test14

MITAD DEL MUNDO

Mitad del Mundo czyli z hiszp. „środek świata” położony jest w Ekwadorze, na równiku około godziny drogi od Quito. Na środku placu wznosi sie wielki monument zakończony wielką, pięciotonową kulą. Na północ i południe od budowli biegnie żółta linia mająca dzielić glob ziemski na dwie półkule.
Turyści wędrują jedną noga po półkuli północnej, drugą po południowej. Przewodnik grupy amerykańskiej pyta: jakie jest idealne małżeństwo? I nie czekając na odpowiedz mówi: na Mitad del Mundo, bo małżonkowie żyją na innych półkulach. Amerykanie śmieją sie, potem długie minuty trwają zdjęcia: ze stopami na rożnych półkulach, z małżonkiem na innej półkuli, grupowe, indywidualne, wszystkie z obowiązkowym smile na twarzy. Okolice pomnika to sklepy z pamiątkami. Kawałek drewna z napisem Ecuador, długopisy, koszulki, kubki, pocztówki, sukienki, chusty, szaliki i inny kicz, koniecznie wszystko z wizerunkiem monumentu i napisem Ecuador.
Przeskakiwanie z jednej półkuli na druga jest niezła frajda, gdyby tylko linia faktycznie dzieliła półkule na dwie równe połowy. Udowodniono bowiem, iż inżynierowie francuscy mając niedokładne przyrządy popełnili błąd. Nieduży, co prawda bo ok 250 metrów. W dzisiejszych czasach komputeryzacji i GPS-ow można bardzo precyzyjnie wyznaczyć linie równika. I linia ta znajduje się nie w miejscu, gdzie wybudowano pomnik tylko w odległości właśnie 250 metrów. Fakt ten jednak nie przeszkadza turystom w skakaniu po linii.
Godne polecenia jest Muzeum Solar, gdzie można obejrzeć, w jaki sposób w dawnych czasach wyznaczono równik, w jaki sposób przeprowadzano pomiary. Warto nadmienić, iż właśnie w Ekwadorze obserwacje były możliwe ze względu na górskie położenie. W Brazylijskiej selwie czy w krajach afrykańskich leżących na równiku obserwacje byłyby niemożliwe ze względu na brak punktu odniesienia. Drzewa przesłaniały horyzont, ponadto w deszczowych lasach wilgotność i duże zachmurzenie uniemożliwiały obserwacje w dniu przesileń. Można powiedzieć, ze Ekwador jest wyjątkowy pod tym względem.
Znajomość astronomii i zjawisk związanych z dniami przesileń wykorzystali konkwistadorzy przy budowie kościołów w Quito. Wiele z nich położonych jest w jednej linii w taki sposób, ze światło wpadające do świątyni właśnie w te dwa wyjątkowe dni w roku tworzy przemieszczające sie świetlne obrazy, niekiedy przesuwające sie po figurach Jezusa i Matki Bozej. Hiszpanie nazywali to cudami, które pomagały im w nakłonieniu niewiernych do wiary chrześcijańskiej. Cuda te zarejestrowano na kasecie video i można oglądać je właśnie w Museo Solar. Gra światła we wnętrzu strojnych barokowych kościołów robi wrażenie.
Miasteczko Mitad del Mundo kusi rożnymi atrakcjami. Można zważyć sie na starodawnej wadze. Zgodnie z prawem Newtona na równiku podobno ważymy mniej niż w każdym innym miejscu na świecie. Turyści chętnie korzystają z tej atrakcji jak i z wielu innych „only in Ecuador”.

Warto wiedzieć:
– Od wnętrza ziemi do równika w miejscu Mitad del Mundo jest 6377.397 metrów, to jest więcej niż Himalaje w relacji do tego samego punktu odniesienia
– Na linii równika można ustawić jajko na czubku gwoździa. Nie jest to łatwe ale możliwe.
– Długość linii równika to 40.075.721 metrów. Na równiku prędkość wywołana obrotem Ziemi wynosi około 1674,4 km/h, bieguny natomiast pozostają w miejscu.
– Tylko w dwóch krajach, przez które przechodzi równik robi się chłodno wieczorem: Ekwador i Kenia.
– Równik to najdłuższy równoleżnik kuli ziemskiej. Jego szerokość geograficzna to 0°.
– Państwa przez które przechodzi równik to: Ekwador, Kolumbia, Brazylia, Wyspy Świętego Tomasza, Gwinea Równikowa, Gabon, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Uganda, Kenia, Somalia, Malediwy, Indonezja, Kiribati, Baker.

 

Oficjalna strona http://www.mitaddelmundo.com/