PATAGONIA – droga na Południe

 •  

  Dzień 1 PRZELOT DO ARGENTYNY

  Wylot z Warszawy, przelot do Buenos Aires.

   

  Dzień 2  BUENOS AIRES

  Przylot do Buenos Aires. Zwiedzanie „stolicy tanga”.

   

  Dzień 3 BUENOS AIRES 

  Ciąg dalszy zwiedzania, wieczorem wyjazd do Puerto Madryn.

   

  Dzień 4 PUERTO MADRYN

   Dalszy przejazd do Puerto Madryn, zakwaterowanie w hostalu.

   

  Dzień 5 PÓŁWYSEP VALDES

   Całodniowa wycieczka po Półwyspie Valdés – rejs na wieloryby, obserwacja lwów i słoni morskich, a także pingwinów. Wieczorem wyjazd do San Carlos de Bariloche, miasta położonego w sercu argentyńskiej Krainy Jezior.

   

  Dzień 6  BARILOCHE

   Przyjazd do Bariloche, zakwaterowanie w hostalu. Wjazd kolejką linowa na punkt widokowy Cerro Otto (1405 m n.p.m.), spacery po miasteczku.

   

  Dzień 7 KRAINA JEZIOR

  Wycieczka po malowniczej Krainie Jezior, zwiedzanie doliny Pampa Linda z jedynym na świecie czarnym lodowcem Ventisquero Negro i najwyższym szczytem w regionie Mt. Tronador (3554 m n.p.m.). Przejazd do miejscowości Esquel.

   

  Dzień 8  PRZEJAZD PRZEZ PATAGOŃSKI STEP

  Przejazd z Esquel do miasta Perito Moreno. Pierwsze zetknięcie z bezkresnym patagońskim stepem.

   

  Dzień 9 CUEVA DE LOS MANOS

  Zwiedzanie Cueva de los Manos – jaskini, w której zachowały się naścienne rysunki Indian Tehuelche sprzed 9 tys. lat, przejazd do Parku Narodowego Perito Moreno. Nocleg w schronisku.

   

  Dzień 10 PARK NARODOWY PERITO MORENO

  Piesze wycieczki po dziewiczych terenach Parku Narodowego Perito Moreno. Podziwianie widoków na ośnieżone szczyty i turkusowe jeziora.

   

  Dzień 11  EL CHALTEN

  Przejazd do miejscowości El Chalten – bazy wypadowej do Parku Narodowego Los Glaciares. Znad ogromnego jeziora Viedma panorama na potężny masyw Fitz Roya.

   

  Dzień 12  FITZ ROY/ TREKKING

  Trekking pod Fitz Roya (ok. 6-8 godzin), nocleg w El Chalten.

   

  Dzień 13 CERRO TORRE/ TREKKING

   Trekking pod słynną iglicę Cerro Torre (ok. 6 godzin), powrót do El Chalten. Po południu przejazd na camping nad jezioro Roca. Nocleg w bungalowach.

   

  Dzień 14 LODOWIEC PERITO MORENO

  Podziwianie jednego z cudów natury – lodowca Perito Moreno. Przejazd do Parku Narodowego Torres del Paine w Chile, słynnego z granitowych wież Paine, które niemalże pionowo wznoszą się ponad patagoński step.

   

  Dzień 15 PARK NARODOWY TORRES DEL PAINE – TREKKING

  Trekking w Parku Narodowym Torres del Paine – dzień 1 (ok. 5 godzin marszu): przepłynięcie łodzią do schroniska Grey, wycieczka na punkt widokowy na lodowiec Grey, przejście nad jezioro Pehoe. Nocleg na campingu lub w schronisku.

   

  Dzień 16 PARK NARODOWY TORRES DEL PAINE – TREKKING

  Trekking w Parku Narodowym Torres del Paine – dzień 2 (ok. 6-7 godzin marszu):  przejście nad jezioro Nordenskjöld. Fakultatywnie wycieczka w głąb Doliny Francuzów. Nocleg na campingu lub w schronisku.

   

  Dzień 17   PARK NARODOWY TORRES DEL PAINE – TREKKING

  Trekking w Parku Narodowym Torres del Paine – dzień 3 (ok. 8-9 godzin marszu): przejście do Doliny Ascencio. Nocleg na campingu lub w schronisku.

   

  Dzień 18   PARK NARODOWY TORRES DEL PAINE – TREKKING

  Trekking w Parku Narodowym Torres del Paine – dzień 4 (ok. 3-5 godzin marszu): wschód słońca nad Torres del Paine, zejście z gór. Po południu przejazd do Punta Arenas.

   

  Dzień 19 PUNTA ARENAS

  Zwiedzanie Punta Arenas – miasto wielorybników, handlarzy owiec, fok i guanako. Wycieczka do Fuerte Bulnes – pierwszego chilijskiego fortu na dalekim południu oraz Puerto Hambre – hiszpańskiej osady wyludnionej w czasie wielkiego głodu. Po południu obserwacja kolonii pingwinów w Seno Otway.

   

  Dzień 20 ZIEMIA OGNISTA

  Przeprawa przez niespokojne wody Cieśniny Magellana i długi przejazd przez Ziemię Ognistą do Ushuaia – miasta „na końcu świata”.

   

  Dzień 21 PARK NARODOWY TIERRA DEL FUEGO

  Piesze wycieczki w Parku Narodowym Tierra del Fuego – przejście malowniczej trasy wzdłóż kanału Beagle, skąd widać ośnieżone wierzchołki gór na drugim brzegu (ok. 3h marszu) oraz spacery do punktów widokowych na terenie parku. Popołudniu czas wolny w Ushuaia.

   

  Dzień 22 REJS PO KANALE BEAGLE

  Całodzienny rejs po Kanale Beagle (obserwacja kolonii gniazdujących na skalistych wysepkach kormoranów oraz lwów morskich a także kolonii pingwinów magellańskich na wyspie Martillo, wizyta w najstarszej estancji na Ziemi Ognistej – Estancji Harberton) lub 3-4 godzinny rejs po Kanale Beagle (obserwacja kolonii gniazdujących na skalistych wysepkach kormoranów oraz lwów morskich).

   

  Dzień 23 BUENOS AIRES

  Wylot z Ushuaia do Buenos Aires. Czas na ostatnie zakupy i pożegnanie z „Boskim Buenos”.

   

  Dzień 24  WYLOT

  Przejazd na lotnisko i wylot do Europy.

   

  Dzień 25 

  Powrót do Polski.

   

  *) kolejność zwiedzanych miejsc oraz miejsca noclegów mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od Biura, np. z powodu warunków pogodowych czy rozkładu lotów.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • – Buenos Aires – stolica tanga i argentyńskich steków
  – Półwysep Valdes – obserwacje wielorybów, słoni i lwów morskich (UNESCO)
  – Cueva de los Manos – malunki naskalne sprzed 10000 lat (UNESCO)
  – Rzadko odwiedzany i trudnodostępny PN Perito Moreno – dziewicze Andy patagońskie, lodowce i turkusowe jeziora
  – Spektakularny Lodowiec Perito Moreno w PN Los Glaciares (UNESCO)
  – Trekking pod szczyty-legendy: Fitz Roy i Cerro Torre
  – Jeden z najpiękniejszych trekkingów świata w PN Torres del Paine
  – Owiana legendą Ziemia Ognista i najdalej na południe wysunięte miasto świata – Ushuaia

   

  Przez olbrzymie, niezamieszkane obszary, przez wypalony słońcem step, wśród hulającego niemiłosiernie wiatru wiedzie słynna droga nr 40. Nawierzchnia w większości jest kamienista, zakurzona i pełna kolein. Podróż drogą dalekiego Południa to niezapomniana przygoda. Za oknami samochodu rozpościera się bezkresna przestrzeń, ale gdy tylko skręcimy na zachód, wyrastają przed nami ośnieżone szczyty Andów. Wyruszymy na najsłynniejsze trekkingi świata – pod potężnym Fitz Roy’em i monumentalnymi wieżami Paine. Dalej na Południu jest już tylko osnuta legendami Ziemia Ognista. Aby do niej dotrzeć przeprawimy się przez zdradliwe wody Cieśniny Magellana. Dzikie góry, lwy morskie i kormorany zamieszkujące bezludne wysepki kanału Beagle świadczą o tym, że dotarliśmy na prawdziwy „koniec świata”.

   

   

  Półwysep Valdes

  Półwysep Valdés to jeden z najważniejszych rezerwatów dzikiej przyrody w Ameryce Południowej. Od lipca do grudnia w okolicznych wodach odbywają się gody wielorybów biskajskich południowych, które w tym okresie będziemy mogli obserwować z pokładu statku. Przez cały rok klifowe wybrzeża zamieszkują słonie i lwy morskie – poza Antarktydą są to jedyne kolonie, do których można dojść pieszo. Zobaczymy też wylegujące się na skałach foki i pingwiny Magellana. Półwysep jest również świetnym miejscem do obserwacji wielu gatunków ptaków, w tym pelikanów, kormoranów i ostrygojadów.

   

  Patagonia

  Patagonia to nie tylko surowe, bezludne równiny i szalejące wichry. To kraina bogata w połyskujące słońcem turkusowe jeziora, gęste lasy, rwące rzeki i rozległe lodowce. Jako pierwsi dotarli tu imigranci z Europy i na przekór żywiołom zakładali estancje – olbrzymie majątki ziemskie. Do dzisiaj hodują wielkie stada bydła, urządzają tradycyjne rodea i kultywują pamięć o pierwszych osadnikach. Kiedy przemierzać będziemy setki kilometrów patagońskich bezdroży, nieraz przebiegnie nam przez drogę guanako lub przepędzane przez gauchos stado owiec.

   

  Fitz Roy i Torres del Paine

  Szczyty Andów wyrastają niemal pionowo ponad patagoński step. Przez wiele lat ostre, granitowe wierzchołki wydawały się nie do zdobycia nawet dla wytrawnych wspinaczy. My będziemy podziwiać te monumentalne skały z dołu okrążając pasmo Fitz Roya i Torres del Paine. Najpiękniejsze widoki ukażą się nam o wschodzie słońca, gdy granitowe wieże zapłoną na chwilę pomarańczowo-czerwonymi barwami. Zobaczymy też spływające z gór ogromne lodowce, wśród nich najsłynniejszy – Perito Moreno. Z czoła lodowca co chwila odrywają się gigantyczne lodowe bloki, i z hukiem wpadają do jeziora Argentina.

   

  Ziemia Ognista

  Gdy Ferdynand Magellan podczas wyprawy do Wysp Korzennych w 1520 r. dotarł do cieśniny, później nazwanej jego imieniem, zanotował, że ponad nowoodkrytym lądem unosi się dziwna poświata. Prawdopodobnie zamieszkujący wyspę Indianie palili na jego brzegach wielkie ogniska. Stąd pochodzi nazwa tajemniczego archipelagu położonego u południowego krańca Ameryki Łacińskiej: Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista. Atmosferę prawdziwego „końca świata” poczujemy w najdalej na południe położonym mieście na Ziemi – Ushuaia, w jeszcze dalej wysuniętej estancji Harberton, podczas wędrówek wśród dziewiczej przyrody w Parku Narodowym Tierra del Fuego i na rejsie statkiem wśród bezludnych wysepek Kanału Beagle.

 • – Buenos Aires – stolica tanga i argentyńskich steków
  – Półwysep Valdes – obserwacje wielorybów, słoni i lwów morskich (UNESCO)
  – Cueva de los Manos – malunki naskalne sprzed 10000 lat (UNESCO)
  – Rzadko odwiedzany i trudnodostępny PN Perito Moreno – dziewicze Andy patagońskie, lodowce i turkusowe jeziora
  – Spektakularny Lodowiec Perito Moreno w PN Los Glaciares (UNESCO)
  – Trekking pod szczyty-legendy: Fitz Roy i Cerro Torre
  – Jeden z najpiękniejszych trekkingów świata w PN Torres del Paine
  – Owiana legendą Ziemia Ognista i najdalej na południe wysunięte miasto świata – Ushuaia

   

  Przez olbrzymie, niezamieszkane obszary, przez wypalony słońcem step, wśród hulającego niemiłosiernie wiatru wiedzie słynna droga nr 40. Nawierzchnia w większości jest kamienista, zakurzona i pełna kolein. Podróż drogą dalekiego Południa to niezapomniana przygoda. Za oknami samochodu rozpościera się bezkresna przestrzeń, ale gdy tylko skręcimy na zachód, wyrastają przed nami ośnieżone szczyty Andów. Wyruszymy na najsłynniejsze trekkingi świata – pod potężnym Fitz Roy’em i monumentalnymi wieżami Paine. Dalej na Południu jest już tylko osnuta legendami Ziemia Ognista. Aby do niej dotrzeć przeprawimy się przez zdradliwe wody Cieśniny Magellana. Dzikie góry, lwy morskie i kormorany zamieszkujące bezludne wysepki kanału Beagle świadczą o tym, że dotarliśmy na prawdziwy „koniec świata”.

   

   

  Półwysep Valdes

  Półwysep Valdés to jeden z najważniejszych rezerwatów dzikiej przyrody w Ameryce Południowej. Od lipca do grudnia w okolicznych wodach odbywają się gody wielorybów biskajskich południowych, które w tym okresie będziemy mogli obserwować z pokładu statku. Przez cały rok klifowe wybrzeża zamieszkują słonie i lwy morskie – poza Antarktydą są to jedyne kolonie, do których można dojść pieszo. Zobaczymy też wylegujące się na skałach foki i pingwiny Magellana. Półwysep jest również świetnym miejscem do obserwacji wielu gatunków ptaków, w tym pelikanów, kormoranów i ostrygojadów.

   

  Patagonia

  Patagonia to nie tylko surowe, bezludne równiny i szalejące wichry. To kraina bogata w połyskujące słońcem turkusowe jeziora, gęste lasy, rwące rzeki i rozległe lodowce. Jako pierwsi dotarli tu imigranci z Europy i na przekór żywiołom zakładali estancje – olbrzymie majątki ziemskie. Do dzisiaj hodują wielkie stada bydła, urządzają tradycyjne rodea i kultywują pamięć o pierwszych osadnikach. Kiedy przemierzać będziemy setki kilometrów patagońskich bezdroży, nieraz przebiegnie nam przez drogę guanako lub przepędzane przez gauchos stado owiec.

   

  Fitz Roy i Torres del Paine

  Szczyty Andów wyrastają niemal pionowo ponad patagoński step. Przez wiele lat ostre, granitowe wierzchołki wydawały się nie do zdobycia nawet dla wytrawnych wspinaczy. My będziemy podziwiać te monumentalne skały z dołu okrążając pasmo Fitz Roya i Torres del Paine. Najpiękniejsze widoki ukażą się nam o wschodzie słońca, gdy granitowe wieże zapłoną na chwilę pomarańczowo-czerwonymi barwami. Zobaczymy też spływające z gór ogromne lodowce, wśród nich najsłynniejszy – Perito Moreno. Z czoła lodowca co chwila odrywają się gigantyczne lodowe bloki, i z hukiem wpadają do jeziora Argentina.

   

  Ziemia Ognista

  Gdy Ferdynand Magellan podczas wyprawy do Wysp Korzennych w 1520 r. dotarł do cieśniny, później nazwanej jego imieniem, zanotował, że ponad nowoodkrytym lądem unosi się dziwna poświata. Prawdopodobnie zamieszkujący wyspę Indianie palili na jego brzegach wielkie ogniska. Stąd pochodzi nazwa tajemniczego archipelagu położonego u południowego krańca Ameryki Łacińskiej: Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista. Atmosferę prawdziwego „końca świata” poczujemy w najdalej na południe położonym mieście na Ziemi – Ushuaia, w jeszcze dalej wysuniętej estancji Harberton, podczas wędrówek wśród dziewiczej przyrody w Parku Narodowym Tierra del Fuego i na rejsie statkiem wśród bezludnych wysepek Kanału Beagle.

  (więcej…)