Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

João Balão koncertuje w Polsce – „Pieśni Atlantyku” 9.06.2014

„Pieśni Atlantyku” w ramach 12 Bom Dia Brasil Festival już 9 czerwca!


To koncert oparty na muzycznych i kulturalnych tradycjach portugalskojęzycznych krajów znad Oceanu Atlantyckiego.Jest to koncert zainspirowany sposobem życia, który łączy ludzi z tych miejsc, a miejsc, a wyraża się w ich muzyce i słowach. To również próba uchwycenia pięciuset lat historii związków pomiędzy trzema kontynentami, rozpoczętej przez trójstronny szlak handlowy, jaki nakreślili Portugalczycy pomiędzy Europą, Afryką i Ameryką Południową.Tak zaczęła się pierwsza kulturalna synergia współczesnej historii. Kultury i ludzie, którzy wcześniej byli sobie nieznani, zaczęli tworzyć coś zupełnie nowego. Języki, dźwięki, słowa, rasy, zapachy i smaki mieszały się tak, że dziś wydaje się, jakby niektóre elementy pochodziły ze wszystkich tych krain, a zarazem z żadnej. Jak kryształki soli, które pozostają na brzegu po wodzie oceanu wypalonej słońcem. Koncert João Balão przybliża słuchacza do muzyki i uczuć, rozgrzanych przez pięć wieków „wolnego ognia” w każdym z tych atlantyckich krajów.João Balão po raz pierwszy zagrał i zaśpiewał ten koncert w Paryżu. Następnie koncert zmieniał się na potrzeby dwóch, a potem trzech muzyków, by znów wrócić do solo. Gościł w Lizbonie, a w Polsce m. in. w Krakowie, Rzeszowie, Lublinie czy Zamościu. Koncert był również prezentowany przez cały tydzień „Forum de las Culturas” w Barcelonie.Niezwykle istotny jest tu precyzyjny dobór repertuaru luzofońskich autorów (Portugalia, Brazylia, Angola, Półwysep Zielonego Przylądka) i nie ogranicza się on jedynie do portugalskich tekstów – są również piosenki w języku kreolskim czy kimbundu, dialekcie z Angoli. To spotkanie w jednej, dźwięcznej przestrzeni piosenek takich artystów jak: Zeca Afonso, Djavan, B. Leza, Caetano Veloso, Cesária Évora, Sérgio Godinho i João Bosco, połączonych autorskimi aranżacjami i interpretacją João Balão.


Koncert jest propozycją bliskiego obioru muzyki, ogrzanego ciepłem każdej z piosenek, które zapraszają do spędzenia „przytulnych chwil”.

 

_______________________________________________________________________________

 

João Balão
W Portugalii jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków swojego pokolenia.

Muzyk i kompozytor, nauczyciel muzyki, multiinstrumentalista. Jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków portugalskich. Najczęściej gra na instrumentach perkusyjnych, cavaquinho, gitarze basowej i akustycznej. Polska publiczność poznała go podczas koncertów „Sobremesa”, wielokrotnie platynowej płyty Anny Marii Jopek, a także podczas jego koncertów solowych i autorskich warsztatów muzycznych.Kształcił się w Academia de Amadores de Musica w Lizbonie i Jazz School of Hot Club de Portugal. Zna 6 języków, przez ostatnie 25 lat mieszkał m.in. w Angolii, Brazylii, Portugalii, Hiszpanii, gdzie grał tradycyjną muzykę portugalską, brazylijską, marokańską, angolską, nawet bałkańską, a także dźwięki z Wysp Zielonego Przylądka czy Mozambiku, jak również flamenco, rock, jazz, pop i fado. Wspólpracował z wybitnymi artystami portugalskimi i światowymi: Dulce Pontes, Chico Cesar, Sara Tavares, Paulo de Carvalho, Fausto Bordalo Dias, Ivan Lins, Anna Maria Jopek, Max Roach, Jordi Bonell, Barbara Togander – to tylko kilka nazwisk z długiej listy.Współpracował przy nagraniach ponad 40 płyt, a wyprodukował 8 – w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Chile i Argentynie. Komponował muzykę do słuchowisk, spektakli teatralnych i tanecznych, filmów krótkometrażowych, dokumentalnych, a także na potrzeby reklamy. Po sukcesie płyty i trasy „Sobremesa” Anny Marii Jopek dał się poznać polskiej publiczności również jako nauczyciel i rytmiczny „native speaker”, prowadząc autorskie warsztaty m. in. w Warszawie, Krakowie czy Lublinie.

 

______________________________

 Źródło i zdjęcie: strefaimprez.pl