Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

ARGENTYŃCZYK PAPIEŻEM!

argentynczyk papiezem

Kościół ma nowego papieża! Kardynał argentyński Jorge Mario Bergoglio, 76-letni jezuita zasiądzie na stolicy Piotrowej jako Franciszek I. Arcybiskup Buenos Aires to pierwszy latynoamerykański papież oraz pierwszy jezuita, który pokieruje Kościołem Katolickim. 

 

Franciszek I to imię na cześć Św Franciszka z Asyżu – patrona ubogich oraz Św Franciszka Ksawerego – jednego ze współzałozycieli zakonu jezuitów. Oznaczać może pójście Kościoła w kierunku większej pokory, prostoty, powrotu do korzeni, do sensu chrześcijaństwa.

 

Bergoglio ma w zyciorysie kontrowersyjny wątek. Miał współpracować z argentyńską juntą wojskową pod koniec lat 70-tych. Pojawiły się oskarżenia obwiniające kardynała o związek z porwaniem dwóch księży (książka El Silencio Horacio Verbitsky). Nic jednak mu nie udowodniono.

 

Ma natomiast w swym życiorysie kilka wątków, które pokazały kardynała jako człowieka prostego, pokornego, wielkiej wiary. Po wybraniu na biskupa zrezygnował z mieszkania w Pałacu Arcybiskupim i korzystania z limuzyny z szoferem. Jeżdził autobusem i gotował sobie sam. Podczas spotkania w szpitalu z chorymi na AIDS ucałował i umył nogi kilku chorym.

 

Obecny papież urodził się w 1936 roku w Buenos Aires w wielodzietnej rodzinie o włoskich korzeniach. Po studiach o profilu chemicznym wstąpił do zakonu jezuitów, ucząc się w domach zakonnych w Chile i Argentynie. Księdzem został w wieku 33 lat.