z Itaugua. Atrakcyjna ze względu na ceny, jest także miejscowa biżuteria. Ciekawą odmianą są ubrania (np. koszule i bluzki) wykonane z ręcznie tkanego materiału, zwanego aó po’i. Paski-plecionki z kolorowej wełny, wyroby skórzane, ceramika oraz niewielkie przedmioty wykonane z paragwajskiego drewna, czyli pau de santo – też cieszą się popularnością wśród zagranicznych turystów. Na granicy, w sklepach Ciudad del Este, jest ogromny wybór elektroniki (szczególnie aparaty fotograficzne, kamery), która jest tańsza niż w sąsiednich krajach. To przygraniczne miasto jest uważane za największy sklep na całym kontynencie. Trzeba jednak pamiętać, że w sklepach strefy wolnocłowej jest bardzo dużo podróbek znanych firm.

   

  BRAZYLIA
  Sklepy są czynne: 9-19, a centra handlowe 10-22. Niektóre supermarkety – całą dobę. W okresie karnawału zamknięta jest większość urzędów i sklepów. Sklepy pamiątkowe, stragany i bazary można znaleźć na każdym kroku. Atrakcyjne są ceny złota i biżuterii: diamenty, szmaragdy, rubiny, ametysty, opale, topazy i inne. Można polecić także wyroby ze skóry: buty, torby, paski i z drewna. Interesujące są też: ceramika, koronki, haftowane ubrania, kapelusze z włókien naturalnych. Najbardziej jednak oryginalne są wyroby rękodzieła indiańskiego, jak: ozdoby, broń biała, instrumenty perkusyjne.

   

  URUGWAJ
  Najbardziej typowe pamiątki to: wyroby ze skóry (buty, torby, paski), ręcznie tkane kilimy, narzuty, dywaniki oraz koce (ze 100% wełny w piękne, kolorowe wzory), rzeźby i figurki z drewna, urugwajskie czerwone wino Tanat, antyki z czasów kolonialnych, w tym stare ozdoby. Amatorom herbaty można polecić tzw. mate y bombilla, czyli akcesoria służące do zaparzania miejscowej herbaty. Atrakcyjne są ceny złota i biżuterii z kamieni półszlachetnych, takich jak: ametysty, topazy, agaty, kwarce i inne. Ceny większości towarów i usług podawane są w peso urugwajskich, ale są również towary (głównie z importu) sprzedawane za dolary amerykańskie.

   

   

  Zdrowie

   

  ARGENTYNA
  Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 40 USD. Szpitale prywatne są na wysokim poziomie. W aptece można dostać potrzebne leki, często bez recepty. Jak przy każdym wyjeździe, prosimy o zabranie podstawowych leków w małej ilości na przeziębienie i gorączkę, przeciw zaburzeniom żołądka, środki przeciwbólowe, plastry, bandaże, kremy chroniące przed słońcem. Warto także zaopatrzyć się w witaminę B, która działa odstraszająco na komary oraz inne środki przeciw owadom.

   

  PARAGWAJ
  Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Nie zaleca się picia innej wody poza butelkowaną. Trzeba także uważać na sałatki. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Od października do maja pewne zagrożenie malarią istnieje na obszarach wzdłuż granicy z Brazylią, ale nie przy wodospadach Iguazu.

   

  BRAZYLIA
  Nie wymaga się szczepień od osób przybywających z Europy. W porze deszczowej wzrasta liczba zachorowań na dengue (rodzaj grypy afrykańskiej) oraz malarię. Na obszarze tropikalnym Brazylii należy wystrzegać się picia nieprzegotowanej wody. Przed spożyciem posiłku w restauracji lub barze należy pamiętać, że bardzo wiele infekcji przenoszonych jest w pożywieniu. Nie stołujmy się więc w miejscach o wątpliwej czystości, a zawsze przed jedzeniem należy dokładnie umyć ręce. Przychodnie i szpitale publiczne są bezpłatne, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. Koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 40-70 USD, wizyta u specjalisty może być droższa.

   

  URUGWAJ
  Nie ma zagrożeń epidemiologicznych i obowiązkowych szczepień. Wizyta lekarska kosztuje minimum 80-100 USD. Prywatne szpitale są na dobrym poziomie. W aptekach jest duży wybór leków, które często można dostać bez recepty.

   

   

  Zwyczaje

   

  URUGWAJ
  Prawie połowa ludności całego kraju mieszka w stolicy Montevideo i przybywa ich z każdym rokiem. Większość mieszkańców tego najmniejszego kraju Ameryki Południowej pochodzi z hiszpańskich i włoskich przodków, przybyłych w liczbie prawie 700 tysięcy w okresie od połowy XIX wieku do 1926 roku. Zajęli się oni rolnictwem, które do dzisiaj pozostaje w ich rękach. W pobliżu granicy z Brazylią mieszkańcy pochodzą także z Afryki. Ok. 10% to metysi (mestizo). W XX wieku przybyło tysiące emigrantów np. z Libanu, Armenii, i Żydów, którzy rozwinęli handel, produkcję tekstyliów i wyrobów ze skóry. Tańce i piosenki ludowe, z gitarowym akompaniamentem, są dzisiaj podobne do tych, które przywieźli z argentyńskich i brazylijskich pampasów wędrujący hodowcy bydła – gaucho. Jednym z najbardziej popularnych tańców jest pochodzące z Argentyny tango, a słynna „La Cumparsita” została skomponowana przez Urugwajczyka. Urugwajczycy lubią się bawić. Organizowane z wielkim rozmachem Fiesta Criolla przyciąga do stolicy na okres Wielkiego Tygodnia tłumy turystów. Atrakcją są konkursy rodeo, pokazy ujeżdżania koni, stragany z wyrobami rękodzieła, muzyka ludowa, restauracje z grillem pod gołym niebem. W czasie świąt Bożego Narodzenia na ulice wychodzą dobosze z różnej wielkości bębnami, wszędzie wybuchają petardy. Wszędzie głośno i kolorowo obchodzi się także karnawał czy festiwale tanga. Powitanie odbywa się uściskiem ręki (między mężczyznami); kobiety oraz dobrzy znajomi mężczyźni całują się w policzek. Sport jest bardzo popularny; rozmowy prawie zawsze zaczyna się od wymiany opinii na temat ostatniego meczu piłki nożnej, którą interesują się wszyscy.

   

  BRAZYLIA
  Brazylijczycy są bardzo serdeczni i otwarci. W każdej sytuacji są gotowi do niesienia pomocy. Społeczeństwo jest zdominowane przez mężczyzn, jednak kultura macho ma lżejszą formę niż w krajach sąsiednich. Przy powitaniu powszechnym zwyczajem jest uścisk dłoni, ale wśród rodziny i przyjaciół wita się pocałunkami w oba policzki. Nie są zbyt punktualni – na porządku dziennym jest np. półgodzinne spóźnienie. Brazylijczycy są bardzo towarzyscy, uwielbiają godzinami rozmawiać i śpiewać z przyjaciółmi, popijając przy tym drinki.

   

  ARGENTYNA
  Argentyńczycy są bardzo dumni ze swojego kraju i jego kultury. Są dobrze wykształceni i pragną być postrzegani jako kosmopolici i naród nowoczesny. Ponieważ ponad 85% populacji wywodzi się z Europy (Hiszpania, Austria, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Polska) mają powszechne skłonności, by identyfikować się z Europejczykami . Ponad 90% mieszkańców jest wyznania katolickiego, z tego powodu rodzina jest w najwyższym poważaniu, a wartości konserwatywne – powszechne. Argentyńczycy serdecznie się witają; członkowie rodziny i przyjaciele obejmuj się oraz całują raz w policzek. W trakcie rozmowy stoją bardzo blisko siebie, nie unikając dotykania. W tej części świata istnieje pojęcie „macho” i mężczyźni stanowią przeważającą większość w polityce, biznesie i innych dziedzinach. W kontaktach między płciami przyjęta jest słowna forma flirtowania – zwana „piropos”; turystki mogą się spotkać ze skierowanymi do nich pozytywnymi komentarzami – trzeba je przyjmować z uśmiechem..
  (więcej…)