Tanzania, Kilimandżaro, Moshi, Arusha, safari, Park Narodowy Ngorogoro
Brak miejsc
Trasa Machame zwana „Whisky Route”
Termin: 10-22 LUTY 2024
+ 2 dni safari
PN Tarangire, krater Ngorongoro
Termin: 10-24 LUTY 2024

Opis wyjazdu
Najwyższa góra kontynentu – Kilimandżaro, zwana dumnie Dachem Afryki wyrasta z płaskiej sawanny. Ten rozległy masyw wulkaniczny o wysokości 5895 m npm, długości 80 km i szerokości 40 km przyciąga turystów z całego świata. Góra leżąca w pobliżu równika zadziwia lodowcami, znajdującymi się na jej wierzchołku.
Wejście na Kilimandżaro jest wymagające z powodu wysokości i niskiej zawartości tlenu w powietrzu. Atak szczytowy rozpoczyna się o północy, po mozolnej nocnej wędrówce. W okolicach wschodu słońca dociera się na krawędź krateru. Tu zaczynają się najbardziej spektakularne widoki na wierzchołek Mawenzi, rozległy krater i dalej podczas wejścia na Uhuru Peak – na lodowce i strzelistą sylwetkę pobliskiego wulkanu Meru. Tutaj też realizują się marzenia o wejściu na Kilimandżaro.
Trasa Machame zwana "Whisky Route"
Droga Machame (porównanie z Marangu)
- bardziej spektakularne widoki niż Marangu
- lepsza aklimatyzacja związana z wysokością (więcej wyjść w górę i zejść niżej na nocleg)
- powrót inną drogą: ciekawiej i mniejszy tłok na szlaku
- większa elastyczność i niezależność w planowaniu oraz w zmniejszaniu/zwiększaniu grupy
- większa prywatność w namiocie niż w wieloosobowej sali kontakt z przyrodą
- lepsze podejście z ostatniego obozu
- trochę większa skuteczność w dotarciu na szczyt niż Marangu
- noclegi: namioty 2-osobowe z materacami
- jadalnie: messa – namiot jadalny ze stołami i krzesełkami
- ubikacje na campie + ubikacja namiotowa na grupę
- mycie rano i wieczorem ciepła woda w misce


Program
Wylot z Polski. Podróż do Tanzanii.
Przylot na lotnisko Kilimandżaro, transfer do hotelu w Moshi.
Odpoczynek po podróży, kolacja. (D)
Czas jazdy: 1 godzina, 40 km (lotnisko - Moshi)
Dzień na odpoczynek przed trekkingiem lub możliwość wycieczki (cena ok 100 usd/os).
Wizyta w wiosce Materuni zamieszkiwanej przez plemienie Chagga, oddaloną o ok 15 km od Moshi. Spacer do wodospadu o 80 metrowych kaskadach, możliwość kąpieli. Tradycyjny lunch i poznanie procesu uprawy, suszenia i przetwarzania kawy. Powrót do hotelu i przygotowanie do trekkingu. Kolacja. (B,D).
Po śniadaniu spotkamy się z przewodnikiem i pojedziemy do Marangu Hut - bramy Parku Narodowego Kilimandżaro, gdzie nastąpi rejestracja,odprawa i rozdział bagaży między porterów. Tego dnia wędrujemy przez las deszczowy z bujną roślinnością wśród której wrażenie robią drzewa z omszałymi pniami i zwisające z nich porosty oraz imponujące paprocie drzewiaste. Ścieżka po opadach deszczu może być błotnista. Nocleg w namiotach. (B,L,D)
Czas jazdy: 1 godz. 40 km (Moshi - Machame Gate)
Czas marszu: 5-6 godzin, podejście: 1120 m, dystans: ok 10,5 km
Od tego obozu zaczyna się strefa wrzosowisk, w której dominują olbrzymie wrzośce ze zwisającymi porostami, które przypominają długie brody dostojnych starców. Wędrujemy wśród nich dość stromą ścieżką biegnącą skalistą grzędą, która z czasem staje się coraz bardziej łagodna i doprowadza nas do rozległego plateau Shira, leżącego na najniższym wierzchołku Kilimandżaro. Przy dobrej pogodzie będziemy podziwiać sylwetkę wulkanu Meru i potężną kopułę Kibo z lodowcami. Po południu wybierzemy się na wycieczkę aklimatyzacyjną oglądając między innymi grotę Shira. Nocleg w namiotach. (B,L,D)
Czas marszu: 6-7 godzin, podejście: 915 m, dystans: ok 5,5 km
Za strefą wrzosowisk wchodzimy w półpustynny i skalisty krajobraz, dość długie chwilami monotonne podejście w stronę przełęczy pod Lava Tower wynagradzają nam widoki na Meru oraz coraz bliższy masyw Kibo. U podnóża bazaltowej wieży zdobywamy aklimatyzację - jedząc niespiesznie lunch. Zejście do Barranco Hut jest coraz ciekawsze, zwłaszcza gdy wchodzimy pomiędzy charakterystyczną dla masywu Kilimandżaro roślinność, imponujące starce afrykańskie - senecje i malownicze lobelie. Jest to jeden z najładniejszych widokowo biwaków. Nocleg w namiotach. (B,L,D)
Czas marszu: 6-7 godzin, podejście: 815 m, zejście: 600 m dystans: ok 11 km
Wchodzimy stromo wznoszącą się skalną ścieżką na wypłaszczenie, z którego rozciąga się wspaniały widok na Meru, a następnie schodzimy do potoku w dolinie Karanga. Stąd wchodzimy na grzbiet Karanga o dość surowym krajobrazie, gdzie zatrzymujemy się na biwak aby lepiej zaaklimatyzować się na wysokości 4000 m npm. Nocleg w namiotach. (B,L,D)
Czas marszu: 4-5 godzin, podejście: 250 m, zejście: 200 m dystans: ok 5 km
Krótki etap do leżącego na skalistym grzbiecie miejsca biwakowego Barafu Hut (4600 m npm), z którego schodzi zejściowy szlak Mweka Route. Odpoczywamy zbierając siły przed nocnym wyjściem na szczyt i podziwiamy efektowną sylwetkę na masywu Mawenzi. Nocleg w namiotach. (B,L,D)
Czas marszu: 3-4 godziny, podejście: 680 m, dystans: ok. 3,5 km
Najtrudniejszy i najdłuższy dzień trekkingu. Wstajemy w środku nocy aby w świetle latarek czołowych wyruszyć na szczyt! Po 5-6 godzinach dość stromego, ale nietrudnego technicznie podejścia dochodzimy do Stella Point leżącego na krawędzi krateru. Po kolejnej godzinie stajemy na Uhuru Peak (5895 m npm) - najwyższym punkcie Afryki. To cel wyprawy i spełnienie marzeń! Pamiątkowa sesja fotograficzna, podziwianie widoków na lodowce oraz krater i ruszamy w długą drogę w dół do Millenium Camp (3820 m npm), po drodze odpoczywając i jedząc lunch w obozie Barranco Hut. Nocleg w namiotach. (B,L,D)
Czas marszu: 12-14 godzin, podejście: 1225 m, zejście: 2075 m, dystans: ok. 13 km
Ostatni etap trekkingu przez malowniczy las deszczowy do bramy parku (1630 m n.p.m.). Po dotarciu do barmy Marangu otrzymujemy certyfikaty, jemy obiad, pożegnamy się z ekipą i pojedziemy do naszego hotelu w Moshi. Zasłużony odpoczynek i kolacja. Nocleg w hotelu w Moshi. (B,L,D).
Czas marszu: 6-7 godzin, zejście: 2190 m, dystans: ok. 13,5 km
Czas jazdy: 1 godzina, 40 km (Machame Gate - Moshi)
To dzień przeznaczony na odpoczynek po trekkingu, rozmowy, wymianę doświadczeń i leniwe nic – nierobienie. Można spędzić czas na leżakowaniu przy hotelowym basenie lub pojechać tuk – tukiem na kawę na miasto. Wieczorem wspólna pożegnalna kolacja. (B, D).
Przejazd na lotnisko Kilimanjaro i wylot do portu przesiadkowego. Możliwość opcji safari.
Przylot do Polski.
Safari
Afrykańską Wielką Piątkę tworzą: słoń, nosorożec, bawół afrykański, lew i lampart zaliczane do najbardziej niebezpiecznych zwierząt. Dzisiaj tej nazwy używają przewodnicy i turyści na safari, ale wcześniej wprowadzili ją myśliwi określając tak gatunki zwierząt, których upolowanie było trudne i ryzykowne.
Spotkanie z każdym z tych zwierząt budzi dreszczyk emocji, ale w środowisku dzikiej przyrody nie ma gwarancji.Nie należy zatem rozpaczać, jeśli podczas safari nie “zaliczy się” całej Wielkiej Piątki. Rekompensatą będą spotkania z innymi rozlicznymi gatunkami zwierząt.

+ 2 dni safari PN Tarangire, krater Ngorongoro
Wyjazd z hotelu w Moshi (po drodze zostawimy główny bagaż w hotelu w Aruszy) do Parku Narodowego Tarangire słynącego z dużych ilości słoni oraz krajobrazów sawanny z majestatycznymi baobabami. Można tu spotkać rozmaite zwierzęta zamieszkujące park: lwy, bawoły, żyrafy, zebry, lamparty, gepardy, pawiany oraz liczne gatunki ptaków. W porze lunchu zatrzymamy się na miejscu piknikowym z widokiem na zwierzęta pijące wodę z rzeki Tarangire,. Późnym popołudniem po safari przejedziemy do lodży na kolację i nocleg. (B, L, D)
5 godz. jazdy - 230 km Moshi - Tarangire
2,5 godz. jazdy - 150 km Tarangire – Ngorongoro
Po wczesnym śniadaniu zjedziemy na dno krateru Ngorongoro, aby tropić: lwy, bawoły, żyrafy zebry, lamparty, gepardy, hipopotamy, czarnego nosorożca, antylopy, hieny, guźce oraz różne gatunki ptaków. Tutaj będziemy mieć szansę na to, by w ciągu jednego dnia zobaczyć "Wielką Piątkę", którą tworzą: słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół. Krater Ngorongoro znany jako siódmy cud świata to największa na świecie nienaruszona i niewypełniona kaldera wulkaniczna, która powstała w wyniku zawalenia się wulkanu około 25 milionów lat temu. Jest obszarem chronionym i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Późnym popołudniem wrócimy do Aruszy na nocleg w hotelu. Kolacja. (B, L, D).
ok. 2,5 godz. jazdy - 150 km Tarangire – Ngorongoro
ok. 3 godz. jazdy - 200 kmNgorongoro – Arusha
Odpoczynek w Arushy, zakupy pamiątek, wylot do Polski (B)
Czas jazdy: 1 godzina, 40 km (Arusha - lotnisko)
Przylot do Polski.
CENA
Termin Kilimandżaro:
10-22 LUTY 2024
Cena: 4540 PLN + 1990 USD
+ bilet lotniczy
Termin Kilimandżaro z safari:
10-24 LUTY 2024
Cena: +700 USD
Informacje dodatkowe:
- Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 zł
- Dopłatę należy uregulować 60 dni przed wyjazdem.
- Część ceny wyjazdu 1990 USD / 2690 USD z safari płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w USD (podany na życzenie)
O wyprawie:
- Nazwa wyprawy: Moje Kilimandżaro
- Kraj: Tanzania
- Symbol wyprawy: 555KILI
- Organizator: Latino Tour Marta Podleśna
- Autor programu: Katarzyna Mazurkiewicz
CENA OBEJMUJE:
- transfery lądowe w Tanzanii (prywatne busy); podczas safari: 4 x 4 landcruiser/rover
- zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelu 3* (pokoje 2-os z łazienką), podczas trekkingu 6 noclegów w namiotach 2-osobowych; safari nocleg w lodży (pokój 2-osobowy)
- wyżywienie zgodnie z programem: w hotelach śniadania i kolacje; pełne wyżywienie podczas trekkingu i safari (8 śniadań, 10 lunchboxów na trekking i safari, 8 dwudaniowych ciepłych obiadokolacji), woda pitna podczas trekkingu i safari
- organizację trekkingu na Kilimandżaro
- opiekę polskiego przewodnika podczas trekkingu na Kilimandżaro
- opiekę górskiego tanzańskiego przewodnika + asystentów przewodnika
- angielskojęzyczny profesjonalny przewodnik i kierowca podczas safari
- obsługę kucharzy
- obsługę tragarzy
- przenośna ubikacja na grupę
- wstępy do parków narodowych Kilimandżaro, Tarangire, krateru Ngorongoro
- sprzęt biwakowy: namioty, materace, messa – namiot jadalny, stoły, krzesełka
- 2 butle z tlenem + pulsoksymetr
- apteczka pierwszej pomocy
- ubezpieczenie - KL – koszty leczenia do 100.000 EUR, zawiera CP – choroby przewlekłe, ratownictwo (do 7.000 EUR) oraz SM - sporty ekstremalne (6 dni powyżej 3.000 m n.p.m.)/ NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków do 10.000 EUR / BP – bagaż podróżny do 1000 EUR, OC do 100 000 EUR
- składki TFG, TFP
- podatek VAT
CENA NIE OBEJMUJE:
- przelotu z i do Tanzanii (ok 4500- 5000 zł)
- obowiązkowych napiwków dla obsługi trekkingu: 300 USD od uczestnika oraz obsługi safari ok 30 USD od uczestnika
- wizy tanzańskiej: 50 USD
- posiłków niewymienionych w programie, napojów poza wymienionymi, wydatków własnych, batonów energetycznych na trekking
- testów wjazdowych Covid-19
