KOLUMBIA – SPACER W CHMURACH

 • DZIEŃ 1

  W godzinach wieczornych przylot do stolicy Kolumbii – Bogoty, położonej na wysokości 2 600 m. n.p.m. w centralnej części kraju. Jej strategiczne położenie na środkowym paśmie kordyliery Andów (Cordillera Central de los Andes), w rolniczym regionie Cundinamarca i w pobliżu sawanny (Llanos Orientales) sprawia, że uważana jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej. Transport do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 2
  Po śniadaniu spacer po kolonialnej dzielnicy – Candelarii, miejscu narodzin Bogoty. W programie wzgórze kacyka Muisca, pierwotnego wodza tych terenów i najstarszy kościół Bogoty „Chorro de Quevedo”. Spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Zwiedzanie centralnego placu miasta „Plaza de Bolivar” z budynkiem parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i przepiękną Katedrą. Następnie wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 100 m. n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny—”La Morenita” i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków.
  Zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Po nim – możliwość zakupów na indiańskim targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijska kawa, herbata z koki, prekolumbijska biżuteria i indiańskie tkaniny). Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 3
  Wczesny transport na lotnisko w Bogocie i przelot do kolumbijskiego Regionu Kawy. Transfer do kawowej hacjendy. Po drodze na szczególną uwagę zasłużą popularne w tej części kraju Jeep’y Willys wypełnione kiśćmi platanów, juką i workami z kawy. Te ponad 50-letnie, terenowe i bardzo mocne samochody są pojazdami lekkimi, przygotowanymi do pokonywania dróg nieasfaltowanych, gór, skalistego podłoża, pustyń z wydmami i bagnistych puszczy. Domy w tym regionie ustawione są na wysokich palach, a ich nieodzownym elementem są otaczające budynek balkony, zwane „corredores”. Na balkonach, między doniczkami, zawieszone są kolorowe hamaki. Ściany domów pomalowane są na intensywne kolory, co na tle krzewów kawowych wygląda bardzo soczyście. Rozgrzane powietrze przesycone jest zapachem kawy. W programie wyjście na plantację i zbieranie kawy. Rośnie ona w gorącym i wilgotnym klimacie (w optymalnych dla niej temperaturach i na odpowiedniej wysokości). W tradycyjnych, kolumbijskich strojach zbieraczy kawy poznamy cały proces przetwarzania tego produktu – od zasadzanego w wysokich Andach ziarenka po filiżankę tego czarnego napoju. Dla odważnych proponujemy lot na najdłuższym w Ameryce Południowej canopy (przejazd na naciągniętych stalowych linach) nad plantacjami kawy, lasem bambusowym („bosque de guadua”) i tropikalnymi helikoniami. Obejmuje on 2 000 metrów i podzielony jest na siedem odcinków różnej długości, od 100 do 400 metrów i wysokości od 40 do 80 metrów, pod różnym kątem, co powoduje, że szybkość takiego lotu dochodzić może i do 75 km/godzinę. Dodatkową atrakcją lotów jest fakt, że przemieszczamy się po trzech departamentach Kolumbii: Valle del Cauca, Quindío i Risaralda. Obiadokolacja w hacjendzie, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 4
  Po wczesnym śniadaniu w kawowej hacjendzie przejazd do stolicy departamentu Caldas – Manizales. Następnie przejazd samochodem terenowym 4×4 do Parku Narodowego Los Nevados. Przejazd przez poszczególne punkty Parku Narodowego: Aguacerales, Arenales i Dolinę Księżycową, w której w określonych dniach w roku wygrywane są koncerty saksofonowe na świeżym powietrzu wykorzystując doskonałą akustykę miejsca. Dotarcie do schroniska, gdzie można odpocząć i napić się energe-tycznej herbaty z koki ułatwiającej oddychanie na tej wysokości, na której serce bije jak oszalałe. Obiad w schronisku i spacer – przygotowanie klimatyczne. Kolacja w schronisku i nocleg.
   
   
  DZIEŃ 5
  Bardzo wczesny trekking do lodowca na szczycie wulkanu Nevado Santa Isabel i możliwość dotknięcie śniegu i lodu tak blisko równika. To niesamowite uczucie wysokości i śniegu w tropiku okazuje się w tych warunkach najlepszą nagrodą za poniesiony wysiłek. Po drodze zjemy energetyczne śniadanie. Dojście do schroniska, określanego jako centrum podróżnicze Parku i przerwa na obiad. Popołudnie i wieczór przeznaczone na odpoczynek w absolutnej ciszy Andów i obserwację rozgwieżdżonego nieba, jako że Naturalny Park Los Nevados uważany był przez Indian zamieszkujących te tereny za astrologiczne terytorium. Kolacja i nocleg.
   
   
  DZIEŃ 6
  Po śniadaniu trekking do punktu widokowego Laguna Verde, z którego roztacza się wspaniały widok na Narodowy Park Los Nevados. Po trekkingu przejazd do kompleksu wód termalnych wulkanu w Manizales, relaks w gorących basenach i obiadokolacja. Powrót do kawowej hacjendy, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 7
  Po śniadaniu przejazd do znanego z architektury charakterystycznej dla kolumbijskiego Regionu Kawy miasteczka Salento. Miasteczko położone jest między monumentalnymi Andami i uważane jest za jedno z najpiękniejszych w andyjskiej części Kolumbii. Jego kolorowe, drewniane balkony, misterne detale i malownicze fasady zapadają na długo w pamięć, a liczne kawiarenki zapraszają do skosztowania filiżanki najlepszej lokalnej kawy i innych kawowych wyrobów: ciasteczek, wypieków, cukierków, likierów, itd. Miłośnicy rękodzieła znajdą na głównej ulicy miasteczka – „Calle Real” nieprawdopodobną ilość sklepików oferujących produkty lokalnych artystów i rzemieślników. Z centralnego placu miasteczka przejazd tradycyjnymi Jeep”ami Willys do naturalnej doliny o charakterystycznym klimacie „mglistego lasu” (Valle del Cocora) porośniętej narodowym drzewem Kolumbii – palmą woskową. W programie godzinna przejażdżka konna po mglistym lesie, a po niej tradycyjny obiad – andyjski pstrąg w różnych odmianach na platanowych plackach – patacones. Powrót jeep’ami do Salento i przejazd na lotnisko w Armenii. Wieczorny lot do Cartageny. Transport z lotniska do hotelu i kolacja, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 8
  Po wczesnym śniadaniu w hotelu, przejazd do portu jachtowego w Cartagenie. Dwugodzinny transport szybką motorówką na wyspę Mucura w Archipelagu Wysp San Bernardo na kolumbijskich Karaibach. Wyspa Mucura to tropikalny raj, który nie potrzebuje Photoshopu, gdyż jej plaża jest autentycznie biała, a morze fantastycznie lazurowe. Położona na Morzu Karaibskim, w Zatoce Moros-uillo, jest jedną z 10 wysp wchodzących w skład Archipelagu Wysp San Bernardo. Głównym atutem Isla Mucura jest jej elitarność i niewielka ilość turystów. Dziennie przypływa do niej tylko jedna motorówka. Wyspa Mucura to tropikalne, odosobnione miejsce, z daleka od cywilizacji, pozbawione hałasu i smogu. To krystalicznie czysta, ciepła woda, odpoczynek pod kokosową palmą, odpowiednio schłodzony „coco loco” oraz szum morza i cykad. W programie spacer po wyspie, wypoczynek na plaży, karaibski obiad i kolacja, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 9
  Po późnym śniadaniu, panoramiczny rejs na wyspę El Islote. Dodatkową atrakcją rejsu jest możliwość obserwacji z morza prywatnych wysp archipelagu, należących do znanych osobistości świata rozrywki oraz wysepki cmentarza – Tintipan, który stanowi lokalne miejsce pochówku. Dopłynięcie na El Islote – najbardziej zaludnionej wyspy na świecie. Gęstość zaludnienia na El Islote wynosi 124 700 osób na kilometr kwadratowy, co w praktyce oznacza 8m2 na osobę. Mieszkańcy mówią często o sobie: „Śpimy tak blisko siebie, że śnimy o tym samym”. Na El Islote wybudowanych jest 97 niewielkich domów. Jedynym niezabudowanym kawałkiem wyspy jest niewielki placyk w kształcie prostokąta położony w jej środkowej części, obok szkoły, dyskoteki i niewielkiego pomieszczenia, w którym przyjmuje lekarz. Mieszkańcy El Islote są życzliwie nastawieni do nielicznych turystów. Można z nimi przysiąść albo udać się na poszukiwanie ogromnych muszli, które wyrzucane są tutaj na brzeg, celem powiększenia terytorium wyspy. Powrót i obiad na Wyspie Mucura. Odpoczynek na rajskiej plaży. Kolacja, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 10
  Wczesne śniadanie na wyspie Mucura i przejazd szybka motorówką do Cartageny. Zakwaterowanie w hotelu w Bocagrande. Zwiedzanie najpiękniejszego starego miasta regionu Karaibów, będącego głównym portem przeładunkowym złota w epoce hiszpańskiej Kolonii i centrum handlu niewolnikami. Starówka Cartageny otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie. To tutaj rodowici mieszkańcy miasta przysiadają popołudniami, aby zrelaksować się, popijając tradycyjną „limonada de coco” (lemoniadę kokosową). Zwiedzanie najważniejszych miejsc historycznej Starówki. Wizyta rozpoczyna się przy „Torre del Reloj” (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i „Paseo de los Dulces” (Uliczki Słodkości), pojawiającej się w powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcia Marquez. To właśnie tutaj w XVI w. odbywały się targi niewolników. Kolejnym punktem wizyty jest klasztor San Pedro de Claver, jezuickiego zakonnika epoki Kolonii, broniącego praw afrykańskich niewolników i znanego jako „Niewolnik niewolników”. W dalszej części spaceru docieramy do Muzeum Inkwizycji, a stamtąd do Fortecy San Felipe, będącej twierdzą obronną przed atakami piratów. Wizytę kończy zwiedzanie jezuickiego klasztoru La Popa, górującego nad Cartageną. Powrót do hotelu na karaibską obiadokolację, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 11
  Po śniadaniu ostatnie chwile relaksu w kolonialnej Cartagenie. W godzinach południowych transfer na lotnisko w Cartagenie. Przelot na lotnisko El Dorado w Bogocie. W godzinach wieczornych odlot do Europy.
   
   
  DZIEŃ 12
  Przylot do Polski.
   
   

   


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Kolumbia – mityczny wulkan w Andach i gorące wody termalne u jego stóp. Plantacje najlepszej na świecie kawy oraz odpoczynek na karaibskiej, rajskiej wyspie. 

 • Kolumbia – mityczny wulkan w Andach i gorące wody termalne u jego stóp. Plantacje najlepszej na świecie kawy oraz odpoczynek na karaibskiej, rajskiej wyspie. 

  (więcej…)