Nieskażona Brazylia

 •                  

  1 dzień: WARSZAWA – RIO DE JANEIRO

  Przelot do Rio de Janeiro. Przejazd do hotelu i nocleg.

   

  2 dzień: RIO DE JANEIRO

  Dziś rozpoczniemy zwiedzanie jednego z najbardziej znanych miast na świecie – Rio de Janeiro. Jego nazwa pochodzi od nazwy rzeki i miesiąca stycznia. To niezwykle barwne i ruchliwe miasto słynie z bajecznego położenia. Najlepszymi miejscami, z których można zaobserwować panoramę miasta są: szczyt Pico da Tijuca, Pao de Acucar (Głowa Cukru) i przede wszystkim, najsłynniejsze wzniesienie Corcovado (Garbus), na którym znajduje się bardzo znana statua Chrystusa Zbawiciela. I właśnie po południu dojdziemy po 220 stopniach do tego szczególnego miejsca, aby zobaczyć figurę, która ostatnio została okrzyknięta jednym z siedmiu nowych cudów świata. Po tych wrażeniach udamy się na nocleg do hotelu.

   

  3 dzień: RIO DE JANEIRO

  Od rana czekają na nas nowe wyzwania – wyjedziemy kolejka linową na szczyt wielkiej Głowy Cukru, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto. Po południu odwiedzimy najsłynniejsze miejsca w mieście: plażę Copacabana i Ipanema. Nocleg w hotelu.

   

  4 dzień: RIO DE JANEIRO – FOZ DE IGUAZU

  Dziś kolejny dzień pełen wrażeń – polecimy do Foz de Iguazu. Po zakwaterowaniu w hotelu zobaczymy jeden z najpiękniejszych spektakli przyrodniczego teatru świata – Wodospady Iguaçu. Ten czterokrotnie większy od Niagary wodospad zachwyca nie tylko swoją wielkością, ale także wspaniałymi krajobrazami dżungli, z której co chwilę wylatują barwne, hałaśliwe ptaki. Niewątpliwie wodospady są jedną z głównych atrakcji Ameryki Południowej – taki obowiązkowy punkt do zrealizowania, jeśli jest się na tym kontynencie. Nocleg w hotelu.

   

  5 dzień:  FOZ DE IGUAZU

  Być może dziś rozstrzygniemy spór między Argentyńczykami i Brazylijczykami o to, który z krajów ma ładniejszą cześć wodospadów Iguaçu. Brazylijczycy posiadają na swoich terytoriach 20% wód wodospadów, natomiast Argentyńczycy aż 80%. Obydwa narody starają się jak najbardziej uatrakcyjnić oglądania tego cudu natury, dlatego przygotowano wiele możliwości zwiedzania tego miejsca (np. można przelecieć się nad nim helikopterem – 110 $, podpłynąć na pontonach czy motorówce – 30 $, wejść na wieże widokowe lub przechodzić specjalnymi kładkami i mostkami). My będziemy mieli dziś okazję zobaczyć wodospady po obydwu stronach – rano zwiedzimy część brazylijską, a po południu wjedziemy na stronę argentyńską.
   

  6 dzień: FOZ DE IGUAZU – CUIABA

  Dziś dzień zaczynamy przelotem do Cuiaba, bramy do Mato Grosso. W czasie lotu, który będzie trwał większość dnia, będziemy mieli możliwość podziwiać ogrom nizin Amazonii. Wczesnym wieczorem, po przylocie, pojedziemy do hotelu. Nocleg w hotelu.

   

  7 dzień: CUIABA – REZERWAT PANTANAL

  Przejazd z Cuiaba do Rezerwatu Dzikiej Przyrody Pantanal wzdłuż drogi zwanej Transpantaneira. Dzisiaj zetkniemy się po raz pierwszy z dzikimi zwierzętami przy wodopojach. Będziemy mieć całe dwa dni na poznanie różnych gatunków zwierząt. Podobno rezerwat zamieszkuje ponad 600 gatunków ptaków, np. tukany, czaple, bociany, a także 350 rodzajów ryb, w tym krwiożercze piranie oraz wiele innych ciekawych zwierząt, np.: pancerniki, tapiry, kapibary i kajmany. W czasie naszej wyprawy zwiedzimy także odległe tereny Pantanal – infrastruktura jest tam co prawda skromna, ale dzięki temu będziemy mieć okazję dobrze wczuć się w atmosferę miejsca. Nocleg w schronisku.

   

  8-9 dzień: REZERWAT PANTANAL

  Przez kolejne dwa dni będziemy zwiedzać okolice naszego miejsca noclegowego – pieszo i przy użyciu małych łodzi, ponieważ nasze schronisko położone jest nad rzeką. Najwięcej zwierząt zobaczymy rano i o zmierzchu, bo jest to najlepsza pora na ich obserwację. Będzie też czas i możliwość prawdziwego zrelaksowania się, gdyż schronisko posiada swój własny basen. Wieczorem odpoczniemy w hamakach, wsłuchując się w śpiew ptaków. Nocleg w schronisku.

   

  10 dzień: PANTANAL – CUIABA – MANAUS

  Po kolejnej, tym razem krótkiej wizycie w rezerwacie, pojedziemy z powrotem do Cuiaba, skąd polecimy do Manaus, słynnego miasta położonego w sercu Amazonii nad Rio Negro. Tutejszy zgiełk miasta, usytuowanego na przecięciu leśnych dróg rozchodzących się we wszystkich kierunkach, jest zdecydowanie inny niż w przeciętnym mieście. To niegdyś bogate i modne miasto – stolica Amazonii, dziś rozwija się w szybkim tempie jako strefa wolnego handlu. Nocleg w hotelu.

   

  11-12 dzień: MANAUS – AMAZONIA

  Dzisiaj będziemy odkrywać Manaus, które tak ciekawie przedstawił Werner Herzog w swoim filmie „Fitzcarraldo”. Prócz tego będziemy przygotowywać się do wycieczki w głąb Amazonii. Wczesnym popołudniem pojedziemy do portu i wsiądziemy na łódź, żeby popłynąć Amazonką, najdłuższą rzeką świata. Podróż będziemy kontynuować autobusem, a następnie motorówką przez kanały i zatoki lasu deszczowego, aż do celu naszej dzisiejszej wyprawy – schroniska. Przebywając w dżungli będziemy mieć wiele ciekawych zajęć, np. będziemy łowić piranie, kontaktować się z rdzenna ludnością dżungli lub odbywać wędrówki z lokalnym przewodnikiem w głąb Amazonii. Wieczorami niewątpliwie zrobi na nas wrażenie oglądanie kajmanów w świetle pochodni. To niecodzienny widok, móc zobaczyć mokradła, z których wyłaniają się błyszczące oczy tych budzących lęk gadów. Nocleg w lodgach.

   

  13 dzień: AMAZONIA – MANAUS – SALVADOR

  Dziś wracamy do Manaus motorówką, autobusem i promem, przy okazji podziwiając piękno tych niedostępnych zakątków Ziemi. Potem z Manaus lecimy bezpośrednio lub też z międzylądowaniem w Brasili do Salvadoru – stolicy stanu Bahia – miasta o najbogatszej tradycji i historii wśród miast Brazylii. Jego historia datuje się na rok 1501, kiedy słynny dziś żeglarz Amerigo Vespucci po raz pierwszy zawinął do tutejszej zatoki. Miasto początkowo było uważane za stolicę państwa. Przede wszystkim ukształtowanie terenu było już wtedy bardzo dogodne, żeby stworzyć port, dlatego zatoka Salvador była jednym z najlepszych miejsc do zakotwiczenia na wschodnim wybrzeżu Nowego Świata. Od początku swego istnienia miasto bogaciło się na handlu oraz czerpało zyski z faktu, że wewnątrz lądu odkryto diamenty. Dzisiaj śladami dawnej świetności są zabudowania w stylu kolonialnym, które usytuowane są w większości w Wyższym Mieście, na szczycie urwisk. Obiekty te są na tyle cenne, ze znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w hotelu.

   

  14-15 dzień: SALVADOR

  Po krótkiej wycieczce po mieście, dwa ostatnie dni będą wolne na poznanie miasta np. na odwiedzenie Pelourinho – obszaru uważanego za najważniejsze skupisko zabudowań z okresu XVII i XVIII wieku w obu Amerykach! Znajdziemy tu stare kościoły, urokliwe, wąskie brukowane uliczki oraz place miejskie otoczone dawnymi, eleganckimi rezydencjami – dziś trochę zaniedbanymi. Także wartym obejrzenia miejscem jest z pewnością Zatoka Todos Santos. Znajdziemy tu wiele śladów niegdysiejszej portugalskiej bytności w postaci zabytków, ale, co ciekawe atmosfera, kuchnia, kultura i ludzie są w przeważającej mierze związani z Afryką. Być może fakt ten wynika stąd, że bogactwem tego terenu była przede wszystkim trzcina cukrowa i tytoń, które to surowce były zbierane i uprawiane przez niewolników sprowadzanych z zachodniej Afryki. Niechlubną kartą Salwadoru był trwający aż 300 lat handel niewolnikami. Dzisiaj kultura Brazylii jest bogatsza o wpływy kultury afrykańskiej, bo prócz wspomnianej kuchni, trzeba wymienić także taniec, muzykę oraz religię – Candomble – specyficzną mieszankę pierwotnych wierzeń afrykańskich i chrześcijańskich. Po tych wszystkich wrażeniach udamy się na nocleg do hotelu.

   

  16 dzień: SALVADOR – RIO DE JANEIRO – wylot do EUROPY

  Przejazd na lotnisko i wylot powrotny do Europy z międzylądowaniem w Rio de Janeiro.

   

  17 dzień: przylot do WARSZAWY


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Rio de Janeiro – stolica największego kraju Ameryki Południowej, Wodospady Iguazu – niepowtarzalny spektakl przyrodniczy, eksploracja Rezerwatu Dzikiej Przyrody Pantanal, gęstwiny egzotycznej Amazonii (trekking, rejs, spotkanie z rdzenną ludnością), kolonialna zabudowa Salwadoru i obszaru Pelourinho .

   

  Prawdopodobnie najwięcej osób kojarzy Brazylię przede wszystkim z gorącymi rytmami samby szaleńczo tańczonej w Rio w czasie najsłynniejszego karnawału. Inni, z miastem zagubionym w sercu dżungli – Manaus i oczywiście z samą Amazonią – największym lasem świata oraz Amazonką – największą rzeką świata. Brazylia to ogromne państwo, które może pochwalić się niezwykle bogatą kulturą i przyrodą.

   

  My będziemy mieć niepowtarzalną okazję doświadczyć i jednego, i drugiego. Pojedziemy do niezwykle ciekawych miast: Rio de Janeiro, Bahii, Salwadoru i Manaus, ale zobaczymy też prawdziwe cuda przyrody, jak choćby oszałamiające swym pięknem i wielkością wodospady Iguaçu, będziemy przemierzać Amazonkę oraz pokonywać gęstwiny egzotycznej Amazonii. Zetkniemy się także z mieszanką etniczną tego największego państwa Ameryki Południowej – między innymi podpatrzymy życie plemion zamieszkujących dżunglę, a także potomków dawnych niewolników, którzy wprowadzili swoją kulturę na te tereny, np. obrzędy Candoble.

   

  Brazylia z pewnością nas zaczaruje, tak jak tych wszystkich, którzy również mieli okazję zobaczyć jej piękno. Najlepszym dowodem na to są słynne filmy, opiewające mistykę dżungli: „Fitzcarraldo” Wernera Herzoga i „Misja” Rolanda Joffe’ego oraz wiele książek, w których pisarze i podróżnicy dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w tej fascynującej części świata.

   

 • Rio de Janeiro – stolica największego kraju Ameryki Południowej, Wodospady Iguazu – niepowtarzalny spektakl przyrodniczy, eksploracja Rezerwatu Dzikiej Przyrody Pantanal, gęstwiny egzotycznej Amazonii (trekking, rejs, spotkanie z rdzenną ludnością), kolonialna zabudowa Salwadoru i obszaru Pelourinho .

   

  Prawdopodobnie najwięcej osób kojarzy Brazylię przede wszystkim z gorącymi rytmami samby szaleńczo tańczonej w Rio w czasie najsłynniejszego karnawału. Inni, z miastem zagubionym w sercu dżungli – Manaus i oczywiście z samą Amazonią – największym lasem świata oraz Amazonką – największą rzeką świata. Brazylia to ogromne państwo, które może pochwalić się niezwykle bogatą kulturą i przyrodą.

   

  My będziemy mieć niepowtarzalną okazję doświadczyć i jednego, i drugiego. Pojedziemy do niezwykle ciekawych miast: Rio de Janeiro, Bahii, Salwadoru i Manaus, ale zobaczymy też prawdziwe cuda przyrody, jak choćby oszałamiające swym pięknem i wielkością wodospady Iguaçu, będziemy przemierzać Amazonkę oraz pokonywać gęstwiny egzotycznej Amazonii. Zetkniemy się także z mieszanką etniczną tego największego państwa Ameryki Południowej – między innymi podpatrzymy życie plemion zamieszkujących dżunglę, a także potomków dawnych niewolników, którzy wprowadzili swoją kulturę na te tereny, np. obrzędy Candoble.

   

  Brazylia z pewnością nas zaczaruje, tak jak tych wszystkich, którzy również mieli okazję zobaczyć jej piękno. Najlepszym dowodem na to są słynne filmy, opiewające mistykę dżungli: „Fitzcarraldo” Wernera Herzoga i „Misja” Rolanda Joffe’ego oraz wiele książek, w których pisarze i podróżnicy dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w tej fascynującej części świata.

   

  (więcej…)