test14

W Królestwie Jagura SURINAM, GUJANA

 Paramaribo i Georgetown – stolice Surinamu i Gujany z holenderskimi korzeniami, Nowy Amsterdam, eksploracja Amazonii: trekking, obserwacja bogatej flory i fauny Płaskowyżu Mazaroni, atrakcje lasu deszczowego Iwokrama, rejs rzeką Burro Burro, spotkanie z mieszkańcami Suramy, „spacer wśród koron drzew” – Iwokrama Canopy Walkway, Wodospady Marshalla i Kurupukari, Góra Żółwi, nocne wycieczki łodzią – obserwacja kajmanów.

 

Gujana i Surinam są jednymi z ostatnich odgraniczonych państw Ameryki Południowej. Istnieje jedna droga kończąca się w Gujanie Francuskiej i kolejna do Brazylii, przejezdna jedynie w porze suchej. Tym sposobem kraje te są skutecznie odizolowane od reszty kontynentu. W obu krajach występuje wąski pas osadnictwa na wybrzeżu, w którym koncentruje się większość populacji. W miarę oddalania się od wybrzeża, wjeżdża się w gęstą, pierwotną dżunglę, zamieszkaną przez niezwykle zróżnicowane gatunki zwierząt. Ten obszar rozciąga się na odległość 1300 km w kierunku Amazonki i można tu napotkać wioski tubylców i małe grupy Maronów, którzy zachowali swoje wierzenia i tradycje z dala od ich zachodnioafrykańskiego miejsca pochodzenia. Wycieczka pełna przygód oferuje możliwość odkrycia jednego z najrzadziej odwiedzanych terenów Ameryki Południowej. Na wybrzeżu noclegi organizowane są w znośnych hotelach, natomiast wewnątrz lądu zakwaterowanie odbywa się w obiektach noclegowych z wieloosobowymi pokojami lub hamakami. Pomimo, że nie jest to wycieczka piesza, trzeba być przygotowanym na kilkudniową wędrówkę. Jednak nie przekracza ona możliwości kondycyjnych w miarę wysportowanego dorosłego człowieka. Zarówno dla osób po raz pierwszy przyjeżdżających do Ameryki Południowej, jak i dla koneserów będzie możliwość zobaczenia jaguara, spędzenia czasu w odległych wioskach miejscowej ludności i zanurzenia się w dziewiczym południowoamerykańskim lesie deszczowym.

 

 

 1 dzień: WARSZAWA / BERLIN – PARAMARIBO

Wylot do Paramaribo. Transfer do hotelu. Czas wolny. Nocleg.

 

2 dzień: PARAMARIBO – COMMEWIJNE – PARAMARIBO

 Pobyt w Paramaribo, stolicy Surinamu. Miasto położone jest nad rzeką Surinam przy jej ujściu do Atlantyku i jest znane ze swojej kolonialnej zabudowy z XVIII wieku. Początkowo skolonizowane przez niewielką grupę angielskich plantatorów tytoniu. W późniejszym czasie liczba mieszkańców zaczęła wzrastać poprzez napływ niewolników i osadników z Barbadosu oraz Żydów z Europy i Brazylii. Surinam został podbity przez Holendrów w XVII w. i został zamorską posiadłością Królestwa Holandii ze stolicą w Nowym Amsterdamie. Zwiedzanie miasta, m.in.: ogrody palmowe, nadbrzeże oraz wiele zabytkowych budynków z niedawno odnowionym Pałacem Prezydenckim. Po południu odwiedzimy plantacje Commewijne. Po południu przekroczenie rzeki Paramaribo wodną taksówką w kierunku Commewijne. Zwiedzanie muzeum na świeżym powietrzu w Nowym Amsterdamie, gdzie w okresie kolonialnym został zbudowany potężny fort by strzec wejścia do portu w Paramaribo. Zwiedzanie plantacji kakao w Fredericksdorp. O zmierzchu powrót łodzią do Paramaribo i autobusem do hotelu. Nocleg w Paramaribo.

 

3 dzień: PARAMARIBO – PŁASKOWYŻ MAZARONI

Mijając na początku pola ryżowe uprawiane przez indonezyjskich imigrantów, podążamy w głąb lądu w kierunku puszczy amazońskiej na Płaskowyż Mazaroni. Położony na wysokości 500 metrów Park Krajobrazowy Brownsberg jest częścią rezerwatu przyrody o powierzchni 6000 ha. Można tu podziwiać zapierający dech w piersiach widok Jeziora Van Blommenstein i lasu deszczowego. Po południu spacer po lesie i podpatrywanie ptaków i małp. Wieczorem zaplanowany jest obiad w formie grilla i nocny spacer po lesie w okolicy Płaskowyżu Mazaroni w celu nasłuchiwania tajemniczych dźwięków lasu deszczowego. Nocleg w bungalowach.

 

4 dzień: PŁASKOWYŻ MAZARONI – PARAMARIBO

Ścieżki spacerowe zaprowadzą nas do imponujących wodospadów i punktów widokowych, skąd można podziwiać wspaniałe widoki ogromnej puszczy amazońskiej. Szansa zobaczenia jelenia, aguti, tapira, pekari i duża ilość ptactwa będą nie lada atrakcją. Późnym rankiem wyjeżdżamy autobusem w drogę powrotną do Paramaribo. Ciąg dalszy zwiedzania tego niewiarygodnego miasta. Nocleg w hotelu.

 

5 dzień PARAMARIBO – NIEUW NICKERIE – NOWY AMSTERDAM – GEORGETOWN

Wyjazd wcześnie rano autobusem wzdłuż wybrzeża Surinamu przez Nieuw Nickerie w kierunku granicy. Przeprawa promem do Gujany przez rzekę Corentyne i dalsza podróż autobusem przez Nowy Amsterdam. Przeprawa promem przez rzekę Berbice. Zanim dotrzemy do Georgetown, mijamy po drodze posiadłości ziemskie, pola ryżowe, gaje kokosowe i wiele miejscowości. Georgetown, główny port, stolica i największe miasto w Gujanie jest położone na prawym brzegu rzeki Demerara. Miasto zostało zaprojektowane w dużej mierze przez Holendrów i składa się z prostokątnej siatki ulic z szerokimi alejami wysadzanymi drzewami i kanałami nawadniającymi, które przecinają miasto wzdłuż i w szerz. Zwiedzanie miasta. Nocleg w hotelu.

 

6 dzień: GEORGETOWN – LINDEN – SURAMA

By spędzić większość czasu we wnętrzu lądu, rozpoczynamy naszą podróż wcześnie rano podążając w kierunku Suramy. Jedziemy jeepem 4×4 przez miasteczko Linden znane z wydobycia boksytów i dalej w kierunku lasu deszczowego. Drogą laterytową jedziemy wygodnie do Mabura Hill, a następnie przejazd staje się pełen przygód, gdy przemierzamy las deszczowy lokalnymi drogami w kierunku rzeki Essequibo. Droga pogarsza się w miarę wnikania w głąb lasu deszczowego Iwokrama. Po pewnym czasie wjeżdżamy na teren wspólnoty lokalnej ludności. Po przyjeździe do Suramy zostajemy przywitani przez przedstawiciela władz i zakwaterowani w pensjonacie. Lokalny przewodnik oprowadzi nas po okolicznych szlakach celem obserwacji ptaków i życia w lesie. Nocleg w lodgach.

 

7 dzień: SURAMA

Po śniadaniu przewodnik weźmie nas na wycieczkę po mieście, będzie można zobaczyć szkołę, centrum medyczne i kościół, a także zwykłe domy mieszkalne. Lokalna społeczność Suramy jest położona w sercu Gujany. Wioska leży na obszarze sawannowym o powierzchni 8 km², otoczonym przez zalesione Góry Pakaraima. Mieszkańcy Suramy są w większości przedstawicielami plemienia Makuszi i wciąż przestrzegają wielu tradycyjnych obrządków. To odizolowane i sielankowe położenie pozwala na ucieczkę z gęstej dżungli do spokojnej egzystencji z naturą. Surama graniczy z Międzynarodowym Centrum Ochrony i Rozwoju Iwokrama wzdłuż rzeki Burro Burro. Po południu rozpoczynamy wędrówkę w głąb lasu do stawu w zaroślach by obserwować czaple. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie lasu jest nocny spacer po lesie. Tego wieczoru zaplanowana jest wycieczka edukacyjna w celu poznania dzikiej przyrody i tajemnic lasu po zmroku. Nocleg w lodgach.

 

8 dzień: GÓRA SURAMA – RZEKA BURRO BURRO

Pobudka przed wschodem słońca (najlepsza pora do obserwacji ptaków), a następnie spacer o długości 4,5 km przez płaską sawannę i łagodne wejście na Górę Surama w chłodnych powiewach poranka. Na punkcie widokowym zostanie podana przekąska. Rozpościerają się stąd niewiarygodne widoki na wioskę i sawannę oraz Góry Pakaraima. Powrót do wioski na lunch. Późnym popołudniem, dwukilometrowy spacer przez sawannę i las deszczowy do rzeki Burro Burro, gdzie podczas spływu będzie możliwość zobaczenia wielkich wydr rzecznych, tapirów, licznych małp i wielu innych gatunków zwierząt. Powrót pieszo (około 4,5 km) do Suramy. Nocleg w © 2014 MK Tramping Travel & Incentive sp. z o.o. lodgach.

 

9 dzień: SURAMA – IWOKRAMA CANOPY WALKWAY

Po śniadaniu wyjazd z wioski jeepem do Iwokrama Canopy Walkway, niedaleko południowej granicy rezerwatu. Po drodze zatrzymamy się nieopodal Szlaku Harpii, który poprowadzi nas do miejsc gniazdowania tych potężnych zwierząt. Zakwaterowanie w lodżach. Resztę popołudnia spędzimy obserwując dziką przyrodę ze szczytów drzew, spacerując ścieżkami zawieszonymi 35 metrów nad ziemią. Będzie okazja zobaczyć ptaki, takie jak Zielone Aracari, ary, tukany oraz inne liczne gatunki zwierząt i egzotycznych roślin. Nocleg w lodgach.

 

10 dzień: STACJA TURYSTYCZNA IWOKRAMA

Tego ranka będzie można usłyszeć chór ptaków dochodzący z dżungli. Po śniadaniu, wracamy na drogę i jedziemy jeepem 4×4 do stacji turystycznej Iwokrama. Droga do Iwokrama jest jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia nieuchwytnego jaguara. Las w okolicy Iwokrama szybko zyskuje międzynarodową opinię miejsca, w którym występuje liczna populacja jaguarów. Pojawianie się w tej okolicy zbyt dużej ilości ciekawskich turystów może w przyszłości zagrażać lokalnym ekosystemom. Nikt nie gwarantuje spotkania jaguara, lecz wielu osobom się to udało. Popołudnie pozostaje wolne by móc na osobiście poznać szlaki wokół stacji z pomocą lokalnego strażnika leśnego. Centrum jest odpowiedzialne za ochronę i zarządzanie w celach badawczych Lasem Iwokrama o powierzchni 360 tys ha. Połowa tego areału zostanie przekształcona w rezerwat dzikiej przyrody. Jednym z zadań Centrum jest opracowanie zrównoważonego rozwoju dla ekosystemów lasu tropikalnego w celu podniesienia wartości tych ekosystemów i przez to zachęcanie do ich ochrony. Zrównoważone gospodarowanie ma być połączone z badaniami i szkoleniami by stworzyć i pokazać praktyki zrównoważonego zarządzania lasem deszczowym. Nocne wycieczki łodzią dają możliwość obserwacji kajmanów, a za dnia odwiedzenia Wodospadów Kurupukari. Dwa noclegi w lodgach nad rzeką Essequibo.

 

11 dzień: IWOKRAMA – ŻÓŁWIA GÓRA – IWOKRAMA

O świcie wycieczka łodzią po rzece Essequibo obok indiańskiej wyspy, podziwianie dzikiej przyrody. Po śniadaniu wycieczka z bazy turystycznej na Żółwią Górę i spokojny spacer na jej szczyt (ok 360m.). Wyjście na to wzniesienie zajmuje około pół godziny i ten niewielki wysiłek naprawdę się opłaca. Z wierzchołka można podziwiać fantastyczny widok rozpościerający się ponad baldachimem lasu. W czasie powrotu do stacji turystycznej odwiedzimy wioskę miejscowej ludności. Pozostała część popołudnia to czas wolny na odpoczynek. Potem, po obiedzie, nastąpi przejażdżka łodzią i obserwacja kajmanów i innych zwierząt prowadzących nocny tryb życia nad rzeką.

 

12 dzień IWOKRAMA – SLOTH ISLAND

Tego ranka kierujemy się z powrotem w kierunku Georgetown aż dotrzemy do ośrodka na wyspie Sloth. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek. Po lunchu wyruszymy w rejs łodzią do indiańskiej wioski Fallmouth. Będzie okazja poznać codzienne życie mieszkańców oraz przespacerować się pobliskim szlakiem. Powrót na wyspę Sloth, z której odwiedzimy Wyspę Papug, gdzie będzie można zobaczyć setki tych kolorowych ptaków. Zakwaterowanie pokoje w ośrodku na wyspie Sloth.

 

13 dzień: SLOTH ISLAND, WODOSPADY MARSHALLA

Dziś przepłyniemy rzeką Mazaruni, aby odwiedzić XIV-wieczny duński port oraz wodospady Marshalla, gdzie będzie można wykąpać się w wodzie pod wodospadem. Następnie wyruszymy na 2-godzinny trekking po lesie deszczowym, gdzie będzie można obcować z dziką przyrodą Gujany. Po powrocie do Bartica wyruszymy na wycieczkę do osiedla górniczego, a po powrocie będzie czas aby nacieszyć się urokami Sloth Island. Zakwaterowanie pokoje w ośrodku na wyspie Sloth.

 

14 dzień: WODOSPADY KAIETEUR – GEORGETOWN

Przelot awionetką nad wodospadami Kaieteur. Wodospady te zostały odkryte przez Europejczyków w 1870r. Znajdują się w samym sercu Gujany, na rzece Potaro, dopływie Essequibo. Jest to jeden z przyrodniczych cudów świata, woda płynie przez połączone zręby piaskowcowe w kierunku głębokiego wąwozu, wodospad ten jest pięć razy wyższy niż Niagara. Jedna z legend plemienia Patamona mówi, że Kai, jeden z wodzów plemienia (od którego imienia pochodzi nazwa wodospadu), popełnił samobójstwo wypływając na wodospad w canoe. Mówi się, że zrobił tak, by zachęcić wielkiego ducha Makonaima, aby ten ocalił plemię przed zniszczeniem przez brutalnego Caribishi. Czasem udaje się też spotkać w locie lokalnego jerzyka, ptaka Makonaima lub koguta gujańskiego, które gniazdują pod rozległymi półkami skalnymi schowanymi za spadającą wodą. Wodospady Orinduik znajdują się w miejscu, gdzie rzeka Ireng dudni o stopnie i tarasy skalne. Z tłem w postaci trawiastych Gór Pakaraima., jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w głębi Gujany. Powrót do Georgetown i zakwaterowanie w hotelu.

 

15 dzień: przylot do WARSZAWY lub BERLINA