ŚLADAMI DZIKIEGO ZACHODU, AZTEKÓW I MAJÓW

 •  

  1 dzień: WARSZAWA / BERLIN– MEXICO CITY

   Przelot do Mexico City.

   

  2 dzień: MEXICO CITY – TEOTIHUACAN

  Mexico City, jedno z największych miast na świecie pod względem obszaru i liczby ludności, to mieszanka kolonialnej architektury, starożytnych piramid, kwitnącej żywej kultury rozwijającej się w otoczeniu wulkanów i azteckich ruin. Dziś udajemy się do kompleksu piramid w Teotihuacan (miejsce, w którym ludzie stają się bogami) położonego na wysokości około 2300 m n.p.m. Jest to jedno z najbardziej ekscytujących miast prekolumbijskiego Meksyku. Choć niegdyś Teotihuacan pełniło rolę centrum, istotnie wpływającego na życie regionu przez ok. 500 lat, w VIII w. Zostało całkowicie opuszczone. Był to ośrodek kultowy, złożony ze świątyń, pałaców i piramid, świadczący o dawnej świetności miasta. Zwiedzamy al. ogromne piramidy Słońca i Księżyca, wybudowane między I a III w. Stąd jedziemy do bazyliki Guadalupe, która jest najczęściej odwiedzaną świątynią w kraju. Następnie zobaczymy katedrę miejską, która jest największą świątynią w całej Ameryce Łacińskiej wybudowaną na świętej ziemi Azteków zniszczonej przez Hiszpanów. Dziś znajdują się tu azteckie ruiny z XIV i XV wieku.

   

  3 dzień: MEXICO CITY – CHIHUAHUA

  Przelot do Chihuahua położonego w półpustynnej okolicy na północy Meksyku.

   

  4 dzień: CHIHUAHUA – CREEL

  Rano wyjazd słynnym pociągiem „Copper Canyon” do Creel na wysokości 2300 m n.p.m. Bramą tego regionu są góry Sierra Tarahumara i Kanion Miedziany. Miasto Creel atmosferą przypomina prawdziwy kowbojski Dziki Zachód. Tereny te zamieszkane są przez Indian Tarahumara. Po przyjeździe spacer nad jeziorem w Lago Arareco i Cusarare, gdzie zobaczymy również 30-metrowy kaskadowy wodospad.

   

  5 dzień: CREEL – WODOSPAD BASASEACHIC – CREEL

  Całodniowa wycieczka do PN Basaseachic, w którym znajduje się najwyższy w Meksyku wodospad (246 metrów), a zarazem jednen z najpiękniejszych w Ameryce Środkowej. Trekking do podnóża wodospadu. Po południu powrót do Creel.

   

  6 dzień:  COPPER CANYON

  Przejazd jeepem drogą (ok. 5 h) z Creel do dna Kanionu Miedzianego w Batopilas zapiera dech w pier-siach. Postoje na zdjęcia. Miasteczko jest malowniczo położone między rzeką a kanionem.

   

  7 dzień: TREKKING COPPER CANYON

  Wędrówka (16 km) wzdłuż rzeki do „Zagubionej Katedry” w Satevo wybudowanej przez jezuitów. Po południu wizyta w wiosce Indian Tarahumara, której życie niewiele się zmieniło od 400 lat.

   

  8 dzień: TREKKING COPPER CANYON

  Zwiedzanie pozostałości kopalni srebra. Po południu wycieczka do akweduktów i tamy w Batopilas.

   

  9 dzień: TREKKING COPPER CANYON – CREEL – POSADA BARRANCAS

  6 – godzinna wspinaczka na szczyt kanionu. Dotarcie do Creel. Następnie kontynuujemy podróż pociągiem do wioski Posada Barrancas położonej na skraju Kanionu Miedzianego osiągającego głębokość do 2000 m i długiego na 50 km. Wulkaniczne doliny kryją lasy sosnowe oraz urokliwe wodospady, sprawiające że jest to jedno z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc w całej Północnej Ameryce.

   

  10 dzień: POSADA BARRANCAS – CERRO GALLEGOS – CEROCAHUI

  Kolej Chihuahua – Al. Pacifico uznawana jest za cud inżynierii i jest jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Cała budowa zajęła prawie wiek, a w jej rezultacie powstało ok. 86 tuneli i blisko 40 mostów. Przejazd pociągiem do malowniczego miasteczka Cerocahui, skąd dotrzemy do punktu widokowego Mirador de Cerro Gallegos, z którego roztaczają się niesamowite widoki na kanion Urique o głębokości prawie 2 km.

   

  11 dzień: CEROCAHUI – EL FUERTE – LOS MOCHIS

  Przejazd pociągiem (ok. 5 h), podziwiając zapierające dech w piersiach widoki regionu El Chepe do kolonialnego miasta El Fuerte.

   

  12 dzień: EL FUERTE – LOS MOCHIS – LA PAZ

  Po zwiedzaniu XVII wiecznego fortu transfer do Los Mochis. Następnie wypłynięcie promem przez Morze Cortesa do La Paz. Prom jest duży i nowoczesny. Noclegi w dwuosobowych kabinach z łazienką.

   

  13 dzień: LA PAZ 

  Przypłynięcie do La Paz, znanego jako Perła Wybrzeża i słynącego z obfitości pięknych plaż i kolonialnego uroku. Sezon do obserwacji wielorybów trwa między grudniem a połową marca. Poza tym sezonem udamy się na rejs łodzią po Zatoce Magdalena obfitującej w ptactwo wodne, a także przyjazne delfiny.

   

  14 dzień: LA PAZ

  Dzień wolny w La Paz – plażowanie, nurkowanie, łowienie ryb, spacery po nadmorskich bulwarach z palmami, malowniczy zachód słońca nad zatoką.

   

  Dodatkowa atrakcja:  OBSERWACJA WIELORYBÓW na Baja California

  Cena: 50 USD, czas: pól dnia,  sezon: grudzień – połowa marca

  Jedna z największych atrakcji  półwyspu Baja California, rejs na obserwację wielorybów. Podczas tej wycieczki przejeżdżamy przez brązowe zbocza Sierra de la Giganta, aby dotrzeć do Pacyfiku, gdzie będziemy wypatrywać z łodzi amerykańskich szarych wielorybów mierzących do 18 m długości.

   

  15 dzień: LA PAZ  – MEXICO CITY

  Rano czas wolny. Po południu wylot do Mexico City, wylot do Europy

   

  16 dzień: MEXICO CITY – OAXACA

  Przejazd wzdłuż gór Sierra Madre przez tereny porośnięte kaktusami do uroczego kolonialnego miasta Oaxaca, w którym widoczne są wpływy kultury – Indian Misteków oraz Zapoteków. W Oaxaca można zwiedzić liczne kościoły i muzeum z bogatą kolekcją wyrobów ze złota.

   

  17 dzień: OAXACA – MONTE ALBAN – SAN CRISTOBAL

  Wyjazd autobusem do Monte Alban – dawnego centrum kulturalnego Mezoameryki położonego na wysokości 2000 m n.p.m. i około 400 m nad otaczającymi wzgórze dolinami. Znajdują się tu wspaniałe piramidy, świątynie, grobowce, a także rytualne boisko do gry w piłkę nożną oraz obserwatorium. W nocy przejazd autobusem do górskiego miasta San Cristobal. Nocleg w autobusie.

   

  18 dzień: SAN CRISTOBAL

  Wcześnie rano przyjazd do San Cristobal położonego na wysokości 2210 m n.p.m. Jest to kulturalna i duchowa stolica stanu Chiapas (najbardziej indiańskiego stanu w Meksyku). Panuje tu unikalna atmosfera łącząca wpływy kolonialne i indiańskie, a miasto zamieszkują głównie Metysi. Na uwagę zasługują liczne kościoły oraz place ze straganami, na których Indianie sprzedają swoje rękodzieło. Wśród nich są potomkowie Majów Indianie Tzotzil, którzy zachowali wiele dawnych zwyczajów, oraz swój język.

   

  19 dzień: OKOLICE SAN CRISTOBAL

  Wycieczka do pobliskiej osady Indian Tzotzil, San Juan Chamula. W centralnym punkcie wioski znajduje się kościół oraz bazar, na którym przeważnie kobiety handlują warzywami, owocami, kurami i różnymi wyrobami rękodzielniczymi uważanymi za jedne z najlepszych w Meksyku. Najciekawszym miejscem jest kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który ukazuje jak wymieszane religie prekolumbijskie i chrześcijaństwo funkcjonują w czasach współczesnych. W środku nie ma ław dla wiernych ani ołtarza, podłoga wysypana jest świeżym, pachnącym igliwiem sosnowym. Wierni modlą się siadając na podłodze i ustawiając kilka rzędów cieniutkich świec. Przynoszą też kadzidło, jajka lub kurę i… coca – colę. Wówczas odbywają się niesamowite ceremonie będące wynikiem połączenia wierzeń katolickich i indiańskich.

   

  20 dzień: SAN CRISTOBAL – PALENQUE – MERIDA

  Przejazd porannym autobusem do Palenque, ważnego ośrodka kultury Majów, odkrytego w XVIII w. W głębi puszczy.  Po  drodze zatrzymujemy się  przy  malowniczych kaskadach Aqua Azul i wodospadzie Misol-Ha. Po południu zwiedzanie kompleksu Majów odnalezionego w tropikalnym lesie, urzekającego formą piramid i świątyń, porośniętego bujną roślinnością. Wśród odkrytych ruin największą sensacją stała się tzw. Świątynia Inskrypcji zbudowana na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m. Nocny przejazd do Meridy, stolicy stanu Jukatan.

   

  21 dzień: MERIDA – UXMAL – MERIDA

  Przyjazd do miasta. Wycieczka do Uxmal, założonego w okresie renesansu Majów. Wśród ruin zachowały się liczne zabytki, w tym  najciekawsza, potężna i dziwaczna piramida schodkowa ze Świątynią Czarownika o wys. Ok. 38 m i eliptycznej podstawie (pozostałe świątynie budowano na prostokątnej podstawie). Śmiałkowie mogą wspiąć się do znajdującej się na jej wierzchołku świątyni, idąc po niezwykle stromych, nachylonych pod kątem 60 stopni schodach. Powrót do Meridy.

   

  22 dzień: MERIDA – CHICHEN ITZA – PLAYA DEL CARMEN

  Wcześnie rano wycieczka do kompleksu słynnych piramid i świątyń Chichen Itza, które są najbardziej znanym zabytkiem kultury Majów. Majowie wznieśli tu ogromne kamienne budowle, świątynie, pałace, galerie z kolumnadami. Jedną z takich budowli jest Świątynia Wojownika, w której filary mają kształt Pierzastych Węży. Po zwiedzaniu przejazd do Playa del Carmen – meksykańskiego kurortu słynącego z lśniących plaż z białym piaskiem i turkusowego Morza Karaibskiego. Czas wolny na odpoczynek, uprawianie sportów wodnych.

   

  23 dzień: PLAYA DEL CARMEN (TULUM)

  Czas wolny. Z Playa del Carmen można fakultatywnie zwiedzić dobrze zachowane i malowniczo położone na szczycie urwiska budowle Majów w Tulum.

   

  Dodatkowa atrakcja:   TULUM – cena: 50 USD, czas: pól dnia

  Dobrze zachowane i malowniczo położone na szczycie urwiska budowle Majów w Tulum. Ciemnoszare, stare mury stoją przy otoczonej palmami plaży, oblewanej wodami morza. Po zwiedzaniu obowiązkowy relaks na plaży przy samych ruinach.

   

  24 dzień: CANCUN – wylot do EUROPY

  Wypoczynek na Playa del Carmen. Wieczorem przejazd na lotnisko w Cancun i wylot do Europy.

   

  25  dzień: Przylot do WARSZAWY lub BERLINA


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Teotihuacan – dawna stolica imperium Azteków, ruiny miast Majów w Palenque, Uxmal i Chichen Itza, Miedziany Kanion – przejazd słynnym pociągiem Copper Canion i trekking w jednym z największych kanionów świata, Oaxaca i San Cristobal – miasta łączące wpływy kolonialne i indiańskie, wyjątkowy katolicko-indiański kościół w San Juan Chamula, najwyższy w Meksyku wodospad Basaseachic, wizyta w wiosce Indian Tarahumara   plażowanie i nurkowanie w la Paz i Playa del Carmen, Monte Alban – dawne centrum kulturalne Mezoameryki.

   

  Wyprawę na Dziki Zachód rozpoczniemy w mieście Meksyk, skąd udamy się do azteckiego miasta Teotihuacan. Następnie zwiedzimy westernowe miasteczka, do których dotrzemy spektakularnymi trasami pociągów, uważanymi za najpiękniejsze na świecie. Słynny Barranca del Cobre (Miedziany Kanion) w północnym Meksyku, jeden z największych na świecie, w czasach Dzikiego Zachodu był celem dla poszukiwaczy złota i przygód. Powstały tu liczne osady, rancza kowbojskie i kopalnie. Do dziś mieszkają tu plemiona indiańskie od lat kultywujące swoje tradycje. Ruszymy śladami bóstw, poszukiwaczy przygód i rewolucjonistów. Po drodze będą nam towarzyszyć spektakularne bezludne pustynie i wysokie góry. Na koniec czeka nas wypatrywanie wielorybów i wypoczynek na plażach La Paz. Na Półwyspie Jukatan poznamy cząstkę tajemniczego świata, który rozwijał się tu w czasach prekolumbijskich. Zobaczymy potężne piramidy, świątynie, grobowce, ukryte często w dżunglach. Nie bez powodu kompleks w Chichen Itza został wybrany jednym z nowych siedmiu cudów świata. Odkryjemy zagadki i rytuały Majów, Tolteków, Olmeków, Zapoteków. Będziemy świadkami niesamowitego połączenia kultury i dawnych wierzeń indiańskich z chrześcijańskimi. Poznamy również prawdziwych potomków Majów. Będziemy spacerować po uliczkach i kościołach z czasów kolonialnych, które wrosły w klimat tutejszych miast. Na koniec odpoczniemy na bajkowych plażach turkusowego Morza Karaibskiego. 

   

 • Teotihuacan – dawna stolica imperium Azteków, ruiny miast Majów w Palenque, Uxmal i Chichen Itza, Miedziany Kanion – przejazd słynnym pociągiem Copper Canion i trekking w jednym z największych kanionów świata, Oaxaca i San Cristobal – miasta łączące wpływy kolonialne i indiańskie, wyjątkowy katolicko-indiański kościół w San Juan Chamula, najwyższy w Meksyku wodospad Basaseachic, wizyta w wiosce Indian Tarahumara   plażowanie i nurkowanie w la Paz i Playa del Carmen, Monte Alban – dawne centrum kulturalne Mezoameryki.

   

  Wyprawę na Dziki Zachód rozpoczniemy w mieście Meksyk, skąd udamy się do azteckiego miasta Teotihuacan. Następnie zwiedzimy westernowe miasteczka, do których dotrzemy spektakularnymi trasami pociągów, uważanymi za najpiękniejsze na świecie. Słynny Barranca del Cobre (Miedziany Kanion) w północnym Meksyku, jeden z największych na świecie, w czasach Dzikiego Zachodu był celem dla poszukiwaczy złota i przygód. Powstały tu liczne osady, rancza kowbojskie i kopalnie. Do dziś mieszkają tu plemiona indiańskie od lat kultywujące swoje tradycje. Ruszymy śladami bóstw, poszukiwaczy przygód i rewolucjonistów. Po drodze będą nam towarzyszyć spektakularne bezludne pustynie i wysokie góry. Na koniec czeka nas wypatrywanie wielorybów i wypoczynek na plażach La Paz. Na Półwyspie Jukatan poznamy cząstkę tajemniczego świata, który rozwijał się tu w czasach prekolumbijskich. Zobaczymy potężne piramidy, świątynie, grobowce, ukryte często w dżunglach. Nie bez powodu kompleks w Chichen Itza został wybrany jednym z nowych siedmiu cudów świata. Odkryjemy zagadki i rytuały Majów, Tolteków, Olmeków, Zapoteków. Będziemy świadkami niesamowitego połączenia kultury i dawnych wierzeń indiańskich z chrześcijańskimi. Poznamy również prawdziwych potomków Majów. Będziemy spacerować po uliczkach i kościołach z czasów kolonialnych, które wrosły w klimat tutejszych miast. Na koniec odpoczniemy na bajkowych plażach turkusowego Morza Karaibskiego. 

    (więcej…)