Informacje o Ameryce Łacińskej

< Powrót do aktualności

Warszawa mówi po hiszpańsku. Impreza Instytutu Cervantesa 17-18.06.2011

W tym roku Instytut Cervantesa w Warszawie, główny organizator Dnia E, zaprosił do wzięcia udziału w obchodach ambasadę Ekwadoru w Polsce. Obie instytucje wspólnie zorganizują wiele wydarzeń, które przybliżą język i kulturę Ekwadoru. Program ten rozpocznie się już w piątek 17 czerwca o godz. 19 koncertem Chóru Uniwersytetu w Guayaquil (Ekwador), który odbędzie się w kościele św. Anny w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 68.

 

W sobotę 18 czerwca w siedzibie Instytutu Cervantesa przy ulicy Nowogrodzkiej 22 odbędą się właściwe obchody Dnia E. Rozpoczną się o godz. 12.30 prezentacją książki „Ostatnie dzieci bolera” ekwadorskiego pisarza Raula Pereza Torresa. Ponadto będzie można między innymi obejrzeć wystawę fotograficzną zatytułowaną „Kontrasty Ekwadoru”, wziąć udział w degustacji typowych produktów i dań ekwadorskich, a także obejrzeć ekwadorski film „Tygrysica”. Oprócz tego będzie można zapoznać się ze zbiorami biblioteki Instytutu Cervantesa poświęconymi kulturze Ekwadoru i obejrzeć wystawę bibliograficzną zawierającą dary książkowe ambasady Ekwadoru w Polsce dla Instytutu Cervantesa w Warszawie. Będzie też lekcja muzyczna prowadzona przez hiszpańskiego muzykologa Germana Gana.

 

Na obchody Dnia E składają się także zajęcia o charakterze akademickim przygotowane przez nauczycieli oraz uczniów Instytutu Cervantesa w Warszawie. Będą to m.in. „Gra w hiszpański”, której zwycięzca wygra wycieczkę do Andaluzji ufundowaną przez Biuro Turystyki i Sportu Andaluzji (www.andalucia.org). Wycieczkę można wygrać również, biorąc udział w internetowej wersji gry dostępnej na stronie poświęconej międzynarodowym obchodom Dnia E (www.eldiae.es).

 

Jednym z ciekawszych, międzynarodowych przedsięwzięć Dnia E jest wybór ulubionego słowa w języku hiszpańskim. Wyboru dokonują internauci, którzy od 18 maja głosują poprzez stronę www.eldiae.es. W głosowaniu wzięło udział już ponad 15 tys. osób. Słowa do wyboru zostały wcześniej zaproponowane przez osobistości świata hiszpańskojęzycznego, takie jak Antonio Banderas, Isabel Allende, Ricardo Darín, Pau Gasol czy Shakira. Najbardziej aktywni są internauci z Hiszpanii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Republiki Dominikany.

 

Na razie internauci najczęściej głosują na słowo „Querétaro”, wybrane przez meksykańskiego aktora Gaela Garcíę Bernala. Słowo to jest nazwą jednego ze stanów państwa Meksyk (http://www.eldiae.es/es/queretaro). Kolejnymi na liście są słowa „Sueno” (pol. sen, marzenie) wybrane przez Luisa Rojasa Marcosa (http://www.eldiae.es/es/sueno ) i „Libertad” (pol. wolność) wybrane przez Maria Vargasa Llosę (http://www.eldiae.es/es/libertad). Głosowanie trwa do 18 czerwca.
Żródło: Instytut Cervantesa