MEKSYK PÓŁNOCNY (z Miedzianym Kanionem)

 • 1 DZIEŃ
  Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, `przy stanowisku odpraw  LogosTour. Wylot do Meksyku. Przylot do Mexico City. Transfer do hotelu. Kolacja.

   

  2 DZIEŃ  MEXICO CITY – TEOTIHUACAN – MEXICO CITY
  Zwiedzanie bazyliki Matki Boskiej z Guadalupe, patronki obu Ameryk. Następnie przejazd do Teotihuacan, prekolumbijskiego miasta, które stało się kolebką późniejszych kultur Tolteków i Azteków. Spacer wśród dobrze zachowanych budowli. Wejście na Piramidę Słońca i Piramidę Księżyca, z których rozciąga się wspaniały widok na cały teren, w tym na pozostałości Świątyni Pierzastego Węża – Quetzalcoatl z kamiennymi płaskorzeźbami. Powrót do Meksyku.

   

  3 DZIEŃ CHIHUAHUA – CREEL
  Wczesny wylot do Chihuahua. Zwiedzanie osiemnastowiecznej katedry, uważanej za  perełkę architektury kolonialnej w Meksyku oraz Domu Muzeum Pancho Villa, legendarnego bohatera rewolucji meksykańskiej. Przejazd do Creel, miasteczka będącego najlepszą bazą wypadową w góry Sierra Tarahumara. Po południu wyjazd nad położone w górskiej scenerii Jezioro Arareko. Wizyta u Indian Tarahumara nadal mieszkających w skalnych pieczarach i prowadzących tryb życia tak jak 300 lat temu. Spacer – trekking wśród niepowtarzalnych formacji skalnych Doliny Grzybów i Doliny Mnichów do wodospadu Cusarare. Zwiedzanie urokliwej dawnej jezuickiej Misji św. Ignacego.

   

  4 DZIEŃ  CREEL – MIEDZIANY KANION
  Piesze zwiedzanie uroczego górskiego miasteczka Creel. Następnie transfer na stację kolejową. Przejazd jednym z najsłynniejszych pociągów na świecie El Chepe, którego trasa liczy łącznie ponad 650 km i częściowo prowadzi przez największy na świecie kanion Barranca del Cobre (Miedziany Kanion) – labirynt ponad 20 kanionów. Piesza wyprawa przez Miedziany Kanion, ukształtowany przez miliony lat przez rzeki i wiatr. Jest to łańcuch połączonych jarów o powierzchni ponad 64 tys. km2, którego najniższe partie leżą poniżej poziomu morza, a najwyższy punkt sięga 3046 m n.p.m.

   

  5 DZIEŃ  MIEDZIANY KANION – LOS MOCHIS
  Dalsze zwiedzanie Miedzianego Kanionu. Przejazd kolejką kabinową nad urwiskami kanionu. Wyprawa na punkty widokowe nad imponującym wodospadem Piedra Volada, którego wody spadają z wysokości ponad 450 m. Transfer na stację kolejową. Dalsza podróż do Los Mochis pociągiem El Chepe. Ta niezwykle widokowa trasa prowadzi przez 37 mostów i 87 tuneli, z których jeden ma prawie półtora kilometra długości. Podróż zajmuje kilka godzin z przystankami na podziwianie widoków górskich lasów, rwących rzek, indiańskich osad, ruin dawnych misji i górniczych osiedli.

   

  6 DZIEŃ  MEXICO CITY
  Transfer na lotnisko. Przelot do Mexico City. Zwiedzanie historycznego miasta, w którego centrum znajduje się plac Zocalo. Podziwianie pozostałości Wielkiej Świątyni Azteków. Zwiedzanie potężnej katedry z XVII wieku, będącej największą i najstarszą świątynią katolicką obu Ameryk. Wejście do zabytkowej części Pałacu Narodowego (siedziba prezydenta republiki). Spacer po dziedzińcach, gdzie na jednej ze ścian znajduje się fresk pędzla słynnego artysty Diego Rivery, ukazujący najważniejsze wydarzenia z historii Meksyku. Zwiedzanie Muzeum Antropologicznego, w którym znajdują się bezcenne eksponaty prezentujące kultury prekolumbijskie, odnalezione podczas prac archeologicznych. Jest wśród nich słynny Kamień Słońca, który służył Aztekom jako rozbudowany kalendarz. Ponadto na uwagę w muzeum zasługują skarby cywilizacji Majów, kopia sarkofagu z Palenque. Na wolnym powietrzu zaprezentowano repliki najsłynniejszych budowli Azteków i Majów. Całość uzupełnia wystawa etnograficzna, na której pieczołowicie odtworzono wnętrza meksykańskich chat i stroje ludowe. Następnie rejs z obiadem łodziami po kanałach Xochimilco przy dźwiękach muzyki maraichi i marimba.

   

  7 DZIEŃ  MORELIA
  Wyjazd do Morelia. Zwiedzanie miasteczka, z historycznym zbudowanym w stylu kolonialnym centrum. Warto zobaczyć tutejszą XVII- wieczną katedrę oraz pełen uroku plac miejski, otoczony licznymi sklepikami i restauracyjkami.

   

  8 DZIEŃ  P.N. CUPATITZIO – ANGAHUAN – GUADALAJARA
  Wyjazd do Parku Narodowego Cupatitzio. Spacer wśród tropikalnej roślinności, następnie przejazd do wioski Indian Angahuan leżącej u podnóża wulkanu Paricutin. Dla chętnych przejażdżka konno w malowniczej scenerii czynnych i wygasłych wulkanów do ruin przykrytego lawą miasta San Juan Paricutin (ok. 30 USD). Przejazd do miasta Guadalajara, leżącego w stanie Jalisco, z którego pochodzą tequila, Taniec z Kapeluszami i muzycy mariachi.

   

  9 DZIEŃ  GUADALAJARA – TEQUILA – GUACHIMONTONES
  Zwiedzanie starej i nowej części miasta Guadalajara, założonego w 1532 r. przez konkwistadorów. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest otoczona czterema placami katedra łącząca różne style architektoniczne. Ponadto w programie zwiedzania znajdą się La Minerva, fontanna upamiętniająca założenie miasta, Palacio de Gobierno ozdobiony muralem José Clemente Orozca, neoklasycystyczny Teatro Degollado, okazały kolonialny budynek Instituto Cultural Cabana, park  Plaza Tapatia. Przejazd do miasteczka Tequila, od którego nazwę wziął jeden z najsłynniejszych na świecie alkoholi. Zwiedzanie destylarni tequili „Familia Sauza”. Poznanie zasad produkcji trunku zaczynając od plantacji agawy a na degustacji kończąc. Przejazd do Guachimontones. Zwiedzanie strefy archeologicznej, w której zobaczyć można charakterystyczne stożkowe piramidy.

   

  10 DZIEŃ GUADALAJARA – MEXICO CITY
  Transfer na lotnisko w Guadalajara. Przelot do Mexico City, a następnie przelot do Polski.

   

  11 DZIEŃ
  Przylot do Warszawy.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Największy na świecie kanion. Najbardziej widowiskowa linia kolejowa świata. Kolonialna architektura. Spotkanie z kulturą Indian. Tequila. Zalane lawą wulkaniczną miasto. Kolebka meksykańskiej rewolucji.

   

   

  Granica

   

  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych. Przy wjeździe do Meksyku należy mieć ważny paszport, chociaż termin ważności nie jest określony. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem, jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko meksykańskie, a nie lotnisko docelowe). Należy również dopilnować, aby urzędnik migracyjny wstawił pieczątkę przekroczenia granicy w paszporcie. Brak którejkolwiek z tych pieczęci może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Przy wjeździe do kraju turysta otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty (za wystawienie nowej, po uprzednim złożeniu zawiadomieniu na policji, płaci się równowartość ok. 40 euro) lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Meksyk. Nie istnieją ograniczenia ani szczególne regulacje dotyczące wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Istnieje całkowity zakaz wwozu i wywozu wszelkich artykułów spożywczych z Europy; przetworów mięsa i mleka (np. sery, kabanosy). Również całkowitym zakazem wywozu są objęte wszelkie rośliny i nasiona (owoce, warzywa). Zabierane są również otworzone butelki alkoholu zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe.Bez cła można wwozić przedmioty osobistego użytku (odzież, kosmetyki), leki na własny użytek, jedną kamerę, jeden aparat fotograficzny, 12 rolek filmu fotograficznego. Osoby pełnoletnie (powyżej 18 roku życia) mogą wwieźć 3 litry alkoholu i 400 szt. papierosów lub 50 cygar.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

   

  Kuchnia

   

  W kuchni meksykańskiej wszechobecna jest tortilla – cienki okrągły placek z mąki kukurydzianej, pieczony na blasze; frijoles, czyli fasola oraz różnego rodzaju pikantne papryczki. Popularne dania to pozole – zupa z kukurydzy, często z mięsem i z dodatkami takimi, jak awokado, rzodkiewki, ser żółty, ostre papryczki, tamal – ciasto z mąki kukurydzianej w różnych wersjach smakowych, na ostro, na słodko, z nadzieniem mięsnym lub serowym zawijane w liść kukurydzy, ceviche – sałatka z surowych owoców morza. Kuchnia jest urozmaicona z dużą ilością lokalnych potraw. Można się tanio żywić zaopatrując się na bazarach, a w miastach jest duży wybór restauracji, chociaż wegetarianie nie będą mieli dużego wyboru. Nie należy pić wody bezpośrednio z kranu. Narodowym trunkiem jest tequila, którą pije się małymi łyczkami, popijając sokiem z cytryny (zlizywanie soli z ręki jest tam nieznane, solą za to ozdabia się brzegi szklanki z drinkiem paloma, czyli tequila+ sprite).  Meksykańskie piwo Corona jest znane na całym świecie.

   

   

  Zakupy

   

  W sklepach mieszczących się w dużych centrach handlowych ceny są stałe, nie można się targować. Natomiast w mniejszych sklepach i na bazarach jest to wręcz zalecane, gdyż cena wyjściowa prawie zawsze jest zawyżona. Pamiątki generalnie warto kupować w wioskach, w których są one produkowane. W Meksyku wielowiekowe tradycje ma rękodzielnictwo, które oferuje bardzo szeroką paletę wyrobów. Godne polecenia są różnego rodzaju ubiory tkane na krosnach, bogato zdobiona ceramika, drewniane figurki, kapelusze, pióropusze, maski, instrumenty muzyczne, wyroby skórzane, biżuteria (np. srebrna), a także obrazki wotywne. Przykładowe ceny: sombrero – ok. 25-55 USD, tequila ok.15 USD, skóry – ok. 25 USD.

   

   

  Zdrowie

   

  Szczepienia ochronne nie są wymagane. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw niepewnych (sałatki, majonez, lody), przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców bez skórek (np. truskawek), surowych owoców morza, oraz picia wody innej niż butelkowana (należy sprawdzić, czy zamknięta jest fabrycznie). Należy unikać spożywania napojów z kostkami lodu (robione są z wody z kranu), żywienia się w barach ulicznych i restauracjach niebudzących zaufania. Zalecana jest ochrona przed komarami. Nie wolno dotykać wałęsających się psów – zalecane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej (płatnej kartą kredytową) wynosi ok. 30-50 USD.

   

   

  Zwyczaje

   

  Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczyć gościom ani na ich pytanie odpowiedzieć negatywnie. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania mieszkańców. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie konkretnej osobie, należy za każdym razem zapytać o pozwolenie, w szczególności dotyczy to Indian. W niektórych miejscach fotografowanie będzie w ogóle zabronione. Osobną sprawą są, pobierane w niektórych z odwiedzanych przez nas miejsc, opłaty za fotografowanie lub filmowanie (ok. 3 USD za wstęp z kamerą wideo), dotyczy to stref archeologicznych.

 • Największy na świecie kanion. Najbardziej widowiskowa linia kolejowa świata. Kolonialna architektura. Spotkanie z kulturą Indian. Tequila. Zalane lawą wulkaniczną miasto. Kolebka meksykańskiej rewolucji.

   

   

  Granica

   

  Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych. Przy wjeździe do Meksyku należy mieć ważny paszport, chociaż termin ważności nie jest określony. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem, jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko meksykańskie, a nie lotnisko docelowe). Należy również dopilnować, aby urzędnik migracyjny wstawił pieczątkę przekroczenia granicy w paszporcie. Brak którejkolwiek z tych pieczęci może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Przy wjeździe do kraju turysta otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty (za wystawienie nowej, po uprzednim złożeniu zawiadomieniu na policji, płaci się równowartość ok. 40 euro) lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Meksyk. Nie istnieją ograniczenia ani szczególne regulacje dotyczące wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Istnieje całkowity zakaz wwozu i wywozu wszelkich artykułów spożywczych z Europy; przetworów mięsa i mleka (np. sery, kabanosy). Również całkowitym zakazem wywozu są objęte wszelkie rośliny i nasiona (owoce, warzywa). Zabierane są również otworzone butelki alkoholu zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe.Bez cła można wwozić przedmioty osobistego użytku (odzież, kosmetyki), leki na własny użytek, jedną kamerę, jeden aparat fotograficzny, 12 rolek filmu fotograficznego. Osoby pełnoletnie (powyżej 18 roku życia) mogą wwieźć 3 litry alkoholu i 400 szt. papierosów lub 50 cygar.
  Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

   

   

  Kuchnia

   

  W kuchni meksykańskiej wszechobecna jest tortilla – cienki okrągły placek z mąki kukurydzianej, pieczony na blasze; frijoles, czyli fasola oraz różnego rodzaju pikantne papryczki. Popularne dania to pozole – zupa z kukurydzy, często z mięsem i z dodatkami takimi, jak awokado, rzodkiewki, ser żółty, ostre papryczki, tamal – ciasto z mąki kukurydzianej w różnych wersjach smakowych, na ostro, na słodko, z nadzieniem mięsnym lub serowym zawijane w liść kukurydzy, ceviche – sałatka z surowych owoców morza. Kuchnia jest urozmaicona z dużą ilością lokalnych potraw. Można się tanio żywić zaopatrując się na bazarach, a w miastach jest duży wybór restauracji, chociaż wegetarianie nie będą mieli dużego wyboru. Nie należy pić wody bezpośrednio z kranu. Narodowym trunkiem jest tequila, którą pije się małymi łyczkami, popijając sokiem z cytryny (zlizywanie soli z ręki jest tam nieznane, solą za to ozdabia się brzegi szklanki z drinkiem paloma, czyli tequila+ sprite).  Meksykańskie piwo Corona jest znane na całym świecie.

   

   

  Zakupy

   

  W sklepach mieszczących się w dużych centrach handlowych ceny są stałe, nie można się targować. Natomiast w mniejszych sklepach i na bazarach jest to wręcz zalecane, gdyż cena wyjściowa prawie zawsze jest zawyżona. Pamiątki generalnie warto kupować w wioskach, w których są one produkowane. W Meksyku wielowiekowe tradycje ma rękodzielnictwo, które oferuje bardzo szeroką paletę wyrobów. Godne polecenia są różnego rodzaju ubiory tkane na krosnach, bogato zdobiona ceramika, drewniane figurki, kapelusze, pióropusze, maski, instrumenty muzyczne, wyroby skórzane, biżuteria (np. srebrna), a także obrazki wotywne. Przykładowe ceny: sombrero – ok. 25-55 USD, tequila ok.15 USD, skóry – ok. 25 USD.

   

   

  Zdrowie

   

  Szczepienia ochronne nie są wymagane. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw niepewnych (sałatki, majonez, lody), przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców bez skórek (np. truskawek), surowych owoców morza, oraz picia wody innej niż butelkowana (należy sprawdzić, czy zamknięta jest fabrycznie). Należy unikać spożywania napojów z kostkami lodu (robione są z wody z kranu), żywienia się w barach ulicznych i restauracjach niebudzących zaufania. Zalecana jest ochrona przed komarami. Nie wolno dotykać wałęsających się psów – zalecane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej (płatnej kartą kredytową) wynosi ok. 30-50 USD.

   

   

  Zwyczaje

   

  Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczyć gościom ani na ich pytanie odpowiedzieć negatywnie. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania mieszkańców. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie konkretnej osobie, należy za każdym razem zapytać o pozwolenie, w szczególności dotyczy to Indian. W niektórych miejscach fotografowanie będzie w ogóle zabronione. Osobną sprawą są, pobierane w niektórych z odwiedzanych przez nas miejsc, opłaty za fotografowanie lub filmowanie (ok. 3 USD za wstęp z kamerą wideo), dotyczy to stref archeologicznych.

  (więcej…)