BRAZYLIA: KARNAWAŁ I ZWIEDZANIE

 • DZIEŃ 1 
  Wylot z Polski do Brasilii, stolicy Brazylii. Transfer do hotelu, nocleg w Brasilii.

   

  DZIEŃ 2  BRASILIA
  Całodzienne zwiedzanie Brasilii. Stolica Brazylii, to miasto niezwykłe – budowane od 1956, od samego początku – według ścisłego planu architektonicznego i z założeniem – tu będzie stolica. Wzniesiona w sercu centralnego płaskowyżu metropolia, głównie dzięki słynnemu brazylijskiemu architektowi Oscarowi Niemeyerowi, została uznana za światowej klasy dzieło architektury współczesnej i wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plan miasta przypomina kształtem gigantycznego ptaka lub samolot, który podzielono na różne strefy – mieszkalną, handlową, szpitalną, bankową etc. Zobaczymy: Praça dos Três Poderes – Plac Trzech Władz, z budynkami Kongresu, Pałacu Prezydenckiego i Sądu Najwyższego, główną katedrę miejską, będącą kwintesencją modernistycznego klimatu Brasilii, Palácio da Alvorada – oficjalną rezydencję prezydenta, której łuki uznawane są za ikonę miasta oraz Santuario Dom Bosco – jedną z pierwszych świątyń stolicy, otwartą w 1957. Sanktuarium w kształcie piramidy projektu Niemeyera, z tonącym w błękicie wnętrzem, stoi na wzgórzu, skąd rozpościera się widok na całe miasto i jezioro Paranoa. Poznamy też bliżej dzieła najznamienitszych artystów Brazylii: Burle Marx (architektura krajobrazu), Athos Bulcão (geometryczne panele), Oscar Niemeyer (budynki i rzeźby) Ceschiatti i Bruno Giorgio (rzeźby). Wieczorem spacer po Pontao do Lago Sul – nadbrzeżnym deptaku, jednym z ważniejszych towarzystko miejsc w mieście, gdzie można wypić świeży sok z açaí i spróbować lokalnych potraw. Nocleg w Brasilii.

   

  DZIEŃ 3  RECIFE
  Wylot do Recife o 3:02 pm. Przylot do Recife o 5:38 pm. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg w Recife.

   

  DZIEŃ 4  RECIFE
  Recife, stolica niewielkiego, fascynującego kulturowo regionu Pernambuco położonego na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii, gdzie narodziło się słynne brazylijskie forro, to sporych rozmiarów miasto o bogatej historii i kulturze, które wraz z pobliską Olindą, jako drugie po Rio de Janeiro, słynie z wielobarwnych, entuzjastycznych obchodów karnawału. Zwiedzanie miasta zaczniemy od wizyty w dzielnicy Boa Vista. Boa Vista to jedna z trzech wysp tworzących centrum miasta, położnych w delcie rzek Capibaribe i Beberibe. Następnie spacer po portowym Recife Antigo oraz Marco Zero gdzie w 1537 Portugalczycy założyli miasto. Przejazd na kolejną wyspę – Santo Antonio, gdzie znajduje się kilka kolonialnych kościołów i budynki rządowe. Zobaczymy m.in. Franciszkański Konwent Św. Antoniego ze Złotą Kaplicą (Capela Dourada), jedną z największych atrakcji historycznych i turystycznych miasta, zbudowany w 1588r. w stylu brazylijskiego baroku oraz Bazylikę Nossa Senhora do Carmo, która powstała w latach 1710-1767 z rozkazu holenderskiego gubernatora i słynie z pięknej kolekcji portugalskich kafli. Po południu dalsze zwiedzanie Recife – wizyta w Zona Sul, najbardziej nowoczesnej i turystycznej części miasta, która powstała wzdłuż pięknej plaży Boa Viagem z naturalną rafą koralową, od której miasto wzięło swoją nazwę (recife to po portugalsku rafa). Relaks na plaży, czas na ewentualne zakupy w tutejszych centrach handlowych. Po południu czas wolny – w Recife przygotowania do karnawału trwają już od grudnia, co sprawia, że imprezowy klimat udziela się wszystkim – uliczne zabawy, frevo (wyraźny rytm, kroki zaczerpnięta z capoeira oraz kolorowe parasolki) i samba, gorące afrykańskie rytmy, próby szkół tańca, pokazy, przymiarki i przygotowania specjalnych kostiumów – na tydzień przez karnawałem atmosfera się zagęszcza – semana pre to czas, kiedy wszyscy tańczą. Nocleg w Recife.

   

  DZIEŃ 5   ILHA DO PAIVA
  Przejazd do Gaibu (45 km na południe od Recife), gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż tej części Brazylii. Krótki rejs na pobliską wyspę Ilha do Paiva, nazywanej także wyspą kochanków, słynącą z raczej nieograniczonej obyczajowości i plaży nudystów. Powrót na ląd, relaks na Praia Calhetas, możliwość snorkelingu. Przejazd do Porto de Galinhas, kolejnej popularnej ze względu na piękne plaże i rafę koralową miejscowości. Nazwa miasta Porto de Galinhas – Port Kurczaków – sięga czasów niewolnictwa. Handel niewolnikami został zakazany w Brazylii w 1853, a niewolnictwo samo w sobie dopiero w 1888. W międzyczasie nielegalne statki z ludzkim załadunkiem dobijające do brzegów w dzisiejszym Porto de Galinhas przywoziły (jako przykrywkę dla prawdziwej działalności) klatki pełne kurczaków. Dziś symbolem i logo miasteczka są rzeźby kurczaków rozsiane po całej okolicy. Powrót na nocleg do Recife.

   

  DZIEŃ 6   RECIFE
  Rano zwiedzanie najsłynniejszego w regionie muzeum Instituto Ricardo Brennand, malowniczo położonego we wschodniej części miasta. Kompleks muzealny składa się z zamku, biblioteki, pinakoteki i pięknych ogrodów. W zbiorach znajduje się pokaźna kolekcja brazylijskich i europejskich artefaktów z czasów od XV do XIX wieku – broń (szczególnie noże i miecze), tkaniny dekoracyjne, rzeźby, meble, sztuka zdobnicza oraz brazylijskie i zagraniczne malarstwo. Po południu czas wolny. Nocleg w Recife.

   

  DZIEŃ 7  OLINDA
  Rano zwiedzanie Olindy, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na szesnasto i siedemnastowieczną architekturę starego miasta. To jedno z najlepiej zachowanych kolonialnych miasteczek w Brazylii. Wizyta w monastyrze de Sao Bento, kościele z 1582, znanego z wyjątkowych rzeźb, pierwszej w kraju szkoły prawniczej, która działała tu przez 24 lata oraz domowej roboty nalewek oraz drugiej perełce brazylijskiego baroku – Convento São Francisco (1585). Klimatyczne Centro Historico z uliczkami z kocich łbów i kolorową zabudową mieszkalną. Wędrówka na Alto de Se (Wzgórza Katedralne), skąd rozpościera się widok na całą Olindę, Atlantyk oraz pobliskie Recife. Znajdują się tu także stalle z napojami i jedzeniem, pamiątkami i rękodziełem. Po południu czas wolny, nocleg w Recife.

   

  DZIEŃ 8  POCZĄTEK KARNAWAŁU – OLINDA
  Oficjalny początek brazylijskiego Karnawału! Olinda i Recife to po Rio de Janeiro dwa najsłynniejsze karnawałowe miejsca w całym kraju! O ile w Rio karnawał ma głównie charakter konkursowy o tyle Olinda i Recife wychodzą z założenia, że zabawa jest dla wszystkich. W ciągu dnia szaleństwa w Olinda – miasto ma swój własny karnawałowy styl – tu wszelkie zabawy i tańce odbywają się na ulicach i placach. Każda ulica to inny styl, inna kapela, na każdej – energetyczny, roztańczony tłum, bębny i rogi, a także najbardziej niezwykłe karnawałowe przebrania, jakie można sobie wyobrazić. To najlepsze miejsce by poczuć ducha prawdziwego, brazylijskiego karnawału bez turystycznego blichtru. W piątek, na otwarcie karnawału w Olinda odbywa się marsz ogromnych kukieł wykonanych z papier-mâché. Wieczorem przenosimy się do Recife, gdzie trwa już gorączka frevo, któremu towarzyszą dźwięki rdzennego maracatu, wywodzącego się z mieszanki kultur Indii i Afrykańczyków. Tu impreza nie kończy się przed świtem… wręcz przeciwnie…

   

  DZIEŃ 9  KARNAWAŁ – RECIFE
  Od 6 rano w Recife w karnawałową sobotę trwa Desfile do Galo da Madrugada – Parada Koguta o Wczesnej Godzinie. Korowód wyrusza z Forte das Cinco Pontas z ogromnym posągiem koguta ulicami starej, zabytkowej części miasta. Do tłumu tańczącego frevo dołączyć może każdy, kto ma jeszcze siłę. Kostiumy nie są obowiązkowe, ale dla podtrzymania lokalnej tradycji warto się przebrać. Paradę można także obserwować ze specjalnych podestów i stalii ustawionych wzdłuż Avenida Guararapes (wymagane bilety). W sobotę w Olinda odbywa się Largo do Guadalupe – Parada wielkich kukieł. Trzymetrowe lalki, wśród których najsłynniejsza to Homem da Meia Noite (Mężczyzna Północy), maszerują ulicami przy tradycyjnej muzyce. Impreza, którą warto zapamiętać.

   

  DZIEŃ 10  RIO DE JANEIRO – KARNAWAŁ
  Rano transfer na lotnisko, wylot do Rio de Janeiro o 10:50 am. Po przylocie (1:52 pm), prosto z lotniska przejazd do centrum miasta, relaks na jednej ze słynnych plaż – Copacabana lub Ipanema, pod wieczór rozpoczęcie Karnawału w Rio! O 21:00 zaczyna się jedna z dwóch najważniejszych parad karnawału – swoje umiejętności pokazuje sześć z dwunastu najlepszych szkół samby w Rio. Wcześniej karnawałowe imprezy odbywają się praktycznie na każdej większej ulicy miasta, między innymi na słynnej Simpatia é Quase Amor. Brazylijski karnawał w Rio de Janeiro to jedna z najbardziej popularnych, pożądanych i oczekiwanych imprez roku. To trzeba przeżyć przynajmniej raz w życiu! Nocleg poza miastem, w okolicach Rio de Janeiro.

   

  DZIEŃ 11  RIO DE JANEIRO – KARNAWAŁ
  Drugi, najważniejszy dzień karnawału w Rio spędzamy na ulicach tego miasta – od rana miasto tętni życiem, muzyką i energią. (Zwiedzanie głównych atrakcji Rio możliwe na własną rękę ze względu na nieprzebrane tłumy ludzi przybywające do Miasta Boga w czasie karnawałowego szaleństwa). Wieczorem prezentacja kolejnych sześciu szkół samby (dla chętnych – bilety na sambodrom należy rezerwować indywidualnie z dużym wyprzedzeniem). O 23:00 niezwykły Bal Piwny. Zabawa do późnych godzin nocnych. Nocleg w okolicach Rio.

   

  DZIEŃ 12  WYLOT
  Transfer na lotnisko, wylot do Polski.

   

  DZIEŃ 13
  Przylot do Polski.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • KARNAWAŁ! KARNAWAŁ! KARNAWAŁ! (i trochę zwiedzania, żeby nie było nudno)

  czyli m.in.: Futurystyczna stolica Brasilia, wiekowe Recife, plaże Gaibu, Wyspa Kochanków, plaże nudystów, tradycyjny karnawał w Olinda, Copacabana, Karnawał w Rio!

 • KARNAWAŁ! KARNAWAŁ! KARNAWAŁ! (i trochę zwiedzania, żeby nie było nudno)

  czyli m.in.: Futurystyczna stolica Brasilia, wiekowe Recife, plaże Gaibu, Wyspa Kochanków, plaże nudystów, tradycyjny karnawał w Olinda, Copacabana, Karnawał w Rio!

  (więcej…)