SURVIVAL

Survival zwany jest sztuką przetrwania w trudnych warunkach, czasami ekstremalnych gdzie trzeba zmierzyć się z własnymi słabościami podczas przeprawy przez dżunglę przy dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze lub podczas wyczerpującego wysokogórskiego trekkingu. Dlatego dedykowany jest dla osób o dobrej lub bardzo dobrej kondycji fizycznej oraz wysokiej odporności psychicznej czyli dla tzw. „twardzieli”. Osoby wybierające ten typ wyjazdu powinni być otwarci na odkrywanie nowego, odporni na niewygody podróży, mieć duszę eksploratora – zdobywcy.

 
Wyprawy survivalowe prowadzone są przez doświadczonych pilotów, którzy niejednokrotnie przedzierali się przez mało znane tereny czy zdobywali najwyższe szczyty. Program wyjazdów jest ramowy, może ulec zmianie podczas trwania wyprawy, dostosowuje się go do warunków pogodowych i transportowych; opiera się on w dużej mierze na doświadczeniu pilota. Dlatego wyjazdy są czasami improwizowane przez co stają się wielką przygodą w nieznane.
Odwiedzane tereny położone są z dala od utartych szlaków turystycznych przez co często brak dogodnych połączeń komunikacyjnych oraz infrastruktury turystycznej jak hotele, restauracje. Środki transportu mogą być różnego rodzaju: od autobusu, samochodu terenowego 4×4 poprzez kajaki, łodzie, awionetki, konie, rowery na własnych nogach kończąc. Noclegi są w tanich noclegowniach, u lokalnych rodzin, w szałasach, namiotach lub pod gołym niebem. Czasami łazienka znajduje się pod drzewem w lesie, umywalnia w rzece a kuchnia na improwizowanym palenisku.

 
Survivale trwają długo – nawet kilka tygodni, w przypadku wypraw wysokogórskich potrzebny jest czas na aklimatyzację oraz zapas kilku dni na wypadek złych warunków atmosferycznych.