test14

PRZED WYJAZDEM

Wizy, zezwolenia

 

Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy wypełniają tzw. kartę przekroczenia granicy, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi sześć miesięcy.
Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (praca, nauka, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambasadę Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie. Przepisy nie określają obowiązkowej minimalnej kwoty pieniędzy na okres pobytu.

Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu „deklaracja celna”, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.

Za MSZ www.msz.gov.pl

Opłata wjazdowa do Wenezueli około 60 USD!

 

 

Szczepienia i zdrowie

 

Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze oraz zabezpieczenie przeciw malarii i dengue (odstraszacze komarów). Szczepienie przeciw żółtej febrze jest niezbędne przy wjeździe z terytorium Wenezueli do Brazylii. Ze względu na dość niski poziom higieny, zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce.

Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Wizyta w klinice kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym – 400-550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne płatne są dodatkowo.

Za MSZ www.msz.gov.pl

 

UWAGA – WAŻNA INFORMACJA DLA PODRÓŻUJĄCYCH Z WENEZUELI DO BRAZYLII

Ambasada RP w Caracas przypomina wszystkim podróżującym z Wenezueli do Brazylii, że przy przekraczaniu granicy obowiązuje ważne szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), dokonane przynajmniej 10 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy wenezuelsko-brazyliskiej. Brak zaświadczenia o szczepieniu może być powodem nie wpuszczenia na terytorium Brazylii.
Lista szczepień zalecanych lub wymaganych w zależności od charakteru pobytu 
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – szczepienie możliwe, w zależności od stopnia narażenia, charakteru pobytu, rejonu kraju
Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – szczepienie możliwe, w zależności od stopnia narażenia, charakteru pobytu, rejonu kraju
Wścieklizna – szczepienie możliwe, w zależności od stopnia narażenia, charakteru pobytu, rejonu kraju

Nie ma jednak powodu do paniki – zagrożenie malarią jest niskiego stopnia, a jeśli chodzi o pozostałe choroby to trzeba się postarać – pić wodę z kranu, jeść surowiznę i mięso niewiadomego pochodzenia, włóczyć się po wioskach i drażnić zwierzęta, spać w glinianych chatach oraz wystawiać się na ugryzienia komarów. Przy odrobinie rozsądku i szczęścia nic złego nie powinno się wydarzyć.
Uwaga! Dobrze przeanalizować trasę podróży i skalkulować ryzyko zagrożenia malarią. Nie warto brać bardzo szkodliwych dla zdrowia środków antymalarycznych przy niskim stopniu zagrożenia tą chorobą.

 

 

 

Więcej informacji na temat szczepień i zdrowia znajduje się w zakładce Porady. 
 

 

Ostrzeżenie Ambasady

 

Ambasada RP w Caracas zwraca się z gorącym apelem i jednocześnie ostrzeżeniem do wszystkich polskich obywateli podróżujących do Wenezueli lub zamierzających taką podróż odbyć.

W ostatnim czasie odnotowujemy coraz więcej przypadków obywateli polskich, którzy są zatrzymywani przez wenezuelskie służby graniczne podczas próby przemytu narkotyków. W chwili obecnej w wenezuelskich wiezieniach przebywa 20 Polaków. Wyroki za próby przemytu narkotyków sa wysokie, 10 lub więcej lat więzienia. Zaznaczamy, że warunki w wenezuelskich wiezieniach są bardzo trudne, są kłopoty z zaopatrzeniem więźniów w najbardziej podstawowe artykuły żywnościowe i higieny osobistej, duża jest również skala przemocy w więzieniach (zdarzają się przypadki zabójstw).

Zwracamy się do wszystkich osób, którym przedstawiono oferty „łatwego zarobku” w Wenezueli lub Ameryce Łacińskiej, aby nie dały się zwieść podobnymi obietnicami. Mogą bowiem zostać wciągnięte w przestępczy proceder, z którego później bardzo trudno się wycofać. Nie należy też liczyć na to, że nie zostanie się złapanym, gdyż często sami organizatorzy przemytu dają znać służbom granicznym o osobach przewożących niewielkie ilości narkotyków po to, aby zostały zatrzymane, podczas gdy w tym samym czasie większy transport narkotyków przechodzi „niezauważony”.

Apelujemy również, aby będąc w Wenezueli pod żadnym pozorem nie przyjmować od nieznajomych osób paczek ani zamkniętych przesyłek „do przewiezienia”, mogą one bowiem zawierać narkotyki. Naiwność, nieostrożność lub brak wyobraźni mogą kosztować bardzo wiele i stać się przyczyną osobistych i rodzinnych tragedii.

Ambasada pomaga polskim obywatelom przebywającym w więzieniach, jednak nasze możliwości pomocy są ograniczone i nie możemy wpływać na zmianę decyzji wenezuelskiego wymiaru sprawiedliwości.

 

 

Ważne adresy

 

Ambasada Wenezueli
Ul. Tadeusza Rejtana 15/10, 02-516 Warszawa
Telefon: 22-6461846, 22-6468760
Fax: 022-6468761

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli
Ambasador: Krzysztof Jacek Hinz (od 27.10.2007)
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Los Naranjos, Valle Arriba, 1060
Tel.: +58 212 9911461 Tel. dyżurny: +58 212 9911461 Faks: +58 212 9922164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.polemb.net

Wydzial Konsularny przyjmuje interesantów w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9.00 – 12.00
Radca, Kierownik referatu polityczno-ekonomicznego i konsularnego: tomasz.wodzynski@msz.gov.pl
Konsul: paula.fanderowska-graniczny@msz.gov.pl
II Sekretarz ds. administracyjnych: aleksandra.szulc@msz.gov.pl
III Sekretarz ds. kultury, nauki i prasy: patrycja.satora@msz.gov.pl
Asystentka Ambasadora: asistente.polonia@gmail.com
Sekretariat ogólny Ambasady: sekretariat.ambpolska@gmail.com
Konsulat w Maracaibo, Wenezuela
Konsul honorowy: Wojciech Gałązka
Urb. Lago Mar Beach, c/15 A, Casa 15 D -55
tel. (58 261) 748 03 18
 

 

Ubezpieczenie

 

Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia na cały okres pobytu jeszcze w Polsce. Są specjalne turystyczne pakiety, w skład których wchodzi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia oraz często ubezpieczenie bagażu podróżnego. Osoby uprawiające wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo lub inne sporty wysokiego ryzyka powinny wykupić odpowiednie dodatkowe ubezpieczenie.

Uznawane są tylko ubezpieczenia renomowanych firm międzynarodowych. Ubezpieczenia firm polskich nie są honorowane.

W zakładce Porady znajdują się szczegółowe informacje na temat towarzystw ubezpieczeniowych, sposobu wykupienia polisy oraz praktyczne informacje, jak się zachować w przypadku hospitalizacji lub choroby za granicą.
 

 

Waluta

 

Walutą jest bolivar fuerte (VEF) czyli tzw. boliwar mocny. W Wenezueli są dwa kursy waluty – oficjalny bankowy oraz nieoficjalny, kantorowy tzw. czarnorynkowy. Różnica pomiędzy obydwoma jest ogromna, często wymiana na czarnym rynku jest dwukrotnie bardziej opłacalna niż wymiana waluty w banku.

Za większość wycieczek można płacić w lokalnych biurach podróży dolarami amerykańskimi.
Bankomaty znajdują się tylko w większych miastach (Caracas, Ciudad Bolivar, Merida). W mniejszych jest z tym problem. Najlepiej jednak mieć przy sobie zapas gotówki, gdyż bankomaty przeliczą walutę wg kursu oficjalnego, mniej korzystnego.
Wymiana waluty u „koników” na lotnisku jest nielegalna i lepiej nie ryzykować. Najlepiej wymienić na lotnisku małą sumę na dojazd do miasta i już w mieście wymienić walutę w kantorze, biurze podróży czy też na ulicy. Praktycznie każde biuro świadczy usługę wymiany waluty. Korzystniejsze kursy są poza Caracas.

A oto oficjalna notka z MSZ odnośnie waluty wenezuelskiej:

Wymiany walut obcych (np. USD, EUR) można dokonywać wyłącznie w bankach lub w firmie Italcambio, uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji – jej biura znajdują się na lotnisku i w większych miastach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w innych miejscach niż banki i Italcambio grozi przepadkiem walut i (zależnie od ich wartości) grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności.
 

 

Wtyczki elektryczne i napięcie

 

120V , 60 Hz
Wtyczki typu amerykańskiego – dwa płaskie bolce równolegle ułożone lub rzadziej występujące wtyczki typu B, które odróżnia od wtyczek typu amerykańskiego dodatkowy bolec (uziemienie).

 

Telefon/ Internet

 

Zasięg (roaming) jest tylko w Caracas oraz przy głównych trasach.
Kafejki internetowe są ogólnie dostępne w większych i mniejszych miastach oraz w hotelach. Na wycieczkach do delty Orinoko czy wodospadu o Internecie można tylko pomarzyć. Wi-Fi bardzo rzadko.
 

Język

 

Hiszpański to język urzędowy. Niezbędny przy swobodnym poruszaniu się po kraju. Na pewno warto mówić po hiszpańsku, jeśli chce się podróżować samemu. Chociaż jest to jeden z nielicznych krajów Ameryki Południowej, gdzie młodzież i osoby pracujące w turystyce mówią nieźle po angielsku. Nie ma co liczyć natomiast na porozumienie się z tubylcami na prowincji w języku innym niż hiszpański.

 

Bezpieczeństwo

 

Występuje tu duże zagrożenie przestępczością pospolitą we wszystkich miejscach publicznych, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Należy unikać odwiedzania centrum Caracas po zmierzchu.

Ze względu na rosnące zagrożenie przestępczością w popularnych miejscowościach turystycznych (np. wyspa Margarita) należy unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (np. aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.). Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku.
Jak w każdym kraju nie tylko Ameryki Południowej ale też i naszym, ojczystym trzeba się mieć na baczności w środkach komunikacji miejskiej, na dworcach, nocą w ciemnych uliczkach, w klubach i we wszelkich miejscach gdzie jest dużo turystów – według zasady że tam gdzie ich dużo zawsze znajdą się złodzieje, naciągacze i tacy co umiejętnie wykorzystają moment roztargnienia przybysza, jego naiwność, brak znajomości języka oraz zbytnią ufność. Przy odrobinie zdrowego rozsądku nie ma powodu do niepokojów.
Za MSZ www.msz.gov.pl

Zdarzają się kradzieże całych plecaków z luków bagażowych – najlepiej wybrać firmę transportową, która daje pokwitowania na bagaż i odpowiada za jego szczęśliwy dojazd. Przy podróżach nocnych należy uważać na kradzież bagażu podręcznego – wartościowych rzeczy nigdy nie kłaść na półce nad siedzeniami. Jest bezpieczne miejsce na schowanie małego plecaka – pod rozkładanym podnóżkiem, który jest w większości autobusów nocnych.
Uwaga na pranie – gdy zostawiamy do wysuszenia pranie np. na dziedzińcu hoteliku może zdarzyć się, że część garderoby zniknie. Ja pożegnałam się z koszulkami szybkoschnącymi, dobrymi skarpetami i nowymi butami trekkingowymi i nie byli to bynajmniej miejscowi tylko inni turyści.

 

Caracas jest uznawane za miasto niebezpieczne ze względu na dzielnice nędzy i ich mieszkańców, którzy niekoniecznie zarobkują w sposób legalny i prawy. Częste są kradzieże i rozboje (nawet w biały dzień), należy więc pobyt w stolicy skrócić do minimum i nie włóczyć się po nocy. Reszta kraju jest w miarę bezpieczna, rzadko słyszy się o kradzieżach czy napadach. Ale jak wszędzie lepiej zachować ostrożność i nie kusić losu.
Przygotować należy się na liczne kontrole policyjne w punktach rozsianych po całym kraju. Kontrolowane są również wycieczki zorganizowane – głównie liczba osób i paszporty. Może się zdarzyć gruntowna kontrola bagażowa również całych autobusów – wtedy czeka żmudne stanie z bagażem w kolejce na słońcu.