PRZYGODA W KRAJU INKÓW – PERU (z wypoczynkiem w Paracas)

 • DZIEŃ 1
  Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wylot do Peru. Przylot do Limy w godzinach wieczornych, powitanie na lotnisku, na ziemi Inków i innych narodów andyjskich, transfer do hotelu. W czasie transferu wstępne wprowadzenie do przydatnych paradygmatów andyjskich. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek po podróży. Nocleg.

   

  DZIEŃ 2 LIMA
  Po śniadaniu, zwiedzanie Limy – Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojekt inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Następnie wycieczka do Muzeum Złota, będącego zbiorem przedmiotów pochodzących z plądrowanych grobowców. Kunszt w wykonaniu eksponowanych przedmiotów przeważnie ze złota, stanowi wartość dodatkową, oprócz walorów historycznych i zawartej w nich informacji wieków minionych. Powrót do hotelu. Nocleg.

   

  DZIEŃ 3 CUZCO
  Śniadanie. Przejazd na lotnisko i przelot do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cuzco „Pępek Świata”, leżącego na wysokości 3.400 m n.p.m. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu, czas na aklimatyzację. Po południu city tour.
  Naszą wędrówkę po Cuzco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cuzco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny i administracyjny; jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostało wykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiążą się z kąpielą. Woda tryska z nieskazitelnie czystego źródła do dziś niezlokalizowanego. Następnie powrót do miasta Cuzco. Czas wolny na samodzielny spacer po centrum miasta oraz do pobliskiej dzielnicy San Blas, spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu rzekomego szóstego Inki – Inka Roca znajduje się słynny dwunastokątny kamień. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

   

  DZIEŃ 4  ŚWIĘTA DOLINA INKÓW
  Po śniadaniu wycieczka do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartość wywiedzionego złota do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym, jak o tym oświadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci Kapłana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Z Ollantaytambo wiąże się niejedna nie rozwiązana tajemnica. Powrót do hotelu, nocleg w Cuzco.

   

  DZIEŃ 5   MACHU PICCHU
  Wczesna pobudka. Po śniadaniu udajemy się na dworzec kolejowy i jedziemy pociągiem turystycznym „Expedition”, aż do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczną zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami, a tak zwaną wysoką dżunglą. Przesiądziemy się do małych autobusów, aby krętą droga wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte” światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama dzięki publikacji w prestiżowym National Geografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą.
  Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Powrót do Cuzco, nocleg.

   

  DZIEŃ 6  TRANSFER CUZCO – PUNO
  Po śniadaniu przejazd autokarem turystycznym do Puno, miasta położonego na brzegu jeziora Titicaca (3.850 m n.p.m). Pierwszy przystanek w miasteczku Andahuaylillas, w którym znajduje się kościółek z XVI w. Najciekawszą atrakcją jest kompleks archeologiczny Raqchi, gdzie znajduje się Świątynia Wiracocha. Po obiedzie typu bufet w miejscowości Sicuani zatrzymamy się jeszcze na przełęczy La Raya (4.350 m.n.p.m.) oraz w Pucara, gdzie znajdują się przedinkańskie ruiny. Dojazd do Puno i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

   

  DZIEŃ 7  JEZIORO TITICACA
  Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Wycieczka do ruin Sillustani, położonych nad jeziorem Umayo. Jest to rozległa dawna nekropolia, na której wyróżniają się okrągłe grobowce w kształcie wież o wysokości od 10 do 14m., chociaż również występują o przekroju kwadratowym. W języku hiszpańskim te grobowce nazywają się „chulpas” od pierwotnego hasła ajmara chullpa. Świat andyjski opierał się na organizacji poziomej, nie elitarnej. W oparciu o te cechy jedyne dopuszczalne wyróżnienie na pochowanie w tych grobowcach miała być zasługa zmarłego, a nie jego przynależność do elit, których nie było. Mandatariusz był wybrany, wiec władza nie była dziedziczna jak w organizacjach wertykalnych. Następnie przejazd na lotnisko w Juliaca i przelot do Limy. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

   

  DZIEŃ 8  PARACAS
  Po śniadaniu przejazd autokarem kursowym do Paracas, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Nocleg.

   

  DZIEŃ 9-12 WYPOCZYNEK W PARACAS
  Śniadanie, czas wolny, relaks i plażowanie. Nocleg.

   

  DZIEŃ 13 TRANSFER DO LIMY
  Śniadanie, czas wolny, po południu przejazd autokarem kursowym do Limy, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

   

  DZIEŃ 14 WYLOT
  Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko, wylot z Peru.

   

  DZIEŃ 15
  Przylot do Warszawy.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Standardowe atrakcje Peru: miasta Lima i Cuzco; Święta Dolina Inków, Machu Picchu, jezioro Titicaca a na końcu  kilka dni odpoczynku w Paracas. 

   

 • Standardowe atrakcje Peru: miasta Lima i Cuzco; Święta Dolina Inków, Machu Picchu, jezioro Titicaca a na końcu  kilka dni odpoczynku w Paracas. 

   

  (więcej…)