WYPRAWA DO PERU

 • DZIEŃ 1

  Przylot do Limy wieczorem. Powitanie na lotnisku, na ziemi Inków i innych narodów andyjskich, transfer do hotelu. W czasie transferu wstępne wprowadzenie do przydatnych paradygmatów andyjskich. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Zapoznanie się z owocami tropikalnymi na spotkaniu powitalnym, toast z narodowym pisco sour, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 2  LIMA
  Po śniadaniu, zwiedzanie Limy – Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Obiad. Wycieczka do Muzeum Złota, będącego zbiorem przedmiotów pochodzących z plądrowanych grobowców. Kunszt w wykonaniu eksponowanych przedmiotów przeważnie ze złota, stanowi wartość dodatkową oprócz walorów historycznych i zawartej w nich informacji wieków minionych. Powrót do hotelu. Nocleg.
   
   
  DZIEŃ 3  WYSPY BALLESTAS
  Wczesna pobudka, śniadanie. Przejazd do Paracas. Wycieczka na Wyspy Ballestas (małe Galapagos), z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na stoku pobliskiego wzgórza. Orientacja głównej osi świecznika (a raczej kaktusa) jest zgodna z konstelacja Krzyża Południa, a prostokątna jego podstawa wykazuje wymiary będące krotnością tzw. metra andyjskiego. Następnie opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę. Będziemy obserwować stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa. Następnie przejazd do oazy Huacachina. Nazwa tego obiektu jest hasłem w starożytnym języku keczua: nazwa Huaca oznaczała sakralne miejsce energetyczne, natomiast china, oznaczała żeński charakter tego miejsca. Było wiec to miejsce pielgrzymek związanych z zapłodnieniem ziemi. Obecnie jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa leżąca wśród wydm. Myśląc o rezultatach procesu synkretyzmu zrelaksujemy się w cieniu palm nad małym jeziorkiem otoczonym stromymi wydmami. Przejazd do Nazca, zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.
   
   
  DZIEŃ 4  LINIE NAZCA
  Śniadanie, przejazd do Arequipy słynną autostradą Panamericana, która ciągnie się niemal nieprzerwanie przez obie Ameryki, od Alaski aż po Ziemie Ognistą. Nieco monotonny krajobraz nadbrzeżnej pustyni urozmaicają tętniące życiem zielone doliny nawadniane wodą spływającą z gór oraz ciekawe formacje skalne i strome klify wpadające do oceanu. Obiad w dawnym porcie inkaskim, Puerto Inca. Możliwość kąpieli w oceanie i zwiedzania ruin. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
   
  FAKULTATYWNIE (ok. 125 USD) Przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu. Istnieje wiele teorii na temat powstania tych linii. Autorytetem w kwestii historii kultur peruwiańskich jest Pani Maria Rostworowski, według której najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, że zostały one wyryte z powodów związanych z kultem polegającym na nawiązaniu kontaktu energetycznego z przyrodą. Wstępne badania wskazują wyraźne powiazania geoglifów i linii geometrycznych do rzek podziemnych. Ciekawe jest przedstawienie Con Titi Wiracocha, jako latającej postaci, w wyrobach glinianych i tkanych Nazków.
   
   
  DZIEŃ 5  AREQUIPA
  Arequipa – leży na wysokości 2,378 m n.p.m w otoczeniu gór Cordillera Volcani-ca, spośród których wyróżnia się idealny stożek wulkanu Misti (5.835 m n.p.m.) oraz potężny masyw wulkanu o pięciu kraterach, Chanchani (6.075m.n.p.m.). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI w. i do dnia dzisiejszego, miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Peru.
  Po śniadaniu city tour: zwiedzanie centrum miasta oraz założonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w. Obiad, wolne popołudnie. Nocleg.
   
   
  DZIEŃ 6  KANION COLCA
  Śniadanie. Wycieczka do Kanionu Colca znajdującego się w odległości 165 km na północny-zachód od Arequipy. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4910 m npm. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się we znaki, lecz warto się chwile zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na okolice i otaczające wulkany.
  Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość kąpieli w gorących źródłach (wstęp ok. 7 USD). Kolacja. Nocleg.
   
   
  DZIEŃ 7  KANION COLCA
  Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora – królewskiego ptaka Andów, w porannym locie. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie. Następnie przejazd do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3,850 m npm). Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
   
   
  DZIEŃ 8  JEZIORO TITICACA
  Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło nad jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Następnie wycieczka na stałą wyspę Taquile, której mieszkańcy do dziś dnia zachowują podstawowe paradygmaty światopoglądu świata andyjskiego. Wyspa jest zamieszkała przez 6 rodzin społecznych (Ayllu, składające się z 300/400 członków). Obiad w gościnnie u mieszkańców wyspy. Powrót do miasta Puno. Nocleg.
   
   
  DZIEŃ 9  PUNO – CUZCO
  Po śniadaniu wycieczka do ruin Sillustani, położonych nad jeziorem Umayo. Jest to rozległa dawna nekropolia, na której wyróżniają się okrągłe grobowce w kształcie wież o wysokości od 10 do 14m., chociaż również występują o przekroju kwadratowym. W języku hiszpańskim te grobowce nazywają się „chulpas” od pierwotnego hasła ajmara chullpa. Następnie przejazd do Cuzco. W drodze zwiedzanie ważnych miejsc historycznych takich jak Pucara Raqchi (kompleks archeologiczny ze Świątynią Wiracocha). Zatrzymamy się także na przełęczy La Raya, znajdującej się na wysokości 4.350 m n.p.m., gdzie łączą się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia, tworząc tzw. węzeł Vilcanota. Zaczyna tam swój bieg rzeka Urubamba, na tym odcinku zwana Vilcanota. Typowy obiad – bufet w miejscowości Sicuani. Postój w miasteczku Andahuaylillas, gdzie znajduje się piękny kościółek z XVI wieku. Dojazd do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cuzco (w języku keczua Qosqo oznacza pępek świata). Nocleg.
   
   
  DZIEŃ 10   CUZCO
  Po śniadaniu city tour. Naszą wędrówkę po Cuzco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cuzco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiążą się z kąpielą. Woda tryska z nieskazitelnie czystego źródła do dziś niezlokalizowanego. Obiad. Powrót do miasta Cuzco. Czas wolny na samodzielny spacer po centrum miasta oraz do pobliskiej dzielnicy San Blas, spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu rzekomego szóstego Inki – Inka Roca znajduje się słynny dwunastokątny kamień. Nocleg.
   
   
  DZIEŃ 11  ŚWIĘTA DOLINA INKÓW
  Po śniadaniu wycieczka do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Obiad. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Nocleg w dolinie.
   
   
  DZIEŃ 12   MACHU PICCHU
  Wczesna pobudka. Po śniadaniu udajemy się na dworzec kolejowy i jedziemy pociągiem turystycznym „Expedition”, aż do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczną zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami, a tak zwaną wysoką dżunglą. Przesiądziemy się do małych autobusów, aby krętą droga wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte” światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama dzięki publikacji w prestiżowym National Geografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Obiadokolacja. Powrót pociągiem do Cuzco, nocleg.
   
   
  DZIEŃ 13   LIMA I WYLOT
  Po śniadaniu przelot do Limy, pożegnalny obiad i wylot z Peru.
   
   
  DZIEŃ 14
  Przylot do Polski. 
   

  Zapytaj o dostępność miejsc na wyjazd

 • Najważniejsze atrakcje Peru w 2 tygodnie.  Stolica kraju – Lima, pępek świata – Cuzco, tajemnicze ruiny Machu Picchu wraz ze Świętą Doliną Inków. Puno i jezioro Titicaca z pływającymi wyspami Uros. Kanion Colca, podziwianie królewskiego ptaka Andów – kondora, linie Nazca i wyspy Ballestas – lwy morskie, pingwiny Humboldta i kormorany.

   

  • Cuzco, Peru
  • Dziecko na targu, Peru
  • Indianka Ajmara
  • Kolorowy targ peruwiański
  • Kukurydza na słono, Peru
  • Lama, Peru
  • Plac San Martin w Limie, Peru
  • Lima - miasto królów, Peru
  • Lima, Peru
  • Machu Picchu, Peru
  • Machu Picchu, Peru
  • Koliber, Peru
  • Plac centralny, Peru
  • Ruiny Inków, Peru
  • Ruiny miast inkaskich, Peru
  • Rodzina inkaska, Peru
  • Ruiny miasta Inków, Peru
  • Targ peruwianski
  • Targ peruwianski