Peru, Machu Picchu, kanion Colca, jezioro Titicaca, pustynia Nazca
Termin: 11-27 października 2024
Opis wyjazdu
- NAJwiększe atrakcje Peru z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Machu Picchu, historyczne centra miast Limy, Arequipy i Cuzco oraz linie Nazca
- NAJwyżej położone jezioro żeglowne i jednocześnie NAJwiększe jezioro wysokogórskie na ziemi – Titicaca
- NAJsłynniejsza oaza Ameryki Południowej – Huacachina
- NAJsłynniejsza wysokogórska mumia dziecięca – Juanita
- NAJwiększy na świeci zbiór ceramiki ludu Moche – Larco Muzeum
- NAJgłębszy kanion na świecie – Colca
- NAJbardziej niezwykły cmentarz pełen zmumifikowanych szczątków ludzkich – Chauchilla
- Złoto Inków
Program
Wylot z Warszawy do Ameryki Południowej.
Pobyt w Mieście Królów założonym przez konkwistadora Francisco Pizarro. Kolonialna część miasta tzw. Centro Historico z Plaza de Armas, do którego przylega Pałac Arcybiskupi, Katedra i Pałac Prezydencki. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego. Zwiedzanie kościoła i klasztoru Franciszkanów, w którym znajdują się malowidła ścienne, liczne relikwie oraz pierwszy limeński cmentarz! Po południu transfer do Pisco (ok. 4 h), nocleg.
Wycieczka na wyspy Ballestas nazywane Małymi Galapagos. Wyspy zamieszkują kormorany, głuptaki, pingwiny Humboldta, lwy morskie i pelikany. Z wysp eksportuje się guano – bogate w azot odchody ptaków wykorzystywane jako nawóz.
Przejazd pustynnym wybrzeżem przez region uprawy winorośli, gdzie wytwarzane jest Pisco – narodowy trunek peruwiański. Zwiedzanie bodega oraz degustacja trunków. Dalszy przejazd do oazy Huacachina – najsłynniejszej oazy Ameryki Południowej malowniczo położonej wśród piasków pustyni. Dla chętnych fakultatywna wycieczka buggies, samochodami przystosowanymi do jazdy po wydmach. Dużą dawkę adrenaliny zapewni nie tylko jazda buggies, ale również możliwość zjazdu na deskach (sandboarding). Koszt wycieczki 35 usd (z ubezpieczeniem od sportów ekstremalnych). Przejazd do Nazca na nocleg.
Dla chętnych lot nad liniami Nazca (koszt ok. 120 USD) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i figurami wyrytymi na płaskowyżu około 1500 lat temu. Rozciągają się one na obszarze około 50 km długości i 14 km szerokości, dlatego widoczne są w całej okazałości tylko z lotu ptaka. Istnieje wiele teorii na temat powstania figur, jak dotychczas żadna nie została udowodniona.
Wycieczka na cmentarzysko Chauchilla położone na pustyni około 30 km od miasta. Przedkolumbijscy mieszkańcy balsamowali zwłoki chowając je z cennymi przedmiotami. Choć groby zostały doszczętnie splądrowane w poszukiwaniu wartościowych pamiątek nadal pozostały mumie, które wywierają olbrzymie wrażenie na oglądających.
Transfer do Arequipy (ok. 11h) słynną autostradą Panamericana ciągnącą się niemal nieprzerwanie od Alaski po Ziemię Ognistą. Przyjazd po północy, nocleg w Arequipie.
Zwiedzanie Arequipy, zwanej Białym Miastem, zbudowanej z białego tufu wulkanicznego (sillar) pochodzącego z licznych otaczających miasto wulkanów. Zwiedzanie klasztoru Św. Katarzyny założonego w XVI wieku, do którego przyjmowano jedynie mniszki z najbogatszych hiszpańskich rodzin osiadłych w Peru po okresie konkwisty. Powierzchnia całego kompleksu przekracza 20 tys. m² i jest to „miasto w mieście” z ulicami, domami, placami. Wizyta w muzeum Sanktuariów Andyjskich, w którym znajduje się najsłynniejsza wysokogórska dziecięca mumia zwana „Juanitą”. Została odnaleziona w 1995 roku na szczycie wulkanu Ampato będąc świadectwem wiary Inków w możliwość zyskania przychylności bogów poprzez składanie im na szczytach gór ofiar z dzieci.
Po południu czas wolny i dalsza aklimatyzacja na wysokości powyżej 2300 m n.p.m. Nocleg w Arequipie.
OPCJA 1 Dla chętnych (koszt ok. 120 USD, z wyżywieniem) trzydniowy trekking do kanionu Colca.
Z Arequipy wyjeżdżamy dużo przed świtem (około 3) by na śniadanie zatrzymać się w Chivay. Stamtąd jest już blisko do słynnego punktu widokowego Cruz del Condor, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczymy majestatycznie szybujące kondory. Kondor to symbol Andów, zwany królem gór. Kwadrans dalej znajduje się punkt startowy trekkingu, Pampa San Miguel (3287 m. n.p.m). Czeka nas mozolne (2-3h) zejście na dno kanionu. Trzeba przygotować się na wysokie temperatury i mocne słońce. Jednak piękne widoki wynagradzają wszelkie trudy. Z nad rzeki czeka nas już tyko małe podejście i spacer wśród zielonych sadów i pól należących do społeczności San Juan de Chuccho, gdzie w którymś z rustykalnych hostali spędzimy spokojną noc. Dzień drugi to dalsza eksploracja kanionu z trekkingiem ok. 4 godzin. Tego dnia trasa jest najbardziej urozmaicona, a zatem trochę pod górę, trochę w dół i trochę po płaskim. Nagrodą za trud wędrówki będzie przepięknie położona na dnie kanionu oaza Sangalle (1850 m n.p.m.) z ciepłym klimatem, bujną roślinnością i basenem! Po południu zachęcamy zejść nad brzeg rzeki Colca.
Ostatni dzień rozpoczniemy koło 4:30 rano wspinaczką na sam szczyt ściany kanionu. To dla każdego sprawdzian sił, ale też duża satysfakcja. Gdyby ktoś czuł się słabiej to zawsze jest możliwość wynajęcia muła, który zawiezie taką osobę do góry. Jeszcze krótki spacer po płaskim i docieramy na zasłużone śniadanie w Cabanaconde. Jedziemy z powrotem wzdłuż kanionu i doliny Colca zatrzymując się w malowniczym miasteczku Maca oraz na punkcie widokowym. Dla chętnych możliwość regenerującej kąpieli w gorących źródłach. W Chivay będzie czas na obiad przed daleką drogą do Puno (6h), tam też zazwyczaj spotykamy się z osobami realizującymi drugi wariant (colca bez treku). Przejazd przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, założony w celu ochrony vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości około 4900 m n.p.m. – rozrzedzone powietrze może dawać się we znaki. Uwaga! Wymagana dobra kondycja fizyczna.
OPCJA 2 Jeden dzień pobytu w Arequipie (czas wolny) + dwudniowa wycieczka do kanionu Colca (koszt ok. 120 USD: pakiet kanion + nocleg Arequipa).
Przejazd do kanionu Colca przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, założony w celu ochrony vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości około 4900 m n.p.m. – rozrzedzone powietrze może dawać się we znaki. Dojazd do Chivay, czas na obiad, zakwaterowanie w hotelu. Dla chętnych kąpiele w gorących źródłach La Calera. Następnego dnia rano przejazd na Cruz del Condor, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczymy majestatycznie szybujące kondory. Kondor to symbol Andów, zwany królem gór. Spotkanie z grupą z opcji 1 w Chivay. Przejazd do Puno, nocleg.
Zwiedzanie zazwyczaj zaczynamy od wyjścia na twierdzę Sacsayhuaman słynną z wielkich megalitycznych zygzakowatych murów. Rozciąga się stąd rozległy widok na całe miasto. Następnie zwiedzamy pozostałości kompleksu świątyń inkaskich Qorikancha, na których swój kościół i klasztor wybudowali Dominikanie. Było to najważniejsze miejsce kultu w całym Tawantinsuyu (państwie inkaskim), gdzie mieściły się główne świątynie, w tym Świątynia Słońca. Spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu szóstego Inki - Inka Roca znajduje się słynny szesnastokątny kamień. Nocleg w Cuzco.
Czas wolny na dalszą eksplorację miasta, zakupy rękodzieła, czy wizytę na lokalnym targu.
Cena
Pierwsza część ceny: 4340 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem.
Drugą część: 840 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.
Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN
Liczba uczestników: 8 - 16 osób.
Szczegóły wyprawy:
- Nazwa wyprawy: Szlakiem Złota Inków
- Kraj: Peru
- Termin: 11-27 października 2024
- Symbol wyprawy: WPE1 i WPE-2
- Organizator: Klub Podróży Horyzonty Sp. z o.o.
- Autor programu: Latino Tour Marta Podleśna-Nowak
Cena obejmuje:
- Transport: przeloty na trasie Cuzco-Lima, transport lokalny (autobusy rejsowe, autobusy turystyczne, taksówki, łodzie motorowe, pociąg)
- Zakwaterowanie: hotele klasy turystycznej w pokojach 2-3 osobowych z łazienką; na wyspie Amantani nocleg u lokalnej rodziny – pokoje 2-3 os, łazienka wspólna w obejściu; na trekkingu w Colca pokoje/chatki 2-3 osobowe (łazienki prywatne lub wspólne w zależności od dostępności)
- Wyżywienie: pełne wyżywienie na trekkingu w Colca (poczynając od śniadania pierwszego dnia i kończąc na śniadaniu trzeciego dnia); 3 posiłki podczas pobytu na Amantani (obiad, kolacja, śniadanie); większość śniadań w hotelach
- Wycieczki i atrakcje wg programu
- Opłatę lotniskową
- Opiekę polskiego pilota
- Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 2000 PLN
- Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
- Podatek VAT
Cena nie obejmuje:
- Transport: przeloty na trasie Warszawa-Lima-Warszawa (ok. 6000-7000 PLN)
- Wyżywienia (poza wymienionym): ok. 20 USD dziennie (w sumie 250 USD) + koszt napojów
- Wstępów do zwiedzanych obiektów (ok. 190 USD)
- Wycieczek fakultatywnych: lot nad liniami Nazca (ok. 110 USD plus opłata lotniskowa 30 PEN i turystyczna 40 PEN), wycieczki do kanionu Colca (dwie opcje ok. 120 USD), wycieczka buggies + sandboarding w oazie Huacachina 30 USD (+ 30 PLN ubezpieczenie od sportów ekstremalnych);
- Napiwków dla miejscowych przewodników
- Ew. testu/testów na Covid-19
Warto wiedzieć:
UBEZPIECZENIE W TRAKCIE WYJAZDU
W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu “Bezpieczne Podróże” w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy:
- KL – Koszty Leczenia – do 50 000 EUR
- NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – do 15 000 PLN
- BP – Bagaż Podróżny – do 2000 PLN
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – POBIERZ
MSZ - INFORMACJE I OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH
Przed dokonaniem zgłoszenia na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP – Informacje dla podróżujących – TUTAJ
Znajdą tam Państwo informacje dotyczące aktualnych ostrzeżeń dla podróżujących w danym kraju, jak również informacje dotyczące:
- wymaganych dokumentów podróży
- bezpieczeństwa
- zdrowia i zalecanych szczepień
- przepisów celnych