MEKSYK – KUBA

 • 1 DZIEŃ  
  Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Meksyku. Przylot do Mexico City. Transfer do hotelu. 

  2 DZIEŃ     MEXICO CITY (Meksyk)
  Zwiedzanie stolicy Mexico City; stare miasto – plac Zócalo, katedra, pałac prezydencki z oryginalnymi malowidłami historycznymi Diego Rivery. Wizyta w Muzeum Antropologicznym z bogatymi zbiorami sztuki prekolumbijskiej. Następnie przejazd do dzielnicy Xochimilco na relaksującą przejażdżkę pięknie udekorowanymi, kolorowymi łodziami. Płyną one wzdłuż kanałów stanowiących pozostałości po pływających ogrodach dawnej stolicy Azteków. Nocleg w Mexico City.

  3 DZIEŃ     MEXICO CITY – TEOTIHUACAN
  Wizyta na Placu Trzech Kultur – Tlatelolco. Następnie wyjazd do najważniejszego miejsca kultu religijnego Ameryki – sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe. Przejazd do „miasta bogów” Teotihuacan. Spacer pośród cennych zabytków, które przetrwały wieki – Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Świątynia Pierzastego Węża. Wizyta w wytwórni wyrobów z obsydianu i degustacja tequili. Powrót do hotelu w Mexico City. Dla chętnych fakultatywny wieczór folklorystyczny na Placu Garibaldiego, gdzie rozbrzmiewają liczne orkiestry mariachi (ok. 35 USD).

  4 DZIEŃ     CUERNAVACA – TAXCO
  Przejazd przez Cuernavaca, byłą letnią rezydencję konkwistadorów, do Taxco, zwanego  srebrnym miastem , gdyż w przeszłości było ważnym ośrodkiem wydobycia srebra, a współcześnie słynie z licznych warsztatów jubilerskich, wytwarzających piękną, srebrną biżuterię. Zwiedzanie miasta – punkty widokowe, barokowy kościół św. Sebastiana i św. Pryscylli, perła kolonialnej sztuki Meksyku. Czas na zakupy srebrnej biżuterii u miejscowych jubilerów. Przejazd do Acapulco. Zakwaterowanie w hotelu (na 3 noce).

  5-6 DZIEŃ     ACAPULCO
  Wypoczynek w Acapulco – jednym z najbardziej znanych kurortów wakacyjnych na świecie. W trakcie pobytu możliwość korzystania z wycieczek fakultatywnych, m.in.
  •    rejs po zatoce, pokazy karkołomnych skoków do wody ze skały La Quebrada, objazd miasta (ok. 50 USD);
  •    wyprawa na malowniczą lagunę Coyuca (ok. 50 USD);
  •    sporty wodne.

  7  DZIEŃACAPULCO • MEXICO CITY
  Wyjazd z Acapulco w drogę powrotną do Mexico City. Po drodze wizyta w hacjendzie Vista Hermosa, dawnym majątku hiszpańskiego konkwistadora, zdobywcy Meksyku  Hernána Cortésa. Przyjazd na nocleg do Mexico City.

  8 DZIEŃ     HAWANA (Kuba)
  Transfer na lotnisko. Wylot do Hawany. Po przylocie przejazd przez dzielnice Nowej Hawany, wzdłuż słynnego nadmorskiego bulwaru Malecón. Postój na Placu Rewolucji z budynkami rządowymi; miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych, pochodów i demonstracji. Następnie lekcja salsy w tradycyjnej hawańskiej szkole tańca (90 minut zajęć z kubańskim nauczycielem i kubańskim partnerem lub partnerką dla każdego uczestnika zajęć). Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Hawanie.

  9 DZIEŃ     HAWANA
  Zwiedzanie Starej Hawany. Spacer szlakiem Ernesta Hemingwaya, który przez prawie 20 lat rezydował i tworzył na Kubie (hotel Ambos Mundos, gdzie powstała powieść  Komu bije dzwon , kawiarnia Bodeguita). Na trasie zwiedzania place starego miasta (Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza Vieja), Park Centralny i Kapitol (z zewnątrz). Po południu czas wolny na hawańskiej starówce. Dla chętnych fakultatywny wieczór w światowej sławy kabarecie Tropicana (ok. 100 EUR) lub mniej znanym, lecz dorównującym mu poziomem artystycznym kabarecie Parisienne (ok. 50 EUR). Nocleg w Hawanie.

  10 DZIEŃ     PINAR DEL RIO – DOLINA VINALES
  Całodniowa wycieczka do miasta Pinar del Rio. Przejazd przez prowincję o tej samej nazwie, słynącą z pięknych krajobrazów i doskonałego tytoniu. Krótki spacer po mieście. Zwiedzanie fabryki cygar. Przejazd do Doliny Viñales z pięknymi formacjami skalnymi, wapiennymi ostańcami  zwanymi mogotes. Oglądanie kuriozalnego muralu prehistorii wykonanego przez ucznia Diego Rivery – Leovigildo Gonzalesa na zlecenie Fidela Castro. W pobliżu znajduje się jaskinia, w której w czasach hiszpańskiej kolonii ukrywali się zbiegli niewolnicy. Przez jaskinię przepływa podziemna rzeka. Powrót na nocleg do Hawany.

  11 DZIEŃ     ZATOKA ŚWIŃ – CIENFUEGOS – TRINIDAD
  Przejazd do miasta Trinidad, jednego z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w Ameryce Łacińskiej. Po drodze wizyta w Zatoce Świń (Bahia de Cochinos) – miejscu nieudanej próby desantu rebeliantów kubańskich sprzeciwiających się rewolucji (w 1961 r.). Krótki czas na plażowanie nad Morzem Karaibskim. Po drodze do Trinidadu, zwiedzanie Cienfuegos – miasta portowego wyróżniającego się pięknie zachowaną kolonialną architekturą. Spacer reprezentacyjnym bulwarem El Prado. Wizyta w parku José Marti. Postój na zdjęcia przy Palacio del Valle – dawnej rezydencji jednej z najbogatszych na Kubie rodzin del Valle, zbudowanej w niezwykłym, eklektycznym stylu. Zakwaterowanie w hotelu w Trinidad.

  12 DZIEŃ     TRINIDAD – SANTA CLARA – VARADERO
  Rano zwiedzanie klejnotu wyspy, miasta Trinidad. Spacer i wizyta w muzeum, które jest przykładem jednego z licznych w przeszłości domów-pałaców z bogatym wystrojem, należących do  baronów cukrowych lub tytoniowych . Przejazd do miasta Santa Clara. Wizyta w monumentalnym mauzoleum poświęconym bohaterowi rewolucji Che Guevarze. Dalsza jazda do Varadero, międzynarodowego kurortu, leżącego na północnym wybrzeżu wyspy. Zakwaterowanie w hotelu przy plaży.

  13 DZIEŃ     VARADERO
  Wypoczynek na pięknych plażach, uznawanych za jedne z najlepszych na Karaibach.

  14 DZIEŃ     VARADERO
  Do południa czas wolny. Transfer na lotnisko międzynarodowe w Hawanie. Wylot do Europy.

  15 DZIEŃ
  Przylot do Warszawy.

   


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Monumentalne budowle, wzniesione przez  tajemnicze cywilizacje Azteków i Majów –  „miasto bogów” Teotihuacan, plac Tlatelolco, bogata ekspozycja sztuki prekolumbijskiej w Muzeum Antropologicznym, perły sztuki kolonialnej – katolickie kościoły w Cuarnavaaca i Taxco, rezydencje i  pałace konkwistadorów. Fabryka cygar i kabaret Tropicana, niezapomniany spacer po starej Havanie i uroczym kolonialnym miasteczku Trinidad – a wszystko to wzbogacone wypoczynkiem na słynnej plaży w  Acapulco nad Pacyfikiem i w Varadero  nad Morzem Karaibskim.

   

   

  Granica

   

  MEKSYK
  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych. Przy wjeździe do Meksyku należy mieć ważny paszport, chociaż termin ważności nie jest określony. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem, jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko meksykańskie, a nie lotnisko docelowe). Należy również dopilnować, aby urzędnik migracyjny wstawił pieczątkę przekroczenia granicy w paszporcie. Brak którejkolwiek z tych pieczęci może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Przy wjeździe do kraju turysta otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty (za wystawienie nowej, po uprzednim złożeniu zawiadomieniu na policji, płaci się równowartość ok. 40 euro) lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Meksyk. Nie istnieją ograniczenia ani szczególne regulacje dotyczące wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Istnieje całkowity zakaz wwozu i wywozu wszelkich artykułów spożywczych z Europy; przetworów mięsa i mleka (np. sery, kabanosy). Również całkowitym zakazem wywozu są objęte wszelkie rośliny i nasiona (owoce, warzywa). Zabierane są również otworzone butelki alkoholu zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe.
  Bez cła można wwozić przedmioty osobistego użytku (odzież, kosmetyki),
  leki na własny użytek, jedną kamerę, jeden aparat fotograficzny, 12 rolek filmu fotograficznego. Osoby pełnoletnie (powyżej 18 roku życia) mogą wwieźć 3 litry alkoholu i 400 szt. papierosów lub 50 cygar.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  KUBA
  Przepisy celne zabraniają przywożenia na Kubę roślin, żywności innej, niż zapakowana próżniowo lub puszkowanej. Podczas sporadycznych, rutynowych rewizji bagażu (celnicy szukają głównie broni i narkotyków) zdarzały się konfiskaty napoczętej butelki alkoholu czy (teoretycznie dozwolonej) próżniowo zapakowanej kiełbasy. Polskie przepisy celne bezwzględnie zabraniają przywożenia do kraju pamiątek, toreb i odzieży wykonanych ze zwierząt objętych ochroną oraz muszli, fragmentów rafy koralowej itp. Przywóz do Polski takich przedmiotów zagrożony jest wysoką grzywną lub nawet karą więzienia. Na Kubie walutą jest peso kubańskie (rzadko używane przez obcokrajowców) oraz peso wymienialne (CUC). Na wydatki na Kubie najlepiej jest zabrać euro.

   

  Kuchnia

   

  MEKSYK
  W kuchni meksykańskiej wszechobecna jest tortilla – cienki okrągły placek z mąki kukurydzianej, pieczony na blasze; frijoles, czyli fasola oraz różnego rodzaju pikantne papryczki. Popularne dania to pozole – zupa z kukurydzy, często z mięsem i z dodatkami takimi, jak awokado, rzodkiewki, ser żółty, ostre papryczki, tamal – ciasto z mąki kukurydzianej w różnych wersjach smakowych, na ostro, na słodko, z nadzieniem mięsnym lub serowym zawijane w liść kukurydzy, ceviche – sałatka z surowych owoców morza. Kuchnia jest urozmaicona z dużą ilością lokalnych potraw. Można się tanio żywić zaopatrując się na bazarach, a w miastach jest duży wybór restauracji, chociaż wegetarianie nie będą mieli dużego wyboru. Nie należy pić wody bezpośrednio z kranu. Narodowym trunkiem jest tequila, którą pije się małymi łyczkami, popijając sokiem z cytryny (zlizywanie soli z ręki jest tam nieznane, solą za to ozdabia się brzegi szklanki z drinkiem paloma, czyli tequila+ sprite).  Meksykańskie piwo Corona jest znane na całym świecie.

  KUBA
  Kubańska kuchnia to mieszanka potraw hiszpańskich, afrykańskich i karaibskich. Króluje frijoles, czyli czarna fasola, która jest podstawowym dodatkiem do dań obiadowych. Zupę gotuje się najczęściej z czarnej fasoli z cebulą i czosnkiem. Główny posiłek może składać się z wieprzowiny, kurczaka lub wołowiny z ryżem i czarną fasolą (ugotowanymi razem lub osobno), smażonym bananem i juką. Na wybrzeżu popularne są ryby (na wschodzie w sosie kokosowym), krewetki i homary. Popularna sałatka to: pomidor, cebula, ogórek, kukurydza, kapusta, czasami z dodatkiem marchwi, rzodkiewki czy awokado. Warzywa i owoce tropikalne je się najczęściej nie dojrzałe .  Obecnie w restauracjach kubańskich odwiedzanych głównie przez turystów zagranicznych można znaleźć mnóstwo potraw typowych dla kuchni międzynarodowych. Najlepszy sposób, by poznać tradycyjne potrawy kubańskie to jedzenie w paladarach, czyli prywatnych, zazwyczaj niedużych restauracjach lub mieszkanie i stołowanie się w casas particulares, czyli w prywatnych kwaterach u Kubańczyków. Popularną przekąską jest pizza, kanapki (miękkie bułki z żółtym serem, mortadelą, szynką lub pieczoną wieprzowiną) oraz batido, czyli mleczny koktajl owocowy (np. z papai, mamey). Pije się dużo mocnej czarnej i bardzo słodkiej kawy.

   

  Zakupy

   

  MEKSYK
  W sklepach mieszczących się w dużych centrach handlowych ceny są stałe, nie można się targować. Natomiast w mniejszych sklepach i na bazarach jest to wręcz zalecane, gdyż cena wyjściowa prawie zawsze jest zawyżona. Pamiątki generalnie warto kupować w wioskach, w których są one produkowane. W Meksyku wielowiekowe tradycje ma rękodzielnictwo, które oferuje bardzo szeroką paletę wyrobów. Godne polecenia są różnego rodzaju ubiory tkane na krosnach, bogato zdobiona ceramika, drewniane figurki, kapelusze, pióropusze, maski, instrumenty muzyczne, wyroby skórzane, biżuteria (np. srebrna), a także obrazki wotywne. Przykładowe ceny: sombrero – ok. 25-55 USD, tequila ok.15 USD, skóry – ok. 25 USD.

  KUBA
  Wraz z rozwojem turystyki powstaje coraz więcej sklepów z pamiątkami. Płaci się w nich wymienialną walutą CUC. Istnieją również lokalne bazary sprzedające wyroby tradycyjnego rękodzieła ludowego. Sporo pamiątek jest ozdobionych wizerunkiem Che Guevary (t-shirty, obrazy). Najpopularniejsze są jednak cieszące się światowym uznaniem miejscowe cygara (Cohiba, Monte Christo, Rome i Julia) i rum (Havana Club, Legendario, Varadero, Santiago). Najlepiej zaopatrzone sklepy znajdują się w Starej Hawanie i w centrum Cienfuegos. Rzadko jednak oferują one luksusowe czy markowe towary. Na ulicznych stoiskach w miastach odwiedzanych przez turystów można wypatrzeć oryginalne torebki zrobione z kapsli po piwie, samochodziki wykonane z puszek po napojach, naszyjniki z nasion, szmaciane lalki w kubańskiej sukience i zawoju na głowie, wyroby z drewna. W większych miastach w parterowych mieszkaniach zamienionych na galerie sztuki można znaleźć wielki wybór obrazów o współczesnej tematyce. Można też spotkać sklepy z biżuteria srebrną lub złotą.

   

  Zdrowie

   

  MEKSYK
  Szczepienia ochronne nie są wymagane. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw niepewnych (sałatki, majonez, lody), przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców bez skórek (np. truskawek), surowych owoców morza, oraz picia wody innej niż butelkowana (należy sprawdzić, czy zamknięta jest fabrycznie). Należy unikać spożywania napojów z kostkami lodu (robione są z wody z kranu), żywienia się w barach ulicznych i restauracjach niebudzących zaufania. Zalecana jest ochrona przed komarami. Nie wolno dotykać wałęsających się psów – zalecane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej (płatnej kartą kredytową) wynosi ok. 30-50 USD.

  KUBA
  Szczepienia nie są wymagane. Jest to jednak region, gdzie może występować ameba. Nie zaleca się spożywania surowych warzyw w niesprawdzonych miejscach. Najlepiej jeść wyłącznie smażone lub gotowane warzywa. Owoce je się jedynie po ich obraniu. Ze względu na zupełnie odmienną florę bakteryjną częstą dolegliwością wśród turystów są biegunki. Przydadzą się zatem środki antybiegunkowe typu imodium, smecta, sulfaguanidyna, nifuroksazyd. Dobrze jest zabrać ze sobą (na wszelki wypadek) środki przeciw komarom. Zaopatrzenie aptek jest niewystarczające. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku nagłego zachorowania, pomocy udzieli dobrze wykształcony, kubański lekarz. Warto jednak kilka podstawowych leków i plastrów zapakować do bagażu.

   

  Zwyczaje

   

  MEKSYK
  Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczyć gościom ani na ich pytanie odpowiedzieć negatywnie. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania mieszkańców. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie konkretnej osobie, należy za każdym razem zapytać o pozwolenie, w szczególności dotyczy to Indian. W niektórych miejscach fotografowanie będzie w ogóle zabronione. Osobną sprawą są, pobierane w niektórych z odwiedzanych przez nas miejsc, opłaty za fotografowanie lub filmowanie (ok. 3 USD za wstęp z kamerą wideo), dotyczy to stref archeologicznych.

  KUBA
  W tym obszarze geograficznym znacznie bardziej niż obowiązkowość czy punktualność ceni się spokój ducha, wesołe usposobienie i gotowość do szalonej zabawy w każdym momencie. Kuba jako jeden z ostatnich bastionów komunizmu, może zaskoczyć typowo socjalistyczną „organizacją” pracy. Nie wolno robić zdjęć osobnikom w mundurach i publicznym budynkom (na lotnisku, dworcu). Rodzina i przyjaciele są dla Kubańczyków bardzo ważni. Z sympatią spotka się próba porozumiewania się przez cudzoziemca nawet początkowym językiem hiszpańskim. 

 • Monumentalne budowle, wzniesione przez  tajemnicze cywilizacje Azteków i Majów –  „miasto bogów” Teotihuacan, plac Tlatelolco, bogata ekspozycja sztuki prekolumbijskiej w Muzeum Antropologicznym, perły sztuki kolonialnej – katolickie kościoły w Cuarnavaaca i Taxco, rezydencje i  pałace konkwistadorów. Fabryka cygar i kabaret Tropicana, niezapomniany spacer po starej Havanie i uroczym kolonialnym miasteczku Trinidad – a wszystko to wzbogacone wypoczynkiem na słynnej plaży w  Acapulco nad Pacyfikiem i w Varadero  nad Morzem Karaibskim.

   

   

  Granica

   

  MEKSYK
  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych. Przy wjeździe do Meksyku należy mieć ważny paszport, chociaż termin ważności nie jest określony. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem, jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko meksykańskie, a nie lotnisko docelowe). Należy również dopilnować, aby urzędnik migracyjny wstawił pieczątkę przekroczenia granicy w paszporcie. Brak którejkolwiek z tych pieczęci może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Przy wjeździe do kraju turysta otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty (za wystawienie nowej, po uprzednim złożeniu zawiadomieniu na policji, płaci się równowartość ok. 40 euro) lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Meksyk. Nie istnieją ograniczenia ani szczególne regulacje dotyczące wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Istnieje całkowity zakaz wwozu i wywozu wszelkich artykułów spożywczych z Europy; przetworów mięsa i mleka (np. sery, kabanosy). Również całkowitym zakazem wywozu są objęte wszelkie rośliny i nasiona (owoce, warzywa). Zabierane są również otworzone butelki alkoholu zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe.
  Bez cła można wwozić przedmioty osobistego użytku (odzież, kosmetyki),
  leki na własny użytek, jedną kamerę, jeden aparat fotograficzny, 12 rolek filmu fotograficznego. Osoby pełnoletnie (powyżej 18 roku życia) mogą wwieźć 3 litry alkoholu i 400 szt. papierosów lub 50 cygar.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

  KUBA
  Przepisy celne zabraniają przywożenia na Kubę roślin, żywności innej, niż zapakowana próżniowo lub puszkowanej. Podczas sporadycznych, rutynowych rewizji bagażu (celnicy szukają głównie broni i narkotyków) zdarzały się konfiskaty napoczętej butelki alkoholu czy (teoretycznie dozwolonej) próżniowo zapakowanej kiełbasy. Polskie przepisy celne bezwzględnie zabraniają przywożenia do kraju pamiątek, toreb i odzieży wykonanych ze zwierząt objętych ochroną oraz muszli, fragmentów rafy koralowej itp. Przywóz do Polski takich przedmiotów zagrożony jest wysoką grzywną lub nawet karą więzienia. Na Kubie walutą jest peso kubańskie (rzadko używane przez obcokrajowców) oraz peso wymienialne (CUC). Na wydatki na Kubie najlepiej jest zabrać euro.

   

  Kuchnia

   

  MEKSYK
  W kuchni meksykańskiej wszechobecna jest tortilla – cienki okrągły placek z mąki kukurydzianej, pieczony na blasze; frijoles, czyli fasola oraz różnego rodzaju pikantne papryczki. Popularne dania to pozole – zupa z kukurydzy, często z mięsem i z dodatkami takimi, jak awokado, rzodkiewki, ser żółty, ostre papryczki, tamal – ciasto z mąki kukurydzianej w różnych wersjach smakowych, na ostro, na słodko, z nadzieniem mięsnym lub serowym zawijane w liść kukurydzy, ceviche – sałatka z surowych owoców morza. Kuchnia jest urozmaicona z dużą ilością lokalnych potraw. Można się tanio żywić zaopatrując się na bazarach, a w miastach jest duży wybór restauracji, chociaż wegetarianie nie będą mieli dużego wyboru. Nie należy pić wody bezpośrednio z kranu. Narodowym trunkiem jest tequila, którą pije się małymi łyczkami, popijając sokiem z cytryny (zlizywanie soli z ręki jest tam nieznane, solą za to ozdabia się brzegi szklanki z drinkiem paloma, czyli tequila+ sprite).  Meksykańskie piwo Corona jest znane na całym świecie.

  KUBA
  Kubańska kuchnia to mieszanka potraw hiszpańskich, afrykańskich i karaibskich. Króluje frijoles, czyli czarna fasola, która jest podstawowym dodatkiem do dań obiadowych. Zupę gotuje się najczęściej z czarnej fasoli z cebulą i czosnkiem. Główny posiłek może składać się z wieprzowiny, kurczaka lub wołowiny z ryżem i czarną fasolą (ugotowanymi razem lub osobno), smażonym bananem i juką. Na wybrzeżu popularne są ryby (na wschodzie w sosie kokosowym), krewetki i homary. Popularna sałatka to: pomidor, cebula, ogórek, kukurydza, kapusta, czasami z dodatkiem marchwi, rzodkiewki czy awokado. Warzywa i owoce tropikalne je się najczęściej nie dojrzałe .  Obecnie w restauracjach kubańskich odwiedzanych głównie przez turystów zagranicznych można znaleźć mnóstwo potraw typowych dla kuchni międzynarodowych. Najlepszy sposób, by poznać tradycyjne potrawy kubańskie to jedzenie w paladarach, czyli prywatnych, zazwyczaj niedużych restauracjach lub mieszkanie i stołowanie się w casas particulares, czyli w prywatnych kwaterach u Kubańczyków. Popularną przekąską jest pizza, kanapki (miękkie bułki z żółtym serem, mortadelą, szynką lub pieczoną wieprzowiną) oraz batido, czyli mleczny koktajl owocowy (np. z papai, mamey). Pije się dużo mocnej czarnej i bardzo słodkiej kawy.

   

  Zakupy

   

  MEKSYK
  W sklepach mieszczących się w dużych centrach handlowych ceny są stałe, nie można się targować. Natomiast w mniejszych sklepach i na bazarach jest to wręcz zalecane, gdyż cena wyjściowa prawie zawsze jest zawyżona. Pamiątki generalnie warto kupować w wioskach, w których są one produkowane. W Meksyku wielowiekowe tradycje ma rękodzielnictwo, które oferuje bardzo szeroką paletę wyrobów. Godne polecenia są różnego rodzaju ubiory tkane na krosnach, bogato zdobiona ceramika, drewniane figurki, kapelusze, pióropusze, maski, instrumenty muzyczne, wyroby skórzane, biżuteria (np. srebrna), a także obrazki wotywne. Przykładowe ceny: sombrero – ok. 25-55 USD, tequila ok.15 USD, skóry – ok. 25 USD.

  KUBA
  Wraz z rozwojem turystyki powstaje coraz więcej sklepów z pamiątkami. Płaci się w nich wymienialną walutą CUC. Istnieją również lokalne bazary sprzedające wyroby tradycyjnego rękodzieła ludowego. Sporo pamiątek jest ozdobionych wizerunkiem Che Guevary (t-shirty, obrazy). Najpopularniejsze są jednak cieszące się światowym uznaniem miejscowe cygara (Cohiba, Monte Christo, Rome i Julia) i rum (Havana Club, Legendario, Varadero, Santiago). Najlepiej zaopatrzone sklepy znajdują się w Starej Hawanie i w centrum Cienfuegos. Rzadko jednak oferują one luksusowe czy markowe towary. Na ulicznych stoiskach w miastach odwiedzanych przez turystów można wypatrzeć oryginalne torebki zrobione z kapsli po piwie, samochodziki wykonane z puszek po napojach, naszyjniki z nasion, szmaciane lalki w kubańskiej sukience i zawoju na głowie, wyroby z drewna. W większych miastach w parterowych mieszkaniach zamienionych na galerie sztuki można znaleźć wielki wybór obrazów o współczesnej tematyce. Można też spotkać sklepy z biżuteria srebrną lub złotą.

   

  Zdrowie

   

  MEKSYK
  Szczepienia ochronne nie są wymagane. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw niepewnych (sałatki, majonez, lody), przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców bez skórek (np. truskawek), surowych owoców morza, oraz picia wody innej niż butelkowana (należy sprawdzić, czy zamknięta jest fabrycznie). Należy unikać spożywania napojów z kostkami lodu (robione są z wody z kranu), żywienia się w barach ulicznych i restauracjach niebudzących zaufania. Zalecana jest ochrona przed komarami. Nie wolno dotykać wałęsających się psów – zalecane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej (płatnej kartą kredytową) wynosi ok. 30-50 USD.

  KUBA
  Szczepienia nie są wymagane. Jest to jednak region, gdzie może występować ameba. Nie zaleca się spożywania surowych warzyw w niesprawdzonych miejscach. Najlepiej jeść wyłącznie smażone lub gotowane warzywa. Owoce je się jedynie po ich obraniu. Ze względu na zupełnie odmienną florę bakteryjną częstą dolegliwością wśród turystów są biegunki. Przydadzą się zatem środki antybiegunkowe typu imodium, smecta, sulfaguanidyna, nifuroksazyd. Dobrze jest zabrać ze sobą (na wszelki wypadek) środki przeciw komarom. Zaopatrzenie aptek jest niewystarczające. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku nagłego zachorowania, pomocy udzieli dobrze wykształcony, kubański lekarz. Warto jednak kilka podstawowych leków i plastrów zapakować do bagażu.

   

  Zwyczaje

   

  MEKSYK
  Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczyć gościom ani na ich pytanie odpowiedzieć negatywnie. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania mieszkańców. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie konkretnej osobie, należy za każdym razem zapytać o pozwolenie, w szczególności dotyczy to Indian. W niektórych miejscach fotografowanie będzie w ogóle zabronione. Osobną sprawą są, pobierane w niektórych z odwiedzanych przez nas miejsc, opłaty za fotografowanie lub filmowanie (ok. 3 USD za wstęp z kamerą wideo), dotyczy to stref archeologicznych.

  KUBA
  W tym obszarze geograficznym znacznie bardziej niż obowiązkowość czy punktualność ceni się spokój ducha, wesołe usposobienie i gotowość do szalonej zabawy w każdym momencie. Kuba jako jeden z ostatnich bastionów komunizmu, może zaskoczyć typowo socjalistyczną „organizacją” pracy. Nie wolno robić zdjęć osobnikom w mundurach i publicznym budynkom (na lotnisku, dworcu). Rodzina i przyjaciele są dla Kubańczyków bardzo ważni. Z sympatią spotka się próba porozumiewania się przez cudzoziemca nawet początkowym językiem hiszpańskim. 

  (więcej…)