Cuba Libre!…rum, cygara, salsa i krokodyle (Kuba)
-
Dzień 1 PRZELOT NA KUBĘ
Wylot z Warszawy. Przelot do Hawany.
Dzień 2 HAWANA
Zwiedzanie starej części Hawany, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przejście nadmorskim bulwarem Malecón. Wizyta w sklepie „na kartki” dla Kubańczyków oraz zwiedzanie hotelu Nacional zbudowanego przez Ala Capone, słynnego z kasyna i prestiżu w okresie prosperity. Wieczorem czas na pierwsze drinki według zasady Hemingwaya „najlepsze mojito w Bodeguita del Medio a daiquiri we Floridita”.
Dzień 3 HAWANA
Zwiedzanie nowoczesnej części Hawany: Plac Rewolucji, pomnik Jose Marti, kapitol, Muzeum Rewolucji Kubańskiej. Przejazd zabytkowym luksusowym kabrioletem przez Malecón na Plac Rewolucji (30 usd za kabriolet na 1h). Wizyta na zabytkowym cmentarzu, gdzie pochowany jest m.in. Ibrahim Ferrer z Buena Vista oraz Polak Karol Roloff-Miałowski – pierwszy minister skarbu Kuby.
Wieczorem spacer po uliczkach Hawany i smakowanie kolejnych mojito i daiquiri.
Dzień 4 HAWANA – DOLINA VIÑALES – HAWANA
Wycieczka do Doliny Viñales – historycznego regionu uprawy tytoniu oraz rolniczego centrum, gdzie łatwo o świeże sezonowe owoce jak mango, papaja czy ananasy. Żyzne dno doliny leży wśród charakterystycznych formacji skalnych zwanych mogotami. Krajobraz przypomina nieco widoki znane z „Parku Jurajskiego”. Postój na punkcie widokowym Los Jasmines. Zwiedzanie indiańskiej groty, odkrytej w 1951 roku oraz monumentalnego obrazu – muralu pokrywającego ścianę jednego z mogotów. Dojazd na nocleg do Pinar del Rio.
Dzień 5 PINAR DEL RIO – HAWANA
Kuba znana jest z cygar i właśnie w prowincji Pinar del Rio znajdują się największe uprawy tytoniu oraz najlepsze manufaktury cygar, produkujące zarówno na potrzeby kraju jak i na eksport. Wizyta w fabryce cygar. Czas na spacery po mieście. Powrót na nocleg do Hawany
Dzień 6 HAWANA – ZATOKA ŚWIŃ – CIENFUEGOS – TRYNIDAD
Wyjazd z Hawany w kierunku Trynidadu. Po drodze wizyta na farmie krokodyli (5 USD), obiad z mięsa krokodyla (10-15 USD). Przejazd nad Zatokę Świń, znanej z nieudanej inwazji kubańskich emigrantów w 1961 roku. Kąpiel w cenote – naturalnej studni krasowej, głębokiej na 61 metrów. Zwiedzanie miasta Cienfuegos i bajecznego mauretańskiego pałacu barona cukrowego (2 USD). Dojazd na nocleg do Trynidadu.
Dzień 7 TRYNIDAD
Zwiedzanie Trynidadu, miasta którego zespół architektoniczny wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Trynidad zasłynął z największego targu niewolników i bogactwa właścicieli wielkich plantacji trzciny cukrowej. Wieczorem dla chętnych nauka salsy (10 USD za 1 godz.) i impreza w skalnej grocie, w której ukrywali sie kiedyś niewolnicy; obecnie przerobionej na dyskotekę.
Dzień 8 TRYNIDAD – PLAŻA ANCON – TRYNIDAD
Rano (dla chętnych) wizyta u kapłanki tajemniczej afrokubańskiej religii – santerii. Możliwość wróżb. Zapłatą za przepowiedzenie przyszłości są wolne datki, prezenty np. słodycze, lekarstwa, kosmetyki przywiezione z Polski. Po południu relaks na plaży Ancon nad Morzem Karaibskim. Degustacja „króla Karaibów” czyli homara (10-15 USD). Kolejna lekcja salsy (10 USD). Wieczorem impreza taneczna w Casa de la Musica lub zabytkowym Domu Ballad (Casa de la Trova), gdzie bawią się lokalni kowboje (1 USD).
Dzień 9 TRYNIDAD – VALLE DE LOS INGENIOS – SANTA CLARA – VARADERO
Przejazd przez plantacje trzciny cukrowej do Valle de los Ingenios, gdzie znajduje się XIX-wieczna cukrownia z najwyższą na Kubie wieżą, służąca niegdyś do wypatrywania niewolników. Własnoręcznie wyciśniemy tam sok z trzciny cukrowej. Dalszy przejazd do Santa Clara, gdzie zwiedzanie mauzoleum poświęconego bohaterowi rewolucji – Ernesto Che Guevarze. Przejazd na nocleg do Varadero.
Dzień 10 -11 WYPOCZYNEK W VARADERO
Zakwaterowanie na kwaterach prywatnych w centrum miasta (dojście piechotą do plaży). Czas wolny w Varadero, największym kurorcie kubańskim. Plażowanie i wypoczynek na rajskich plażach. Dla chętnych wycieczki fakultatywne (pływanie z delfinami, katamaran). Wieczorem udział w koncercie lokalnej gwiazdy w jednym ze słynnych kubańskich klubów muzycznych (cena od 5-25 USD w zależności od rangi zespołu).
Dzień 12 VARADERO – MATANZAS – COJIMAR – HAWANA
Przejazd przez Matanzas, z postojem na krótkie zwiedzanie. Po drodze najlepsza piña colada na wyspie na punkcie widokowym z widokiem na najwyższy most Kuby. Wizyta w osławionej przez Hemingwaya wiosce Cojimar, gdzie mieszkał rybak znany z noweli „Stary człowiek i morze”. Przyjazd do Hawany i ostatni nocleg w tym uroczym mieście.
Dzień 13 HAWANA – POWRÓT DO EUROPY
Czas wolny w Hawanie. Dla chętnych możliwość zakupów na lokalnym targu. Wylot do Europy.
Dzień 14 POWRÓT DO POLSKI
Przylot do Warszawy
Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd
-
– urokliwa Hawana – mieszanka czasów kolonialnych i rewolucji,
– Trynidad słynący niegdyś z targu niewolników,
– plantacja trzciny cukrowej i tytoniu,
– fabryka cygar,
– najlepsze kluby muzyczne na Kubie,
– plaże karaibskie, wyspy koralowe, palmy i wypoczynek,
– noclegi u rodzin kubańskich w casas particularesKuba
Wyspa Kuba odkryta w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba to największa z wysp karaibskich. W czasach kolonialnych była centrum handlu niewolnikami do pracy na plantacjach trzciny cukrowej, tytoniu i kawy. Niewolnictwo zniesiono dopiero w 1880 roku. Przełom XIX i XX wieku to powstanie niepodległościowe dowodzone przez kubańskiego bohatera narodowego José Martí. XX wiek to w końcu niepodległość, rządy proamerykańskiego Batisty, zamach stanu, walki partyzanckie i przejęcie rządów przez Fidela Castro. Obecna Kuba to realny socjalizm ze sklepami na kartki i dwoma walutami – peso wymienialnym (CUC) i peso niewymienialnym (CUP), za które trudno kupić cokolwiek w wolnej sprzedaży.
Miasta kolonialne
Kolonialna zabudowa miast Hawany i Trynidadu wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Urokliwe starówki przenoszą w czasy baronów kawowych i cukrowych, a majestatyczne kabriolety i pomniki bohaterów narodowych w czasy rewolucji. Miasta Kuby pachną nie tylko historią, ale zwykłą codziennością. Za zakrętem bowiem spotkać można zwykłych Kubańczyków w kolejce do sklepu „na kartki”, gdzie na półkach stoi tylko ryż i fasola, dzieci idące do szkoły w obowiązkowych mundurkach, początkujący zespół muzyczny ćwiczący gdzieś na ulicy, licznych transwestytów czy pomarszczonych, ale uśmiechniętych staruszków z obowiązkowym cygarem w ustach. Nocą wyłania się jeszcze inny obraz tego kraju: roztańczony w rytmach salsy, conga czy rumby.
Rum, cygara, salsa i krokodyle.
Z czego słynie Kuba? Odpowiedzi są jednoznaczne. Cygara i muzyka, w stylu Buena Vista Social Club. Być na Kubie i choć raz nie zatańczyć salsy, nie posłuchać muzyki na żywo to… jak nie być na Kubie! Dlatego w naszym programie są lekcje salsy oraz szereg klubów kubańskich z muzyką na żywo w Hawanie, Trynidadzie czy Varadero. Tam, gdzie będzie sposobność degustacji znanych i pysznych drinków jak Cuba Libre, Piña Colada, Mojito czyDaiquiri bez zastanowienia zrobimy to! Rum Havana Club pokażemy nie tylko jako składnik znanych drinków, ale również jako napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Wyciśniemy taki sok na XIX-wiecznej plantacji trzciny cukrowej w Valle de los Ingenios, gdzie kiedyś pracowały tysiące niewolników. Żeby przybliżyć temat cygar nie wybierzemy się tylko do sklepu by je kupić, ale pojedziemy do historycznego regionu upraw tytoniu – Doliny Vinales z wizytą w fabryce cygar.
Jeszcze bliżej Kubańczyków
Noclegi u rodzin kubańskich w tzw. casas particulares to najlepszy sposób na poznanie Kuby i jej mieszkańców. To zazwyczaj 2-osobowy pokój z wydzieloną łazienką; z możliwością kupienia śniadania u rodziny, czasem także innych posiłków. Dzięki takiej opcji nie tylko poznajemy domy i sposób życia Kubańczyków, ale mamy też sposobność degustacji domowych potraw, współuczestnictwa w życiu mieszkańców czy doskonalenia języka hiszpańskiego.
Słońce i plaża
Przed powrotem do codzienności naładujemy akumulatory na słonecznych, pięknych karaibskich plażach. Trzy dni wypoczynku i plażowania na wyspach koralowych oraz w słynnym kurorcie Varadero z możliwością wycieczek fakultatywnych, takich jak rejs katamaranem czy pływanie z delfinami. Na wyspie noclegi w hotelu All inclusive przy plaży, w Varadero u rodzin kubańskich w centrum miasta (plaża oddalona o kilka minut drogi).