JAMAJKA – KUBA

 •   

  1 DZIEŃ     MONTEGO BAY (Jamajka)
  Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot na Jamajkę. Przylot do Montego Bay. Przejazd północnym wybrzeżem do Ocho Rios. Zakwaterowanie w pięknie położonym hotelu w stylu kolonialnym (na 6 nocy).  


  2 DZIEŃ     OCHO RIOS – KINGSTON
  Wycieczka do Kingston, stolicy Jamajki. W centrum zachowały się budynki kolonialne, wśród nich historyczny dwór Devon House, zbudowany w XIX wieku przez pierwszego na Jamajce czarnego milionera. Najwięcej zabytków, pochodzących z okresu XVI-XIX w. znajduje się w pobliskim mieście Spanish Town, byłej stolicy. Są to m.in. katedra St. James i była siedziba gubernatora – Old King’s House na Town Square. W pobliżu leży bazar o typowo afro-karaibskim charakterze. Przejazd do leżącej na półwyspie wioski rybackiej Port Royal, gdzie znajduje się słynna XVII-wieczna twierdza Fort Charles z Muzeum Morskim. Eksponaty świadczą o burzliwej historii tej części Karaibów. Wieczór muzyki reggae z kolacją w jednym z klubów.


  3 DZIEŃ     OCHO RIOS – FALMOUTH
  Czas wolny w Ocho Rios, miejscowości leżącej nad oceanem, otoczonej gajami palm kokosowych i plantacjami trzciny cukrowej. Dla chętnych całodzienna fakultatywna wycieczka do kolonialnego miasteczka Falmouth, znanego z zabytkowych domów z XVIII i XIX wieku, zbudowanych przez bogatych plantatorów i handlarzy niewolników. Wśród najbardziej okazałych są m.in. kościoły, budynek sądu i centrum handlowe Albert George Market. Spływ na pokładzie 10-metrowej tratwy, kierowanej przez doświadczonego flisaka, po płynącej przez tropikalny las rzece Martha Brae (ok. 115 USD).

  4 DZIEŃ     OCHO RIOS – NINE MILES
  Czas wolny. Dla chętnych fakultatywna wycieczka nad słynne, ułożone w kształcie tortu, wodospady Dunn’s River, które spadają z wysokości 180 m rozlewając się po progach skalnych i tworząc malownicze kaskady (ok. 140 USD). Możliwość kąpieli oraz wspinaczki w górę wodospadu. Postój we wsi Nine Miles, gdzie mieszkał słynny muzyk reggae Bob Marley. Wizyta w jego domu, który otoczony jest kultem rastafarian z całego świata. Na obiad specjalność jamajska – jerk chicken.

  5 DZIEŃ     OCHO RIOS – NEGRIL
  Wycieczka do Negril. Miejscowość położona malowniczo nad Morzem Karaibskim jest znana z 10-kilometrowej piaszczystej plaży. Tuż przy brzegu wznoszą się prawie pionowe skały. Filiżanka kawy w słynnej Rick’s Cafe, obleganej przez turystów zachwycających się zapierającym dech w piersiach widokiem, rozciągającym się z kawiarnianego tarasu, wiszącego nad przepaścią. Okolice miasta znane są z produkcji rumu z trzciny cukrowej. Czas wolny na bazarze, gdzie można znaleźć oryginalne pamiątki i wyroby lokalnego rękodzieła.


  6 DZIEŃ     OCHO RIOS – GÓRY BŁĘKITNE
  Czas wolny na plaży. Dla chętnych fakultatywna całodzienna wycieczka w Góry Błękitne, nad którymi unosi się niebieska mgiełka (ok. 95 USD). Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2256 m n.p.m. Wjazd samochodem przez gęsty las deszczowy na punkty widokowe, z których rozciąga się panorama Morza Karaibskiego. Podziwianie egzotycznych ptaków, motyli i roślin. Na zboczach gór rośnie jeden z najlepszych gatunków kawy na świecie. W drodze powrotnej postój przy plantacji i palarni kawy; degustacja. W czasie wycieczki obiad.


  7 DZIEŃ     KINGSTON – HAWANA (Kuba)
  Transfer na lotnisko w Kingston. Wylot na Kubę. Przylot do Hawany. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie.

  8 DZIEŃ     HAWANA – PINAR DEL RIO
  Wyjazd z Hawany do zachodniej części wyspy. Zwiedzanie miasta Pinar del Rio. Spacer uliczkami, przy których stoją kolonialne domy, a gdzieniegdzie parkują zabytkowe amerykańskie limuzyny. Zwiedzanie manufaktury, w której ręcznie skręca się z liści tytoniowych słynne kubańskie cygara – możliwość zakupu cygar i kubańskiego rumu. Przejazd do doliny Vinales, gdzie można podziwiać tzw. Mural Prehistorii. Znajduje się tam również grota La Cueva del Indio, w której w czasach hiszpańskiej kolonii ukrywali się zbiegli niewolnicy. Rejs łodzią podziemną rzeką płynącą wewnątrz groty. Powrót do Hawany.

  9 DZIEŃ     HAWANA – COJIMAR
  Zwiedzanie miejsc mających związek z amerykańskim pisarzem Ernestem Hemingwayem, który wiele lat spędził na Kubie. Przejazd na przedmieścia miasta do byłej willi pisarza, obecnie muzeum – Finca la Vigia. Następnie spacer po rybackiej wsi Cojimar, dokąd pisarz przyjeżdżał na ryby. Wizyta w lokalnej restauracji La Terraza, gdzie Hemingway zazwyczaj jadał. Powrót do Hawany. Zwiedzanie stolicy Kuby. Spacer po dzielnicy kolonialnej, w której stoją pięknie odnowione kamienice. Przejazd do fortu obronnego San Carlos de la Cabaña, skąd rozciąga się piękny widok na miasto i ocean. Zwiedzanie zabytkowych kościołów i pałaców. Wizyta w barze Bodeguita del Medio w Starej Hawanie, pełnym portretów Hemingwaya, do którego pisarz wpadał na szklaneczkę cocktailu zwanego Mojito. Czas wolny na starym mieście, który można wykorzystać na spacer po kolorowym bazarze, gdzie kupcy oferują ciekawe wyroby rękodzieła i oryginalne pamiątki. Dla chętnych wieczorem wyjątkowo barwna, taneczna rewia Tropicana Cabaret, wystawiana na świeżym powietrzu (cena z transportem ok. 85 USD/osoba, zawiera ¼ butelki rumu).

  10 DZIEŃ     HAWANA – TRINIDAD
  Przejazd do Trinidadu, jednej z największych atrakcji Kuby. Zwiedzanie leżącego nad Morzem Karaibskim miasta, które ma długą i barwną historię. Hiszpańscy żeglarze dotarli tu już w XVI wieku. Do dzisiaj zachowały się dzielnice z zabytkowymi budynkami w stylu kolonialnym. Są wśród nich pałace, ciekawe kamienice i świątynie. Wieczorami na placu przy kościele można potańczyć z mieszkańcami przy akompaniamencie rytmów kubańskich.

  11 DZIEŃ     HAWANA – VARADERO
  Przejazd na południe, na półwysep Varadero. Po drodze krótki postój na punkcie widokowym przy moście Bacunayagua. Varadero to najbardziej znany kurort wakacyjny na Kubie. Wzdłuż piaszczystej plaży stoją hotele, do których przyjeżdżają turyści z całego świata. Zakwaterowanie w hotelu, leżącym nad brzegiem oceanu. Czas wolny na plażowanie lub spacer.

  12 DZIEŃ     VARADERO
  Czas wolny na plaży. Dla chętnych fakultatywnie;
  •    całodzienne safari na morzu w Cayo Blanco. Rejs katamaranem, podczas którego można się częstować kubańskimi koktajlami i rumem. Czas na nurkowanie (snorkeling). Smaczny obiad ze świeżych owoców morza. Plażowanie lub pływanie. Po powrocie do mariny – pokaz delfinów (ok. 75 USD);
  •    dwugodzinna wycieczka łodzią. Przerwa na kąpiel w Morzu Karaibskim. Spacer przez dżunglę, gdzie na podmokłych terenach żyją flamingi, papugi, krokodyle (ok. 48 USD).

  13 DZIEŃ
  Transfer na lotnisko w Hawanie. Wylot do Europy.

  14 DZIEŃ
  Przylot do Warszawy.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 •  

  Kuba – słynne cygara, niepowtarzalny smak rumu i gorące rytmy salsy. Wyjątkowa atmosfera Hawany, pamiątki po Hemingwayu, perła architektury kolonialnej Trynidad i pełen pięknych plaż półwysep Varadero. Jamajka – wyspa Boba Marleya i muzyki reggae. Tropikalna przyroda i malownicze wioski. Wypoczynek na rajskich plażach w gorącym karaibskim słońcu lub w cieniu palm.

   

   

  Granica

   

  KUBA
  Przepisy celne zabraniają przywożenia na Kubę roślin, żywności innej, niż zapakowana próżniowo lub puszkowanej. Podczas sporadycznych, rutynowych rewizji bagażu (celnicy szukają głównie broni i narkotyków) zdarzały się konfiskaty napoczętej butelki alkoholu czy (teoretycznie dozwolonej) próżniowo zapakowanej kiełbasy. Polskie przepisy celne bezwzględnie zabraniają przywożenia do kraju pamiątek, toreb i odzieży wykonanych ze zwierząt objętych ochroną oraz muszli, fragmentów rafy koralowej itp. Przywóz do Polski takich przedmiotów zagrożony jest wysoką grzywną lub nawet karą więzienia. Na Kubie walutą jest peso kubańskie (rzadko używane przez obcokrajowców) oraz peso wymienialne (CUC). Na wydatki na Kubie najlepiej jest zabrać euro.

   

  JAMAJKA
  Polaków obowiązują wizy pobytowe. Koszt wizy wynosi 25 USD. Turyści mają możliwość uzyskania wizy na granicy. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie można wwozić do Jamajki substancji narkotycznych, broni i amunicji. Istnieje zakaz wwozu dewiz powyżej 10 tys. USD oraz zakaz przywożenia roślin, owoców i zwierząt, wydawnictw pornograficznych i okultystycznych, żywności, kawy, kwiatów i roślin. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego lub do innego państwa. Nie została określona kwota pieniędzy na dzień pobytu. Nie można odzyskać podatku VAT od zakupionych towarów.

   

  Kuchnia

  KUBA
  Kubańska kuchnia to mieszanka potraw hiszpańskich, afrykańskich i karaibskich. Króluje frijoles, czyli czarna fasola, która jest podstawowym dodatkiem do dań obiadowych. Zupę gotuje się najczęściej z czarnej fasoli z cebulą i czosnkiem. Główny posiłek może składać się z wieprzowiny, kurczaka lub wołowiny z ryżem i czarną fasolą (ugotowanymi razem lub osobno), smażonym bananem i juką. Na wybrzeżu popularne są ryby (na wschodzie w sosie kokosowym), krewetki i homary. Popularna sałatka to: pomidor, cebula, ogórek, kukurydza, kapusta, czasami z dodatkiem marchwi, rzodkiewki czy awokado. Warzywa i owoce tropikalne je się najczęściej nie dojrzałe .  Obecnie w restauracjach kubańskich odwiedzanych głównie przez turystów zagranicznych można znaleźć mnóstwo potraw typowych dla kuchni międzynarodowych. Najlepszy sposób, by poznać tradycyjne potrawy kubańskie to jedzenie w paladarach, czyli prywatnych, zazwyczaj niedużych restauracjach lub mieszkanie i stołowanie się w casas particulares, czyli w prywatnych kwaterach u Kubańczyków. Popularną przekąską jest pizza, kanapki (miękkie bułki z żółtym serem, mortadelą, szynką lub pieczoną wieprzowiną) oraz batido, czyli mleczny koktajl owocowy (np. z papai, mamey). Pije się dużo mocnej czarnej i bardzo słodkiej kawy.

   

  JAMAJKA
  Kuchnia Jamajki kształtowała się pod wpływem różnych kuchni: brytyjskiej, hinduskiej, amerykańskiej, afrykańskiej oraz chińskiej. Najbardziej popularnym daniem jest zielona zupa callaloo. Stanowi kwintesencję smaku Karaibów. W jej skład wchodzą liście rośliny callaloo, szpinak, ochra, cukinia, chilli, różne zioła i przyprawy. Kolejnym specjałem są grillowane kurczaki lub wieprzowina w marynacie jerk. Robi się ją z tartej gałki muszkatołowej, ziela angielskiego, czarnego pieprzu, tymianku, cynamonu, cebuli, czosnku, oleju. W każdym menu znajduje się curry z koziny i potrawa powszechnie znana jako „rice and peas”. Jamajka jest znana także z uprawy kawy. Najlepsza pochodzi ze stoków Gór Błękitnych. Podróży przez Jamajkę nieodłącznie towarzyszy wyjątkowy i niespotykany zapach grillowanego kurczaka, wieprzowiny oraz ryb. Przed każdym przydrożnym barem ustawiony jest domowej roboty grill przykryty metalowymi pokrywami. Ręcznie wykonane szyldy zachęcają do spróbowania specjałów kuchni „Jerk”, jak zwykło się nazywać w specjalny sposób marynowane potrawy. „Jerking” jest znaną od tysiącleci metodą marynowania mięsa, szczególnie z dzikiego dzika, który licznie występował na Wyspach Karaibskich. Jednakże potrawy „jerked” figurują nie tylko w kuchni jamajskiej, lecz także innych Wysp Karaibskich, Ameryki Północnej, a nawet Europy, szczególnie Wielkiej Brytanii. Metoda ta jest wykorzystywana głównie przy marynowaniu mięsa, lecz także krewetek, tofu oraz wielu innych. Cechą charakterystyczną kuchni „jerk” jest jej wyjątkowa pikantność.

   

   

  Zakupy

  KUBA
  Wraz z rozwojem turystyki powstaje coraz więcej sklepów z pamiątkami. Płaci się w nich wymienialną walutą CUC. Istnieją również lokalne bazary sprzedające wyroby tradycyjnego rękodzieła ludowego. Sporo pamiątek jest ozdobionych wizerunkiem Che Guevary (t-shirty, obrazy). Najpopularniejsze są jednak cieszące się światowym uznaniem miejscowe cygara (Cohiba, Monte Christo, Rome i Julia) i rum (Havana Club, Legendario, Varadero, Santiago). Najlepiej zaopatrzone sklepy znajdują się w Starej Hawanie i w centrum Cienfuegos. Rzadko jednak oferują one luksusowe czy markowe towary. Na ulicznych stoiskach w miastach odwiedzanych przez turystów można wypatrzeć oryginalne torebki zrobione z kapsli po piwie, samochodziki wykonane z puszek po napojach, naszyjniki z nasion, szmaciane lalki w kubańskiej sukience i zawoju na głowie, wyroby z drewna. W większych miastach w parterowych mieszkaniach zamienionych na galerie sztuki można znaleźć wielki wybór obrazów o współczesnej tematyce. Można też spotkać sklepy z biżuteria srebrną lub złotą.

   

  JAMAJKA
  Typowymi pamiątkami z Jamajki są: rzeźby z drewna, kawa, wyroby z wikliny, obrazy, ozdoby ze złota i markowe zegarki oraz lokalne alkohole, jak rum czy Tia Maria. W miejscowościach turystycznych w centrum można znaleźć bazary z wyrobami lokalnego rękodzieła oraz z ubraniami wykonanych z bawełny w karaibskie wzory. Na wielu przedmiotach widnieje wizerunek urodzonego na wyspie piosenkarza reggae Boba Marleya; płyty z muzyką tego słynnego Jamajczyka oraz jego naśladowców są powszechnie dostępne.

   

  Zdrowie

  KUBA
  Szczepienia nie są wymagane. Jest to jednak region, gdzie może występować ameba. Nie zaleca się spożywania surowych warzyw w niesprawdzonych miejscach. Najlepiej jeść wyłącznie smażone lub gotowane warzywa. Owoce je się jedynie po ich obraniu. Ze względu na zupełnie odmienną florę bakteryjną częstą dolegliwością wśród turystów są biegunki. Przydadzą się zatem środki antybiegunkowe typu imodium, smecta, sulfaguanidyna, nifuroksazyd. Dobrze jest zabrać ze sobą (na wszelki wypadek) środki przeciw komarom. Zaopatrzenie aptek jest niewystarczające. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku nagłego zachorowania, pomocy udzieli dobrze wykształcony, kubański lekarz. Warto jednak kilka podstawowych leków i plastrów zapakować do bagażu.

   

  JAMAJKA
  Nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce WZW typu A i B (a także dur brzuszny, błonica, tężec, polio) oraz profilaktyka przeciw malarii i dengue (środki przeciw komarom). Ze względu na zagrożenie leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Unikać spożywania surowej, nieprzetworzonej żywności i nieprzegotowanej wody oraz jedzenia od ulicznych sprzedawców. Poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska jest ograniczona. Polecany szpital: The University of the West Indies Hospital. Prywatna wizyta lekarska kosztuje ok. 30 USD, wizyta u specjalisty – 45 USD.

   

  Zwyczaje

  KUBA
  W tym obszarze geograficznym znacznie bardziej niż obowiązkowość czy punktualność ceni się spokój ducha, wesołe usposobienie i gotowość do szalonej zabawy w każdym momencie. Kuba jako jeden z ostatnich bastionów komunizmu, może zaskoczyć typowo socjalistyczną „organizacją” pracy. Nie wolno robić zdjęć osobnikom w mundurach i publicznym budynkom (na lotnisku, dworcu). Rodzina i przyjaciele są dla Kubańczyków bardzo ważni. Z sympatią spotka się próba porozumiewania się przez cudzoziemca nawet początkowym językiem hiszpańskim. 

   

  JAMAJKA
  Mieszkańcy Jamajki lubią, kiedy zwraca się do nich z „tytułem”. Wyjątek stanowią ci, którzy mają częsty kontakt z Amerykanami. Nigdy nie należy robić zdjęć bez uprzedniego zapytania o zgodę (mile widziana odpowiednia zapłata za fotografowanie). Przy powitaniu mężczyźni podaja sobie rękę i patrzą sobie w oczy. Przyjaciele i członkowie rodziny przy takiej okazji obejmują się. Kobiety znające się wymieniają się pocałunkiem w policzek. Jamajczycy zazwyczaj mówią szybko, lubią głośno i często się śmiać. Preferują odkładanie wszystkiego na później: za 10 minut może oznaczać za 2 godziny lub za 2 dni; w takim wypadku należy zachować cierpliwość. Kobiety są często traktowane jako obiekt seksualny; turystki powinny unikać prowokowania zachowaniem i strojem; nie zaleca się chodzenia samotnie do barów i klubów. Mężczyźni zachowują się dość agresywnie w stosunku do znanych sobie kobiet.

   

  • Plakat reklamujący rum Havana Club, Kuba, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Taniec na ulicach jest normą, Stara Hawana, Kuba, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Plaże Varadero, Kuba
  • Mnogość i żywość kolorów w Hawanie, fot. Marta Podleśna Nowak
  • Pojazdy na Kubie
  • Kubański autobus