Trekking Śladami Inków: PERU (opcja Peruwiańska Amazonia)

 • 1 dzień:   WARSZAWA – LIMA

  Spotkanie na międzynarodowym lotnisku Okęcie w Warszawie – w hali odlotów przy stanowisku odpraw MK Tramping w godzinach rannych (2 godz. przed planowanym odlotem). Przylot do Limy wieczorem czasu miejscowego. Transfer do hotelu.

   

  2 dzień:  LIMA – PARACAS – NAZCA

  Po śniadanie przejazd do Paracas. Wycieczka łodzią motorową wyspy Ballestas (nazwane peruwiańskim Galapagos)  w trakcie którego obserować będziemy wylegujące się na skałach lwy morskie, pingwiny oraz liczne ptactwo.  Z Paracas jedziemy przez Ica do Nazca. Po drodze z wieży widokowej obserwujemy pierwsze linie Nazca (figura ręki i drzewa).

   

  3 dzień: NAZCA – AREQUIPA

  Wycieczka na płaskowyż Nazca, gdzie znajdują się tajemnicze linie i rysunki prawdopodobnie stworzone przez dawne cywilizacje albo kosmitów, jak niektórzy twierdzą. Dla chętnych dodatkowych wrażeń istnieje możliwość przelotu awionetkami nad pustynią, skąd doskonale widać wszystkie znaki. (fakultatywnie – koszt: ok. 90 USD). Po zwiedzaniu długi przejazd malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża do Arequipy.

   
  4 dzień: AREQUIPA

  Po śniadaniu zwiedzanie Arequipy. To przepiękne kolonialne miasto otaczają monumentalne stożki wulkaniczne Kordylierów, z górującym nad wszystkimi, idealnym w swym kształcie – El Misti (5822. m. n.p.m.). Uroda i oryginalność budynków miasta również jest bezdyskusyjna. Arequipa nazywana jest „białym miastem”, ponieważ jest zbudowana z tufu wulkanicznego (sillar), który lśni w porannych promieniach słońca nieskazitelną bielą przechodzącą pod koniec dnia w delikatny róż. Zanim udamy się na zwiedzanie tej perły architektury południowoamerykańskiej, spożyjemy lunch w ogrodach naszego hotelu. Po południu przewodnik oprowadzi nas po historycznym centrum miasta. Zobaczymy m.in. usytuowane na Plaza de Armas katedrę oraz zachwycający kościół jezuitów – Iglesia de la Compania. Obydwa zabytki są przykładem typowego dla Ameryki Łacińskiej stylu mestizo, czyli połączenia chrześcijańskiego baroku z lokalną, pradawną symboliką religijną. Najokazalszym zabytkiem jest jednak klasztor Santa Catalina. Ten oddzielony wysokimi murami od reszty miasta monastyr o powierzchni ok. 20 km kwadratowych jest miejscem szczególnym. To dosłownie oaza „świętego” spokoju, która powoduje, że jak zaczarowani spacerujemy po jej urokliwych, kolorowych uliczkach, zapominając o cywilizacji i upływie czasu. Kolację zjemy w hotelu. Kuchnia tego regionu słynie z potraw z wieprzowiny, krewetek, sera oraz… świnki morskiej.

   

  5 dzień:    AREQUIPA –  COLCA

  Po śniadaniu wyjazd busami na całodzienną wycieczkę do kanionu Colca. W trakcie przejazdu będziemy zatrzymywać się w najciekawszych widokowo punktach, ponieważ Kanion Colca to miejsce szczególne – to najgłębszy kanion świata, dwa razy głębszy niż Kanion Colorado! Leży on w dolinie rzeki Colca (350 km długości), która otoczona jest ogromnymi pasmami Kordylierów. Szczyty tych gór sięgają 6 tys. m. n.p.m., dlatego ściany wąwozu osiągają wysokość powyżej 3200 m. ponad jego dno! To miejsce także szczególne dla Polaków, bo pierwszej eksploracji naukowej kanionu dokonali w latach 80-tych XX w. studenci z Krakowa i stąd okolice Kanionu Colca obfitują w nazwy polskie. Po południu zwiedzimy gorące, mineralne źródła – La Calera – chętni będą mieli okazję wykąpać się. Nocleg w stylowych, oryginalnych domkach zbudowanych z drewna i słomy.

   

  6 dzień: COLCA – AREQUIPA

  Kolejnego dnia wczesnym rankiem wyruszymy na Mirador de Cruz . To malownicze miejsce w Andach jest szczególne, dlatego że tu, codziennie rano, z zadziwiającą dokładnością pojawiają się kondory. Królewskie ptaki imponują swoją wielkością – rozpiętość ich skrzydeł sięga 3 m, dlatego ptak ten ma określenie „kondor wielki”. Ptaki te łatwo rozpoznamy nie tylko po wielkości, ale i po kolorze. Mają one czarne upierzenie z białymi plamkami na skrzydłach i pod szyją, a samice ponadto szary grzebień. Natomiast młode można rozpoznać po ciemnobrązowych piórach. Napatrzywszy się na to podniebne widowisko, zachwycimy się z pewnością przepiękną okolicą. Z jednej strony zauważymy czeluście Kanionu Colca, a z drugiej potężne ściany Andów – najdłuższego na Ziemi pasma górskiego. Jadąc z wizytą do tradycyjnych wiosek andyjskich, a potem wracając stamtąd do Arequipy, po drodze będziemy mieli okazję przypatrzeć się alpakom i lamom, a może nawet rzadkim wigoniom (południowoamerykańskim wielbłądom). Zatrzymamy się także na przełęczy na wysokości 4800 m. n.p.m., gdzie swoim jęzorem spływa lodowiec. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

   

  7 dzień:   AREQUIPA – CUZCO

  Po śniadaniu jedziemy na lotnisko i lecimy do dawnej stolicy imperium Inków – Cuzco. Po zakwaterowaniu w hotelu położonym w sercu miasta i po krótkim odpoczynku pójdziemy odkrywać tajemnice legendarnego Cuzco. Spacerując wąskimi uliczkami tej archeologicznej stolicy Ameryki Południowej, zwiedzimy m.in. katedrę, która słynie z oryginalnego wizerunku Ostatniej Wieczerzy (na Stole Pańskim podano świnkę morską i chichę  –lokalny napój robiony ze sfermentowanej kukurydzy), Kościół Serca Jezusowego La Compania, Kościół  Santo Domingo oraz liczne kolonialne kamienice z drewnianymi balkonami.  Popołudniu wycieczka busami do ruin inkaskich m.in. twierdzy Sacsayhuaman – z której jak na dłoni roztacza się panorama Cusco, Qenko – ważnego ośrodka ceremonialnego zlokalizowanego w interesującej scenerii (fantazyjne formy skalne), Tambomachay – inkaskiej łaźni oraz fortecę Puka Pukara.

   

  8 dzień:  ŚWIĘTA DOLINA INKÓW

  Po śniadaniu przejazd do oddalonej o ok. 30 km od Cusco Świętej Doliny Inków, która położona jest na wysokości 2900 m n.p.m. To szczególne miejsce w kulturze Peru obejmuje swym zasięgiem tereny od miejscowości Pisac do Ollantayatambo. Położenie doliny jest niezwykle urokliwe, gdyż jest to obszar Sierry, która osłania dolinę rzeki Urubamba, (w tej części swego odcinka nazywanej Vilcanota), jakby chcąc ochronić tajemnice inkaskich miejscowości budowanych na tym terenie. Chętni będą mieli okazję popatrzeć na tę mityczną okolicę z góry, podróżując balonem. Ci, którzy wolą tradycyjną perspektywę widzenia, wybiorą się z miejscowym przewodnikiem na słynny, barwny targ indiański do Pisac, a potem zwiedzą inkaską fortecę Ollantaytambo.

   

  9 dzień:   TREKKING „ALTERNATYWNY SZLAK INKÓW”

  Wyjeżdżamy wczesnym rankiem. Jadąc z Cuzco w kierunku Chinchero/Ollantaytambo, mamy okazję zachwycać się pięknymi, górskimi widokami. Boczną drogą wjeżdżamy na wysokość 4350 m do Abra de Málaga – mistycznego punktu, gdzie składane są ofiary Matce Ziemi (Pacha Mamie). Stąd zjazd na rowerach (trasa podobna do drogi do Coroico) przez dolinę Convencion. W czasie trasy zaobserwować można, jak zmienia się roślinność – suchawe krzewy zmieniają się niespodziewanie w soczystą, bujną roślinność dżungli. W połowie drogi zwiedzimy ruiny inkaskie Wamanmarka. Po lunchu czeka nas dalszy ciąg wycieczki rowerowej. Po ok. 4 h jazdy rowerem dotrzemy do Santa Maria (1430 m). Nocleg w schronisku

   

  10 dzień:   TREKKING

  Wcześnie rano śniadanie. Dziś czeka nas interesująca wędrówka poprzez plantacje kawy i koki. Będziemy przemierzać drogi, które były budowane jeszcze przez Inków! Po drodze zjemy lunch. Po wyczerpującym marszu odprężymy się i wypoczniemy w ciepłych źródłach Santa Teresa. Nocleg w schronisku.

   

  11 dzień:    TREKKING

  Po śniadaniu ok. 9.45 rozpoczęcie trekkingu do wiszących mostów. Przeprawiamy się przez rzekę Vilcanota (święta rzeka Inków) oryginalną kolejką. To jeden z najbardziej emocjonujących punktów wyprawy. Region jest niezwykle interesujący przyrodniczo, ponieważ obfituje w różne odmiany motyli, papug, iguan i innych egzotycznych zwierząt. Lunch zjemy obok zapory wodnej (tutaj podobno można dostać awokado o najwyższej na świecie jakości). Nocleg spędzimy w miłej wiosce Aguas Calientes – podobno było to dawne kąpielisko inkaskie.

   

  12 dzień:   TREKKING (MACHU PICHCU) – CUZCO

  Dziś wyruszamy o świcie – ok. 5 rano, żeby zobaczyć wschód słońca. Najpierw czeka nas około godzinna, intensywna wspinaczka (z poziomu 1980 m. n.p.m. do 2450). Śniadanie zjemy w drodze (suchy prowiant). Docieramy do magicznego Machu Picchu. „Zaginione miasto Inków” zwiedzamy z przewodnikiem, który dokładnie opowie historię tego odkrytego dopiero w 1911 r. przez amerykańskiego archeologa Hirama Binghama miejsca. Mimo iż od odkrycia siedziby Inków minęło już prawie 100 lat, to nadal miejsce to jest owiane tajemnicą. Do tej pory naukowcy spierają się, co do przeznaczenia tego miejsca. Jedni uważają, że była to twierdza, inni, że letni pałac Manco Inki, który po ucieczce z Cuzco chciał mieć swoją siedzibę w niedostępnym miejscu, a jeszcze inni twierdzą, że był to klasztor „Dziewic słońca”. Niezależnie od przeznaczenia Machu Picchu, jest ono na tyle wyjątkowe i cenne, że niektórzy uznają je za ósmy cud świata. Po wspólnym zwiedzaniu z przewodnikiem każdy będzie miła czas na zwiedzanie indywidualne, żeby się samemu przekonać, czy miasto położone na szczycie góry porośniętej dżunglą dla niego również jest wyjątkowe czy nie. Zejście do Aguas Calientes (ok. 1 h) i powrót pociągiem do Cuzco.

   

  13 dzień: CUZCO – LIMA – wylot do POLSKI

  Przelot do Limy. Chętni będą mieli dziś okazję zwiedzić słynne Muzeum Złota, gdzie mieści się jedna z największych prywatnych kolekcji zabytkowych wyrobów złotniczych. Wieczorem wylot powrotny do Polski.

   

  14 dzień: Przylot do POLSKI

   

   

  DODATKOWO:  Peruwiańska Amazonia

  Czas: 4 dni, cena: 1000 PLN + 450 USD

   

  1 dzień: LIMA – IQUITOS

  Przelot do Iquitos – największego na świecie miasta (ok. 400 000 mieszkańców) bez łączności drogowej ze światem. Zakwaterowanie.  Po południu zwiedzimy miasto, które powstało w czasie boomu kauczukowego i które było budowane m.in. przez słynnego Eiffela. Główną atrakcją miasta jest dzielnica portowa pełna indiańskich handlarzy sprzedających dosłownie wszystko: począwszy od małp i owoców z dżungli, skończywszy na odrapanych statkach parowych. Po mieście będziemy się przemieszczać pieszo i wypożyczonymi motorkami, gdyż samochodów właściwie tu nie ma.

   

  2 dzień:  IQUITOS – AMAZOŃSKA DŻUNGLA

  Rejs łodziami motorowymi w głąb amazońskiej dżungli. Zakwaterowanie w bungalowach. Po odpoczynku spacer z miejscowymi przewodnikami po dżungli. Wizyta w wiosce Indian Yagua. Obserwacja bogatej flory i fauny. Poszukiwanie różowego delfina amazońskiego. Dla chętnych nocny spacer z indiańskim przewodnikiem i obserwacja nocnego (bardziej aktywnego ) życia tutejszej fauny. Nocleg w bungalowach.

   

  3 dzień: AMAZOŃSKA DŻUNGLA

  Całodniowa wycieczka łodziami w dół Amazonki w trakcie której spróbujemy szczęścia w łowieniu piranii oraz tropienie delfinów słodkowodnych i innych zwierząt ukrytych w zaroślach na brzegiem rzeki i w koronach wysokich drzew. Nocleg w bungalowach

   

  4 dzień: IQUTOS – LIMA

  Powrót do Iquitos, skąd przelatujemy do Limy. Wieczorem wylot do Polski

   


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Trekking i przejazd rowerami – Chinchero/Ollantaytambo, Wamanmarka, Santa Maria, Santa Teresa, Aguas Calientes, Machu Picchu; Colca – najgłębszy na świecie kanion; tajemnicze linie Nazca; Arequipa – „Białe Miasto” w wulkanicznych Kordylierach.

   

  Na wyobraźnię niejednego z nas działają XVI-wieczne wyprawy konkwistadorów, którzy podbili cywilizację Inków.

   

  Któż z nas nie chciałby wyruszyć śladami Francisco Pisarro w poszukiwaniu ukrytej gdzieś w dżungli stolicy wojowniczych Inków? Któż z nas nie chciałby odkryć złotego miasta legendarnego wodza Atahualpy? A może lepiej podziwiać majestat najdłuższego na świecie pasma górskiego – Andów i eksplorować najgłębszy kanion naszego globu – Colca?

   

  Jadąc do Peru, mamy szansę na poznanie smaku odległej, nieodkrytej jeszcze do końca historii, także tej prekolumbijskiej, ale i na posmakowanie bogactwa tutejszej przyrody: surowego klimatu przepięknych krajobrazów andyjskich i lepkiej atmosfery soczystej dżungli amazońskiej, ale także suchych wiatrów znad płaskowyżu Nazca. Peru to kraj, który czaruje oryginalną mieszanką kulturową Indian i Latynosów. Z jednej strony poznamy gorący temperament pozostały po hiszpańskich zdobywcach, a z drugiej spokojnie wypowiadane w języku keczua i ajmara zaklęcia szamanów. Z jednej strony usłyszymy głęboką, czasem rzewną andyjską melodię wygrywaną na zamponii, a z drugiej przybyłe z Karaibów, ogniste i frywolne rytmy salsy.

   

  Z jednej strony czekają nas spacery po sennej Arequipie i obserwacja w ciszy kondorów, a z drugiej – moce bicie serca na wiszących mostach w Andach, brawurowy zjazd rowerem czy ekscytująca podróż balonem.

   

 • Trekking i przejazd rowerami – Chinchero/Ollantaytambo, Wamanmarka, Santa Maria, Santa Teresa, Aguas Calientes, Machu Picchu; Colca – najgłębszy na świecie kanion; tajemnicze linie Nazca; Arequipa – „Białe Miasto” w wulkanicznych Kordylierach.

   

  Na wyobraźnię niejednego z nas działają XVI-wieczne wyprawy konkwistadorów, którzy podbili cywilizację Inków.

   

  Któż z nas nie chciałby wyruszyć śladami Francisco Pisarro w poszukiwaniu ukrytej gdzieś w dżungli stolicy wojowniczych Inków? Któż z nas nie chciałby odkryć złotego miasta legendarnego wodza Atahualpy? A może lepiej podziwiać majestat najdłuższego na świecie pasma górskiego – Andów i eksplorować najgłębszy kanion naszego globu – Colca?

   

  Jadąc do Peru, mamy szansę na poznanie smaku odległej, nieodkrytej jeszcze do końca historii, także tej prekolumbijskiej, ale i na posmakowanie bogactwa tutejszej przyrody: surowego klimatu przepięknych krajobrazów andyjskich i lepkiej atmosfery soczystej dżungli amazońskiej, ale także suchych wiatrów znad płaskowyżu Nazca. Peru to kraj, który czaruje oryginalną mieszanką kulturową Indian i Latynosów. Z jednej strony poznamy gorący temperament pozostały po hiszpańskich zdobywcach, a z drugiej spokojnie wypowiadane w języku keczua i ajmara zaklęcia szamanów. Z jednej strony usłyszymy głęboką, czasem rzewną andyjską melodię wygrywaną na zamponii, a z drugiej przybyłe z Karaibów, ogniste i frywolne rytmy salsy.

   

  Z jednej strony czekają nas spacery po sennej Arequipie i obserwacja w ciszy kondorów, a z drugiej – moce bicie serca na wiszących mostach w Andach, brawurowy zjazd rowerem czy ekscytująca podróż balonem.

    (więcej…)