DOMINIKANA – KUBA

 • 1 DZIEŃ
  Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot na Dominikanę. Przylot do Punta Cana. Transfer do hotelu.

  2 DZIEŃ     PUNTA CANA (Dominikana)
  Dzień przeznaczony na odpoczynek w Punta Cana – kurorcie położonym we wschodniej części Republiki Dominikańskiej, kraju  leżącego na wyspie zwanej niegdyś Hispaniolą, a obecnie Haiti. Jest to najstarsza europejska kolonia w Nowym Świecie, odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Swoją popularność zawdzięcza cudom przyrody, a przede wszystkim rozległym plażom pokrytym białym piaskiem. Odpoczynek i korzystanie z uroków pięknej karaibskiej plaży.

  3 DZIEŃ     ALTOS DE CHAVON – WYSPA SAONA – SANTO DOMINGO
  Wycieczka do południowo-wschodniej części wyspy, gdzie znajduje się miasteczko Altos de Chavon, zbudowane nad głębokim wąwozem wyżłobionym przez rzekę Chavon. Spacer po urokliwych uliczkach z zabudową wykonaną z koralowej skały wapiennej i kamienia. Przejazd do portu Casa de Campo  skąd rozpocznie się rejs łodzią motorową do najpiękniejszych miejsc dominikańskiego wybrzeża Morza Karaibskiego. Na trasie; Piscina Natura – naturalny basen, w którym żyją czerwone rozgwiazdy, wyspa Saona, wchodząca w skład Parku Narodowego del Este z wioską rybacką Mano Juan, Sueno del Caribe – jedna z najpiękniejszych karaibskich plaż. Powrót do portu w Bayahibe. Przejazd na nocleg do hotelu w Santo Domingo.

  4 DZIEŃ     SANTO DOMINGO – JARABACOA
  Zwiedzanie Santo Domingo. Na trasie – jaskinie Los Tres Ojos (Troje Oczu), gdzie kręcono ujęcia do filmu Park Jurajski. Są to malownicze trzy podziemne jeziora ze słodką wodą. Następnie zwiedzanie dzielnicy kolonialnej, położonej na zachodnim brzegu rzeki Ozama. Znajduje się w niej Plac Kolumba – ruchliwy skwer  z pomnikiem żeglarza oraz bazyliką katedralną Najświętszej Marii Panny. Przejazd pod Pałac de Borgella, będący siedzibą urzędów, poczty głównej i w okolice Panteonu Narodowego. Następnie na trasie – zamek Kolumba wzniesiony na początku XVI w. przez syna wielkiego odkrywcy – Diego de Colon w stylu renesansowym oraz twierdza Ozama – główna budowla obronna Santo Domingo, obsadzona przez wojsko aż do lat 70. XX w. Wizyta we wschodniej części miasta, gdzie znajduje się latarnia Kolumba – monument wzniesiony na cześć wielkiego odkrywcy w ramach obchodów 500-lecia odkrycia Ameryki. Znajduje się tu sarkofag, który ponoć zawiera szczątki Krzysztofa Kolumba. Przejazd do Jarabacoa, na nocleg.

  5 DZIEŃ     JARABACOA – PUERTO PLATA – SOSUA
  Wycieczka do słynnego wodospadu Salto Jimenoa. Spacer wiszącymi mostkami pod wodospad w górskim kanionie. Po drodze możliwość kąpieli w orzeźwiających wodach górskiej rzeki. Następnie przejazd do Puerto Plata, położonego na atlantyckim wybrzeżu Dominikany.  Wjazd kolejką linową na górę Isabel de Torres z posągiem Chrystusa Zbawiciela podobnym do tego z Rio de Janeiro. Podczas wjazdu niesamowite widoki północnego wybrzeża i położonego nad nim miasta Puerto Plata. Na górze spacer po niewielkim ogrodzie botanicznym i obiad w formie bufetu na szczycie góry. Równie fascynujący zjazd koleją liniową. Następnie zwiedzanie centrum Puerto Plata. Przejazd bulwarem Malecón do Fortu św. Filipa, zbudowanego w XVI w. dla ochrony przed piratami. Jest to jedna z najstarszych budowli obronnych Karaibów.  Wizyta w Muzeum Bursztynu. Podstawą kolekcji muzeum są bursztyny znalezione na północnym wybrzeżu wyspy nazwanym Bursztynowym Wybrzeżem (największe okazy uwięzionych w żywicy jaszczurek czy owadów wykorzystanych do filmu Park Jurajski). Następnie zwiedzanie Muzeum Larimaru i wytwórni cygar (możliwość zakupu). Przejazd do Sosua,

  6 DZIEŃ     SOSUA    
  Dzień wolny przeznaczony na plażowanie, kąpiele i wypoczynek w kurorcie Casa Marina Beach (all inclusive).

  7 DZIEŃ    SANTA BARBARA DE SAMANA  – CAYO LEVANTADO – LAS TERRENAS

  Przejazd do portu w Santa Barbara de Samana na półwyspie Samana. Krótki rejs na maleńką wyspę Cayo Levantado (znaną również pod nazwa Bacardi). Właśnie tam kręcono niegdyś spot reklamowy słynnego rumu Bacardi. Na miejscu możliwość plażowania nad piękną zatoką z turkusową wodą, w otoczeniu gór półwyspu Samana, porośniętych gajami palm kokosowych. Możliwość zakupu lokalnych pamiątek na licznych straganach. Powrót katamaranem do portu. Przejazd na nocleg do Las Terrenas. W terminie lutowym  pobyt na półwyspie Samana jest przedłużony o 1 dzień, przeznaczony na obserwację przypływających tu na gody wielorybów humbaków

  8 DZIEŃ     SANTO DOMINGO – HAWANA (Kuba)
  Transfer na lotnisko w Santo Domingo (Las Americas) trasą widokową przez góry półwyspu Samana. Wylot do Hawany. Po przylocie przejazd przez dzielnice Nowej Hawany, wzdłuż słynnego nadmorskiego bulwaru Malecón. Przejazd na Plac Rewolucji z budynkami rządowymi; miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych, pochodów i demonstracji. Lekcja salsy w tradycyjnej hawańskiej szkole salsy (90 minut zajęć z kubańskim nauczycielem i kubańskim partnerem lub partnerką dla każdego uczestnika zajęć). Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Hawanie.

  9 DZIEŃ     HAWANA
  Zwiedzanie Starej Hawany. Spacer szlakiem Ernesta Hemingwaya, który przez prawie 20 lat rezydował i tworzył na Kubie (hotel Ambos Mundos, gdzie powstała powieśćKomu bije dzwon, kawiarnia Bodeguita). Na trasie – place starego miasta (Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza Vieja), Park Centralny i Kapitol (z zewnątrz). Po południu czas wolny na hawańskiej starówce. Dla chętnych fakultatywny wieczór w światowej sławy kabarecie Tropicana (ok. 80 EUR) lub mniej znanym, lecz dorównującym mu poziomem artystycznym kabarecie Parisienne (ok. 40 EUR). Nocleg w Hawanie.

  10 DZIEŃ     PINAR DEL RIO – DOLINA VINALES
  Wyjazd do leżącej na zachodzie wyspy prowincji Pinar del Rio, słynącej z pięknych krajobrazów i doskonałego tytoniu. Krótki spacer po mieście. Zwiedzanie fabryki cygar. Przejazd do doliny Viñales z pięknymi formacjami skalnymi zwanymi mogotes. Oglądanie kuriozalnego muralu prehistorii, wykonanego przez ucznia Diego Rivery – Leovigildo Gonzalesa na zlecenie Fidela Castro. W pobliżu znajduje się jaskinia, w której w czasach hiszpańskiej kolonii ukrywali się zbiegli niewolnicy. Powrót na nocleg do Hawany.

  11 DZIEŃ     ZATOKA ŚWIŃ – CIENFUEGOS – TRINIDAD
  Przejazd do Trinidadu, jednego z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w Ameryce Łacińskiej. Po drodze wizyta w Zatoce Świń, miejscu nieudanej próby desantu rebeliantów kubańskich sprzeciwiających się rewolucji (1961 r.). Krótki czas na plażowanie nad Morzem Karaibskim. Po drodze do Trinidadu, postój w Cienfuegos i spacer reprezentacyjnym bulwarem El Prado. Wizyta w parku José Marti; przerwa na zdjęcia przy Palacio del Valle – dawnej rezydencji rodziny del Valle – jednej z najbogatszych na Kubie, zbudowanej w niezwykłym, eklektycznym stylu. Zakwaterowanie w hotelu w Trinidad.

  12 DZIEŃ     TRINIDAD – SANTA CLARA – VARADERO
  Rano zwiedzanie miasta Trinidad – klejnotu wyspy. Spacer po nastrojowych uliczkach z piękną pastelową zabudową, przenoszącą w czasy kolonialne. Zwiedzanie  lokalnego  muzeum, przykładu jednego z licznych w dawniejszych czasach domów-pałaców z bogatym wystrojem. Przejazd do miasta Santa Clara. Krótka wizyta w monumentalnym mauzoleum poświęconym bohaterowi rewolucji – Che Guevarze. Dalsza jazda do Varadero, kurortu wakacyjnego leżącego na północnym wybrzeżu wyspy. Nocleg w Varadero.

  13 DZIEŃ     VARADERO
  Wypoczynek na pięknych plażach uznawanych za jedne z najlepszych na Karaibach.

  14 DZIEŃ     VARADERO
  Do południa – czas wolny. Transfer na lotnisko międzynarodowe w Hawanie. Przelot do Europy.

  15 DZIEŃ
  Przylot do Warszawy.

   


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Malownicze  wyspy archipelagu Wielkich Antyli. Rozległe, bajeczne  plaże pokryte białym piaskiem, relaks w cieniu palm. Kolonialna architektura miast i miasteczek. Bujna, tropikalna roślinność, plantacje tytoniu, fabryki rumu. Rozlegające się zewsząd dźwięki merengue na Dominikanie i salsy na Kubie. Obserwacja wielorybów humbaków, przypływających w lutym na gody w okolice półwyspu Semana. 

   

  Granica

   

  KUBA
  Przepisy celne zabraniają przywożenia na Kubę roślin, żywności innej, niż zapakowana próżniowo lub puszkowanej. Podczas sporadycznych, rutynowych rewizji bagażu (celnicy szukają głównie broni i narkotyków) zdarzały się konfiskaty napoczętej butelki alkoholu. Polskie przepisy celne bezwzględnie zabraniają przywożenia do kraju pamiątek, toreb i odzieży wykonanych ze zwierząt objętych ochroną oraz muszli, fragmentów rafy koralowej itp. Przywóz do Polski takich przedmiotów zagrożony jest wysoką grzywną lub nawet karą więzienia. Nie należy kupować wypchanych zwierząt, toreb lub odzieży ze skór egzotycznych zwierząt czy muszli jako pamiątek. Na Kubie walutą jest peso kubańskie (praktycznie nieużywane przez obcokrajowców) oraz peso wymienialne (CUC). Na wydatki na Kubie najlepiej jest zabrać euro.

   

  Kuchnia

   
  KUBA
  Kubańska kuchnia to mieszanka potraw hiszpańskich, afrykańskich i karaibskich. Typowym daniem jest ryż z fasolą, ugotowane razem lub osobno. Główny posiłek może składać się z wieprzowiny lub wołowiny z ziemniakami i bananem zwyczajnym, czasem kukurydzą. Sałatka to: pomidory, sałata, awokado, ogórek, marchew, kapusta i rzodkiew. Je się tropikalne owoce. Zupę gotuje się najczęściej z czarnej fasoli z cebulą i czosnkiem. Powszechnie spożywa się kanapki. Tradycyjnie był to złożony z dwóch części chleb wypełniony paskami pieczonej wieprzowiny, szynki, żółtego sera (czasem pomidorów i sałaty) z dodatkiem musztardy; podgrzewano go na grillu. Obecnie w restauracjach kubańskich odwiedzanych głównie przez turystów zagranicznych można znaleźć mnóstwo potraw typowych dla kuchni międzynarodowych. Najlepszy sposób, by poznać tradycyjne potrawy kubańskie jest zamieszkać lub stołować się w paladere; pokój do wynajęcia przy rodzinie, gdzie można wykupić także wyżywienie. Często serwuje się w nich dania bezmięsne.

   

  Zakupy

   
  KUBA
  Wraz z rozwojem turystyki powstaje coraz więcej sklepów z pamiątkami. Płaci się w nich wymienialną walutą CUC lub euro. Na Kubie nie istnieją lokalne bazary sprzedające wyroby tradycyjnego rękodzieła ludowego. Sporo pamiątek jest ozdobionych wizerunkiem Che Guevary (t-shirty, obrazy). Najwięcej sklepów dla turystów znajduje się na starym mieście Hawany. Nie oferują one jednak luksusowych, ani markowych towarów. Najczęściej są to kubańskie cygara o nazwie Cohiba, czy lokalny rum Havana Club mający od dziesiątek lat uznanie na świecie. Na ulicznych stoiskach w miastach odwiedzanych przez turystów można wypatrzeć oryginalne torebki zrobione z kapsli po piwie, samochodziki wykonane z puszek po napojach, szmaciane lalki w kubańskiej sukience i zawoju na głowie. Często w parterowych mieszkaniach zamienionych na salony sztuki można znaleźć wielki wybór obrazów o współczesnej tematyce. W wydzielonej miejscowości plażowej Varadero są sklepy z biżuteria (np. wykonaną ze posrebrzanego widelca), z muzyką oraz z gitarami.

   

  Zdrowie

   

   
  KUBA
  Szczepienia nie są wymagane. Jest to jednak region, gdzie może występować ameba. Nie zaleca się spożywania surowych warzyw w niesprawdzonych miejscach. Najlepiej jeść wyłącznie smażone lub gotowane warzywa. Owoce je się jedynie po ich obraniu. Ze względu na zupełnie odmienną florę bakteryjną częstą dolegliwością wśród turystów są biegunki. Przydadzą się zatem środki antybiegunkowe typu imodium, smecta, sulfaguanidyna. Dobrze jest zabrać ze sobą (na wszelki wypadek) środki przeciw komarom. Zaopatrzenie aptek jest niewystarczające. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku nagłego zachorowania, pomocy udzieli dobrze wykształcony, kubański lekarz. Warto jednak kilka podstawowych leków i plastrów zapakować do bagażu.

   

  Zwyczaje

   
  KUBA
  W tym obszarze geograficznym znacznie bardziej niż obowiązkowość czy punktualność ceni się spokój ducha, wesołe usposobienie i gotowość do szalonej zabawy w każdym momencie. Kuba jako jeden z ostatnich bastionów komunizmu, może zaskoczyć typowo socjalistyczną „organizacją” pracy. Varadero jest enklawą stworzoną przez kubańskie władze dla zagranicznych turystów, gdzie atmosfera jest swobodniejsza. Należy unikać wycierania nosa na ulicy, fotografowania ludzi bez ich zgody (częściej odmawiają). Nie wolno robić zdjęć osobnikom w mundurach i publicznym budynkom (na lotnisku, dworcu). Rodzina i przyjaciele są dla Kubańczyków bardzo ważni. Z sympatią spotka się próba porozumiewania się przez cudzoziemca nawet początkowym językiem hiszpańskim.

 • Malownicze  wyspy archipelagu Wielkich Antyli. Rozległe, bajeczne  plaże pokryte białym piaskiem, relaks w cieniu palm. Kolonialna architektura miast i miasteczek. Bujna, tropikalna roślinność, plantacje tytoniu, fabryki rumu. Rozlegające się zewsząd dźwięki merengue na Dominikanie i salsy na Kubie. Obserwacja wielorybów humbaków, przypływających w lutym na gody w okolice półwyspu Semana. 

   

  Granica

   

  KUBA
  Przepisy celne zabraniają przywożenia na Kubę roślin, żywności innej, niż zapakowana próżniowo lub puszkowanej. Podczas sporadycznych, rutynowych rewizji bagażu (celnicy szukają głównie broni i narkotyków) zdarzały się konfiskaty napoczętej butelki alkoholu. Polskie przepisy celne bezwzględnie zabraniają przywożenia do kraju pamiątek, toreb i odzieży wykonanych ze zwierząt objętych ochroną oraz muszli, fragmentów rafy koralowej itp. Przywóz do Polski takich przedmiotów zagrożony jest wysoką grzywną lub nawet karą więzienia. Nie należy kupować wypchanych zwierząt, toreb lub odzieży ze skór egzotycznych zwierząt czy muszli jako pamiątek. Na Kubie walutą jest peso kubańskie (praktycznie nieużywane przez obcokrajowców) oraz peso wymienialne (CUC). Na wydatki na Kubie najlepiej jest zabrać euro.

   

  Kuchnia

   
  KUBA
  Kubańska kuchnia to mieszanka potraw hiszpańskich, afrykańskich i karaibskich. Typowym daniem jest ryż z fasolą, ugotowane razem lub osobno. Główny posiłek może składać się z wieprzowiny lub wołowiny z ziemniakami i bananem zwyczajnym, czasem kukurydzą. Sałatka to: pomidory, sałata, awokado, ogórek, marchew, kapusta i rzodkiew. Je się tropikalne owoce. Zupę gotuje się najczęściej z czarnej fasoli z cebulą i czosnkiem. Powszechnie spożywa się kanapki. Tradycyjnie był to złożony z dwóch części chleb wypełniony paskami pieczonej wieprzowiny, szynki, żółtego sera (czasem pomidorów i sałaty) z dodatkiem musztardy; podgrzewano go na grillu. Obecnie w restauracjach kubańskich odwiedzanych głównie przez turystów zagranicznych można znaleźć mnóstwo potraw typowych dla kuchni międzynarodowych. Najlepszy sposób, by poznać tradycyjne potrawy kubańskie jest zamieszkać lub stołować się w paladere; pokój do wynajęcia przy rodzinie, gdzie można wykupić także wyżywienie. Często serwuje się w nich dania bezmięsne.

   

  Zakupy

   
  KUBA
  Wraz z rozwojem turystyki powstaje coraz więcej sklepów z pamiątkami. Płaci się w nich wymienialną walutą CUC lub euro. Na Kubie nie istnieją lokalne bazary sprzedające wyroby tradycyjnego rękodzieła ludowego. Sporo pamiątek jest ozdobionych wizerunkiem Che Guevary (t-shirty, obrazy). Najwięcej sklepów dla turystów znajduje się na starym mieście Hawany. Nie oferują one jednak luksusowych, ani markowych towarów. Najczęściej są to kubańskie cygara o nazwie Cohiba, czy lokalny rum Havana Club mający od dziesiątek lat uznanie na świecie. Na ulicznych stoiskach w miastach odwiedzanych przez turystów można wypatrzeć oryginalne torebki zrobione z kapsli po piwie, samochodziki wykonane z puszek po napojach, szmaciane lalki w kubańskiej sukience i zawoju na głowie. Często w parterowych mieszkaniach zamienionych na salony sztuki można znaleźć wielki wybór obrazów o współczesnej tematyce. W wydzielonej miejscowości plażowej Varadero są sklepy z biżuteria (np. wykonaną ze posrebrzanego widelca), z muzyką oraz z gitarami.

   

  Zdrowie

   

   
  KUBA
  Szczepienia nie są wymagane. Jest to jednak region, gdzie może występować ameba. Nie zaleca się spożywania surowych warzyw w niesprawdzonych miejscach. Najlepiej jeść wyłącznie smażone lub gotowane warzywa. Owoce je się jedynie po ich obraniu. Ze względu na zupełnie odmienną florę bakteryjną częstą dolegliwością wśród turystów są biegunki. Przydadzą się zatem środki antybiegunkowe typu imodium, smecta, sulfaguanidyna. Dobrze jest zabrać ze sobą (na wszelki wypadek) środki przeciw komarom. Zaopatrzenie aptek jest niewystarczające. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku nagłego zachorowania, pomocy udzieli dobrze wykształcony, kubański lekarz. Warto jednak kilka podstawowych leków i plastrów zapakować do bagażu.

   

  Zwyczaje

   
  KUBA
  W tym obszarze geograficznym znacznie bardziej niż obowiązkowość czy punktualność ceni się spokój ducha, wesołe usposobienie i gotowość do szalonej zabawy w każdym momencie. Kuba jako jeden z ostatnich bastionów komunizmu, może zaskoczyć typowo socjalistyczną „organizacją” pracy. Varadero jest enklawą stworzoną przez kubańskie władze dla zagranicznych turystów, gdzie atmosfera jest swobodniejsza. Należy unikać wycierania nosa na ulicy, fotografowania ludzi bez ich zgody (częściej odmawiają). Nie wolno robić zdjęć osobnikom w mundurach i publicznym budynkom (na lotnisku, dworcu). Rodzina i przyjaciele są dla Kubańczyków bardzo ważni. Z sympatią spotka się próba porozumiewania się przez cudzoziemca nawet początkowym językiem hiszpańskim.

  (więcej…)