test14

PRZED WYJAZDEM

Wizy, zezwolenia

 

Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. Osoby udające się do Peru w charakterze ekspertów, wolontariuszy, techni­ków i studentów na podstawie umów o współpracy technicznej, kulturalnej i naukowej są obowiązane wjechać na podstawie wiz odpowiadających charakterowi ich pobytu w tym kraju. Osoby, które wjadą na podstawie wizy turystycznej, a ich pobyt będzie związany z innymi celami, będą musiały opuścić Peru i starać się o nowe wizy odpowiadające rzeczywistemu charakterowi ich po­bytu. Wizy uzyskuje się w konsulatach peruwiańskich; nie można ich otrzymać ani na lotnisku w Limie, ani na drogowych przejściach granicznych.

Najbliższe konsulaty w krajach ościennych znajdują się w Quito, Guayaquil i Machala w Ekwadorze oraz w La Paz w Boliwii i Arica w Chile. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można uzyskać w Ambasadzie Peru w Warszawie.

Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Przy przekroczeniu granicy należy okazać bilet powrotny.

Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt, jednak średni koszt dziennego utrzy­mania turysty wynosi ok. 50 USD. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę – ok. 31 USD od osoby, a przy przelotach liniami wewnętrznymi – ok. 6 USD. Stawki opłat mogą ulegać zmianom. Sugerujemy weryfikację wysokości opłaty bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży.
Źródło: http://www.lima.polemb.net

 

 

Szczepienia i zdrowie

 

W Peru występuje żółtaczka typu A (pokarmowa). Zagrożenie chorobami tro­pikalnymi na wybrzeżu i w górach jest stosunkowo niewielkie. W regionach nizinnych na wschodzie kraju (Iquitos, Pucallpa) występuje umiarkowane zagrożenie malarią i dengą. Szcze­pienia ochronne w zasadzie nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii, a podróżujący udają się do obszarów zagrożonych. Szczepień przeciw żółtej febrze można dokonać na miejscu (koszt ok. 15 USD), co najmniej na 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone tą chorobą. Udających się z Peru do Bra­zylii obowiązuje szczepienie przeciw żółtej febrze (można się zaszczepić na lotnisku w Limie). Szczepienie przeciw cholerze nie jest wymagane ze względu na małą skuteczność. Zdarzają się przypadki choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy, brzucha i torsjami.

Opieka medyczna jest ogólnodostępna w większych ośrodkach miejskich. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi 50 USD, EKG – ok. 20 USD, badań analitycznych – 70 USD, USG – ok. 60 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 30 do 100 USD.

Źródło: http://www.lima.polemb.net

 

Lista szczepień zalecanych lub wymaganych w zależności od charakteru pobytu

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane w zależności od charakteru wyjazdu
Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – zalecane

Wścieklizna – zalecane w zależności od charakteru wyjazdu

Więcej informacji na temat szczepień i zdrowia znajduje się w zakładce Porady.

 

 

 

Ubezpieczenie

 

Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia na cały okres pobytu jeszcze w Polsce. Są specjalne turystyczne pakiety, w skład których wchodzi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów lecze-nia oraz często ubezpieczenie bagażu podróżnego. Polisy ubezpieczeniowe polskich towarzystw są po-wszech¬nie uzna¬wane w krajach latynoamerykańskich i zasadniczo nie ma problemu w przypadku hospitalizacji. Osoby uprawiające wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo lub inne sporty wysokiego ryzyka powinny wykupić odpowiednie dodatkowe ubezpieczenie.
W zakładce Porady znajdują się szczegółowe informacje na temat towarzystw ubezpieczeniowych, sposobu wykupienia polisy oraz praktyczne informacje, jak się zachować w przypadku hospitalizacji lub choroby za granicą.
 

Waluta

 

Walutą jest sol, mający symbol $ (Uwaga! Nie mylić z symbolem dolara amerykańskiego). Wartość sola oscyluje podobnie jak wartość złotówki w stosunku do dolara, zatem przelicznik bardzo często jest równoważny 1 złoty ok. 1 sola co jest bardzo przydatne przy zakupach, bo nie trzeba nic przeliczać.

Za większość wycieczek w biurze podróży można płacić dolarami amerykańskimi. W knajpach, na targu i w sklepach niezbędne będą sole. W Limie oraz z większych sklepach w Cuzco, Arequipie można płacić za zakupy kartą płatniczą.

Bankomaty znajdują się w niemalże każdym mieście. Można pieniądze wymieniać w bankach, kantorach (najkorzystniejszy kurs) i biurach podróży. Czeki podróżne również nie stanowią problemu.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie

 

220V , 60 Hz (w Arequipa 50 Hz)

Wtyczki typu amerykańskiego – dwa płaskie bolce równolegle ułożone lub rzadziej występujące wtyczki typu B, które odróżnia od wtyczek typu amerykańskiego dodatkowy okrągły bolec (uziemienie).

Występują również wtyczki powszechnie używane w Europie (tzw. europlug) o dwóch okrągłych bolcach (bez uziemienia).

Telefon/ Internet

 

Zasięg jest wszędzie (na głównym szlaku turystycznym), ale to też zależy od operatora sieci i rodzaju telefonu komórkowego. Rozmowy roamingowe bardzo drogie. Zdecydowanie polecam korzystanie z telefonów lokalnych. Punkty tzw. locutorio, gdzie można zadzwonić w kulturalnych warunkach znajdują się „co krok”.

Kafejki internetowe są ogólnie dostępne w większych i mniejszych miastach. W wielu hotelach backpackerskich są również komputery z dostępem do sieci. W drogich hotelach powszechny jest dostęp do wi-fi.

 

Język

 

Hiszpański to język urzędowy. Niezbędny przy swobodnym poruszaniu się po kraju. Nie ma co liczyć na zakup biletu autobusowego, zamówienie wycieczki czy też jedzenia w lokalnej knajpie nie znając hiszpańskiego chociaż w stopniu podstawowym.

Języki oficjalne, używane przez Indian to quechua (keczua) i ajmara. Bardzo często są oni dwujęzyczni, między sobą rozmawiają w keczua zaś do turystów po hiszpańsku. Żeby kupić wyroby rękodzielnicze, jeździć lokalnymi środkami transportu i jeść w tanich knajpach konieczne będzie nauczenie się liczebników i co najmniej kilkunastu podstawowych zwrotów.

 

Bezpieczeństwo

 

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest duże. Należy uważać na kradzieże i napady połączone z kradzieżami, zwłaszcza w centrach turystycznych, na dwor­cach autobusowych, lotniskach i w środkach komunikacji miej­skiej. Zaleca się ostrożność przy wyborze środków komunikacji krajowej, zwłaszcza autobusów, gdyż dość częste są przypadki okradania zagranicznych turystów podczas podróży po Peru. Z uwagi na napady rabunkowe na turystów w drodze z lotniska do miasta zaleca się korzystać z taksówek firm oficjalnie uzna­nych przez władze lotniska i mających swoje stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Natomiast zdecydowanie odradza się korzystanie z przypadkowych taksówek odjeżdżających z po­stoju przed dworcem lotniczym.

Ważne dokumenty można zdeponować w sejfach hotelowych. Nie należy nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy, a także pasz­portu. Turyści powinni mieć przy sobie fotokopię paszportu poświadczaną bezpłatnie przez Ambasadę RP w Limie.

Peru należy do krajów, w których działają mafie narkotykowe. Nielegalny handel, przemyt i posiadanie środków odurzających są traktowane jako przestępstwo przeciw zdrowiu publicznemu i podlegają wysokim karom – od 8 do 25 lat pozbawienia wolności.

Źródło: http://www.lima.polemb.net

Jak w każdym kraju nie tylko Ameryki Południowej ale też i naszym, ojczystym trzeba się mieć na baczności w środkach komunikacji miejskiej, na dworcach, nocą w ciemnych uliczkach, w klubach i we wszelkich miejscach gdzie jest dużo turystów – według zasady że tam gdzie ich dużo zawsze znajdą się złodzieje, naciągacze i tacy co umiejętnie wykorzystają moment roztargnienia przybysza, jego naiwność, brak znajomości języka oraz zbytnią ufność. Przy odrobinie zdrowego rozsądku nie ma powodu do niepokojów.

 

Ważne adresy

 

Ambasada Republiki Peru w Warszawie
ul. Starościńska 1 m. 3, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 646 88 06, 646 88 07
fax (0-22) 646 86 17
www.perupol.pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru – Lima
Ambasador Tytularny: Jarosław Spyra (jezyk konsula: polski, hiszpański)
Av. Salaverry 1978, Jesus Maria – Lima 11

Telefony: (00-51-1) 4713920/ 25; (00-51-1) 4714813

Telefon dyżurny (komórkowy). Prosimy używać tego numeru jedynie w sprawach nagłych i pilnych: (00-51) 999-400-552

Faks: (00-51-1) 4714813

lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.lima.polemb.net

 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Arequipa

lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Callao

Konsul Honorowy: Piotr Nawrocki (język konsula hiszpański, polski, angielski)

Peru, Callao, Av. San Juan 705 Surco,

Tel.: (00-511) 372-13-68 / 69

Kom. (00-511) 989-589-645

Faks: (00-511) 275-49-68

pnawrocki@ditelcorp.com

 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Trujillo

lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl