SKARBY KOLUMBII

 • DZIEŃ 1
  Wylot pasażerów z Warszawy. W godzinach wieczornych przylot do stolicy Kolumbii – Bogoty.Transport do hotelu 3* w urokliwej, kolonialnej dzielnicy Bogoty – Candelarii. Obiadokolacja w malowniczej – lokalnej restauracji.

   

  DZIEŃ 2  BOGOTA
  Po śniadaniu spacer po kolonialnej dzielnicy – Candelarii, miejscu narodzin Bogoty. W programie wzgórze kacyka Muisca, pierwotnego wodza tych terenów i najstarszy kościół Bogoty „Chorro de Quevedo”. Spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Zwiedzanie centralnego placu miasta „Plaza de Bolivar” z budynkiem parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i przepiękną Katedrą.

  Następnie zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Po nim – możliwość zakupów na indiańskim targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijska kawa, herbata z koki, prekolumbijska biżuteria i indiańskie tkaniny). Po tej wizycie udamy się do certyfikowanego jubilera, gdzie będziemy mieć możliwość zakupu certyfikowanych szmaragdów.

  Następnie wjazd kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 100 m. n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – „La Morenita” i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. Obiadokolacja w restauracji na wzgórzu Monserrate z przepięknym widokiem z góry na miasto. Powrót do hotelu.

   

  DZIEŃ 3 CHIQUINQUIRA – VILLA DE LEYVA
  Po śniadaniu, wyjazd do Chiquinquirá – odpowiednika polskiej Częstochowy. Zwiedzanie malowniczo położonej świątyni, którą odwiedził w 1986 r. polski Papież Jan Paweł II, znanej z cudownego obrazu Matki Boskiej Różańcowej. Delikatne, pastelowe wnętrze i wyeksponowany w głównym ołtarzu słynny obraz zapadają na długo w pamięci. Z Chiquinquirá przejazd do kolorowego miasteczka Ráquira, słynącego z rękodzieła, w szczególności przedmiotów glinianych. Po nim transport do kolonialnego Villa de Leyva Villa de Leyva, które zachowało w całości zarówno wygląd jak i charakter XVI-wiecznego andaluzyjskiego miasteczka. Villa de Leyva to miasto o białych fasadach, drewnianych okiennicach i drzwiach, pięknych balkonach z wyraźnym wpływem mudejar. Brukowane ulice prowadzą do świata pełnego historii i legend jakże  charakterystycznych dla tych ziem. Centralny plac Villa de Leyva ma 14 000 m² i jest największym Plaza Mayor w Kolumbii. W epoce Rekonkwisty ustawiano na nim szubienice, na których umierali zwolennicy kolumbijskiej wolności. Aktualnie odbywają się tutaj przeróżne fiesty: konkurs latawców w sierpniu ze względu na wyjątkowo silne wiatry i festiwal astronomiczny w związku z wyjątkowym położeniem Villa de Leyva. Dzień kończy obiadokolacja w lokalnej restauracji i nocleg w urokliwym hotelu w kolonialnej części miasta.

   

  DZIEŃ 4  GUATAVITA
  Po śniadaniu, w godzinach porannych przejazd z Villa de Leyva do magicznego El Dorado – Jeziora Guatavita. To wyjątkowe dla Indian zamieszkujących te tereny miejsce, związane jest z ceremonią mianowania nowego kacyka w czasach prekolumbijskich. Przed przejęciem przez niego władzy, udawał się nad jezioro Guatavita. Kapłani rozbierali kacyka z szat i smarowali jego ciało złotym pyłem. Po tym rytuale, kacyk wchodził na tratwę a u jego stóp układano spore ilości złota i szmaragdów. Na tratwie siadali również szamani ubrani w pióra, korony, bransoletki, wisiorki i kolczyki ze złota. Tratwa docierała na środek jeziora, a pan Guatavity wchodził do wody i topił w jej odmętach przywiezione ofiary. Tratwa powracała na brzeg i rozpoczynała się wielka zabawa na cześć nowego władcy. Mimo wielokrotnych prób, nie udało się wydobyć wrzucanych do jeziora przez wieki skarbów. Kolejnym punktem podróży jest wizyta w urokliwym miasteczku Guatavita, znajdującym się u podnóży kordyliery Andów i słynnego jeziora i znanym z wyjątkowych, wełnianych wyrobów. Z Guatavita przejazd do kopalni soli w Nemocón. Kopalnia ta słynie z luster wodnych, sprawiających wrażenie niesamowitej głębi i perspektywy oraz posiada niezwykłą solną bryłę, która zgodnie z legendą gromadzi zakochane pary i gwarantuje powodzenie związków. Powrót do Bogoty, obiadokolacja i przejazd na lotnisko. Przelot do kolumbijskiego Regionu Kawy. Transfer i zakwaterowanie kawowej hacjendzie.

   

  DZIEŃ 5 KAWOWA HACJENDA
  Śniadanie. Całodzienny pobyt w kawowej hacjendzie. Na naszą uwagę zasłużą popularne w tej części kraju Jeep’y Willys wypełnione kiśćmi platanów, juką i workami z kawy. Te ponad 50-letnie, terenowe i bardzo mocne samochody są pojazdami lekkimi, przygotowanymi do pokonywania dróg nieasfaltowanych, gór, skalistego podłoża, pustyń z wydmami i bagnistych puszczy. Domy w tym regionie ustawione są na wysokich palach a ich nieodzownym elementem są otaczające budynek balkony, zwane „corredores”. Na balkonach, między doniczkami, zawieszone są kolorowe hamaki. Ściany domów pomalowane są na intensywne kolory, co na tle krzewów kawowych wygląda bardzo soczyście. Rozgrzane powietrze przesycone jest zapachem kawy. Zakwaterowanie przewidziane jest w najpiękniejszej hacjendzie regionu, dysponującej trzema typami budynków mieszkalnych Regionu Kawy: tradycyjnym, kolonialnym i rustykalnym. Hacjenda posiada również wyjątkową restaurację z regionalną kuchnią i przepięknym widokiem na Andy porośnięte plantacjami najlepszej na świecie kawy i platanów. W programie wyjście na plantację i zbieranie kawy. Rośnie ona w gorącym i wilgotnym klimacie (w optymalnych dla niej temperaturach i na odpowiedniej wysokości). W tradycyjnych, kolumbijskich strojach zbieraczy kawy poznamy cały proces przetwarzania tego produktu – od zasadzanego w wysokich Andach ziarenka po filiżankę tego czarnego napoju.

  Dla odważnych proponujemy lot na najdłuższym w Ameryce Południowej canopy (przejazd na naciągniętych stalowych linach) nad plantacjami kawy, lasem bambusowym („bosque de guadua”) i tropikalnymi helikoniami. Obejmuje on 2 000 metrów i podzielony jest na siedem odcinków różnej długości, od 100 do 400 metrów i wysokości od 40 do 80 metrów, pod różnym kątem, co powoduje, że szybkość takiego lotu dochodzić może i do 75 km/godzinę. Dodatkową atrakcją lotów jest fakt, że przemieszczamy się po trzech departamentach Kolumbii: Valle del Cauca, Quindío i Risaralda. Obiadokolacja w hacjendzie. Dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania z wieczornego jacuzzi na otwartym powietrzu, basenu, sauny i łaźni tureckiej.

   

  DZIEŃ 6 CARTAGENA
  Po śniadaniu w Regionie Kawy, transfer na lotnisko i przelot do Cartageny. Przejazd i zakwaterowanie w hotelu 4* w nowoczesnej dzielnicy Cartageny – Bocagrande. Po zakwaterowaniu zwiedzanie najpiękniejszego starego miasta regionu Karaibów, będącego głównym portem przeładunkowym złota w epoce kolonii hiszpańskiej. Starówka Cartageny otoczona
  jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie. To tutaj rodowici mieszkańcy miasta przysiadają popołudniami, aby zrelaksować się, popijając tradycyjną „limonada de coco” (lemoniadę kokosową). Zwiedzanie Starówki. Wizyta rozpoczyna się przy „Torre del Reloj” (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i „Paseo de los Dulces” (Uliczki Słodkości), pojawiającej się w powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela García Márquez. To właśnie tutaj w XVI w. odbywały się targi niewolników.

  Kolejnym punktem wizyty jest klasztor San Pedro de Claver, jezuickiego zakonnika epoki kolonialnej, broniącego praw afrykańskich niewolników i znanego jako „Niewolnik niewolników”. W dalszej części spaceru – Forteca San Felipe broniąca miasta przed atakami piratów. Wizytę kończy zwiedzanie jezuickiego klasztoru La Popa, górującego nad Cartageną. Powrót do hotelu i karaibska obiadokolacja.

   

  DZIEŃ 7  ARCHIPELAG WYSP SAN BERNARDO
  Po wczesnym śniadaniu w hotelu, przejazd do portu jachtowego w Cartagenie. Dwugodzinny transport szybką motorówką na wyspę Múcura w Archipelagu Wysp San Bernardo na kolumbijskich Karaibach. Wyspa Múcura to tropikalny raj, który nie potrzebuje Photoshopu, gdyż jej plaża jest autentycznie biała, a morze fantastycznie lazurowe. Położona na Morzu Karaibskim, w Zatoce Morosquillo, jest jedną z 10 wysp wchodzących w skład Archipelagu Wysp San Bernardo. Głównym atutem Isla Múcura jest jej elitarność i niewielka ilość turystów. Dziennie przypływa do niej tylko jedna motorówka.
  Wyspa Múcura to tropikalne, odosobnione miejsce, z daleka od cywilizacji, pozbawione hałasu i smogu. To krystalicznie czysta, ciepła woda, odpoczynek pod kokosową palmą, odpowiednio schłodzony „coco loco”, szum morza i cykad. W programie spacer po wyspie, wypoczynek na plaży, karaibski obiad i kolacja.

   

  DZIEŃ 8 i 9 WYPOCZYNEK
  Dwudniowy wypoczynek na jednej z najbardziej rajskich wysepek Morza Karaibskiego w Kolumbii – Isla Múcura w Archipelagu San Bernardo. Dodatkowo, jednym popołudniem, panoramiczny rejs na wyspę El Islote. Atrakcją rejsu jest możliwość obserwacji z morza prywatnych wysp archipelagu, należących do znanych osobistości świata rozrywki oraz
  wysepki cmentarza – Tintipán, który stanowi lokalne miejsce pochówku. Dopłynięcie na El Islote – najbardziej zaludnionej wyspy na świecie. Gęstość zaludnienia na El Islote wynosi 124 700 osób na kilometr kwadratowy, co w praktyce oznacza 8 m² na osobę. Mieszkańcy mówią często o sobie: „Śpimy tak blisko siebie, że śnimy o tym samym”. Na El Islote wybudowanych jest 97 niewielkich domów. Jedynym niezabudowanym kawałkiem wyspy jest niewielki placyk w kształcie prostokąta położony w jej środkowej części, obok szkoły, dyskoteki i niewielkiego pomieszczenia, w którym przyjmuje lekarz. Mieszkańcy El Islote są życzliwie nastawieni do nielicznych turystów. Można z nimi przysiąść albo udać się na poszukiwanie ogromnych muszli, które wyrzucane są tutaj na brzeg, celem powiększenia terytorium wyspy. Zakwaterowanie i posiłki (śniadania, obiady i kolacje) na Wyspie Múcura.

   

  DZIEŃ 10  TRANSFER CARTAGENA – BOGOTA
  Po śniadaniu ostatnie chwile relaksu na rajskiej wyspie Isla Múcura. Przejazd szybką motorówką do Cartageny i czas wolny na spacer po dzielnicy i plaży Bocagrande w Cartagenie. Plaża ta znana jest na świecie ze względu na spacerujące po niej w tradycyjnych strojach „Palenqueras” – czarnoskóre potomkinie niewolników z naczyniami pełnymi świeżych,
  tropikalnych owoców umieszczonymi na głowach – „platones”. Dla zainteresowanych możliwość spaceru nadmorską promenadą i zakupy tradycyjnego rękodzieła, z którego słynie Cartagena (kolorowe hamaki, wyroby z kokosu, lokalna biżuteria, słodycze, torby z palmy de iraca, buty i kapelusze z karaibskiej słomki „caña flecha”, itd.). W godzinach popołudniowych transfer na lotnisko w Cartagenie i przelot do Bogoty. W godzinach wieczornych odlot do Europy.

   

  DZIEŃ 11
  Przelot samolotem rejsowym do Polski przez jeden z portów europejskich. Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych czasu lokalnego.

   

   


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Romantyczna i kolonialna Candelaria – historyczne centrum Bogoty, największe muzeum złota i klasztor na wzgórzu Monseratte – kolumbijskie miejsce pielgrzymek i hiszpańskie miasteczko pośród monumentalnych Andów. Legendarne El Dorado  i magiczna kopalnia soli. Najlepsza na świecie kawa, najpiękniejsze stare miasto Karaibów.  Rajska plaża z dala od cywilizacji i najbardziej zaludniona wyspa na świecie. 

 • Romantyczna i kolonialna Candelaria – historyczne centrum Bogoty, największe muzeum złota i klasztor na wzgórzu Monseratte – kolumbijskie miejsce pielgrzymek i hiszpańskie miasteczko pośród monumentalnych Andów. Legendarne El Dorado  i magiczna kopalnia soli. Najlepsza na świecie kawa, najpiękniejsze stare miasto Karaibów.  Rajska plaża z dala od cywilizacji i najbardziej zaludniona wyspa na świecie. 

  (więcej…)