MEKSYK – GWATEMALA

 •  

  1 DZIEŃ
  Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Meksyku. Przylot do Mexico City. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. 


  2 DZIEŃ     TEOTIHUACAN (Meksyk)
  Przejazd do Teotihuacan. Zwiedzanie pozostałości monumentalnego, antycznego miasta zbudowanego przez jedną z najpotężniejszych kultur prekolumbijskich – Quetzalcoatl; Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Świątynia Pierzastego Węża. Po drodze wizyta w najważniejszym sanktuarium Meksyku i całej Ameryki Środkowej – bazylice Matki Boskiej z Guadalupe, patronki obu Ameryk. Powrót do Mexico City.

  3 DZIEŃ     MEXICO CITY – CIUDAD GUATEMALA (Gwatemala)
  Zwiedzanie Mexico City. Stare miasto – plac Zócalo, katedra, pałac prezydencki z oryginalnymi malowidłami Diego Rivery, ilustrującymi historię Meksyku. Wizyta w Muzeum Antropologicznym z bogatymi zbiorami sztuki prekolumbijskiej – Olmeków, Majów, Azteków i innych. Transfer na lotnisko. Wylot do stolicy Gwatemali – Ciudad Guatemala. Po przylocie transfer do hotelu.

  4 DZIEŃ     CHICHICASTENANGO
  Wyjazd do Chichicastenango. Spacer po barwnym, indiańskim targu, na który dwa razy w tygodniu przybywają mieszkańcy okolicznych wiosek, aby sprzedać swoje towary. Zwiedzanie kościoła św. Tomasza, będącego doskonałym przykładem kolonialnej architektury. Lokalni szamani do dziś wykorzystują wnętrze kościoła do swoich tajemniczych obrzędów. Czas wolny na zakupy. Po południu przejazd do Panajachel, pięknie położonego nad jeziorem Atitlan.

  5 DZIEŃ     PANAJACHEL
  Rejs łodzią po malowniczym jeziorze Atitlan do jednego z indiańskich miasteczek zbudowanych na przeciwległym brzegu jeziora – Santiago Atitlan. Jest ono zamieszkane przez Indian z ludu Tz’utujil. Powrót łodzią do Panajachel. Po południu przejazd do Antigua – najpiękniejszego miasta Gwatemali.

  6 DZIEŃ     ANTIGUA
  Przed południem zwiedzanie kolonialnej, barokowej zabudowy miasta Antigua – dawnej stolicy kraju, zniszczonej w trzęsieniu ziemi w 1773 roku. Obecnie jest w dużej mierze odbudowane. Spacer zabytkowymi uliczkami krzyżującymi się, zgodnie z kolonialnymi kanonami zabudowy, pod kątem prostym. Wizyta w katedrze, w kościele La Merced oraz w muzeum Casa Santo Domingo. Po południu czas wolny na chłonięcie atmosfery tego niezwykłego miasta.

  7 DZIEŃ     CIUDAD GUATEMALA – QUIRIGUÁ
  Rano przejazd do Ciudad Gwatemala. Krótkie zwiedzanie stolicy Gwatemali – Plaza Central z katedrą i pałacem prezydenckim (z zewnątrz). Następnie przejazd do Quiriguá, stanowiska archeologicznego położonego w dolinie rzeki Motagua. Był to w przeszłości ważny ośrodek kultury Majów, istniejący w okresie III-IX w. n.e. Zachowały się tu ogromne ołtarze oraz stele pokryte inskrypcjami i płaskorzeźbami. Zobaczyć można również wielkie monolityczne rzeźby z piaskowca. Przejazd nad Rio Dulce na nocleg.

  8 DZIEŃ     RIO DULCE – TIKAL
  Rano krótki rejs łodzią po rzece Rio Dulce w poszukiwaniu specyficznej, lokalnej fauny i flory. Oglądanie ptactwa wodnego, jaszczurek, czasem żółwi. Przejazd do Tikal – jednego z największych ośrodków kultury Majów. Zwiedzanie wymarłego miasta oraz zagubionych w dżungli unikalnych piramid. Spacer między świątyniami, emanującymi tajemniczym urokiem. Przejazd do Flores na nocleg.

  9 DZIEŃ     YAXCHILAN – BONAMPAK (Meksyk)
  Wyjazd w kierunku granicy z Meksykiem. Rejs łodzią po rzece Usumacinta do Yaxchilan, jednego z licznych w tym rejonie dawnych miast-państw Majów, odnalezionych w dżungli dopiero w latach 40. XX w. Przekroczenie łodzią granicy Gwatemali z Meksykiem. Formalności graniczne. Przejazd i zwiedzanie Bonampak, słynącego z fresków wykonanych przed wiekami przez Majów. Przejazd do Palenque na nocleg.

  10 DZIEŃ     PALENQUE – SAN CRISTOBAL
  Zwiedzanie jednego z najsłynniejszych w świecie odkryć archeologicznych, miasta Majów – Palenque. Odnalezione w tropikalnym lesie, urzeka formą piramid i świątyń, porośniętych tropikalną roślinnością. Następnie przejazd do 30-metrowego wodospadu Misol Ha oraz Agua Azul z ponad 300 kaskadami i progami wodnymi. Kontynuacja podróży do kulturalnej i duchowej stolicy stanu Chiapas (najbardziej indiańskiego stanu w Meksyku) – San Cristobal de las Casas. Po przyjeździe, podczas wieczornego spaceru zwiedzanie miasta, m.in. olśniewający barokowymi złoceniami kościół dominikanów Santo Domingo.

  11 DZIEŃ     KANION SUMIDERO – VILLAHERMOSA
  Przejazd do kanionu Sumidero. Podziwianie głębokiego (do 1000 m) kanionu z pokładu łodzi. Przejazd do stolicy stanu Tabasco – Villahermosa. Zwiedzanie najciekawszych zabytków kultury Olmeków w muzeum na wolnym powietrzu Parque-Museo La Venta.

  12 DZIEŃ     CAMPECHE
  Wyjazd do kolonialnego Campeche leżącego na Półwyspie Jukatan, nad Zatoką Meksykańską. W mieście do dziś zachowały się fragmenty murów i fortyfikacji chroniących je niegdyś przed piratami. Spacer po starówce. Zakwaterowanie w hotelu.

  13 DZIEŃ     UXMAL – KABAH – MERIDA
  Wyjazd na zwiedzanie ważnego miasta Majów – Uxmal (m.in. Dom Kapłanek z bogatymi zdobieniami rzeźbiarskimi na fasadach) oraz pobliskiego Kabah. Następnie przejazd do Meridy. Popołudniowe zwiedzanie tego kolonialnego miasta, Zócalo – katedra, spacer uliczkami starego miasta. Wieczór na tętniącym życiem placu centralnym.

  14 DZIEŃ     CHICHEN ITZÁ – CANCÚN
  Wyjazd do Chichen Itzá – pozostałości miasta Majów na Półwyspie Jukatan, jednego z najlepiej zachowanych. Podziwianie Piramidy Schodkowej (Castillo), Świętej Studni (Cenote), świątyń, obserwatorium astronomicznego (Caracol). Po południu przejazd do Cancún. Zakwaterowanie w hotelu (na 3 noce).

  15-16 DZIEŃ     CANCÚN
  Wypoczynek w Cancún, najmodniejszym kurorcie Meksyku. Gorące karaibskie plaże, ciepłe, lazurowe morze, bary z latynoskimi rytmami i tequilą. Możliwość skorzystania z fakultatywnych atrakcji, np.;
  •    wycieczka do jedynej nadmorskiej twierdzy Majów w Tulúm, położonej w urzekającej scenerii, na wysokim klifie oraz do parku rozrywki Ixcaret – 150 USD;
  •    wizyta w parku tematycznym Ixcaret, obfitującym w atrakcje, np. pływanie z delfinami – 110 USD.

  17 DZIEŃ
  Transfer na lotnisko w Cancún. Wylot do Europy.

  18 DZIEŃ
  Przylot do Warszawy.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Wyprawa do dawnego imperium Majów, w poszukiwaniu śladów zaginionych cywilizacji. Najsłynniejsze odkrycia archeologiczne świata – tajemnicze piramidy w Tikal, Palenque, kolonialna Antiqua. Urzekające krajobrazy z jeziorami i wulkanami w tle. Ciągle żywa kultura Indian z Gwatemali i barwne indiańskie targowiska. Chwila wytchnienia w karaibskim kurorcie Cancun.

   

  Granica

   

  MEKSYK
  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych. Przy wjeździe do Meksyku należy mieć ważny paszport, chociaż termin ważności nie jest określony. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem, jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko meksykańskie, a nie lotnisko docelowe). Należy również dopilnować, aby urzędnik migracyjny wstawił pieczątkę przekroczenia granicy w paszporcie. Brak którejkolwiek z tych pieczęci może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Przy wjeździe do kraju turysta otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty (za wystawienie nowej, po uprzednim złożeniu zawiadomieniu na policji, płaci się równowartość ok. 40 euro) lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Meksyk. Nie istnieją ograniczenia ani szczególne regulacje dotyczące wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Istnieje całkowity zakaz wwozu i wywozu wszelkich artykułów spożywczych z Europy; przetworów mięsa i mleka (np. sery, kabanosy). Również całkowitym zakazem wywozu są objęte wszelkie rośliny i nasiona (owoce, warzywa). Zabierane są również otworzone butelki alkoholu zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe. Bez cła można wwozić przedmioty osobistego użytku (odzież, kosmetyki), leki na własny użytek, jedną kamerę, jeden aparat fotograficzny, 12 rolek filmu fotograficznego. Osoby pełnoletnie (powyżej 18 roku życia) mogą wwieźć 3 litry alkoholu i 400 szt. papierosów lub 50 cygar.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  GWATEMALA 
  Obywatele RP nie potrzebują wizy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Przepisy miejscowe nie określają, jaką kwotę należy mieć na każdy dzień pobytu. Przy przylocie należy opłacić podatek wjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości ok. 30 USD (+ 3 USD za podatek). Przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat (choć czasem pobierana jest nielegalna opłata). Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych.

   

   

  Kuchnia

   

  MEKSYK

  W kuchni meksykańskiej wszechobecna jest tortilla – cienki okrągły placek z mąki kukurydzianej, pieczony na blasze; frijoles, czyli fasola oraz różnego rodzaju pikantne papryczki. Popularne dania to pozole – zupa z kukurydzy, często z mięsem i z dodatkami takimi, jak awokado, rzodkiewki, ser żółty, ostre papryczki, tamal – ciasto z mąki kukurydzianej w różnych wersjach smakowych, na ostro, na słodko, z nadzieniem mięsnym lub serowym zawijane w liść kukurydzy, ceviche – sałatka z surowych owoców morza. Kuchnia jest urozmaicona z dużą ilością lokalnych potraw. Można się tanio żywić zaopatrując się na bazarach, a w miastach jest duży wybór restauracji, chociaż wegetarianie nie będą mieli dużego wyboru. Nie należy pić wody bezpośrednio z kranu. Narodowym trunkiem jest tequila, którą pije się małymi łyczkami, popijając sokiem z cytryny (zlizywanie soli z ręki jest tam nieznane, solą za to ozdabia się brzegi szklanki z drinkiem paloma, czyli tequila+ sprite).  Meksykańskie piwo Corona jest znane na całym świecie.

   

  GWATEMALA 
  Specjalności narodowe to: Kaq Ic – zupa z mięsa indyka przyprawiona samat, czyli ziołami z Alta Verapaz, Guacamole – zielona pasta z awokado, Flan de naranja – zapiekany budyń pomarańczowy. Główne składniki większości potraw: kukurydza (wiele gatunków dodawanych w postaci pasty lub mąki), kurczaki, czerwona fasola, banany i rum. Popularne napoje to: kawa, piwo Gallo i Quetzalteca – wysokoprocentowy alkohol z trzciny. W głównych miastach są restauracje oferujące potrawy wywodzące się z USA, Argentyny, Chin, Francji, Włoch, Japonii , Meksyku i Hiszpanii.

   

   

  Zakupy

   

  MEKSYK
  W sklepach mieszczących się w dużych centrach handlowych ceny są stałe, nie można się targować. Natomiast w mniejszych sklepach i na bazarach jest to wręcz zalecane, gdyż cena wyjściowa prawie zawsze jest zawyżona. Pamiątki generalnie warto kupować w wioskach, w których są one produkowane. W Meksyku wielowiekowe tradycje ma rękodzielnictwo, które oferuje bardzo szeroką paletę wyrobów. Godne polecenia są różnego rodzaju ubiory tkane na krosnach, bogato zdobiona ceramika, drewniane figurki, kapelusze, pióropusze, maski, instrumenty muzyczne, wyroby skórzane, biżuteria (np. srebrna), a także obrazki wotywne. Przykładowe ceny: sombrero – ok. 25-55 USD, tequila ok.15 USD, skóry – ok. 25 USD.

   

  GWATEMALA 
  Turyści znajdą interesujące przedmioty wykonane ręcznie, tekstylia, biżuterię, produkty posrebrzane, rzeźbiony jadeit, wyroby ze skóry, ceramikę, koszyki i kapelusze z trzciny. Najlepszy wybór jest na bazarach. W stolicy znajduje się wiele nowoczesnych galerii handlowych: Gran Centro Comercial, Los Proceres, Galerias La Pradera, Plaza Cemaco, Geminis International Mall (są one otwarte także w niedziele).

   

   

  Zdrowie

   

  MEKSYK
  Szczepienia ochronne nie są wymagane. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw niepewnych (sałatki, majonez, lody), przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców bez skórek (np. truskawek), surowych owoców morza, oraz picia wody innej niż butelkowana (należy sprawdzić, czy zamknięta jest fabrycznie). Należy unikać spożywania napojów z kostkami lodu (robione są z wody z kranu), żywienia się w barach ulicznych i restauracjach niebudzących zaufania. Zalecana jest ochrona przed komarami. Nie wolno dotykać wałęsających się psów – zalecane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej (płatnej kartą kredytową) wynosi ok. 30-50 USD.

   

  GWATEMALA 
  Nie są wymagane szczepienia ochronne. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. W kraju czasem zdarzają się zachorowania na malarię i gorączkę dengue, które są roznoszona przez komary; zaleca się mieć przy sobie środki przeciw tym insektom. Opieka medyczna w sektorze publicznym jest łatwiej dostępna w miastach, ale nie jest na wysokim poziomie. Zaleca się korzystanie z pomocy przychodni i klinik prywatnych (w Guatemala City). Wizyta lekarska kosztuje 10-40 USD, za dobę w szpitalu trzeba zapłacić 30-80 USD. Zaleca się skrupulatne przestrzeganie zasad higieny, żeby uniknąć infekcji żołądkowych i oddechowych.

   

   

  Zwyczaje

   

  MEKSYK
  Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczyć gościom ani na ich pytanie odpowiedzieć negatywnie. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania mieszkańców. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie konkretnej osobie, należy za każdym razem zapytać o pozwolenie, w szczególności dotyczy to Indian. W niektórych miejscach fotografowanie będzie w ogóle zabronione. Osobną sprawą są, pobierane w niektórych z odwiedzanych przez nas miejsc, opłaty za fotografowanie lub filmowanie (ok. 3 USD za wstęp z kamerą wideo), dotyczy to stref archeologicznych.

   

  GWATEMALA 
  Nie zaleca się rozmawiania ani okazywanie sympatii małym dzieciom (z powodu lokalnej plotki o ich porywaniu przez cudzoziemców). Unikać fotografowania ludzi bez ich zgody (dotyczy to także dzieci); zazwyczaj wystarczy zapłacić drobną kwotę, by ją uzyskać. W stolicy mieszkańcy są tolerancyjni i akceptują okazywanie na ulicy uczuć między kobietą a mężczyzną. Bardziej konserwatywni są mieszkańcy prowincji. Większość tego najbardziej zaludnionego państwa Ameryki Środkowej to Indianie, chociaż potomkowie hiszpańskich konkwistadorów mają wciąż silny wpływ na życie społeczne i polityczne. Nie nosi się zbyt odważnych strojów miejscach publicznych.

 • Wyprawa do dawnego imperium Majów, w poszukiwaniu śladów zaginionych cywilizacji. Najsłynniejsze odkrycia archeologiczne świata – tajemnicze piramidy w Tikal, Palenque, kolonialna Antiqua. Urzekające krajobrazy z jeziorami i wulkanami w tle. Ciągle żywa kultura Indian z Gwatemali i barwne indiańskie targowiska. Chwila wytchnienia w karaibskim kurorcie Cancun.

   

  Granica

   

  MEKSYK
  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych. Przy wjeździe do Meksyku należy mieć ważny paszport, chociaż termin ważności nie jest określony. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem, jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko meksykańskie, a nie lotnisko docelowe). Należy również dopilnować, aby urzędnik migracyjny wstawił pieczątkę przekroczenia granicy w paszporcie. Brak którejkolwiek z tych pieczęci może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Przy wjeździe do kraju turysta otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty (za wystawienie nowej, po uprzednim złożeniu zawiadomieniu na policji, płaci się równowartość ok. 40 euro) lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Meksyk. Nie istnieją ograniczenia ani szczególne regulacje dotyczące wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Istnieje całkowity zakaz wwozu i wywozu wszelkich artykułów spożywczych z Europy; przetworów mięsa i mleka (np. sery, kabanosy). Również całkowitym zakazem wywozu są objęte wszelkie rośliny i nasiona (owoce, warzywa). Zabierane są również otworzone butelki alkoholu zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe. Bez cła można wwozić przedmioty osobistego użytku (odzież, kosmetyki), leki na własny użytek, jedną kamerę, jeden aparat fotograficzny, 12 rolek filmu fotograficznego. Osoby pełnoletnie (powyżej 18 roku życia) mogą wwieźć 3 litry alkoholu i 400 szt. papierosów lub 50 cygar.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  GWATEMALA 
  Obywatele RP nie potrzebują wizy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Przepisy miejscowe nie określają, jaką kwotę należy mieć na każdy dzień pobytu. Przy przylocie należy opłacić podatek wjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości ok. 30 USD (+ 3 USD za podatek). Przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat (choć czasem pobierana jest nielegalna opłata). Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych.

   

   

  Kuchnia

   

  MEKSYK

  W kuchni meksykańskiej wszechobecna jest tortilla – cienki okrągły placek z mąki kukurydzianej, pieczony na blasze; frijoles, czyli fasola oraz różnego rodzaju pikantne papryczki. Popularne dania to pozole – zupa z kukurydzy, często z mięsem i z dodatkami takimi, jak awokado, rzodkiewki, ser żółty, ostre papryczki, tamal – ciasto z mąki kukurydzianej w różnych wersjach smakowych, na ostro, na słodko, z nadzieniem mięsnym lub serowym zawijane w liść kukurydzy, ceviche – sałatka z surowych owoców morza. Kuchnia jest urozmaicona z dużą ilością lokalnych potraw. Można się tanio żywić zaopatrując się na bazarach, a w miastach jest duży wybór restauracji, chociaż wegetarianie nie będą mieli dużego wyboru. Nie należy pić wody bezpośrednio z kranu. Narodowym trunkiem jest tequila, którą pije się małymi łyczkami, popijając sokiem z cytryny (zlizywanie soli z ręki jest tam nieznane, solą za to ozdabia się brzegi szklanki z drinkiem paloma, czyli tequila+ sprite).  Meksykańskie piwo Corona jest znane na całym świecie.

   

  GWATEMALA 
  Specjalności narodowe to: Kaq Ic – zupa z mięsa indyka przyprawiona samat, czyli ziołami z Alta Verapaz, Guacamole – zielona pasta z awokado, Flan de naranja – zapiekany budyń pomarańczowy. Główne składniki większości potraw: kukurydza (wiele gatunków dodawanych w postaci pasty lub mąki), kurczaki, czerwona fasola, banany i rum. Popularne napoje to: kawa, piwo Gallo i Quetzalteca – wysokoprocentowy alkohol z trzciny. W głównych miastach są restauracje oferujące potrawy wywodzące się z USA, Argentyny, Chin, Francji, Włoch, Japonii , Meksyku i Hiszpanii.

   

   

  Zakupy

   

  MEKSYK
  W sklepach mieszczących się w dużych centrach handlowych ceny są stałe, nie można się targować. Natomiast w mniejszych sklepach i na bazarach jest to wręcz zalecane, gdyż cena wyjściowa prawie zawsze jest zawyżona. Pamiątki generalnie warto kupować w wioskach, w których są one produkowane. W Meksyku wielowiekowe tradycje ma rękodzielnictwo, które oferuje bardzo szeroką paletę wyrobów. Godne polecenia są różnego rodzaju ubiory tkane na krosnach, bogato zdobiona ceramika, drewniane figurki, kapelusze, pióropusze, maski, instrumenty muzyczne, wyroby skórzane, biżuteria (np. srebrna), a także obrazki wotywne. Przykładowe ceny: sombrero – ok. 25-55 USD, tequila ok.15 USD, skóry – ok. 25 USD.

   

  GWATEMALA 
  Turyści znajdą interesujące przedmioty wykonane ręcznie, tekstylia, biżuterię, produkty posrebrzane, rzeźbiony jadeit, wyroby ze skóry, ceramikę, koszyki i kapelusze z trzciny. Najlepszy wybór jest na bazarach. W stolicy znajduje się wiele nowoczesnych galerii handlowych: Gran Centro Comercial, Los Proceres, Galerias La Pradera, Plaza Cemaco, Geminis International Mall (są one otwarte także w niedziele).

   

   

  Zdrowie

   

  MEKSYK
  Szczepienia ochronne nie są wymagane. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw niepewnych (sałatki, majonez, lody), przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców bez skórek (np. truskawek), surowych owoców morza, oraz picia wody innej niż butelkowana (należy sprawdzić, czy zamknięta jest fabrycznie). Należy unikać spożywania napojów z kostkami lodu (robione są z wody z kranu), żywienia się w barach ulicznych i restauracjach niebudzących zaufania. Zalecana jest ochrona przed komarami. Nie wolno dotykać wałęsających się psów – zalecane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej (płatnej kartą kredytową) wynosi ok. 30-50 USD.

   

  GWATEMALA 
  Nie są wymagane szczepienia ochronne. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. W kraju czasem zdarzają się zachorowania na malarię i gorączkę dengue, które są roznoszona przez komary; zaleca się mieć przy sobie środki przeciw tym insektom. Opieka medyczna w sektorze publicznym jest łatwiej dostępna w miastach, ale nie jest na wysokim poziomie. Zaleca się korzystanie z pomocy przychodni i klinik prywatnych (w Guatemala City). Wizyta lekarska kosztuje 10-40 USD, za dobę w szpitalu trzeba zapłacić 30-80 USD. Zaleca się skrupulatne przestrzeganie zasad higieny, żeby uniknąć infekcji żołądkowych i oddechowych.

   

   

  Zwyczaje

   

  MEKSYK
  Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczyć gościom ani na ich pytanie odpowiedzieć negatywnie. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania mieszkańców. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie konkretnej osobie, należy za każdym razem zapytać o pozwolenie, w szczególności dotyczy to Indian. W niektórych miejscach fotografowanie będzie w ogóle zabronione. Osobną sprawą są, pobierane w niektórych z odwiedzanych przez nas miejsc, opłaty za fotografowanie lub filmowanie (ok. 3 USD za wstęp z kamerą wideo), dotyczy to stref archeologicznych.

   

  GWATEMALA 
  Nie zaleca się rozmawiania ani okazywanie sympatii małym dzieciom (z powodu lokalnej plotki o ich porywaniu przez cudzoziemców). Unikać fotografowania ludzi bez ich zgody (dotyczy to także dzieci); zazwyczaj wystarczy zapłacić drobną kwotę, by ją uzyskać. W stolicy mieszkańcy są tolerancyjni i akceptują okazywanie na ulicy uczuć między kobietą a mężczyzną. Bardziej konserwatywni są mieszkańcy prowincji. Większość tego najbardziej zaludnionego państwa Ameryki Środkowej to Indianie, chociaż potomkowie hiszpańskich konkwistadorów mają wciąż silny wpływ na życie społeczne i polityczne. Nie nosi się zbyt odważnych strojów miejscach publicznych.

  (więcej…)