test14

DALEKO OD CYWILIZACJI (KOLUMBIA)

Malownicza starówka, najważniejsze muzea i kolorowy targ. Plantacja najlepszej na świecie kawy i doskonała gastronomia. Dzika kolumbijska puszcza nad Oceanem Spokojnym. Wypoczynek z dala od cywilizacji.

 

DZIEŃ 1 BOGOTA

Wylot z Warszawy i przylot do stolicy Kolumbii – 10-cio milionowej Bogoty, która położona jest na wysokości 2 600m. n.p.m. w centralnej części kraju. Jej strategiczne położenie na środkowym paśmie kordyliery Andów (Cordillera Central de los Andes), w rolniczym regionie Cundinamarca i w pobliżu sawanny (Llanos Orientales) sprawia, że uważana jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej. Transport do hotelu 3* w urokliwej, kolonialnej dzielnicy Bogoty – Candelarii. Obiadokolacja, nocleg.
 
 
DZIEŃ 2  BOGOTA
Po śniadaniu spacer po kolonialnej dzielnicy – Candelarii, miejscu narodzin Bogoty. W programie wzgórze kacyka Muisca, pierwotnego wodza tych terenów i najstarszy kościół Bogoty „Chorro de Quevedo”. Spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Wizyta w muzeum najbardziej znanego kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza – Fernando Botero, który rozpropagował na niespotykaną w świecie skalę „kolumbijskich grubasów”. U Botero otyli są nie tylko królowie, żołnierze, prezydenci i księża. Otyłe są nawet tancerki i torreadorzy. Gruba jest nawet Mona Lisa, którą Botero namalował w 1977 r., wzorując się na oryginale Leonardo da Vinci. Nie ma stolicy w Ameryce Południowej, która nie posiadałaby choć jednej rzeźby Botero zdobiącej jej ulice, place czy parki. Następnie zwiedzanie centralnego placu miasta „Plaza de Bolivar” z budynkiem parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i przepiękną Katedrą. Następnie wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 100 m. n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – „La Morenita” i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
 
 
DZIEŃ 3  BOGOTA
Po śniadaniu wizyta na najbardziej popularnym targu w Bogocie – Palo Quemao, gdzie większość bogotańczyków dokonuje zakupów świeżych i organicznych produktów. Indiańscy sprzedawcy oferują tu wszelkie możliwe owoce tropikalne i lokalne warzywa. Poranek na Palo Quemao to niezwykłe doświadczenie obyczajowe i mieszanka kolorów, smaków i zapachów Kolumbii. Następnie zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Po nim możliwość zakupów na indiańskim targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijska kawa, herbata z koki, prekolumbijska biżuteria i indiańskie tkaniny). Kolejnym punktem programu jest Muzeum Szmaragdów i poznanie procesu wydobywania i obróbki tych wspaniałych, zielonych kamieni, znanych i cenionych wśród koneserów biżuterii. Kolumbia słynie z najlepszej jakości szmaragdów na świecie wydobywanych w kopalniach Muzo i Chivor. Możliwość zakupu certyfikowanych szmaragdów. Po południu – spacer do miejskiej hacjendy Simona Boliwara, bohatera walki o niepodległość wielu krajów Ameryki Południowej, „Quinta de Bolivar”. Położona jest ona u stóp Wzgórza Monserrate. To tutaj Boliwar przebywał, mieszkał i spotykał się ze swoją wielką miłością – Manuelitą Saenz podczas swoich licznych lecz krótkotrwałych wizyt w Bogocie. Zwiedzanie hacjendy i otaczających ją ogrodów. Powrót do hotelu i obiadokolacja, nocleg.
 
 
DZIEŃ 4  REGION KAWY
Wczesny transport na lotnisko w Bogocie i przelot do kolumbijskiego Regionu Kawy—Alcala. Transfer do kawowej hacjendy. Po drodze na szczególną uwagę zasłużą popularne w tej części kraju Jeep”y Willys wypełnione kiśćmi platanów, juką i workami z kawy. Te ponad 50-letnie, terenowe i bardzo mocne samochody są pojazdami lekkimi, przygotowanymi do pokonywania dróg nieasfaltowanych, gór, skalistego podłoża, pustyń z wydmami i bagnistych puszczy. Domy w tym regionie ustawione są na wysokich palach a ich nieodzownym elementem są otaczające budynek balkony, zwane „corredores”. Na balkonach, między doniczkami, zawieszone są kolorowe hamaki. Ściany domów pomalowane są na intensywne kolory, co na tle krzewów kawowych wygląda bardzo soczyście. Rozgrzane powietrze przesycone jest zapachem kawy.
 
Zakwaterowanie przewidziane jest w najpiękniejszej hacjendzie regionu, dysponującej trzema typami budynków mieszkalnych Regionu Kawy: tradycyjnym, kolonialnym i rustykalnym. Hacjenda posiada również wyjątkową restaurację z regionalną kuchnią i przepięknym widokiem na Andy porośnięte plantacjami najlepszej na świecie kawy i platanów. W programie wyjście na plantację i zbieranie kawy. Rośnie ona w gorącym i wilgotnym klimacie (w optymalnych dla niej temperaturach i na odpowiedniej wysokości). W tradycyjnych, kolumbijskich strojach zbieraczy kawy poznamy cały proces przetwarzania tego produktu – od zasadzanego w wysokich Andach ziarenka po filiżankę tego czarnego napoju. Dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania z wieczornego jacuzzi na otwartym powietrzu, basenu, sauny i łaźni tureckiej. Kawowy odpoczynek i obiadokolacja, nocleg.
 
 
DZIEŃ 5 KAWOWA HACJENDA
Po tradycyjnym śniadaniu wolne przedpołudnie w kawowej hacjendzie. Możliwość skorzystania z basenu, sauny i łaźni tureckiej. W godzinach popołudniowych – lot na najdłuższym w Ameryce Południowej canopy (przejazd na naciągniętych stalowych linach) nad plantacjami kawy, lasem bambusowym (bosque de guadua) i tropikalnymi helikoniami. Obejmuje on 2 000 metrów i podzielony jest na siedem odcinków różnej długości, od 100 do 400 metrów i wysokości od 40 do 80 metrów, pod różnym kątem, co powoduje, że szybkość takiego lotu dochodzić może i do 75 km/h. Dodatkową atrakcją lotów jest fakt, że przemieszczamy się po trzech departamentach Kolumbii: Valle del Cauca, Quindio i Risaralda. Hacjenda bowiem położona jest w geograficznym trójkącie. Kawowy odpoczynek i obiadokolacja, nocleg.
 
 
DZIEŃ 6   NUQUI/ PLAŻOWANIE
Po śniadaniu przelot lokalnymi liniami do Medellin. Zmiana lotniska i lot awionetką nad puszczą Pacyfiku do Nuqui. Spacer po miasteczku, zamieszkałym przez ludność pochodzenia afrykańskiego i praktycznie nie używających odzieży Indian Embera. Ten niesamowity koloryt na ulicach Nuqui doskonale pokazuje bogactwo krzyżujących się kultur i ras w Kolumbii. Wizyta w sklepie z rękodziełem, z którego na uwagę zasługują naczynia z włókna palmy „wengue” i drewniane patery z palmy „chonta”. Po spacerze transport motorówką po Oceanie Spokojnym do ekologicznego hotelu nad brzegiem oceanu, położonego w niezwykle malowniczym punkcie wybrzeża Pacyfiku – na granicy plaży i dziewiczej puszczy. Silnym punktem hotelu jest jego gastronomia, dzięki której hotel uznany został przez Lonely Planet za miejsce o rekomendowanej kuchni w Kolumbii. Odpoczynek na plaży, obiad i kolacja w hotelu, nocleg.
 
 
DZIEŃ 7  Z DALA OD CYWILIZACJI
Po śniadaniu piesza wycieczka do Wodospadu Miłości w tym najbardziej wilgotnym miejscu na Ziemi, jakim jest puszcza nad Oceanem Spokojnym. Możliwość kąpieli w wodach wodospadu, które zgodnie z lokalnymi wierzeniami dają szczęście zakochanym. Powrót do hotelu na obiad, a po nim spacer plażą do malowniczej osady Termales, w której okna wszystkich domów sprawiedliwie wychodzą na morze. Po spacerze, kąpiel w naturalnych basenach termalnych w samym sercu puszczy. Odpoczynek w naturalnym SPA w Termales. Powrót do hotelu i wieczór przeznaczony na kolację i odpoczynek w tym oddalonym od cywilizacji miejscu, gdzie nikt się nie spieszy, gdzie dzień uwarunkowany jest wschodami i zachodami słońca, prądami morskimi, przypływami i odpływami oceanu. W hotelu nie ma prądu (posiada on jednak generator na potrzeby własne), śpi się z dala od cywilizacji w prostych drewnianych łóżkach, pod moskitierami, przy oliwnych lampkach, słuchając odgłosów puszczy, krzyków małp i tropikalnych ptaków, nocleg.
 
 
DZIEŃ 8  WYCIECZKI NAD OCEANEM SPOKOJNYM
Po śniadaniu 3-godzinna wyprawa po dziewiczej puszczy regionu Pacyfiku w poszukiwaniu najbardziej jadowitych na świecie żab. Podczas tego inspirującego spaceru, który poprowadzi znający te tereny od dziecka przewodnik, pokażemy interesujące rośliny tropikalnego lasu, niezwykle przydatne w życiu tubylców: materiały do konstrukcji domów, sprzętów użytkowych, naturalne lekarstwa, itd. Poznamy drzewo, które w przypadku zagubienia w puszczy służy za bęben pomagający w odnalezieniu zaginionego, a nawet chodzące drzewo, które w niemal magiczny sposób przemieszcza się samo po lesie. Powrót do hotelu, obiad, odpoczynek na plaży i kolacja, nocleg.
 
 
DZIEŃ 9   TRANSFER DO BOGOTY
Po późnym śniadaniu ostatnie chwile wypoczynku w puszczy nad Oceanem Spokojnym. Przejazd motorówką do Nuqui. Lot przez Medellin do Bogoty. Przejazd do centrum miasta, czas wolny na zakupy i wizyta w najstarszej kawiarence Bogoty – „Fałszywe drzwi” (Puerta falsa), która działa od 1816r. „Fałszywe drzwi” to mały, dwupoziomowy barek w kolonialnym domu o tradycyjnej konstrukcji, drewnianych belkach, taboretach i długich, masywnych stołach. Określenie „Fałszywe drzwi” pojawiło się w XIX w., kiedy postanowiono zlikwidować boczne drzwi do katedry, znajdujące się dokładnie na przeciwko lokalu, którymi podczas mszy wymykali się parafianie, aby co nieco przekąsić. Słynie ona z bogotańskich słodkości i „tamales” podobnych do polskich gołąbków. Obiadokolacja, nocleg.
 
 
DZIEŃ 10 BOGOTA
Po późnym śniadaniu ostatnie chwile wypoczynku w andyjskiej Bogocie i kolonialnej dzielnicy Candelarii. Możliwość zakupów na jarmarkach w centralnej części bogotańskiej stolicy. W godzinach południowych transfer na lotnisko i odlot do Europy z El Dorado.
 
 
DZIEŃ 11
Przylot samolotem rejsowym do Warszawy.