test14

BONAIRE – CURAÇAO – ARUBA

Trzy wyspy archipelagu Antyli Holenderskich zwane potocznie ABC. Szerokie, piaszczyste plaże, fantastyczny klimat przez niemal cały rok, ciepłe wiatry sprzyjające uprawianiu sportów wodnych. Kolorowa stolica Curacao – Willemstad ze względu na swoją malowniczą architekturę zwana małym Amsterdamem. Rezerwaty przyrody i parki narodowe.

 

1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów. Wylot na Karaiby. Przylot na wyspę Bonaire (Antyle Holenderskie). Transfer do hotelu. Aklimatyzacja i odpoczynek po podróży.

 

2 DZIEŃ BONAIRE
Dzień wolny przeznaczony na odpoczynek na plaży. Ekspedycja Amerigo Vespucciego dotarła na wyspę w 1499 r. Wyspa nie wzbudziła jednak zainteresowania ówczesnych odkrywców ze względu na brak szlachetnych kruszców i nieurodzajną, skalistą ziemię. Przez kolejne stulecia handel solą był podstawą egzystencji mieszkańców wyspy. Współcześnie wyspa Bonaire postawiła na rozwój turystyki i doskonale wykorzystuje do tego celu naturalne walory – piękne plaże, szmaragdowe wody oceanu i bogatą rafę koralową. Maleńka wysepka o powierzchni ok. 300 km² w roku 2010 stała się holenderską gminą zamorską.

 

3 DZIEŃ BONAIRE – Kralendijk
Przed południem plażowanie. Dla chętnych atrakcje fakultatywne, jak nurkowanie czy pływanie z fajką i maską. Pas wód wokół wyspy od linii brzegowej do głębokości 60 m tworzy rezerwat morski założony w 1971 r. W wodach rezerwatu żyje ponad 80 gatunków koralowców, co stawia Bonaire na czele listy najbardziej atrakcyjnych miejsc do nurkowania na całych Karaibach. Po południu wycieczka do stolicy wyspy – Kralendijk. Spacer po miasteczku. Na trasie spaceru m.in. Fort Oranje – niewielka forteca wzniesiona tu w roku 1639, będąca obecnie siedzibą ratusza. Po drodze – budynki rządowe, urząd celny, park Wilhelmina.

 

4 DZIEŃ BONAIRE – CURACAO
Rejs promem (ok. 2 godzin) na Curaçao, największą wyspę archipelagu Antyli Holenderskich. W skład tego archipelagu oprócz Bonaire wchodzą również wyspy Sint Maarten, Sint Eustatius i Saba. Przybicie do portu w Otrobanda – dzielnicy Willemstad (stolicy Curaçao). Transfer do hotelu. Czas wolny poznaczony na odpoczynek i plażowanie.

 

5 DZIEŃ CURAÇAO – Willemstad
Zwiedzanie stolicy wyspy – Willemstad, miasta wyróżniającego się wieloma kolonialnymi budowlami, powstałymi na przestrzeni 300 lat. Miasto podzielone jest kanałem Saint Annabaai na dwie części – zachodnią, o nazwie Otrabanda, gdzie cumują wielkie statki wycieczkowe oraz wschodnią – Punda z głównymi atrakcjami turystycznymi oraz sklepami. Ze względu na swoją piękną zabudowę utrzymaną w pastelowych kolorach przypominającą architekturę stolicy Niderlandów, miasto nazywane jest małym Amsterdamem. Spacer po nastrojowych uliczkach, przy których stoją kamienice z fasadami zdobionymi płaskorzeźbami. Wizyta na dziedzińcu najstarszej budowli na wyspie – fortu Amsterdam, będącego niegdyś główną kwaterą holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej, a obecnie znajduje się tu siedziba lokalnej administracji. Mieści się tu również dawny kościół protestancki, obecnie muzeum starych map. Spacer po pływającym moście pontonowym Królowej Emmy, skonstruowanym w XIX wieku. Późnym popołudniem przejazd do hotelu.

 

6 DZIEŃ CURAÇAO – ARUBA
Przed południem wycieczka do akwarium morskiego. Następnie wizyta w destylarni produkującej słynny likier pomarańczowy Blue Curaçao. Transfer na lotnisko i przelot na najmniejszą wyspę archipelagu ABC – Arubę. Po wylądowaniu przejazd do hotelu.

 

7 DZIEŃ ARUBA
Wypoczynek na pięknej plaży, kąpiel w ciepłych wodach Morza Karaibskiego. Wyspa Aruba jest od 1986 roku autonomiczną częścią Królestwa Niderlandów ze statusem państwa oddzielonego od innych członków Antyli Holenderskich. Ze względu na swoje walory przyrodnicze – szerokie, piaszczyste plaże, wspaniały klimat, ciepłe wiatry sprzyjające uprawianiu sportów wodnych, klifowe wybrzeże zachodnie oraz przyjazny stosunek mieszkańców mówiących po angielsku i hiszpańsku, stała się jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku na Karaibach.

 

8 DZIEŃ ARUBA
Przed południem plażowanie. Po południu wycieczka na północ wyspy. Na trasie zwiedzania – latarnia morska Kalifornia, malowniczo położony kościół św. Anny, ruiny kopalni złota Bushiribana. Następnie przejazd do mostu Boca Andicuri Natura Bridge, będącego naturalnie powstałym łukiem skalnym.

 

9 DZIEŃ ARUBA – Oranjenstad
Przed południem plażowanie. Po południu wycieczka do stolicy wyspy – uroczego miasteczka Oranjenstad. Spacer bulwarem Smitha. Czas wolny na zakup pamiątek. Wizyta w barwnym forcie Zoutman i udział w widowisku folklorystycznym na dziedzińcu.

 

10 DZIEŃ ARUBA
Przed południem czas wolny. Po południu transfer na lotnisko i wylot do Europy.

 

11 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.