WENEZUELA – KOLUMBIA

 • 1 DZIEŃ
  Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Ameryki Południowej. Przylot do Caracas, stolicy Wenezueli. Transfer do hotelu, zakwaterowanie.

   

  2 DZIEŃ     CARACAS – CANAIMA (Wenezuela)
  Poranny lot z Caracas do Puerto Ordaz – ostatniego większego miasta na południu Wenezueli przed rozległymi puszczami regionu Canaima. Następnie przelot awionetką z Puerto Ordaz do Canaimy. Zakwaterowanie w bazie Canaima. Rejs łodzią po lagunie Canaima, krótki spacer przez dżunglę do Wodospadu Salto Sapo (Wodospad Żaby) – ekscytujące przejście pod kaskadą wodospadu. Możliwość kąpieli w spokojniejszych wodach pod mniejszym Wodospadem Sapito. Tajemnicza sceneria okolic wodospadów to raj dla fotografów. Powrót na nocleg do bazy i niepowtarzalna okazja obserwacji  nocnego nieba południowej półkuli.

   

  3 DZIEŃ     CANAIMA
  Wcześnie rano rejs indiańskimi łodziami w górę rzeki Carrao, a następnie rzeką Churum (ok. 4 godziny) do miejsca, z którego rozpoczyna się ekspedycja do wodospadu Salto Angel (979 m). Krotki postój na wyspie Ratoncito, skąd roztacza się piękny widok na najwyższy wodospad świata. Następnie trekking do punktu widokowego leżącego u podstawy wodospadu. Nocleg w hamakach na terenie bazy traperskiej, przy odgłosach dżungli i szumie wodospadów.

   

  4 DZIEŃ     CANAIMA – PUERTO ORDAZ  
  Poranny rejs powrotny z Ahonda Camp w dół rzeki do obozu Canaima. Po drodze krótki postój przy wodospadzie Pozo de la Felicidad. Chwila odpoczynku nad laguną Canaima. Popołudniowy przelot awionetkami do Puerto Ordaz. Nocleg w Puerto Ordaz.

   

  5 DZIEŃ     DELTA ORINOCO
  Rano przelot do Maturin. Następnie przejazd do przystani, skąd rozpocznie się spływ łodzią po labiryncie rzek, rzeczek i kanałów w delcie Orinoco, dopływów potężnego systemu rzecznego – Orinoko i Caroni. Oglądanie bogatej flory i fauny regionu Guayana. Nocleg w bazie  traperskiej, w hamakach.

   

  6 DZIEŃ     DELTA ORINOCO – MARACAIBO
  Rano wyprawa łodzią na połów piranii. Jeśli połów zakończy się sukcesem obozowy kucharz przyrządzi smaczną przekąskę ze świeżych ryb przed powrotem z dżungli do cywilizacji. Powrotna podróż łodzią do przystani i dalej przejazd na lotnisko w Maturin. Przelot do Caracas (przesiadka) i dalej do Maracaibo na nocleg.

   

  7 DZIEŃ     MARACAIBO – SANTA MARTA (Kolumbia)
  Przejazd do granicy z Kolumbią. Przekroczenie granicy i przejazd do Santa Marta – najstarszego miasta Kolumbii, położonego na wybrzeżu Morza Karaibskiego, u stóp łańcucha górskiego Sierra Nevada de Santa Marta. Miasto jest stolicą kolumbijskiego departamentu  Magdalena. Nocleg w okolicach Santa Marta.

   

  8 DZIEŃ     SANTA MARTA – CARTAGENA  
  Zwiedzanie miasta Santa Marta. Wizyta w domu, w którym Simon Bolivar, bohater walk o wyzwolenie krajów Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów, spędził ostatnie dni swojego życia. Obecnie dawna hacjenda jest muzeum-mauzoleum poświęconym największemu bohaterowi Wenezueli. Spacer po centrum miasta Santa Marta. Zwiedzanie najstarszej katedry w Kolumbii pod wezwaniem św. Marty. Po południu przyjazd na nocleg do najbardziej fascynującego i najpiękniejszego miasta Kolumbii – Cartageny.

   

  9 DZIEŃ     CARTAGENA
  Zwiedzanie Cartageny, malowniczo położonej na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Główna atrakcja miasta to zabytkowa część położona w obrębie murów obronnych – dzielnice El Centro i San Diego. Spacer urokliwymi uliczkami i zaułkami o unikalnej kolonialnej zabudowie, między kamieniczkami z pięknie ukwieconymi balkonami. Małe werandy, okna z wnękami przysparzają zabudowie starego miasta niepowtarzalnego uroku. Wizyta na Placu Bolivara. Zwiedzanie XVII-wiecznej fortecy Castillo de San Felipe de Barajas oraz klasztoru La Popa – najwyżej położonego punktu miasta. Zakwaterowanie w hotelu.

   

  10 DZIEŃ     ISLAS DEL ROSARIO
  Rejs na Wyspy Różańcowe (Islas del Rosario). Jest to archipelag 27 małych wysepek otoczony przez rafy koralowe, położony ok. 35 km na południowy zachód od Cartageny. Krystalicznie czysta, szmaragdowa woda to największa atrakcja archipelagu. W trakcie rejsu będzie okazja do relaksu, opalania i kąpieli. Po południu powrót do Cartageny.

   

  11 DZIEŃ     CARTAGENA – BOGOTA
  Przed południem czas wolny na spacer po Cartagenie. Okazja do zakupu pamiątek. Przejazd na lotnisko i przelot do Bogoty. Po przylocie transfer do hotelu.

   

  12 DZIEŃ     BOGOTA
  Zwiedzanie Bogoty położonej w centralnej części Kolumbii, w północnych Andach, na wysokości 2640 m n.p.m. Wizyta na Placu Bolivara, który jest centralnym punktem tutejszej starówki, otoczonym historycznymi budynkami. Oglądanie neoklasycystycznej siedziby Kongresu (Capitolio Nacional), Pałacu Sprawiedliwości, gmachu Alcaldia – siedziby burmistrza Bogoty. Zwiedzanie Muzeum Złota, które jest największym i najbogatszym na świecie muzeum sztuki złotniczej kultur prekolumbijskich. Ekspozycja i zbiory muzeum zawierają ponad 30 tysięcy cennych eksponatów. Wjazd kolejką na szczyt Cerro de Monserrate, skąd roztacza się piękny widok na miasto.

   

  13 DZIEŃ     BOGOTA – ZIPAQUIRA – VILLA DE LEYVA
  Przejazd do Villa de Leyva – niewielkiego miasteczka kolonialnego, założonego przez Hiszpanów w 1572 r., jednej z perełek architektonicznych Kolumbii. Postój przy słynnym moście Boyaca – zabytku, który dla Kolumbijczyków ma największe znaczenie z punktu widzenia historii walk o niepodległość. To tutaj, w 1819 roku Simon Bolivar stoczył z Hiszpanami batalię decydującą o niepodległości Kolumbii. Wizyta w Zipaquira, miejscowości słynącej z bogatych pokładów soli eksploatowanych już w czasach prekolumbijskich przez Indian Muisca. Zwiedzanie lokalnej osobliwości o światowej sławie – katedry wydrążonej w górze solnej, mogącej pomieścić ponad 8 tysięcy osób. Dawne wyrobiska kopalni soli przekształcone zostały w imponujący labirynt kaplic, drogi krzyżowej oraz trójnawowy, podziemny kościół. Późnym popołudniem przyjazd do Villa de Leyva. Wieczorny spacer  po mieście.

   

  14 DZIEŃ     VILLA DE LEYVA
  Spacer po starówce; główny plac miasta – Plaza Mayor, kościoły, zabytkowe kamienice. Następnie zwiedzanie położonego za miastem Muzeum Paleontologicznego gromadzącego skamieliny pochodzące sprzed 150 milionów lat. Wizyta w Ecce Homo – klasztorze dominikańskim z XVII w. Po południu chwila wolnego czasu na wizytę w sklepach oferujących dobrej jakości wyroby tkackie oraz atrakcyjne pamiątki w Villa de Leyva.

   

  15 DZIEŃ     VILLA DE LEYVA – RAQUIRA – BOGOTA
  Wyjazd w drogę powrotną do Bogoty. Po drodze postój w wiosce La Raquira z kolorowo ozdobionymi domami. Tutejsze wyroby rzemieślnicze znane są w całej Kolumbii oraz poza jej granicami. Kolejny przerwa w podróży to centrum religijne i miejsce pielgrzymek Kolumbijczyków – Chiquinquira, gdzie znajduje się katedra pod wezwaniem Marki Boskiej Różańcowej. Przyjazd do Bogoty. Transfer na lotnisko. Wylot  do Europy.

   

  16 DZIEŃ
  Przylot do Warszawy.


  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Najwyższy wodospad świata – Salto Angel. Rejs po lagunie i oryginalne domy na palach. Spotkanie z Indianami i rybackie wioski. Miasta założone przez Hiszpanów. Kolonialna Cartagena otoczona murami obronnymi. Największe na świecie Muzeum Złota. Katedra wykuta w solnej górze. Wyprawa na połów piranii. Wypoczynek na plaży nad Pacyfikiem.

   

  Granica

   

  WENEZUELA
  Polscy turyści, przebywający do 90 dni, nie potrzebują wizy. Otrzymują na granicy tzw. kartę turystyczną, którą należy wypełnić. Wymagany okres ważności paszportu przy wyjeździe z Wenezueli powinien wynosić 6 miesięcy. Na lotnisku obowiązuje kontrola sanitarna – nie można wwozić artykułów żywnościowych (produktów mięsnych i ich przetworów, owoców). Nie ma ograniczeń w wwozie pieniędzy. Zadeklarowane przy wjeździe kwoty pieniężne można wywieźć. Przy wylocie z Wenezueli należy być przygotowanym na opłatę lotniskową, zwaną impuesto de salida (ok. 40 USD); nie zawsze jest ona uwzględniona w cenie biletu lotniczego. Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT. Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu zamieszkania (hotelu) wypełniając odpowiedni formularz. Nie wolno wywozić z parków narodowych żadnych przedmiotów (np. muszle, egzemplarze fauny i flory) – grozi za to wysoka kara grzywny lub pozbawienia wolności.

   

  KOLUMBIA
  Obywatele RP mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Kolumbii zależy od charakteru pobytu i wynosi dla turystów – do 90 dni). Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. Uwaga: Kasy pobierające opłaty lotniskowe nie przyjmują banknotów 100-dolarowych. Nie można też ich rozmienić w kasach na lotnisku. Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Obcokrajowcy udający się do Kolumbii mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Od 1.08.2004 roku można bez składania deklaracji celnej wwieźć lub wywieźć z kraju kwotę w gotówce, której równowartość nie przekracza 1000 USD. Nie ma możliwości uzyskania w momencie wyjazdu z kraju zwrotu podatku VAT.

   

   

  Kuchnia

   

  WENEZUELA
  Główne składniki lokalnej kuchni, dostępne na miejscu, to wołowina, ryby słodkowodne, warzywa i owoce. Podstawowym pożywieniem lokalnej ludności jest arepa – kulka z mąki kukurydzianej lub pszennej – którą je się z rozmaitym farszem. Należą do nich, m.in. kurczak z awokado, kawałki wołowiny, ostro przyprawiona szynka z konserwy, sałatka z tuńczyka, jajecznica z pomidorem i cebulą, ser żółty. Narodową potrawą jest pabellon criollo składające się z pokrajanej wołowiny (lub z rybą na Wyspie Małgorzaty), cebuli, ryżu, fasoli, różnych przypraw i przysmażanych pasków banana. Najlepsza wołowina pochodzi z centralnych równin (llanos). Je się ją na różne sposoby – smażoną, grillowaną, gotowaną. W andyjskich jeziorach i strumieniach łowi się pstrągi, a wodach wybrzeża morskiego – wiele ryb, małże i ostrygi. Powszechnie je się słodycze, np. churros – smażone w tłuszczu chrupiące rurki polane gorącą czekoladą, lub bienmesabe – biszkopt polany kremem z kokosa. Uliczni sprzedawcy oferują ogromne ilości dorodnych owoców: cukrowe jabłka (guanabana), wyglądające jak dzikie jabłko nispero, papaje wielkości arbuza (lechosa) i wiele znanych w Europie.

   

  KOLUMBIA
  Tradycyjnym daniem w Bogocie i w regionie Andów jest ajiaco – zupa z kurczaka, kukurydzy, ziemniaków, awokado i lokalnego zioła – żółtlicy drobnokwiatowej. Spożywa się ją z ryżem, sałatką z cytryny i awokado z dodatkiem kaparów oraz śmietany. Na śniadanie w stolicy je się changua – zupę mleczna z jajkiem i zieloną cebulką. Wzdłuż Morza Karaibskiego do najczęściej spotykanych potraw należą: wieprzowina, wątroba z wieloryba z przyprawami, ryż z kokosem, suero – przypominający w smaku jogurt z kwaśną śmietaną. Inne dania to: arepa – tortilla z mąki kukurydzianej podawana na wiele sposobów. Na wschodzie, w rejonie Llanos powszechne jest grillowane mięso i słodkowodne ryby przyrządzane na otwartym ogniu. Popularne są tamales – paszteciki z mąki kukurydzianej owinięte w liść bananowy i gotowany na parze; zazwyczaj jest nadziewany kurczakiem, ziemniakami, fasolą, marchewką. Z owoców do najpopularniejszych należą: guawa, mango, jabłko, gruszka, czarna jagoda, truskawka, granat. Kolumbijska kawa należy do najbardziej znanych na świecie; nazywa się tinto. Do innych napojów należy piwo Aquila, Aguardiente – przyprawiony anyżkiem, canelazo – przyrządzony na bazie rumu, podawany na zimno lub gorąco.

   

   

  Zakupy

   

  WENEZUELA
  W Caracas i w większych miastach są specjalne sklepy oferujące wyroby miejscowych rzemieślników, a także barwne tekstylia. W miejscowościach, w pobliżu których znajdują się atrakcje dla turystów, poza straganami i sklepikami, są targi indiańskie, gdzie można kupić sporo oryginalnych pamiątek. Sklepy duże (supermercado) są otwarte w godz. 9.00-21.00 od poniedziałku do soboty. Małe sklepiki lub kioski z napojami i kanapkami – w godz. 7.00-18.00 od poniedziałku do soboty.

   

  KOLUMBIA
  Kraj jest eksporterem kamieni szlachetnych , a szmaragdy są podobno najpiękniejsze na świecie. Turyści często kupują złotą biżuterię, dzieła sztuki, antyki i wyroby ze skóry. Do oryginalnych wyrobów rękodzieła arktycznego należą: precyzyjnie rzeźbione, kolorowe talerze i puzderka wykonane z laki (pozyskiwanej z drzewa mopa-mopa), barwne materiały – ręcznie tkane przez członków plemienia Kuna, instrumenty strunowe (gitary), sombrera, lalki i marionetki, wyroby z kości i rogów zwierząt, kilimy i dywany. W Bogocie znajduje się kilka wielkich galerii handlowych. oraz kilka dzielnic z licznymi sklepami. Należy zwracać uwagę na wydawane w sklepach i na targach pieniądze. W obiegu znajduje się sporo falsyfikatów, są one zazwyczaj kiepsko podrobione, także nie trudno je rozpoznać (najczęściej o nominałach 5000 i 10 000 peso).

   

   

  Zdrowie

   

  WENEZUELA
  Oficjalnie nie są wymagane ani zalecane żadne szczepienia. Z uwagi jednak na okresowe epidemie żółtej gorączki (febry) zaleca się szczepienie przeciw tej chorobie. Po ogłoszeniu zagrożenia epidemiologicznego tą chorobą, osoby niemające szczepień poddawane są na lotnisku obowiązkowemu bezpłatnemu szczepieniu pod rygorem niewpuszczenia na teren Wenezueli. Zagrożenie chorobami występuje zawsze na terenach południowej Wenezueli (malaria, żółta febra). W całym kraju występuje okresowo gorączka dengue, powodowana przez ugryzienie komara. Jej objawy to: wysoka gorączka, krwotok wewnętrzny. Woda jest chlorowana i ogólnie zdatna do picia. Lepiej jednak pić tylko wodę butelkowaną. Praktycznie wszystkie lekarstwa (łącznie z antybiotykami) można kupić w aptekach bez recepty. Turyści mają możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy lekarskiej w szpitalach publicznych (często brak w nich podstawowych środków medycznych i opatrunkowych) lub odpłatnej w szpitalach i ambulatoriach prywatnych. Wizyta w klinice prywatnej kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym – od 200 do 400 USD. Za dodatkowe usługi medyczne płaci się osobno. Kupując żywność należy zwrócić uwagę na ryzyko mające związek z przechowywaniem jej wcześniej w wysokiej temperaturze.

   

  KOLUMBIA
  Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe przy wjeździe do Kolumbii, jednakże wymaga się szczepień przeciw żółtej gorączce (febrze) przed wyjazdem do stref tropikalnych tego kraju, tj. w północnej części i na granicę z Wenezuelą. Na głównych lotniskach kraju można się odpłatnie zaszczepić przeciw żółtej febrze. Należy jednak pamiętać, że szczepionka jest skuteczna dopiero po 10 dniach od jej przyjęcia. Malaria występuje przez cały rok na prowincji i w dżungli poniżej 800 m n.p.m. Woda z kranu zazwyczaj nadaje się do picia, ale mimo to zaleca się spożywać wodę butelkowaną. Przed jedzeniem należy pamiętać, że bardzo wiele infekcji przenoszonych jest w pożywieniu. Nie wolno jeść posiłku w miejscu o wątpliwej czystości. Cudzoziemcy mogą korzystać z systemu płatnej opieki medycznej. Oferowane usługi są na dość wysokim poziomie, a koszty usług medycznych są zbliżone do obowiązujących w Polsce lub nieco wyższe. Na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich można jednak mieć trudności z dostępem do pomocy lekarskiej. Leki można kupować zarówno w aptekach (niektóre punkty apteczne otwarte są przez całą dobę), jak i na wydzielonych stoiskach w niektórych sklepach i w dużych sieciach handlowych.

   

   

  Zwyczaje

   

  WENEZUELA
  Historia Wenezueli silnie związana jest z postacią Bolivara. Obywatele tego kraju spodziewają się okazywania szacunku jego osobie. Policja może zwrócić uwagę nawet osobie, która siedzi trzymając nogi na ławce, która znajduje się na placu Bolivara lub w pobliżu jego pomnika. Na nieprzyjemności można się narazić spacerując w strojach kąpielowych poza plażą i basenem. Jedną z głównych cech kultury wenezuelskiej jest swoboda zachowania przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad grzeczności. Wenezuelczycy są otwarci, przyjaźnie nastawieni do innych, cieszą się życiem. Niespieszny tryb życia prywatnego i oficjalnego wyraża się w słowie: manana (jutro). Mimo panującego, podobnie jak w innych krajach latynoskich, kultu macho, kobiety mają tu wysoką pozycję i szacunek. Przed fotografowaniem ludności tubylczej dobrze zapytać ich o zgodę.

   

  KOLUMBIA
  Większość mieszkańców to katolicy. Rola kościoła katolickiego jest bardzo duża; święta rodzinne ślub, urodziny, pogrzeb obchodzi się przestrzegając religijnych ceremonii. Parafia najczęściej jest środkiem życia lokalnej społeczności. Rodzina odgrywa najważniejszą rolę w życiu społecznym. Dorosłe dzieci preferują mieszkanie z rodzicami. Starsi członkowie rodziny są otaczani opieką i szacunkiem; podejmują oni najważniejsze decyzje dotyczące członków rodziny. Struktura społeczeństwa jest wyraźnie hierarchiczna. Wiek i sukces zawodowy determinują pozycję na drabinie społecznej. Przyjaciele i znajomi na powitanie obejmują się i całują; osoby sobie obce podaja sobie rękę. Mieszkańcy są uprzejmi wobec obcych i tego samego oczekuje sie od cudzoziemców, ktgórzy powinni unikać gwałtownych reakcji i zachowań. Mieszkańcy używają zarówno nazwiska matki jak i ojca. Obywatele o białej skórze są automatycznie traktowani jako potomkowie Hiszpanów. Biała skóra kojarzy się często z zamożnością. Mieszkańcy wybrzeża reprezentują swobodny sposób bycia, natomiast mieszkający w głębi kraju są bardziej formalni, opanowani, okazujący szacunek innym, szczególnie kobietom. Uroda młodych kobiet spotyka się z wielką uwagą; cały kraj śledzi coroczne konkursy piękności urządzane każdego listopada. Najpopularniejszym sportem jest piłka nożna; rozmowa na ten temat zawsze przyczynia się do przełamania pierwszych lodów.

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA